Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

EMS - Posta romana

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
pai daca pleaca cu avionul de ce face ''2 maxim 3 zile'' pina in Germania? nu e clar ca zboara, dar asa, mai pe jos?

#38
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Tot ce inseamna corespondenta internationala postala in sistem EMS se trimite cu avion cargo in alta tara. Mai intereseaza-te si tu si nu mai debita prostii.

Edited by -koss-, 06 April 2019 - 19:01.


#39
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
sa intelegem ca din Romania pleaca zilnic sute de avioane cargo cu corespondenta, macar cite unul pentru fiecare tara de pe glob??? tot din bucati se face transportul si tot 5 zile poate dura tranzitul pentru fiecare tara de pe ruta respectiva. nici o retea postala nu are curse directe din fiecare oras catre fiecare oras de pe glob! Nici macar in fiecare tara!

Edited by tytysor, 07 April 2019 - 13:16.


#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Stati ca a mea cred ca vine pe jos din cdmx in Yucatan.

De pe 4 cică a plecat spre destinație după import... și mnezo cu mila.

#41
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Hai ma ce naiba mi-a ajuns azi un colet din China in Romania cu EMS in fix 10 zile dintre care 3 zile state pe la BSI.. si voua documentele sunt agatate pe drum...
Sa iti ia banii posta Romana pe serviciu rapid si ei sa trimita cu serviciu neprioritar... Posted Image  Ar fi un semn de intrebare..

Din ce am inteles diferenta intre plicurile/coletele prioritare si neprioritare este data de prioritate.. Pleaca cu acelasi avion/transport din Romania dar alea prioritare au prioritate si sunt procesate primele.. mai repede..
Cele neprioritare fiind neprioritare mai fac pauze pe la centre de procesare.. Posted Image

Edited by -koss-, 08 April 2019 - 19:58.


#42
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
EMS-ul meu a fost livrat azi la destinatie. Posta Romana e buba, ca DHL-ul a lucrat si in weekend (a fost tratata ca trimitere dhl express). Sambata cica a ajuns in Germania (Frankfurt), tot in aceeasi zi a plecat de acolo, a ajuns noaptea la nu stiu ce depozit, iar azi a fost livrata la Rostock.

Atasez mai jos intregul parcurs al EMS-ului (in caz ca intereseaza pe cineva):
Spoiler


#43
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
cred ca imi scapa mie ceva, dar vedem ca a fost depusa pe data de 19 dupa amiaza si pe 21 la ora 1 si 26 a plecat din tara, restul pina pe data de 8 aprilie s-a plimbat prin alte parti, exact cum am afirmat eu! de unde rezulta ca e vina postei romane???

desigur este si posibilitatea sa fi fost expediata cu un zbor care a avut escala pe luna intii, daca nu a fost cu auto cum imi tocesc eu tastatura sa va spun!

#44
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
A mea a ajuns dimineața in centrul de Sortare din Yucatan. Bănuiesc ca ii in merida.

Cât Satan le mai ia sa aducă plicul ca faci tot orașul in 25-30 de minute (de 4 ori mai mare decât Bucureștiul ca suprafața și cu centura și autostrăzi)

#45
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postna-alexandru, on 08 aprilie 2019 - 19:58, said:

EMS-ul meu a fost livrat azi la destinatie. Posta Romana e buba, ca DHL-ul a lucrat si in weekend (a fost tratata ca trimitere dhl express). Sambata cica a ajuns in Germania (Frankfurt), tot in aceeasi zi a plecat de acolo, a ajuns noaptea la nu stiu ce depozit, iar azi a fost livrata la Rostock.

Atasez mai jos intregul parcurs al EMS-ului (in caz ca intereseaza pe cineva):
Spoiler
tot astept sa ne spui de ce e vina postei romane!!!

#46
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
De ce e vina postei? Pentru ca nu a fost in stare sa livreze un amarat de plic, care cica vai doamne e Express in maxim 5 zile (asa cum reiese de pe site-ul lor, al meu fiind livrat in 20 de zile). Totusi, l-am trimis in Germania (TAROM, Blue Air sau cu cine au parteneriat de cargo, avand aproape zilnic curse directe de pe Otopeni fara escala), nu US, Mexic sau altundeva incat sa fie intarzierile cauzate de prelucrarea/sortarea trimiterilor din tarile de tranzit. In trecut cand am mai trimis documente (tot in Germania), am trimis prin serviciul standard (scrisoare recomandata prioritara externa - 19 lei) si au ajuns in maxim 3-4 zile. Am mai aflat ca aproape toate trimiterile din intervalul 20-24 martie (aproximativ) cu status-ul "Expediat din Romania" au avut intarzieri foarte mari (probabil ca sacii nu au fost semnalizati cum trebuie cu insemnele serviciului EMS sau poate ca au avut multe trimiteri si sacii din acea perioada i-au pus la restante). In momentul de fata astept raspuns la reclamatie, iar dupa voi cere despagubire pretul serviciului pentru ca nu au respectat ceea ce au zis (mie facandu-mi niste neplaceri mari din cauza acestor intarzieri).

Cred ca am fost destul de explicit.

Attached Files



#47
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
O dat mnezo-ul Postal și o ajuns și la mine. Încă 4 zile și era o luna. WTF.

O zis aia de la posta in România ca face 10 zile pana in Mexic. O făcut de mi s-au lungit urechile.

Edited by Lex404, 09 April 2019 - 20:05.


#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Acum primesc ceva prin DHL din Cehia.
Trimis pe 10. Cică ajunge pe 12 pana la finalul zilei.

#49
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Ia ca mi-au trimis iar ai mei ceva cu EMS, de data asta în Canada 🍁

Sa vedem în cât timp ajunge.

JP - Toronto a ajuns în 2 zile.
RO - Toronto... Vedem.

După o zi e în prelucrare BSI

Edited by Lex404, 15 May 2019 - 18:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate