Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Probleme cu maseaua

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015
Salut, am o problema grava cu una dintre masele iar din cauza fricii de dentist nu m.am dus sa o rezolv, este cariata si mancata aproape in totalitate..de cateva zile se misca iar in seara asta a căzut pur si simplu însă nu de tot..mai sta agățată presupun ca de rădăcină, nu mai pot sta asa cu ea as vrea sa o trag dar se tine destul de bine si imi e frica sa nu fac vreo prostie.M-as duce chiar maine la dentist sa rezolv pentru ca nu pot sta cu ea asa însă timpul nu imi permite..se clatină acolo si am impresia ca o inghit iar daca trag mai tare incepe si ma doare "firul" acela de care se mai tine.Imi puteti spune ce pericole pot apărea daca o trag pur si simplu de acolo?

Edited by Andrey55, 05 March 2019 - 03:25.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAndrey55, on 05 martie 2019 - 03:17, said:

am o problema grava cu una dintre masele
este cariata si mancata aproape in totalitate..se clatină acolo si am impresia ca o inghit
M-as duce chiar maine la dentist sa rezolv  însă timpul nu imi permite..

Eu ti-as da ban doar asa pentru a nu influenta si pe altii cu comportarea ta inconstienta.
Maine poimaine mai deschide altul topic: "M-a muscat un sarpe veninos, as vrea sa merg la spital pentru antidot insa nu am timp. Sa sug veninul cu gura si apoi sa il scuip?"

ON: maine la prima ora mergi la dentist de urgenta.

Edited by MembruAnonim, 05 March 2019 - 03:28.


#3
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View PostMembruAnonim, on 05 martie 2019 - 03:27, said:



Eu ti-as da ban doar asa pentru a nu influenta si pe altii cu comportarea ta inconstienta.
Maine poimaine mai deschide altul topic: "M-a muscat un sarpe veninos, as vrea sa merg la spital pentru antidot insa nu am timp. Sa sug veninul cu gura si apoi sa il scuip?"

ON: maine la prima ora mergi la dentist de urgenta.
Ideea era ca muncesc ai abia vineri ma pot duce la un stomatolog...

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAndrey55, on 05 martie 2019 - 03:31, said:

Ideea era ca muncesc ai abia vineri ma pot duce la un stomatolog...

Stiu pe cineva care a facut accident de masina in drum spre o intrunire/sedinta AGA. L-a luat SMURD-ul. Crezi ca il mai durea undeva de sedinta aia? Iti zic eu, in acel moment il durea fix in c*r de sedinta.

Edited by MembruAnonim, 05 March 2019 - 03:35.


#5
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View PostMembruAnonim, on 05 martie 2019 - 03:33, said:



Stiu pe cineva care a facut accident de masina in drum spre o intrunire/sedinta AGA. L-a luat SMURD-ul. Crezi ca il mai durea undeva de sedinta aia? Iti zic eu, in acel moment il durea fix in c*r de sedinta.
Eu Am pus o intrebare pentru a afla daca mai pot amâna până vineri in cazul in care pot sa mi.o scot singur, sau problema necesita intervenție imediată din partea unui stomatolog ..puteai sa argumentezi care este motivul pentru care necesită sa ma duc de urgență, asta ca sa stiu si eu si altii daca ajung in situatia mea, tocmai ca sa nu procedeze ca mine.Sunt inconștient, ok, dar ca mine mai sunt multi cu frica sau fara timp care ajung in aceasi situatie, hai sa ne ajutăm cumva intre noi in loc sa "dam ban".

Edited by Andrey55, 05 March 2019 - 03:46.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAndrey55, on 05 martie 2019 - 03:42, said:

puteai sa argumentezi care este motivul pentru care necesită sa ma duc de urgență,.

Ce este de argumentat la treaba asta "am o problema grava...este cariata si mancata aproape in totalitate..se clatină acolo si am impresia ca o inghit... daca trag mai tare incepe si ma doare "firul" acela de care se mai tine" ??


Nimeni nu iti poate spune exact care este situatia ta pana nu se uita la maseaua respectiva. Crezi ca ghicim in glob daca ai vreo infectie, cangrena etc ?
Eu si cu siguranta si majoritatea de pe aici ti-am recomanda vizita la stomatolog de urgenta. Problema cu un molar nu este asemanatoare cu o julitura la mana. Face coaja si gata ai scapat. Nu, nu este asa simplu. De la o complicatie dentara poti da in alte chestii mult mai urate.

Edited by MembruAnonim, 05 March 2019 - 03:53.


#7
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View PostMembruAnonim, on 05 martie 2019 - 03:49, said:

Nimeni nu iti poate spune exact care este situatia ta pana nu se uita la maseaua respectiva. Crezi ca ghicim in glob daca ai vreo infectie, cangrena etc ?
Eu si cu siguranta si majoritatea de pe aici ti-am recomanda vizita la stomatolog de urgenta. Problema cu un molar nu este asemanatoare cu o julitura la mana. Face coaja si gata ai scapat. Nu, nu este asa simplu. De la o complicatie dentara poti da in alte chestii mult mai urate.
Am inteles,atunci o las asa si  maine la prima oră o sa ma duc la stomatolog.Multumesc.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAndrey55, on 05 martie 2019 - 03:52, said:

care este motivul pentru care necesită sa ma duc de urgență,

Daca maseaua a ajuns in stadiul pe care il descrii, asta inseamna ca problema este destul de veche.


"Pe termen lung, afecţiunile netratate ale dinţilor pot îmbolnăvi inima, rinichii şi articulaţiile. Problemele dentare netratate pot duce la miocardită, infecţii ale muşchilor inimii. De asemenea, bacteriile date de infecţiile bucale sunt factor de risc pentru ateroscleroză şi pentru endocardită (infecţie a valvelor inimii). O altă complicaţie a infecţiilor dentare netratate, date mai ales de carii la nivelul premolarilor superiori, o reprezintă sinuzita maxilară acută."

" boli gingivale, infecţii severe ce pot provoca chiar şi încleştarea gurii (gingivita purulentă), nemaivorbind de înghesuirea dinţilor, carii sau chisturi."

Edited by MembruAnonim, 05 March 2019 - 04:00.


#9
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View PostMembruAnonim, on 05 martie 2019 - 03:56, said:



Daca maseaua a ajuns in stadiul pe care il descrii, asta inseamna ca problema este destul de veche.


"Pe termen lung, afecțiunile netratate ale dinților pot Ăźmbolnăvi inima, rinichii și articulațiile. Problemele dentare netratate pot duce la miocardită, infecții ale mușchilor inimii. De asemenea, bacteriile date de infecțiile bucale sunt factor de risc pentru ateroscleroză și pentru endocardită (infecție a valvelor inimii). O altă complicație a infecțiilor dentare netratate, date mai ales de carii la nivelul premolarilor superiori, o reprezintă sinuzita maxilară acută."

" boli gingivale, infecții severe ce pot provoca chiar și Ăźncleștarea gurii (gingivita purulentă), nemaivorbind de Ăźnghesuirea dinților, carii sau chisturi."
Da, problema este veche, nu am mai trecut pe la stomatolog cam de la 10 ani de când am fost la un anume stomatolog si trebuia sa imi curețe măseaua de carie dar a "scapat" freza aceea si m.a umplut de sânge la gura, de acolo si frica de dentisti.

#10
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View PostAndrey55, on 05 martie 2019 - 03:17, said:

Imi puteti spune ce pericole pot apărea daca o trag pur si simplu de acolo?
Pericolul sa iasa afara usor, sau... sa dai ochii peste cap de durere? Un fleac! :lol:

Bafta la dentist!

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Maseaua nu sta agatata in radacina ci in gingie , e lipita de gingie , poti sa o luxezi putin si iese, durerea e minima , o mica intepatura vei simti , e gata, e devitalizata (moarta) . O misti stanga dreapta si o insurubezi incet , va iesi fara efort . Ca sa rabzi mai bine baga o gura de tarie , e bun si ca dezinfectant, putin sange va curge . Acolo trebuie mers la dentist sa curete alveola, sa scoata radacina cu elevatorul si vei fi ca nou dar cu o gaura in plus . Nu doare nimic, senzatia e putin tampita , nerv nu ai si se lucreaza sub anestezie , eventual spune-i ca esti fricos si iti va da anestezic de chirurgie - dupa 10 minute poate taia din falca si nu simti nimic .

Edited by ldpe, 05 March 2019 - 07:52.


#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostAndrey55, on 05 martie 2019 - 03:17, said:

Salut, am o problema grava cu una dintre masele iar din cauza fricii de dentist nu m.am dus sa o rezolv, este cariata si mancata aproape in totalitate..de cateva zile se misca iar in seara asta a căzut pur si simplu însă nu de tot..mai sta agățată presupun ca de rădăcină, nu mai pot sta asa cu ea as vrea sa o trag dar se tine destul de bine si imi e frica sa nu fac vreo prostie.M-as duce chiar maine la dentist sa rezolv pentru ca nu pot sta cu ea asa însă timpul nu imi permite..se clatină acolo si am impresia ca o inghit iar daca trag mai tare incepe si ma doare "firul" acela de care se mai tine.Imi puteti spune ce pericole pot apărea daca o trag pur si simplu de acolo?

Eu nu reusesc sa inteleg cu ajungeti in situatia asta...pana sa ti-o manance caria in halul ala, ai dureri constante, cu pana mea ai stat asa?

#13
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 19.05.2002

View Postldpe, on 05 martie 2019 - 07:51, said:

Maseaua nu sta agatata in radacina ci in gingie , e lipita de gingie , poti sa o luxezi putin si iese, durerea e minima , o mica intepatura vei simti , e gata, e devitalizata (moarta) . O misti stanga dreapta si o insurubezi incet , va iesi fara efort . Ca sa rabzi mai bine baga o gura de tarie , e bun si ca dezinfectant, putin sange va curge . Acolo trebuie mers la dentist sa curete alveola, sa scoata radacina cu elevatorul si vei fi ca nou dar cu o gaura in plus . Nu doare nimic, senzatia e putin tampita , nerv nu ai si se lucreaza sub anestezie , eventual spune-i ca esti fricos si iti va da anestezic de chirurgie - dupa 10 minute poate taia din falca si nu simti nimic .
Bravo!
Un sfat corect si util.
Ar trebui si un antibiotic...Augmentin,poate,1 comprimat la 12 ore.
Si vineri,fara frica...la dentist!!!

#14
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View Postgeorge_alexandru, on 05 martie 2019 - 08:01, said:



Eu nu reusesc sa inteleg cu ajungeti in situatia asta...pana sa ti-o manance caria in halul ala, ai dureri constante, cu pana mea ai stat asa?
Durerile au fost rare pana sa se ajunga aici însă din frica preferam sa ma duc la farmacie sa iau cate un ketonal, algocalmin etc..cum am mai spus la vârsta de 10 ani în dentist m a umplut de sânge în gura dupa ce a "scapat" freza aceea iar ca rezultat am rămas cu frica.

View Postldpe, on 05 martie 2019 - 07:51, said:

Maseaua nu sta agatata in radacina ci in gingie , e lipita de gingie , poti sa o luxezi putin si iese, durerea e minima , o mica intepatura vei simti , e gata, e devitalizata (moarta) . O misti stanga dreapta si o insurubezi incet , va iesi fara efort . Ca sa rabzi mai bine baga o gura de tarie , e bun si ca dezinfectant, putin sange va curge . Acolo trebuie mers la dentist sa curete alveola, sa scoata radacina cu elevatorul si vei fi ca nou dar cu o gaura in plus . Nu doare nimic, senzatia e putin tampita , nerv nu ai si se lucreaza sub anestezie , eventual spune-i ca esti fricos si iti va da anestezic de chirurgie - dupa 10 minute poate taia din falca si nu simti nimic .
Multumesc mult pentru raspuns.

#15
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View Postldpe, on 05 martie 2019 - 07:51, said:

Maseaua nu sta agatata in radacina ci in gingie , e lipita de gingie , poti sa o luxezi putin si iese, durerea e minima , o mica intepatura vei simti , e gata, e devitalizata (moarta) . O misti stanga dreapta si o insurubezi incet , va iesi fara efort . Ca sa rabzi mai bine baga o gura de tarie , e bun si ca dezinfectant, putin sange va curge . Acolo trebuie mers la dentist sa curete alveola, sa scoata radacina cu elevatorul si vei fi ca nou dar cu o gaura in plus . Nu doare nimic, senzatia e putin tampita , nerv nu ai si se lucreaza sub anestezie , eventual spune-i ca esti fricos si iti va da anestezic de chirurgie - dupa 10 minute poate taia din falca si nu simti nimic .
Un raspuns util si pe subiect, am reusit sa o scot, a mai rămas doar un ciot acolo, vineri ma duc sa rezolv la dentist.Multumesc.

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Nu ezita sa mergi, canalul acum e deschis desi nu are nerv, mancarea intra si apare infectia , durerea e mare...
Cauta medic de care sa nu-ti fie frica si sa stie lucra la extractie, niste recomandari de la cunoscuti nu strica , aici este vorba de elevator nu de cleste ca nu mai are de ce sa prinda dar sincer la cleste doare mai tare .

Edited by ldpe, 05 March 2019 - 09:34.


#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
vineri ai sa ai altceva de facut.

#18
stelux

stelux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 13.02.2005
Cineva care a fost in misiune de voluntariat pe la eschimosi la Polul Nord a spus ca aveau un singur dentist responsabil de cateva triburi repartizate pe cateva zeci de kilometri.Acest "dentist" avea doar o singura scula ,un patent.Eschimosii preferau sa isi scoata toate maselele ca sa nu mai aibe probleme .Mancarea lor era peste crud si grasime de foca pe care le sugeau.

Inchipuiti-va un patent rece spargandu-va maselele ,si o durere de faci pe tine instant.

Asa ca doctorii nostri sunt de aur,au anestezice...

Edited by stelux, 05 March 2019 - 10:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate