Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Construire P+1 si deviz constructor

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
larida

larida

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.05.2018
Buna ziua,
Noi urmeaza sa ne construim o casa, am dat dosarul catre doi constructori pt a ne face o oferta de pret.
Imi puteti oferi un exemplu de deviz complet?Posted Image
- prima echipa are avantajul ca ne ofera reducerea lui la diverse depozite de specialitate (adica noi cumparam materialele, alegem ce ne place si ce e necesar, dar la un pret mai ok decat daca ne-am fi dus in aceleasi magazine singuri), sunt din zona, masa si-o asigura ei (doar daca vrem noi sa fim draguti, ceea ce e oricum omenesc din cand in cand), sunt rapizi si construiesc ok (am urmarit o casa de-a lor de la 0 pana la cheie, a unui vecin)
- a doua echipa e la vreo 40 km de noi, la manopera e cam la fel, nu ne pun la dispozitie nimic legat de materiale (trebuie sa luam absolut tot noi-in oras avem doar dedeman ca magazin national, nu stiu daca fac oferte in functie de cantitate, in rest, diverse depozite locale), dar au avantajul ca sunt perfectionisti, nu le place ceva, o fac de la 0 pana iese la dunga (am vazut si din lucrarile lor, dar nimic de la 0, ei au facut, dar nu am avut ocazia sa vedem, ci mai mult renovari sau tip anexe am vazut)
Acum, asteptam un deviz de la ambele firme, la ce ar trebui sa ne uitam sa nu lipseasca si sa nu fie ulterior un cost in plus semnificativ? Este prima noastra constructie, nu vrem sa alegem o oferta doar pt ca e mai ieftina decat cealalta.
Cu ambele vom construi pana la cheie, dar evident, nu luam in considerare pretul finisajelor acum, ci pana la gri, fara geamuri pt ca si acolo e un interval mare, in functie de ce alegem.
Atasez si poze cu planul si fatadele. Stiu ca ne-am aruncat la mp Posted Imagedar am vrut neaparat dormitoare incapatoare si un birou (camera mai mica de la etaj).
Terenul e de 4500 mp, deci, in caz de criza financiara, in zona e 2-30e/mp si in cel mult un an se trag si gaze, deci sper sa creasca valoarea, desi nu am vrea sa vindem, dar nici de credit de 30 de ani nu avem chef. Pt la rosu, avem buget, pt dupa, mai socotim decizia.
parter sc 208 su 174
etaj sc102 su 72

Attached Files



#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Omule casa ta este exagerat de mare , ai sa devi sclavul casei, au mai patit-o si altii

Edited by ciine, 04 March 2019 - 18:53.


#3
larida

larida

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.05.2018

View Postciine, on 04 martie 2019 - 18:53, said:

Omule casa ta este exagerat de mare , ai sa devi sclavul casei, au mai patit-o si altii
este mare, stim si noi, dar unde stam acum avem cam tot atat, nu e chiar de speriat.
Am vrut initial cu totul altceva, parter ca aveam loc, dar iesea o lipie.
Birou separat ne trebuie pt munca, terasa pt ca nu vrem foisor separat si peisajul care se vede de pe ea e prea frumos (apa, pasari, apusul). Noi suntem genul de oameni care prefera intalnirile cu prietenii acasa.
Singurul loc din care puteam taia, ar fi fost dormitoarele adica din 20 mp fiecare, in 15 mp, dar am fi economisit 15 mp in total, deci nu mare lucru, eventual si una din baile de jos.

Edited by larida, 04 March 2019 - 19:11.


#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postlarida, on 04 martie 2019 - 19:10, said:

este mare, stim si noi, dar unde stam acum avem cam tot atat, nu e chiar de speriat.
Am vrut initial cu totul altceva, parter ca aveam loc, dar iesea o lipie.
Birou separat ne trebuie pt munca, terasa pt ca nu vrem foisor separat si peisajul care se vede de pe ea e prea frumos (apa, pasari, apusul). Noi suntem genul de oameni care prefera intalnirile cu prietenii acasa.
Singurul loc din care puteam taia, ar fi fost dormitoarele adica din 20 mp fiecare, in 15 mp, dar am fi economisit 15 mp in total, deci nu mare lucru, eventual si una din baile de jos.
Nu stiu ,nu e pe gustul meu ,nu-mi place:
- dormitor la parter , baie cu cada
- dresing cu ferestre
- baia de serviciu , iti ridica costurile  fara o justificare
- iesirea in terasa.

Terasa exterioara  , care ar trebui sa fie generoasa , in varianta asta  face parte din casa si se impoziteaza ca spatiu de locuit.
Eu pun mare pret pe un  beci in pamant .
Iti urez succes

#5
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Atunci lucrezi cu ambele , primii pana la rosu/gri si cu echipa 2 la finisaje. :)

Legat de proiect, mi se pare interesant ,ai cumva si ceva desene cu " lipia" ?
Ce parere ai de faptul ca atunci cand vei scoate curcanul din cuptor il tarasti  peste 10 metri pana ajungi pe terasa?
Cum ti se pare latimea de 2.6m la terasa? Nu e cam putin ?

O sa fie un jurnal interesant, eu ma abonez ! Ai depus pt AC?

Edited by Dodo03, 04 March 2019 - 19:33.


#6
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019
..am vazut prezentarea proiect casa... e alegerea dumneavoastra...dar care e dilema sau problema inafara alegerii echipei de constructori...

#7
larida

larida

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.05.2018

View Postciine, on 04 martie 2019 - 19:29, said:

Nu stiu ,nu e pe gustul meu ,nu-mi place:
- dormitor la parter , baie cu cada
- dresing cu ferestre
- baia de serviciu , iti ridica costurile  fara o justificare
- iesirea in terasa.

Terasa exterioara  , care ar trebui sa fie generoasa , in varianta asta  face parte din casa si se impoziteaza ca spatiu de locuit.
Eu pun mare pret pe un  beci in pamant .
Iti urez succes
Multumim!
-cada/dus, poate ambele ca au loc, dus sigur, cada optional
-aerisirea directa in dressing a fost insistenta mea, am vrut sa scap de dulapuri unde hainele proaspat spalate miros a "stat" dupa cateva zile
-baia de serviciu - am avut cateva probleme de sanatate, operatii in zone f intime, motiv pt care nu risc sa impart baia cu nimeni
-iesirea da, cam taie zidul, ne mai gandim daca nu facem geamuri frumoase si iesirea prin bucatarie

#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

View Postlarida, on 04 martie 2019 - 19:10, said:

este mare, stim si noi, dar unde stam acum avem cam tot atat, nu e chiar de speriat.
Faceti-va casa cum va place voua ,ca doar o faceti o data in viata.
Posteaza proiectele de instalatii sa vad nivelul de complexitate si calitate.

#9
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postlarida, on 04 martie 2019 - 19:52, said:

Multumim!
-cada/dus, poate ambele ca au loc, dus sigur, cada optional
-aerisirea directa in dressing a fost insistenta mea, am vrut sa scap de dulapuri unde hainele proaspat spalate miros a "stat" dupa cateva zile
-baia de serviciu - am avut cateva probleme de sanatate, operatii in zone f intime, motiv pt care nu risc sa impart baia cu nimeni
-iesirea da, cam taie zidul, ne mai gandim daca nu facem geamuri frumoase si iesirea prin bucatarie
Iesirea e valabila  dar  cu o suprafata vitrata mult mai mare . perete cortina din sticla etc, problema e la securizare

#10
larida

larida

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.05.2018

View PostDodo03, on 04 martie 2019 - 19:33, said:

Atunci lucrezi cu ambele , primii pana la rosu/gri si cu echipa 2 la finisaje. Posted Image

Legat de proiect, mi se pare interesant ,ai cumva si ceva desene cu " lipia" ?
Ce parere ai de faptul ca atunci cand vei scoate curcanul din cuptor il tarasti  peste 10 metri pana ajungi pe terasa?
Cum ti se pare latimea de 2.6m la terasa? Nu e cam putin ?

O sa fie un jurnal interesant, eu ma abonez ! Ai depus pt AC?

Nu am schite cu lipia, dar iesea o fundatie exagerata.
Da, ar merge iesirea prin bucatarie si geamuri in living, in locul usii.
Latimea cred ca vom afla atunci cand punem masa de 12 afara Posted Image)
Da, autorizatia trebuie sa iasa in curand.

View Postciine, on 04 martie 2019 - 19:59, said:

Iesirea e valabila  dar  cu o suprafata vitrata mult mai mare . perete cortina din sticla etc, problema e la securizare

La noi bate iarna un crivat de ai impresia ca zboara tigla de pe casa, deci cortina de sticla ar fi o idee neinspirata.
Mai putin iarna asta care abia a fost iarna.

View Postanaki, on 04 martie 2019 - 19:57, said:

Faceti-va casa cum va place voua ,ca doar o faceti o data in viata.
Posteaza proiectele de instalatii sa vad nivelul de complexitate si calitate.

Multumim pt sfat.
In reply pot pune poze doar cu link? Nu pot sa atasez direct sau nu vad eu cum, scuze, nu am mai pus Posted Image

View Postianos777, on 04 martie 2019 - 19:41, said:

..am vazut prezentarea proiect casa... e alegerea dumneavoastra...dar care e dilema sau problema inafara alegerii echipei de constructori...
Ca nu stim exact ce trebuie sa contina devizul si dupa ce servicii sa ne uitam mai atent.

Edited by larida, 04 March 2019 - 22:14.


#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Click(in ordinea asta) pe mai multe optiuni de raspuns,pe alege fisierul,pe ataseaza fisierul,pe adauga raspuns ,si gata ai atasat planurile.

#12
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Ai platit proiectul la mp ?
Suprafețe exagerate . Dormitoare de 20 mp, living 33 mp mi de pare o exagerare.
Daca nu ai depus pentru AC ți-aș sugera sa mai modifici un pic dimensiunile la planuri. Fațadele rămân așa ,doar planurile un pic micșorate pentru că sunt exagerate și vei plati prea mult la impozit și ridicarea construcției.
CT se poate schimba cu dressingul pentru a avea traseele de instalații pe aceeași parte, că sa nu te întinzi toată casa cu ele.
La axele B și C mai trebuie umblat pentru că sunt puse fara logica.

Terasa latita și împărțită în două ,unde sa mai vina un carport.

#13
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Oameni buni...cititi toate posturile ca sa nu va repetati...Proiectul este depus, se asteapta autorizatia...orice comentariu legat de suprafete nu are sens.

Iti las un exemplu de deviz complet pentru partea de structura la rosu cu mentiunea ca este un deviz de anul trecut si incepand cu 2019 s-au schimbat indicii de la sfarsit (CAS, CASS, Somaj etc). Sper ca vei primi un astfel de deviz de la vreun constructor desi ma cam indoiesc.

#14
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Asta este un deviz ca la carte cu norme ,firma are program computerizat de devize si personal specializat penru intocmire.
E o firma mare nu-i asa?Posted Image

Edited by anaki, 05 March 2019 - 10:21.


#15
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu e chiar o firma mare.... e deviz intocmit personal, intradevar cu un soft dedicat. In cazul de fata a fost vorba despre intocmirea unei oferte de executie pentru o lucrare dar astfel de devize estimative eu ofer la toti clientii la care le fac proiectarea pentru a sti la ce sa se astepte dpdv financiar.

#16
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

View Postbrawnie, on 05 martie 2019 - 10:02, said:

Oameni buni...cititi toate posturile ca sa nu va repetati...Proiectul este depus, se asteapta autorizatia...orice comentariu legat de suprafete nu are sens.



Ai dreptate , dar e pacat sa investesti 200k si apoi sa iti dai seama ca te lovesti cu scaunele de perete/balustrada cand stai la masa pe terasa. Nu mai zic de un balansoar, cand spunea ca are o priveliste asa minunata... Eu pentru banii astia nu as rata nici macar cei 10cm in plus la o baie , cand vrei sa pui cada si lasi acolo un spatiu aiurea care e greu de umplut/incadrat/curatat....dar la mine e defect profesional...sunt pretentios si perfectionist. :)

Pentru initiator:

Dormitoarele mi se par si mie mari...cineva de pe forum spunea ca isi face casa dupa ce mobila vrea sa foloseasca si...mare dreptate are :) . Tot legat de dormitorul matrimonial : sa stai in pat si sa privesti usa...? Iar daca vrei sa te uiti la TV sa stai cu gatul stramb? Ce zici? Daca acum te odihnesti in configuratia asta...da-i inainte! :)
Windfang-ul generos mi se pare util..chiar daca se considera spatiu irosit.
Baia de serviciu mi se pare mare si ea...acolo un walk-in , buda si o chiuveta ar fi suficiente.
Vad un spatiu liber mare la living - intre dining si canapea...ma gandesc cu ce ai vrea sa umplii acel spatiu...s-ar putea sa fie cam "gol" acolo...poate te va ajuta o inaltime utila mai mare ...si pui un brad mare de Craciun. :)

Te rog nu lua in mod personal toate aceste pareri, incerc sa dau sfaturi constructive sau care sa te puna putin pe ganduri si poate ai timp sa reevaluezi situatia. Eu abia astept sa fiu in locul tau si sa "sara" toti colegii de forum pe mine, sa iau de la fiecare ceva idei si sa aplic ceea ce mi se potriveste mie cel mai bine.


Bafta!

Edited by Dodo03, 05 March 2019 - 10:52.


#17
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Cu adevarat ceva deosebit care ar trebui sa fie normalitate,este o abundenta de proiecte fara antemasuratori,etc,daramite cu devize estimative.

#18
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Total de acord @anaki....numai vezi tu ca de multe ori "constructorii" se incurca in devizele mele si nu o data am fost sunat ca nu inteleg ce e acolo - vorbesc de devizele fara preturi care ajung la asa zisii constructori pentru a putea oferta. M-am saturat de atata incompetenta in sectorul constructiilor. Acum doi ani am incercat sa fac executie ...din pacate mai mult de 1 an nu am rezistat pentru ca veneam cu bani de acasa, am pierdut lucrari pentru 1000 euro in plus in favoarea echipelor " la negru", oameni care nu erau in stare sa citeasca un plan sau un deviz. Asta-i beneficiarul roman vrea ieftin si bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate