Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce se intampla daca nu faci un an taieri la pomi fructiferi?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare
Am acasa in curte aproximativ 12 pomi fructiferi de mai multe soiuri si de mai multe varste. cires, mar, par, piersic, prun gutui si cais.
Datorita faptului ca nici un om cu care am vorbit sa faca taieri nu a venit ma gandesc ca sa-i las asa cum sunt si cu taierile pe care le-am facut eu.
Bune rele asa cum sunt.

Care este cel mai rau lucru care se poate intampla daca nu se fac taieri?
Dupa priceperea mea nimic care la anul sa nu se poata indrepta (zic eu).

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Si eu am avut 1 an fara curatare. Nu se intampla nimic, anul urmator faci curat.
Pune o poza daca i-ai taiat.

#3
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,883
  • Înscris: 18.12.2011
Fructele sunt mai mici daca nu tunzi 3 sau 4 ani pomul se salbaticeste obtii mere padurete

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 EllaBeauty, on 05 martie 2019 - 11:48, said:

Fructele sunt mai mici daca nu tunzi 3 sau 4 ani pomul se salbaticeste obtii mere padurete

wtf
abureli
socru-meu are numai meri de 7-8 m inaltime, nu stie ce e taierea si nu se intampla nimic din ce spui

#5
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 roPopa, on 05 martie 2019 - 11:30, said:

Salutare
Am acasa in curte aproximativ 12 pomi fructiferi de mai multe soiuri si de mai multe varste. cires, mar, par, piersic, prun gutui si cais.
Datorita faptului ca nici un om cu care am vorbit sa faca taieri nu a venit ma gandesc ca sa-i las asa cum sunt si cu taierile pe care le-am facut eu.
Bune rele asa cum sunt.

Care este cel mai rau lucru care se poate intampla daca nu se fac taieri?
Dupa priceperea mea nimic care la anul sa nu se poata indrepta (zic eu).
O sa se umple de crengute, astfel si de fructe, iar fiind prea multe vor ramane mai mici...daca pomii au fost taiati anual atunci in afara de lacomi nici nu ar trebui sa ai prea multe de taiat...

#6
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu se salbaticeste nimic. Soiul, daca e vreun soi, ramane identic, atata doar ca in functie de specie/soi va reactiona in sensul degarnisirii mai repede sau mai incet.
Unii se vor face prea mari, altii vor fructifica foarte bine si fara taieri, altii vor intra in declin in lipsa taierilor.
La piersic dupa cativa ani fara taieri ca sa-l recuperezi va trebui taiat vreo 90% din el, altfel toate ramurile vor deveni inutile, lipsite de vlaga si se vor usca in masa de la un an la altul, ramanand doar pe exterior cele verzi.
Dar daca deja ai taiat ceva, atunci nu e ca si cum nu ar fi fost taiati deloc. Interesul este ca din taieri sa mentii pomul la un nivel rezonabil de la care sa poti culege fructele si sa poti face toate tratamentele lejer, iar capacitatea lui de productie sa sporeasca in acelasi timp, prin obtinerea unui schelet puternic, care sa sustina ramuri de rod intr-un volum mai restrans, sa nu se duca la 7 m de pom o ramura. Va trebui avuta in vedere aerisirea coronaei, sa patrunda lumina solara cat mai bine in coroana, pentru obtinerea de lastari sanatosi si fructe mari si frumoase.

#7
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Daca prinzi o iarna ca ultima, poti ramane cu 1/3 din coroana pomilor?
In Timisoara zapada a rupt tot, de la cel mai mic copacel pana la jumate de nuc. Asta pe strazi, nu stiu in livada/gradina ce s-a intamplat. Concluzia mea a fost ca "de asta faci taieri la pomi toamna".

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
am un măr de aproape 20 de ani și nu l-am tăiat sau stropit niciodată și saracul îmi face o remorcă de mere pe an de-mi ajunge toată iarna

#9
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Dar te urci cu scara extensibila pina in virful lui, nu?

#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Ce anul asta ai taia fiind cat un creion sau cat degetul, la anul vei taia cat mana. Ce anul asta poate fi corectat, facand o trecere la un lastar lateral, la anul se va face poate mult mai dificil p3btru ca lastarul lateral va sta pe loc iar ce e deasupra va creste de nebun..
Adica in loc sa creasca ce trebuie si intr_un ritm dorit/moderat va ceste ce e aiurea si adesea galopant(pt. Ca e pozitionat vertical de regula). Formarea rodului si ea poate intarzia sau se poate muta spre extremitatile inalte.

In general ce nu faci azi, preferabil bine, vei face maine, muncind intreit, cu pierderi intreite(cresteri inutile) si apoi asteptand alti 2-3 ani sa ajungi unde trebuie cu pomul.

De aia se taie pomii si de aia se taie intr-un anume fel.
Uneori rezultatele cu greu pot fi la fel de bune, in destule cazuri daca azi nu faci treaba necesara poti recupera doar partial...adica altfel spus, la un pom tinerel,nu mai faci pom din el... (e o exagerare insa e si adevar pt ca in afara de timp mai lung si munca mai multa e n3voie si sa stii bine ce ai de facut pt a corecta... Nu e cazul de vreme ce azi intrebi ce intrebi, e clar ca nu ai experienta si cunostinte solide)

Pomii se taie anual, e o lucrare obligatorie.

Da, exista exceptii in care poti scapa lejer... Pomi pe rod, bine formati, e drept ca depinde si de alte lucruri gen specie sau soi, de an sau alte detalii... Lejer inseamna ca vei munci mai mult si vei pierde la cantitate si caliate 1-2 sezoane... dar poti sa readuci pomul unde trebuie bine si relativ repede...
Dar astea sunt exceptii... Regula e ca trebuie sa tai anual si trebuie sa tai si bine.

Atentie mare, multi spun ca decat sa nu tai deloc mai bine tai prost(orice taiere e mai buna decat nicio taiere) ... E un mod de a sublinia importanta taierilor anuale, constante.... Practic insa daca tai prost... Exista situatii in care, la unele specii, mai bine nu tai... Evident ca bine nu e dar nici mai rau decat sa tai aiurea nu e.
N-as merge pe vorbe mari doar pt ca suna frumos.... Nu, in orice lucru trebuie sa stii ce faci, e o prostie sa cultivi mediocritatea.
Nu stii, inveti ca de aia ai cap. Nu poti sau nu vrei, rezuma-te nene la ce stii si iti place, nu e musai sa ai pomi.



#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Perfect de acord cu o mentiune, se taie bianual, nu uita taierile de vara in verde!  ;)

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Respect meseriasii dar nu pica satelitul daca ii tai prost. Eu ii curat singur pe ai mei, uneori scot galeti de mere pe un pom, alti ani nu. Vorbim de pomii din curte, nu de vreo exploaatatie.

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Acuma nu te gandi ca bine inseamna nu stiu ce minune.
Chiar si pintre aia care cerceteaza si invata pe altii exista opinii si diferente, uneori mari, chiar se bat cap in cap.
Totusi, trebuie intelese si respectate niste lucruri elementare.
Sa dai cu foarfeca asa aiurea nu e taiere, aia e maimuta cu foarfeca...

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Taxon, on 05 martie 2019 - 14:57, said:

Dar te urci cu scara extensibila pina in virful lui, nu?
nu.il culeg de jos cu un cos atasat de un prelungitor telescopic  din aluminiu

#15
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Atasaez poze cu pomi facute aseara

Peri
Attached File  Par_Untoasa.jpg   314.2K   87 downloads
Attached File  Par 2.jpg   236.39K   141 downloads
Attached File  Par 3.jpg   225.32K   85 downloads

Ciresi
Attached File  Ciresx2.jpg   217.27K   85 downloads

Caisi
Attached File  Cais_1.jpg   190.65K   76 downloads
Attached File  Cais_2.jpg   251.74K   66 downloads

Gutui
Attached File  Gutui.jpg   188.78K   62 downloads

Meri
Attached File  Mar 1.jpg   266.02K   54 downloads
Attached File  Mar 2.jpg   358.45K   58 downloads

Piersic
Attached File  Piersic.jpg   221.49K   52 downloads

Prun
Attached File  Prun.jpg   233.77K   60 downloads

Visin
Attached File  Visin.jpg   247.6K   55 downloads

#16
gabireg

gabireg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.10.2009
Frumoși pomii! Necesita totusi tăieri de formare coroanei.Ce nu am prea priceput este acel zid destul de înalt care apare în toate pozele.

#17
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

 gabireg, on 07 martie 2019 - 19:38, said:

Frumoși pomii! Necesita totusi tăieri de formare coroanei.Ce nu am prea priceput este acel zid destul de înalt care apare în toate pozele.
Gardul :)

#18
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010
WOW!
Cu asa un gard mai bine treceti pe intensiv cu expunere sud-sud/vest si scoateti tot ce va incurca dintre cei pe care-i aveti deja.

Stima.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate