Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Echivalare studii universitare din România în USA

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017
Salutare,as dori si eu sa stiu mai exact,cum se obtine echivalarea studiilor universitare romane ,in America?
Intentionez, ca dupa terminarea facultatii in Romania, sa plec in strainatate si stiu ca este o problema ,deoarece nu-ti recunosc studiile si trebuie echivalate.Care e mai exact procedura, ca nu am inteles-o.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.rprs.ro/R...tudiilor-in-SUA

#3
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Dacă ai absolvit în Romania universitatea Spiru " Hamlet " , mai bine te apuci din nou de studii , în străinezia .

#4
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Ce studii si care e cariera pe care vrei sa o urmezi?
Universitatile au procesul lor. Pentru restul daca treci un interviu poate fi sufcient, dar ca sa te invite la interviu cu o diploma no name e o problema in sine..
Cea mai buna metoda ar fi sa faci un master la o univresitate cit mai buna.

Edited by vrajitoruldinoz, 05 March 2019 - 02:40.


#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da, de parca stiu aia care e diferenta intre Spiru Haret sau Politehnca Bucuresti. Oricum nu e nici o diferenta.
Si apoi conteaza in ce domeniu vrei sa lucrezi. Sunt domenii in care diploma e total inutila, in general in domeniile care tin de viata oamenilor (medicina, constructii, etc.).
Oricum, diplomele nu prea mai conteaza, nici macar emise de facultatile lor.

#6
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009

Sigur ca nu conteaza hartia, ci acoperirea ei. Asta cauta sa afle americanii la interviu.

#7
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Sotia si-a echivalat studiile de chimie de la Babes-Bolyai de 4 ani in USA. Exista organizatii acolo ce se ocupa cu asa ceva. Platesti o taxa in jur de 250$ si trimiti copii legalizate traduse ale actelor si foii matricole. Nu le tradu din Romania si legaliza ca nu au nici o valoare. Cauti unul in zona unde locuiesti. Universitatile care accepta straini te pot indruma direct la cei autorizati. Dupa 2 saptamani primesti 2 plicuri. unul ai voie sa il deschizi si unul nu - scrie pe ele. Cu cel sigilat te prezinti la International counselor care raspunde de tine si i le dai.
Acum despre echivalare - americanii cam recunosc tot. La sotie pentru tot ce a avut de la BB Cluj I-au dat credit dar tot nu I-a ajuns sa fie considerata cu chimie generala ca un american. Iti calculeaza cate credite ai adunat - vad echivalenta cursurilor si pe baza lor iti fac o lista de cursuri pe care trebuie sa le iei pentru a avea tot atate ca un american. In cazul sotiei - licentiata in chimie 4 ani de studiu - ii mai trebuiau inca vreo 30 de credite luate sub forma unor cursuri recomandate de ei din curriculum obligatoriu pt americani. Asta era cel putin 2 semestre de studiu full-time 12 credite fiecare si inca vreo 6 credite (fie lua extra credite in cele doua semestre - fie un semestru cu mai putine). Depinde mut ce ai studiat. De exempu sotia nu avea quantum-thermodynamics printre altele - ca aia de la BB Cluj nici nu cred ca stiu ce e aia - au numai salarii grase dar sunt niste inculti universitari

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate