Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat achiziționare fierăstrău electric pentru tăiat crengile pomilor

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007
Am aproape  20 de pomi care au crescut la peste 3-4 m. Tăiatul lor manual ia prea mult timp, am decis să cumpăr un fierăstrău electric, undeva sub 500 lei (alimentare cu cablu, nu cu acumulator, am cablu prelungitor).

La Hornbach am văzut unul cu 450 lei: Pattfield PE-EAS, lungime șina 20 cm, 750 W, 4,2 kg, lama și lant Oregon, garanție 2 ani, lungime maximă parte telescopică 2,8 m. [manual de utilizare]

La Lidl vor primi luni un model de-alor  la 400 lei:  Parkside, lungime tăiere 25 cm, 900 W, 4,2 kg, lama și lant Oregon, garanție 3 ani, lungime maximă parte telescopică 3,5 m. [ nu i-am găsit manualul la https://www.lidl-service.com]

Ce m-ațí sfătui să cumpăr, unul dintre aceste modele sau altceva?
Ați folosit sau folosiți careva unul dintre aceste modele?

#2
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
De ce ai lua chinezisme rebranduite cu 400 de lei?Cumpara ceva de calitate ca ai buget, de ex: https://drujba.compa...41a-p237347723/

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.lidl.ro/catalog3media/ro/article/291738/gallery/preview/lg/291738.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Parkside are garantie 36 luni si lungime maximă parte telescopică 3,5 m...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 05 March 2019 - 21:04.


#4
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Si Makita cat are?

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
Chinezisme fara nume sunt pe la 200 de lei

#6
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu te deranjeaza sa tragi cablu ala dupa tine?
eu de cand am trecut o buna parte din jucarii pe acumulator sau pe motor termic, se simte ca si cum am facut upgrade de la hdd la ssd

#7
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004

 daybreak246, on 05 martie 2019 - 20:45, said:

Si Makita cat are?
Parca-ar fi cu totul altceva...

[ https://p1.akcdn.net/full/272290361.makita-uc3541a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inițiatorul voia una telescopică :(

#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Cu aia de mana tai crengile date jos de aia cu telescop ...

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Cu drujba Makita trebuie sa te sui pe scara la 3 m inaltime. Si nu e deloc placut sa nu ai pozitia perfecta de taiere.
Preferabila o "drujba" telescopica.
Eu folosesc o scula de taiere crengi manuala, telescopica pana la 4 m, combinata pentru taierile de joasa altitudine cu o drujba cu motor termic.
Scula telescopica se gaseste sub diferite denumiri la mai toate magazinele de brico, inclusiv la Lidl, la preturi de 60 - 70 - 80 lei, functie de brand-ul sub care se vinde si magazinul vanzator.
La drujbe cu motor termic, sunt nenumarate oferte, dupa buzunar si mai ales dupa necesitatea de utilizare.
Drujbe electrice am avut 2, una de firma si una chinezeasca, nu am fost multumit de niciuna, ambele cedand la sistemul de intindere lant/lama la 1-2 luni dupa expirarea garantiei. Mentionez ca au fost utilizate in regim hobby, si nu au fost deloc agresate.
Acum am un Gladiator termic cu care am taiat pomi de 40 - 50 cm diametru, inclusiv debitarea ulterioara in lemne de foc. Se prezinta exemplar de 2 ani de utilizare.

#10
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007

 alx42, on 05 martie 2019 - 20:57, said:

nu te deranjeaza sa tragi cablu ala dupa tine?
eu de cand am trecut o buna parte din jucarii pe acumulator sau pe motor termic, se simte ca si cum am facut upgrade de la hdd la ssd
Nu e distanță mare, folosesc cablul de la mașina de tuns iarba. Și de acumulatori fug, am o Bosh  de înșurubat pe care nu-l mai folosesc, prefer să folosesc o ... Makita de găurit cu cablu, dar care are și turație mică .

 viceroy56, on 05 martie 2019 - 21:09, said:

Cu drujba Makita trebuie sa te sui pe scara la 3 m inaltime. Si nu e deloc placut sa nu ai pozitia perfecta de taiere.
Preferabila o "drujba" telescopica.
Eu folosesc o scula de taiere crengi manuala, telescopica pana la 4 m, combinata pentru taierile de joasa altitudine cu o drujba cu motor termic.
Scula telescopica se gaseste sub diferite denumiri la mai toate magazinele de brico, inclusiv la Lidl, la preturi de 60 - 70 - 80 lei, functie de brand-ul sub care se vinde si magazinul vanzator.
La drujbe cu motor termic, sunt nenumarate oferte, dupa buzunar si mai ales dupa necesitatea de utilizare.
Drujbe electrice am avut 2, una de firma si una chinezeasca, nu am fost multumit de niciuna, ambele cedand la sistemul de intindere lant/lama la 1-2 luni dupa expirarea garantiei. Mentionez ca au fost utilizate in regim hobby, si nu au fost deloc agresate.
Acum am un Gladiator termic cu care am taiat pomi de 40 - 50 cm diametru, inclusiv debitarea ulterioara in lemne de foc. Se prezinta exemplar de 2 ani de utilizare.
Telescopică manuală am, dar ia timp să o folosesc, de-asta eram tentat de o sculă electrică. Dintre cele două chinezărisme să aleg totuși Parkside pentru garanție??

Mulțumiri tuturor pentru răspunsuri!

 dcr, on 05 martie 2019 - 20:58, said:

Parca-ar fi cu totul altceva...

[ https://p1.akcdn.net/full/272290361.makita-uc3541a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inițiatorul voia una telescopică Posted Image

 daybreak246, on 05 martie 2019 - 20:39, said:

De ce ai lua chinezisme rebranduite cu 400 de lei?Cumpara ceva de calitate ca ai buget, de ex: https://drujba.compa...41a-p237347723/
Și eu aș vrea ceva brand bun, dar cele telescopice sunt peste 2000 de lei : https://www.toolman....iat-la-inaltime :(

Foarfecă crengi telescopică Gardena TCS 720/20 (8868) ce părere vă face?
Aș putea-o găsi undeva sub 550 lei (pe e-digital e  688 lei, aproape cât  varianta de la Gardena cu acumulator)?

 EMPP, on 05 martie 2019 - 20:53, said:

Chinezisme fara nume sunt pe la 200 de lei
Unde le pot găsi? Primesc Garanție 2 ani ? ALe ade pe la emag ”recomandate” de uniisunt peste 400...

Edited by satcodx2002, 05 March 2019 - 21:37.


#11
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Ia-o pe aia din Lidăl cã ăștia nu aduc lucruri rele. La telescopice electrice poți lua cu încredere chinezisme că merg brici.

#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Sa tii cont ca o greutate de 4,6 kg la o parghie de 3 m, necesita ceva putere in brate.
Poti incerca experimentul acasa inainte de achizitionarea utilajului.

Edited by keta, 06 March 2019 - 01:25.


#13
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007

 keta, on 06 martie 2019 - 01:24, said:

Sa tii cont ca o greutate de 4,6 kg la o parghie de 3 m, necesita ceva putere in brate.
Poti incerca experimentul acasa inainte de achizitionarea utilajului.
Sunt convins Posted Image  Dacă alții merg la sală eu o să fac mușchi cu scula asta ...  Posted Image
În instrucțiuni ei zic că unghiul trebuie să nu fie mai mare de 60 de grade, pentru a nu te trezi cu crengile în cap, deci nu va fi ușor de ținut la un asemenea unghi. Dar încep cu un pom pe zi, nu trebuie să -i tund pe toți o dată.

 sandel1, on 05 martie 2019 - 23:07, said:

Ia-o pe aia din Lidăl cã ăștia nu aduc lucruri rele. La telescopice electrice poți lua cu încredere chinezisme că merg brici.

Cea de la Gardena unde-o fi fabricată?
Foarfecă crengi telescopică Gardena TCS 720/20 (8868)  [manual în engleză ,scrie în el că garanția e de doi ani]
Aveți careva ceva scule electrice de la Gardena? Eu ce-am luat de la ei (nelelectrice) e ok...
Am găsit-o la 680 lei. Merită diferența de cost comparativ cu celelalte două?

Edited by satcodx2002, 06 March 2019 - 18:11.


#14
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007

 xmanyacs77, on 05 martie 2019 - 20:44, said:

[ https://www.lidl.ro/catalog3media/ro/article/291738/gallery/preview/lg/291738.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Parkside are garantie 36 luni si lungime maximă parte telescopică 3,5 m...Posted Image

De fapt nu  e Parkside, ci Florabest cel de la Lidl. [Manual] Garanția e de 3 ani, dar ”Din momentul reparării sau înlocuirii produsului, dreptul la garanţie este anulat.” Adică încetează ??
Garanțíe de 36 de luni (3 ani) are conform manualului (pag108) și Pattfield PE-EAS de la Hornbach, vânzătorul cred că mi-a zis aiurea că ar fi numai doi ani , voi mai întreba din nou.
Asta în timp ce la Gardena TCS 720/20 garanția e de numai doi ani Posted Image  [e disponibil manual în română aici (cod produs 8868)]

Nu e totuși ciudat atunci să dau pe Gardena cu peste 50% mai mult și să am garanție cu 50% mai mică??

Aș înclina spre Pattfield PE-EAS dacă tot are 3 ani...

Chiar și pentru caracteristici:
Pattfield [Hornbach] 182-280cm  750W  4,2 kg 86dB lamă și lanț Oregon
Florabest [Lidl] 550W 4,4Kg 88dB 10,8 m/s lamă și lanț Oregon
Gardena 250cm  720W 13m/s 3,9 kg 89dB

Edited by satcodx2002, 06 March 2019 - 21:32.


#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Una este garantia producatorului si alta este garantia vanzatorului.
Verifica in magazin, clar, care este perioada de garantie a respectivului produs.
Eu am avut surpriza cu o lada frigorifica Arctic, pe care scria peste tot GARANTIE 5 ANI, sa mi se completeze certificatul de garantie de catre vanzator cu 2 ani.
Cand am intrebat ce si cum, mi s-a spus sa verific pe site-ul Arctic conditiile de acordarea a inca 3 ani garantie.
Am avut noroc ca inca eram in perioada de promotie cu extindere GRATUITA la 5 ani a garantiei. Dar vanzatorul mi-a acordat garantia doar de 2 ani, conform legii, fara extragarantie.

Inca o data: verifica la fata locului, la vanzator. El nu are nicio obligatie vis-a-vis de ce scrie in manual. Doar sa acorde 2 ani garantie pentru produsul vandut unei persoane fizice, pentru uz hobby!
Daca treci la profesional, cu obtinere de beneficii in urma utilizarii produsului, garantia se reduce la 1 an.

#16
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007

 viceroy56, on 06 martie 2019 - 21:57, said:

Una este garantia producatorului si alta este garantia vanzatorului.
Verifica in magazin, clar, care este perioada de garantie a respectivului produs.
Eu am avut surpriza cu o lada frigorifica Arctic, pe care scria peste tot GARANTIE 5 ANI, sa mi se completeze certificatul de garantie de catre vanzator cu 2 ani.
Cand am intrebat ce si cum, mi s-a spus sa verific pe site-ul Arctic conditiile de acordarea a inca 3 ani garantie.
Am avut noroc ca inca eram in perioada de promotie cu extindere GRATUITA la 5 ani a garantiei. Dar vanzatorul mi-a acordat garantia doar de 2 ani, conform legii, fara extragarantie.

Inca o data: verifica la fata locului, la vanzator. El nu are nicio obligatie vis-a-vis de ce scrie in manual. Doar sa acorde 2 ani garantie pentru produsul vandut unei persoane fizice, pentru uz hobby!
Daca treci la profesional, cu obtinere de beneficii in urma utilizarii produsului, garantia se reduce la 1 an.
Voi verifica, mulțumesc pentru atenționare.
Pattfield e brand Hornbach, deci ”producătorul” s-ar înțelege că e tot Hornbach, chiar dacă fizic o fi asamblat în China.
Comandând online cu ridicare din magazin am și drept de returnare în 30 de zile, dar sper totuși să fiu mulțumit de cu merge.

Mă atenționa cineva  de greutate, am văzut că are și ceva chingi de prindere pe corp, deci greutatea (momentul forței poate ar fi mai corect) nu e suportată doar de brațe, era cam prea mult :)

Edited by satcodx2002, 07 March 2019 - 15:20.


#17
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007

View Postsatcodx2002, on 07 martie 2019 - 15:15, said:

Voi verifica, mulțumesc pentru atenționare.
Pattfield e brand Hornbach, deci ”producătorul” s-ar înțelege că e tot Hornbach, chiar dacă fizic o fi asamblat în China.
Comandând online cu ridicare din magazin am și drept de returnare în 30 de zile, dar sper totuși să fiu mulțumit de cu merge.

Mă atenționa cineva  de greutate, am văzut că are și ceva chingi de prindere pe corp, deci greutatea (momentul forței poate ar fi mai corect) nu e suportată doar de brațe, era cam prea mult Posted Image

3 ani trec cei de la Hornbach și pe Certificatul de garanție completat în magazin.

#18
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
Bună, colegu ce ai ales? Și eu sunt în dubiu dacă merita, nu as da prea mult, am văzut una la 280 la Bricodepot McAliater parca

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate