Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

PFA-declaratia unica

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
_Anna

_Anna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.09.2014
Buna dimineata! Am nevoie de ajutor. Am completat declaratia unica si daca nu bifez ca rectificativa ce e legat de 2019 nu mi-o valideaza, iar daca am trimis asa, am primit mesaj de la anaf cu eroare ca nu o pot trimite rectifivativa caci nu am depus vreuna anterior. Deci, cum naiba sa fac? Voi cum ati reusit? Multumesc anticipat!

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Stiu pe cineva care a depus cu estimare pe 2019 (insa doar pentru CASS) si i-a acceptat-o. Vezi bifele de la inceput, din ce tin minte bifezi sectiunile aplicabile (pe care le completezi) fara a bifa si casuta de rectificativa. Daca nu ai bifat nimic poate de acolo se trage eroarea la validare.

#3
_Anna

_Anna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.09.2014
Am bifat la 2019 estimativul pt veniturile de anul asta, sunt pe sistem real. Deci nu e de acolo. Am completat rubricile

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Iti sugerez sa o pui asa pe stick si sa mergi cu ea la anaf.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Post_Anna, on 05 martie 2019 - 08:02, said:

Buna dimineata! Am nevoie de ajutor. Am completat declaratia unica si daca nu bifez ca rectificativa ce e legat de 2019 nu mi-o valideaza, iar daca am trimis asa, am primit mesaj de la anaf cu eroare ca nu o pot trimite rectifivativa caci nu am depus vreuna anterior. Deci, cum naiba sa fac? Voi cum ati reusit? Multumesc anticipat!

Incearca din nou sa completezi, cap-coada fara a bifa "Rectificativa" ca ar trebui sa mearga.. Daca totusi nu merge si nu merge.. depune intai declaratia pentru 2018 si apoi, inca una estimativa numai cu veniturile estimate pentru 2019... adica doua declaratii din care nici una sa nu fie rectificativa.

View PostMizu, on 05 martie 2019 - 09:02, said:

Iti sugerez sa o pui asa pe stick si sa mergi cu ea la anaf.

Ce treaba are stickul sau mersul la ANAF.. ca daca se valideaza in formular, se poate incarca in SPV.. nu apar probleme.. El are probleme cu validatul in pdf.

Edited by rosix, 05 March 2019 - 09:22.


#6
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Si la 2019 ai bifat la impozit, cas si cass ?

#7
_Anna

_Anna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.09.2014
Declaratia am completat-o corect. Ma gandeam si eu sa trimit separat...

Nu ne primeste nimeni cu stick-ul...

#8
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Pai si cand ii dai validare, fara sa bifezi rectificativa, ce eroare iti da? ce scrie acolo?

#9
_Anna

_Anna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.09.2014
Ca nu se poate valida fara sa bifez rectificare 2019 si ca daca vreau doar 2018 sa nu mai selectez nimic pe 2019

#10
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Ai bifat cumva, din greseala, declaratie rectificativa si pentru 2018 (pagina 1, Capitolul I)? Ca in situatia asta apare o eroare asemanatoare cu ceea ce ai descris tu.
Daca e bifata, debifeaza rectificativa si la capitolul I (2018) si rectificativa la capitolul II (2019) si incearca din nou sa validezi formularul.

#11
_Anna

_Anna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.09.2014
Da. Rectificativ pe 2018 pt ca estimata pt 2018 am depus in ianuarie anul trecut.

Sunt foarte stresata caci imediat vine 15 martie...

#12
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
fiscu are pe site-ul lor un helpline unde poti intreba ce ai nev nu iti mai bate capu pe forum, in general raspunde destul de repede

Edited by iulian0512, 05 March 2019 - 14:18.


#13
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Pai atunci explicatia e in eroare. Daca ai bifat rectificativa pentru 2018, nu mai completezi nimic la 2019.
Probabil faci doar rectificativa pentru 2018, pe care o depui asa, dupa care completezi o noua declaratie pentru estimatul pe 2019 pe care o depui online.

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Pai nu cred ca trebuie sa bifezi ‘rectificativ’ la 2018, ca daca e prima depunere de anul acesta atunci NU e rectificativa. La inceputul 2019 (adica acum) depui pentru 2018 valorile finale si o estimare pe 2019. Valorile finale pe 2018 nu sunt o rectificare a celor estimate anul trecut. Deci la prima depunere in 2019 nu bifezi ‘rectificativ’ nici la capitolul de 2018, nici la 2019. Ulterior daca de exemplu constati ca ai declarat ceva gresit (de exemplu ai avut mai multe chirii si ai omis unul di contracte din declaratie), abia atunci vei depune o rectificativa.

#15
_Anna

_Anna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.09.2014

View PostTheUglyOne, on 05 martie 2019 - 14:58, said:

Pai atunci explicatia e in eroare. Daca ai bifat rectificativa pentru 2018, nu mai completezi nimic la 2019.
Probabil faci doar rectificativa pentru 2018, pe care o depui asa, dupa care completezi o noua declaratie pentru estimatul pe 2019 pe care o depui online.
Teoretic asa ar trebui..dar daca o cheama declaratie unica si are ambele sectiuni nu ar trebui sa fie una pt ambii ani?

View Postsags, on 05 martie 2019 - 15:00, said:

Pai nu cred ca trebuie sa bifezi ‘rectificativ’ la 2018, ca daca e prima depunere de anul acesta atunci NU e rectificativa. La inceputul 2019 (adica acum) depui pentru 2018 valorile finale si o estimare pe 2019. Valorile finale pe 2018 nu sunt o rectificare a celor estimate anul trecut. Deci la prima depunere in 2019 nu bifezi ‘rectificativ’ nici la capitolul de 2018, nici la 2019. Ulterior daca de exemplu constati ca ai declarat ceva gresit (de exemplu ai avut mai multe chirii si ai omis unul di contracte din declaratie), abia atunci vei depune o rectificativa.
Cred ca ai dreptate. Multumesc mult!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate