Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Majorare tarife Telekom Mobil - Aprilie 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Intrebare, daca se scumpeste , eu am abonament fara contract , de ce mi se modifica ceva inexistent ? :)))

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce exprimare proasta, cum nu ai contract? Este contract fara perioada, nicidecum serviciu fara contract.

#39
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Omul a inceput sa considere contract doar ala prin care e legat de maini si de picioare 2 ani de zile. :D
Probabil nu stie ce e aia prelungire tacita succesiva.

#40
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Da , m-am expriamt eu gresit...


Scuze :)))

#41
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Eu as renunta ca platesc 10 euro pe luna.Dar cu 5 euro plus tva accept un abonament daca ofera si roaming.

Problema e ca mi-au dat un telefon Allview cu 1 leu cand am facut contractul. Ce sa inteleg de aici?

Quote

Dacă nu sunteți de acord cu modificările de mai sus aveți dreptul de a denunța unilateral contractul privind furnizarea serviciilor în termen de 30 de zile de la data primirii prezentei notificări. În caz de denunțare a contractului ca urmare a prezentei notificări, nu veți fi obligat la plata vreunor despăgubiri. Dacă ați achiziționat un Pachet Promoțional, tranșele lunare neplătite aferente terminalului achiziționat devin automat scadente și exigibile.

Daca denunt contractul,oare imi cere ceva bani pentru telefon?

#42
homealone2017

homealone2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 16.01.2016

View Postfarockhcm, on 07 martie 2019 - 19:07, said:

Eu as renunta ca platesc 10 euro pe luna.Dar cu 5 euro plus tva accept un abonament daca ofera si roaming.

Problema e ca mi-au dat un telefon Allview cu 1 leu cand am facut contractul. Ce sa inteleg de aici?



Daca denunt contractul,oare imi cere ceva bani pentru telefon?

Da. Platesti restul "ratelor" ramase din subventia acordata pentru terminal. Nu mai platesti taxe pentru abonamentul reziliat.

#43
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Deci daca inchid  sau iti maresc facturile ei nu platesc taxe dar daca inchizi tu platesti taxe .Bai sa-mi bag tirajul.

#44
mirabcd

mirabcd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.01.2019
Nu platesti decat telefonul.

Cu aceasta scumpire a mai intrat inca o regula noua: nu se mai fac oferte de retentie daca factura medie nu depaseste 40 euro pe luna.

#45
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Ei na,de ce nu 100 sau 1000. Devin penibili astia.

#46
Waff

Waff

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.07.2018
Deci concret daca ai un abonament cu telefon primit la 1 leu cat trebuie sa le dai sa scapi? 1 x 24 rate? Citeam intr-un link la care am ajuns din notificarea lor ceva legat de 24 rate egale..

#47
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Vezi ca scrie pe factura care e valoarea transei lunare la telefon .
Eu am 19 lei la unul si 24 de lei la altu.

#48
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Sa nu fie discutabile preturile astea, adica la unii clienti care fac retentie sau reziliere sa le ramana pretul care este iar la altii sa le mareasca.
Eu nu am primit nici un mesaj de la ei pe telefon, poate nu e ceva 100% sigur cum a fost cu PRO TV dar daca va fi si imi vor mari preturile la 3 servicii din care unul telefonul fix la care am Voce Zero si nu il folosesc voi renunta la ei, mai sunt si altii care abia asteapta sa vii la ei.
Eu daca sunt bun platnic si platesc facturile la zi de ce mi-ar mari preturile?Dar daca vor incepe o data sa mareasca preturile vor mari de cateva ori pe an.
Mie poate sa imi fie si fara PRO TV, daca vor aia bani mai multi sa nu ii mai dea la televiziune dar de aici devin mai saraci si Telekom si PROTV.
Nu inteleg de ce sa mareasca preturile la toate serviciile(Televiziune+Net+Telefon).De unde si pana unde asta cu PRO TV la toate serviciile?
De ce se mai face atunci contract daca ei pot modifica contractul si preturile oricand, iar noi putem renunta oricand la serviciile lor?Dar noi clientii trebuie sa fim pusi pe drumuri, sa facem rezilieri, sa se aprobe rezilierea daca se aproba sau nu dar mai degraba nu se aproba sa fii la mana lor.
Daca o sa mareasca asta e, avem dreptul sa renuntam la ei cum ei au dreptul sa modifice contractul si sa mareasca preturile.
Ma duc la altii care poate sunt mai seriosi, ca daca e sa stam asa o sa creasca in fiecare luna cu 5 lei.Odata maresc preturile ca pun taxe pe plicuri 2 sau 3 lei, apoi ca schimba grila de programe si mai multe posturi scot decat adauga, acum din cauza PRO TV.
Sunt multumit deocamdata de ei dar daca fac smecherii din astea mai bine raman fara servicii, ca si asa la televizor doar seara ma uit ca in timpul zilei nu am timp si un film bun rar dau si pe HBO-uri toate se repeta.
Televiziunea sa o pui separat costa aproape 40 de lei cea M, de L nici nu stiu cat mai e.
Aia e, o sa pierdem si noi si ei, dar ei daca pierd clienti automat pierd si cei cu posturile de televiziune gen PRO TV ca nu au rating.
2-3 lei nu e un capat de tara dar deja e prea mult, asta ar fi a treia oara intr-un an de cand tot maresc preturile...cate scuze sa tot inventezi dupa pretul din contract?o data plicurile trebuie platite, apoi schimba grila de programe iar vreo 3 lei dar acum daca ar mari la toate serviciile preturile unde mai ajungem?Mai plateam un serviciu cum ar fi telefonia mobila tot in banii aia.
Vor sa faca ei ceva dar nu o sa fie toti multumiti din cauza preturilor, iar daca o sa faca o miscare din asta o sa piarda cu siguranta multi clienti.O data le mai maresti preturile si le iei ceva(cum a fost grila de programe) dar a doua oara ii pierzi de clienti si nu ii mai recastigi.

Edited by smiley2, 08 March 2019 - 15:27.


#49
mirabcd

mirabcd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.01.2019
Vremurile Romtelecom se intorc.

Atentie mare nu se accepta rezilierea decat prin posta, trebuie sa fie scrisoare cu confirmare de primire (nu recomandata !).

#50
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 09.05.2005
Si de ce nu as putea denunta contractul la orice reprezentanta Telekom cum se putea si pana acum? Asa cum ei te notifica pe e-mail la fel de bine ii poti notifica si tu pe e-mail.

#51
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Ca tot se da vina pe taxa de lacomie desi ala e doar pretext de scumpire, taxa nu a fost si nu este in viigoare, totusi daca as avea o forta in stat le-as fi pus taxa pe lacomie, insa in varianta asta: scumpesti? Timp de un an valoarea impozitului e de 2xscumpirea. Exemplu: scumpesti toate serviciile la abonamente cu 50 de centi? Foarte bine, platesti suplimentar impozite de 1 euro/luna timp de un an pentru fiecare serviciu scumpit. Ieftinesti sau pui acoperire intr-o zona unde pana acum nu este? Scadem din impozit cate o suma corespunzatoare. Sa vezi cum nu ar mai fi scumpit nimic nici un operator si era si acoperire peste tot. Deasemenea si societatea civila e de vina ca tace si inghite, daca cand a scumpit primul (UPC) reziliau pe loc sute de mii de clienti, mai si niste proteste pe la sedii sa vezi cum renuntau la ideea de scumpire si nu mai indraznea sa scumpeasca nici concurenta.

#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmirabcd, on 06 martie 2019 - 14:52, said:

Telekom are cele mai mari tarife de pe piata, de ce au optat pentru scumpire ? Oare ne considera pe noi romanii prosti ?

S-au plans tot timpul ca profitul in Romania e mic, de asta au marit preturile. De fapt foarte multa lume a renuntat la tel fix, ca toata lumea are minute cacalau pe smartphone.

Edited by rosix, 08 March 2019 - 20:02.


#53
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu, chiar daca nu reziliem, macar sa arucam cu rahat pe Facebook in acesti tzepari, care nu au o relatie corecta cu clientul.

Edited by rosix, 08 March 2019 - 20:28.


#54
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ar trebui sa curga cu mailuri si scrisori de reziliere la Telekom daca acest anunt a fost public sa vada cati clienti ar putea pierde daca vor mari preturile.
Suntem atatia clienti la Telekom, ca daca am fi uniti i-am putea duce la faliment si nu ar mai face ce vor ei.
Si-ar da si ei seama ca un client se castiga greu si se pierde foarte usor.

Trebuie sa ii credem si pe ei ca fac eforturi pentru noi, imbunatatesc reteaua dar deja daca am facut un contract cu ei atunci sa il respectam zic.
La clientii noi ar trebui sa le faca alte preturi daca sunt intr-un deficit bugetar, noi clientii deja existenti ce vedem?Posturi la televiziune ne iau si nu ne dau nimic altceva la ce sa ne uitam pe langa ca ne uitam rar si mai mult seara si nu vedem decat filme care au mai fost, stiri cretine cu ce chiloti si-a luat marea vedeta X sau Y.
Un client existent ar vrea ceva nou, posturi de televiziune ce nu a mai vazut daca tot i se mareste pretul.
Peste tot bani si bani, era vorba ca prin 2020 ar trebui fiecare sat acoperit cu internet si internetul sa ajunga gratis sau aproape gratis la orice om dar unii de la oras de abia au auzit de fibra optica.
Dar la noi se pare ca preturile cresc pe luna ce trece, nu scad si iti aduce postasul doar plicuri ca ai de platit dar nu vine nimeni sa iti aduca bani. Posted Image)))

Edited by smiley2, 08 March 2019 - 21:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate