Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Problema deschidere geam termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 10nutz_413x, on 18 martie 2020 - 17:19, said:

Mersi de raspunsuri!



Casa veche, renovata si pus termopane.

Trebuia sa maresti un pic golul cand ai renovat si era mai ok.

#20
andyred

andyred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.05.2006
Salutare. O intrebare si de la mine, geamul a fost montat acum o saptamana, manerul de deschidere mergea greu de la inceput iar acum merge foarte greu. ce ar trebui sa reglez ca sa isi dea drumul?

#21
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

View Postandyred, on 11 septembrie 2020 - 08:20, said:

Salutare. O intrebare si de la mine, geamul a fost montat acum o saptamana, manerul de deschidere mergea greu de la inceput iar acum merge foarte greu. ce ar trebui sa reglez ca sa isi dea drumul?
presiunea pe garnitura,vezi că fiecare bumb de pe feronerie se reglează cu un imbus de 4 ,ei Sint pe excentric

#22
andyred

andyred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.05.2006
Timplarualin sa mai deschid sau sa inchid excentricul? De pe ambele balamale si geamuri?

#23
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

View Postandyred, on 11 septembrie 2020 - 11:11, said:

Timplarualin sa mai deschid sau sa inchid excentricul? De pe ambele balamale si geamuri?
la toate, trebuie sa nu stringa pe garnitura prea tare,vezi că bumbi (sau capul ciupercă)au un semn , dă-l înspre exterior

#24
andyred

andyred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.05.2006
la geamul cu maner, pe muchia geamului daca il dau spre exterior (adica dunga de pe bumb sa fie verticala) merge si mai greu manerul, cel putin cand il inchid.

#25
y_lenia

y_lenia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.10.2020
Am o fereastra termopan Deceuninck oscilibatanta care nu se mai deschide complet . La deschiderea normala se deschide aprox 10 cm iar deschiderea oscilobatanta nu functioneaza deloc. Am dat cu wd40 pe foarfeca de sus cat si pe balamale fara rezultat. Balamalele nu par deteriorate. Are rost sa umblu la balamale sau e foarfeca? Daca nu e ceva f complicat as vrea sa incerc sa il repar singura.:)

Attached Files



#26
y_lenia

y_lenia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.10.2020

 y_lenia, on 04 octombrie 2020 - 06:18, said:

Am o fereastra termopan Deceuninck oscilibatanta care nu se mai deschide complet . La deschiderea normala se deschide aprox 10 cm iar deschiderea oscilobatanta nu functioneaza deloc. Am dat cu wd40 pe foarfeca de sus cat si pe balamale fara rezultat. Balamalele nu par deteriorate. Are rost sa umblu la balamale sau e foarfeca? Daca nu e ceva f complicat as vrea sa incerc sa il repar singura.Posted Image

Attached Files



#27
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Din ce vad in poza bulbul e antiefractie iar tacodul/opritorul de pe toc este normal.Nu e chiar indicat.E posibil sa ''agate'' pe acolo.Scoate opritorul ala si fa o proba fara el

#28
arcadias2000

arcadias2000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2021
la mine nu se mai deschide corect fereastra pe desciderea oscilanta. adica inainte se deschidea mai mult in partea de sus, acum spatiul ala este mai mic, si nu vrea sa se deschida la fel.
are cineva vreo idee? scuze dar nu ma pricep deloc

#29
ge0rgelinh0

ge0rgelinh0

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.06.2021
Dupa 7 ani de cand am geamul oscilobatant cu problema deschisa de autor, m-am decis azi sa incerc rezolvarile propuse. Am umblat la imbus cate putin, inchis,deschis geamul si am ajuns in punctul in care l-am rezolvat. Multumesc pentru ajutorul dat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate