Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

EMS - Posta romana

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Pentru transporturi rapide apelati cu incredere la DHL.. ajung si astea cu ems dar pot sa mai intarzie o saptamana sau doua.. iar daca e nevoie critica de acte acolo sau documente.. e cam problema.. intarzierea..

#20
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
Inca nu mi-a ajuns scrisoarea in Germania... Posted Image Marti se fac 2 saptamani. Cu ce trimita astia ai nostri scrisorile in Europa? Cu melcul calator? Cand am trimis o scrisoare in Finlanda am folosit serviciul standard (recomandata prioritara, care costa 19 lei) si a ajuns in 3 zile, iar amarata asta de scrisoare EMS (care cica e express) nu mai ajunge nici cum. Acum sunt 2 posibilitati: sa fi ajuns scrisoarea in Germania si sa stea la controlul vamal sauu (partea mai plauzibila) nici sa nu fi plecat din Romania si sa fie in asteptare la Otopeni.

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Nu știu dar e tare ciudat. Nu are control vamal in Germania

A mea e de joi in vama in Mexic. Wtf.

#22
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
Azi am sunat la relatii clienti PR, chiar si doamnele de acolo erau surprinse ca de ce nu a ajuns inca. Am intrebat-o, ca daca sigur a iesit din tara, ci nu cumva e pe la BSI mai stiu eu pe unde. Mi-a spus ca e iesit din gestiune si iesit din tara. Au verificat si ei pe site-ul de la DHL si mi-au spus acelasi lucru pe care il vad si eu. Mi-au mai spus sa sun miercuri in caz ca nu ajunge. Oricum am deschis o reclamatie pe site la care sper sa mi se raspunda. Va tin la curent

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Mda... eu le-am scris astora. De joia trecuta sta in vama. WTF... e un plic cu 2 hartii.

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Deci am scris ieri la posta si mi-au raspuns repejor in vreo 2 ore (fkk posta romana!)

Mi-au spus ca treaba nu tine de ei pana nu iese din vama si vamuirea dureaza pana la 10 zile (mda... a durat doar 6 la mine. fkk vama mexicana!).

Azi dimineata a iesit din vama

Quote

Revisión aduanal concluida en país destino

Deci maine sper ca le primesc...

Overall suspectez ca EMS-ul a dus terestru Bucuresti > East Midlands. De acolo cu ceva avionel spre US si de acolo cu altul spre Mexico DF.
De acum mai astept un alt avionel (domne feri sper ca nu il trimit cu masina) din Mexico DF pana in Mérida, YUC.

Cata tenelovela... si de acum incepe distractia cu actele aici. O sunat avocatul la ambasada sa ceara translatori autorizati si i-o zis ca nu exista asa ceva in tot mexicul. Postez pe grupul de romani in mexic si primesc lista. Bine, ambasada romaniei de obicei e nuca in perete peste tot, nu ma mira.


View Postna-alexandru, on 01 aprilie 2019 - 20:15, said:

Azi am sunat la relatii clienti PR, chiar si doamnele de acolo erau surprinse ca de ce nu a ajuns inca. Am intrebat-o, ca daca sigur a iesit din tara, ci nu cumva e pe la BSI mai stiu eu pe unde. Mi-a spus ca e iesit din gestiune si iesit din tara. Au verificat si ei pe site-ul de la DHL si mi-au spus acelasi lucru pe care il vad si eu. Mi-au mai spus sa sun miercuri in caz ca nu ajunge. Oricum am deschis o reclamatie pe site la care sper sa mi se raspunda. Va tin la curent


La tine cum ii?

#25
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
Grav, grav de tot. Am sunat la relatii clienti si mi-au spus ca mi-au receptionat reclamatia luni si ca.... voi primit raspuns in alte 2 saptamani. Deci de 2 saptamani plicul e de negasit si acum mai astept inca alte 2 saptamani. Au mai facut si altii reclamatie, ca au mai avut probleme cu DHL ca nu inregistreaza informatiile de tranzit sau ceva de genul asta si ca se va investiga la BSI. Au zis ca de pierdut nu e pierdut si ca din experienta cu alti clienti au fost trimiteri care au ajuns si in 5 zile. In caz ca nu se poate distribui i se va face retur.

Deci acum astept raspunsul la sesizare. Sunt fantastici astia....

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Eu cu DHL am pierdut un IPod acum mulți ani.

Dar chiar și așa. Ma bucur ca mi-au ajuns “aproape”. Pana mea. Is documente oficiale. Din Ianuarie ma tot chinui pentru ele (mers la Toronto, trimis acte in România mers la starea civilă așteptat trimis asteptat și mai mult)

Dacă imbecilii aia din Toronto îmi acceptau cererea in consulat fără sa mai trimit in RO le aveam deja. Dar cum am zis. Imbecili. Mi s-a răstit tâmpita aia de funcționara ca de ce vreau 5 exemplare de procuri și ca sa vin cu hârtia de acasă.
Uite de asta! Ca posta romana suge și n-am chef sa merg la consulat prea des.

#27
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
Am uitat sa mai spun ca ieri am trimis o reclamatie la DHL si mi-au spus ca scrisoarea nu a ajuns in Germania si sa fac o reclamatie la Posta Romana ca ei nu ma pot ajuta. Deci scrisoarea este inca in Romania.

Quote

(...)
Unfortunately, no scan of the parcel in Germany is recognizable yet.

In this case, I recommend starting an investigation at your local provider in Romania.

Pot tot pune status-uri gen: "Expediat din Romania" daca ei tin sacul inca cateva saptamani la BSI. Veac nu mai trimit ceva cu posta

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Macar la DHL express vezi fiecare scan:

Spoiler


#29
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018

View PostLex404, on 04 martie 2019 - 19:06, said:

A avut cineva experiențe recente?

Da, mi s-a furat mie un pachet venit din UK la centrul de sortare din Pitesti de catre un angajat care a si semnat de primire in fals. In conditiile in care pachetul trebuia livrat la o adresa din Rucar.

Edited by abac, 03 April 2019 - 21:46.


#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Ma :lol:

Macar al meu a ajuns in mexic... nu inca la mine. Dupa aproape 3 saptamani.

Dar nu stiu daca as mai trimite cu EMS.

Din Japonia in Canada mi-a ajuns un colet de 3.5kg in 2 zile.

#31
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
Update: minunea s-a produs. Dupa aproape 3 saptamani, azi dimineata a intrat EMS-ul in Germania.

Sa, 06.04.2019 10:24 Importzentrum, Germany
Shipment handed over for Import

Th, 21.03.2019 01:26 --
The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization.
We, 20.03.2019 23:31 --
The shipment has arrived at the export parcel center
Tu, 19.03.2019 18:33 --
The shipment has arrived at the parcel center of origin

Sunt curios sa vad ce zice Posta Romana despre aceasta intarziere. Oricum, e ultima oara cand mai trimit ceva important prin ems (asta ca sa nu ma mai bage in sperieti si sa-mi fac fel si fel de filme, ca pana la urma erau niste documente foarte importante)

#32
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
E clar ca a stat plicul 2 saptamani la BSI Bucuresti... trebuie facut ceva cu BSI Bucuresti.. nu se mai poate batjocura asta Posted Image

Edited by -koss-, 06 April 2019 - 14:06.


#33
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
La asta ma gândesc și eu. Sa fi avut efect reclamația făcută?

#34
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Post-koss-, on 06 aprilie 2019 - 14:04, said:

E clar ca a stat plicul 2 saptamani la BSI Bucuresti... trebuie facut ceva cu BSI Bucuresti.. nu se mai poate batjocura asta Posted Image
nu e clar deloc! corespondenta respectiva a trecut prin mai multe tari, iar pe teritoriul fiecarei tari tranzitul poate dura pina la 5 zile lucratoare!

#35
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017

View Posttytysor, on 06 aprilie 2019 - 15:12, said:

ecorespondenta respectiva a trecut prin mai multe tari

A fost trimisa in Germania.. din câte știu sunt o gramada de curse directe și fără excala de pe Otopeni. Dacă scrisoarea era trimisa in US atunci mai înțelegeam, dar aici “la 2 pași distanta” deja e absurd.

Edited by na-alexandru, 06 April 2019 - 15:37.


#36
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Posttytysor, on 06 aprilie 2019 - 15:12, said:

nu e clar deloc! corespondenta respectiva a trecut prin mai multe tari, iar pe teritoriul fiecarei tari tranzitul poate dura pina la 5 zile lucratoare!

Ce nu e clar maestre? Corespondentele mai ales EMS se trimit paravion.. tu ce crezi ca merg cu trenul sau cu masina de curierat la pas prin Europa??? Posted Image Posted Image .. Doamne Fereste si Pazeste...
Se trimit cu avionul direct Romania Germania sau daca nu.. cu maxim o escala..  Trece prin mai multe tari probabil .. in zbor.. Corect era trece peste mai multe tari. Daca nu stii cum sta treaba mai bine nu mai comenta aiurea.
Problema era la posta Romana.. In mod normal daca se dadea liber la vama in Romania.. facea maxim 2, 3 zile pana in Germania.. In mod normal in 7 zile trebuie sa ajunga in Germania orice pachet, colet, pliculet.. dar daca sta la BSI 2 saptamani ce mai e de comentat atunci..?!

Edited by -koss-, 06 April 2019 - 15:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate