Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Autorizatie - camere supraveghere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postflp014, on 05 martie 2019 - 20:17, said:


Despre copii, la ce te referi? Sa ii cer voie copilului meu minor sa il supraveghez la mine/el in casa? Sau te referi la o institutie publica?

Da, ai inteles corect, dormitorul copilului / adolescentului e spatiul lui privat, deci trebuie atentie maxima ca, daca ii incalci dreptul la viata privata, la proces e mai putin important ca e casa ta si copilul tau.

Iar camera instalata la poarta e cu un scop precis acolo, nu vei putea folosi imaginile in alte scopuri.

Edited by rosix, 05 March 2019 - 20:30.


#20
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
@rosix, e clar ca vorbim de lucruri diferite.Nu era vorba de o camera la poarta/interfon, vorbeam de o proprietate supravegheata video integral din toate colturile,ptz,etc.
Si in dormitoare de obicei nu se pun camere pentru ca se stie foarte bine ca riscul sa ai sistemul hackuit este extrem de mare si macar in dormitor sa ai intimitate daca in camerele comune iti asumi acest risk.
Mersi de interventie.

#21
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postrosix, on 05 martie 2019 - 20:09, said:

trebuie sa le scoti din priza.
Prea mare efortul.

In cazul in care au o problema cu asta, se vor cara acasa cu brio si
cu recomandarea de a nu se mai obosi a doua oara sa mai vina...

#22
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Da pentru camera de la bordul masinii trebuie autorizatie de instalare? ca filmezi locuri publice, numere de inmatriculare, chipurile oamenilor...dar pentru camera de mers inapoi?

#23
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
lasa-i bre, sa-si faca si ei filme, ca asa-i place la roman. n-ai auzit-o p-aia ca te da
fi-tu in judecata ca i-ai incalcat viata privata cu camere si conturile lui parolate de
pe feisbucilic si insta? iti dai seama parintii aia care mai prind pedofili pedofiland pe
conturile si in mesageria odraslelor...sa fie luati de gat la majorat de plozi ca nu i-au
lasat si fie pedofilati? ca le-ai violat tu corespondenta si conturile, in loc sa le violeze
lor pedofilu' diverse orificii?

teorii conspirationale, despicat firu-n paispe cand nu e cazu' si paranoia much ca la
roman nici la NASA nu vezi...

Edited by dygey, 06 March 2019 - 11:05.


#24
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostOctavian_SK, on 06 martie 2019 - 09:06, said:

dar pentru camera de mers inapoi?

Se merge la RAR cu dosar cu sina in care sa ai omologarea primita de la producator, Seria camerei (simplu, se desface portbagajul pentru a o citi), mostre de imagine pe DVD. Cu hartia de la RAR mergi la ANCDPC iar apoi la politie pentru a lua hartia finala. In unele judete mai trebuie si ceva de la ORDA.

#25
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 01.05.2006
Foarte interesant topicul pe alocuri chiar amuzant.
Raspunsurile sunt cam 50-50.
Poate ar trebui sa se supuna la vot aceasta chestiune, sa se faca un poll?
Ca ceva concret, cum ar fi o lege sau ceva nimeni nu zice nimic!


View Postviceroy56, on 05 martie 2019 - 18:28, said:

Dar nu vei putea sa te duci la Politie cu o reclamatie ca cineva ti-a incalcat proprietatea avand ca dovada inregistrarile facute de sistemul tau, instalat de tine.

View Postviceroy56, on 05 martie 2019 - 19:32, said:

organele abilitate nu cauta sa rezolve situatii reclamate ci cauta sa gaseasca nod in papura astfel incat sa nu se implice si sa renunte petitionarul!

Adica daca pe camera mea, pe proprietatea mea se filmeaza o crima autoritatile se vor face ca nu ii intereseaza si o sa incerce sa ma convinga ca nu s-a intamplat nimic?

#26
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Acu' si tu duci exemplul la extrem!
La tine-n curte crima: cine pe cine omoara? Venea omoara pe Siret!
Cand te duci la politie sa reclami ca ti-au disparut gainile, ce te intreaba Garcea? Banuiesti pe cineva?
Si tu ii spui ca Ardiles ti-a furat gainile. Ca l-ai filmat tu. Ce crezi ca va face Robi?

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMaria-Mirela, on 05 martie 2019 - 16:00, said:

Buna ziua,

Suntem o firma de IT si dorim montarea unor camere de supraveghere la locul de munca ( birouri ). Dorim sa le montam in regie proprie.
Avem nevoie de vreo anumita autorizatie?

Va multumesc !

Pai chiar voi care sunteti IT-isti nu stiti regulile astea?

#28
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
De cand IT-istii trebuie sa stie legislatie? aia e treaba juristilor. IT = Intelligent Technology, Jurist = ala care cunoaste legile

#29
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
pentru ca nu s-a scris nimic concret aici, azi am fost la o firma autorizata in domeniu si am intrebat clar daca pentru a monta/folosi casnic un sistem de supraveghere video trebuie autorizare/proiect,etc.
Raspunsul a fost categoric NU.
Mi-au spus ca doar la persoane juridice, magazine, afaceri, etc trebuie tot calabalacul cu proiect, firma sa iti dea copie dupa autorizare, etc.
Pentru persoana fizica nu trebuie nimic din acestea si inregistrarile sunt absolut valabile in caz de ai nevoie pentru identificare in fata politiei.
Ca sa ma asigur am intrebat si un prieten politist judiciarist si el mi-a confirmat ca nu imi trebuie nimic pentru persoana fizica si ca in caz de nevoie politia se poate folosi de imagini. Mi-a spus ca a avut numeroase cazuri cand au solicitat imagini de la diverse case prin fata carora presupuneau ca au trecut infractori care nu aveau treaba cu locuinta respectiva ci pur si simplu treceau pe acolo dar s-au putut identifica dupa acele imagini.

Sper ca aceasta informatie este de folos si altor persoane.

#30
dny2004

dny2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.06.2009
Cel mai bun raspuns, cel de mai sus. Numai balarii in rest. Vreau sa adaug ca pentru uz casnic, mai e necesara si montarea la intrare a unui afis cu "supravegheat video" sau ceva de genul. Si inca ceva: mare grija cu GDPR in cazul instalarilor casnice. https://legalup.ro/c...e-supraveghere/

#31
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Salut.

Daca vreau sa montez o camera de supraveghere cu PTZ (Pan Tilt Zoom) pe balcon, la etajul apartamentului, ca sa bata spre masina, si implicit spre fata blocului, am nevoie de autorizatie sau nu? Imaginile vor fi stocate pe un card, iar camera ar fi doar in circuit intern....

Multumesc

#32
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
DA, ai nevoie ca filmezi loc public

Edited by rex, 09 July 2020 - 17:39.


#33
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Pe scurt cazul meu.Mi-am instalat o camera de supraveghere in curtea mea, destul de rudimentara ,
dar care si-a facut ,,treaba" din punctul meu de vedere...Acum 2-3 ani am avut nevoie sa dovedesc
prin imagini si inregistrari ca mi-au fost provocate distrugeri si violare de proprietate (parchetului militar
care instrumenta cazul). Raspunsul lor a fost ca ,,imaginile si fotografiile au fost efectuate cu aparate
neomologate si necertificate de organele statului". Din fericire procesul a continuat fara probele constind
in imagini si inregistrari iar in final am cistigat.Dezamagitor pentru mine....dar voi extinde si o a doua camera
de supraveghere si voi lasa acest sistem rudimentar pina isi va da sufletul.Mi se rupe se omologari , certificari
afise ,atentionari si alte alea.

#34
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postrex, on 09 iulie 2020 - 17:39, said:

DA, ai nevoie ca filmezi loc public
Si de unde pot lua asta? Trebuie montata neaparat de o firma autorizata de politie, sau o pot monta eu si lua apoi autorizatia de undeva? Daca nu am, care sunt riscurile?

Camera e comandata din China si daca apelez la o firma, o sa imi ceara mai mult de 3-4 ori cat face camera....

Edited by Maskatu, 10 July 2020 - 14:29.


#35
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Am fost si am intrebat direct la sectia de politie de cartier. Nu un politist ci doi. Raspunsul a fost ca NU ai nevoie de nici o autorizatie atata timp cat nu publici imaginile si nu le folosesti in scopuri ilegale. Mai exact daca surprinzi un eveniment, mergi cu imaginile la politie si le depui ca proba si da se preiau, nu te intreaba politia daca ai sau nu autorizatie.

Asa ca lasati treaba cu gdpr, autorizatii, firme agreate de politie, etc ca nu e valabila pentru persoane fizice cel putin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate