Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Licente jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
JackDawson

JackDawson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 13.09.2014
Am intr-o comuna un magazin cu telefoane, pc, service, etc si luna aceasta ma mut in alta locatie pentru ca spatiul actual e mic si deja e inghesuiala mare acolo, am gasit un spatiu ce inca e in renovare, compus din doua camere fara usa intre ele, grup sanitar, doua iesiri, practic totul o sa fie nou acolo, in total e undeva la 60 si ceva de mp.
Avand in vedere ca este liceu in comuna, sunt frecventat de foarte mult tineret, sunt aproximativ 450 de copii doar la acel liceu, in comuna nu prea sunt multe optiuni de omorat timpul, cu toate ca este o comuna care sta chiar ok din punct de vedere financiar, m-am gandit sa mai adaug ceva la ce am acum, un fel de "gaming club", initial sa iau 2 PS4 PRO, o consola sa o fac simulator de curse cu VR si una sa fie normala, 2 tv-uri 4K de minim 124cm, posibilitate de a inchiria jocuri pc/console, sa fac si un mini bar cu sucuri si ceva snacks-uri, plus alte modificari dar nu le mentionez pentru ca nu asta ma intereseaza.
Acum chestia despre care nu am reusit sa gasesc mare lucru, cat de legal e lucrul acesta? Adica de unde pot sa iau licentele comerciale pentru jocuri? am nevoie de licenta si pe ps4? legat de vanzare de sucuri si faptul ca o sa am si fotolii si canapea ar trebui sa fiu in regula pentru ca am grup sanitar, nu?

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si care e legatura intre licente, numarul de camere, mp, fotolii, sucuri si cipsuri? Cati crezi ca vor avea rabdare sa citeasca toata logoreea inutila, sa inteleaga ce te doare?

#3
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005
din moment ce cumperi jocurile si nu le iei piratate de pe torenti , automat sunt si licentiate!
dar v-a trebui sa declari si acest domeniu de activitate , nu-i stiu codul dar il gasesti tu

#4
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Uite aici detalii concrete si la subiect:
https://forum.softpe...eptembrie-2016/

Edited by 2Unlimited, 05 March 2019 - 09:29.


#5
JackDawson

JackDawson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 13.09.2014

 rumegus, on 05 martie 2019 - 08:14, said:

Si care e legatura intre licente, numarul de camere, mp, fotolii, sucuri si cipsuri? Cati crezi ca vor avea rabdare sa citeasca toata logoreea inutila, sa inteleaga ce te doare?
Pentru ca daca nu explici, aici pe softpedia esti sictirit imediat, ca nu are rost, ca nu merge, etc..

#6
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018

 excentryc, on 05 martie 2019 - 08:44, said:

din moment ce cumperi jocurile si nu le iei piratate de pe torenti , automat sunt si licentiate!
dar v-a trebui sa declari si acest domeniu de activitate , nu-i stiu codul dar il gasesti tu

Cand mai ajungi printr-un magazin cu jocuri, sa iei unul si sa te uiti pe spatele lui ce scrie. Hai ca-ti spun eu de acum “ Form home/personal use only”

@initiator, iti spun din experienta, ca pt playstation daca chiar vrei sa fii cu totul in regula, trebuie sa discuti cu fiecare producator in parte si sa faci o intelegere cu el pentru o licenta comerciala. Nu doar ca nu te-ai alege cu nimic, ci va trebui sa pui bani de la tine. Asa ca, fa-o cat se poate de legal in rest, ca nu vine Ubisoft dupa tine.

Edited by ovydiks, 20 March 2019 - 09:00.


#7
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005

 ovydiks, on 20 martie 2019 - 08:55, said:

Cand mai ajungi printr-un magazin cu jocuri, sa iei unul si sa te uiti pe spatele lui ce scrie. Hai ca-ti spun eu de acum “ Form home/personal use only”

De acord cu tine , numai ca eu n-am specificat de unde sa le cumpere, n-am spus nimic de magazine.

#8
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018

 excentryc, on 20 martie 2019 - 11:24, said:



De acord cu tine , numai ca eu n-am specificat de unde sa le cumpere, n-am spus nimic de magazine.

De oriunde le ai cumpara, posibil sa te referi la varianta digitala, la T&C vei vedea ca scrie acelasi lucru.

#9
vdivs92

vdivs92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.07.2015
In privinta licentelor cred asa: jocurile trebuie cumparate si sa ai dovada achizitiei/achizitiilor. Daca folositi PCuri, va trebuie licenta la sistemele de operare(Windows, MAC);

In privinta locatiei: casa marcat, autorizatie de la Directia Sanitar Veterinara pentru bar, autorizatie de functionare de la primaria locala, carnet medical al celui/celor care lucreaza, contract cu o firma de deratizare, dezinsectie si dezinfectie(e posibil sa va ceara cei de la DSV). Autorizatie de la ISU daca aveti mai mult de 200mp; cred ca cei de la ISU cer si inspectie periodica a instalatiei electrice(nu stiu sigur ca nici eu nu am).

V-am spus astea ca administrator al unui magazin mixt.

Am uitat ceva: firma trebuie sa aibe codul caen respectiv, trebuie sa aveti si grup sanitar pentru ca clientul serveste in locatie.

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tu ai citit macar titlul acestui topic? Initiatorul intreba de licente pt jocuri, tu-i povestezti de chiuveta si bideu...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate