Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cuie sindrila

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsalcudean99, on 04 martie 2019 - 17:10, said:

....
Poate a trecut cineva prin situatia mea si ma ajuta cu un sfat.Am nevoie de niste cuie pentru sindrila de 12 mm,dar nu gasesc nicaieri asa mici,cele mai mici .....
In primul rind specifica sindrila bituminoasa ...
In al doilea rind , daca este sindrila bituminoasa , sint prea scurte , si singura fixare buna ar fi cu adaos de adeziv bituminos
In al treilea rind , daca sindrila vine peste lambriuri , mai pune o membrana bituminoasa lipita , apoi sindrila , cuie mai lungi , si ai un acoperis pt minim 20 de ani , fara infiltratii .

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View PostNaijax, on 04 martie 2019 - 18:17, said:


In trecut se foloseau alea, cu ani in urma am pus si eu multe kg..., insa chiar si atunci foloseam unele ceva mai lungi 15-20mm, si rotunde nu patrate.
Acum e demodata baterea cuielor manual, mai ales ca trebuie si intins materialul, e un chin sa faci singur.
Se folosesc capsatoare pneumatice care au cadenta mare de tragere, mult mai mare decat la cele cu acumulatori, si mult mai mare chiar si decat au cele electrice. Exista si hibride electropneumatice dar sunt chiar mai lente decat cele electrice.

#21
salcudean99

salcudean99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.03.2016

View Postrosix, on 04 martie 2019 - 18:22, said:


Ce fel de lambriuri ca sindrila aia e pentru acoperis.. o pui in alta parte sau cum?
Ai varianta unui adeziv bituminos care tine destul de bine daca e corect aplicat dar o sa ai consum cam mare, in functie de suprafata pe care o ai de acoperit.
Sindrila nu se recomanda in locuri in care bate puternic vantul .. ca o va rupe la un moment dat..
Pentru terasa e sindrila
O sa iau in considerare si varianta cu adezivul,dar tot cred ca ar fi mai bune cuiele..

Daca iau mai lungi o sa iasa pe partea cealalta si nu e bine.
Asa mi-a zis cel care face lucrarea

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postsalcudean99, on 04 martie 2019 - 19:01, said:


Pentru terasa e sindrila
O sa iau in considerare si varianta cu adezivul,dar tot cred ca ar fi mai bune cuiele..

Daca iau mai lungi o sa iasa pe partea cealalta si nu e bine.
Asa mi-a zis cel care face lucrarea

Achtung

Sindrila aia e strict pentru acoperis, apa trebuie sa se scurga de pe ea, nu sa balteasca. Pentru terasa, neaparat membrana, lipit cu bitum, cum se face.

Sindrila nu e facuta ptr asa ceva, scapa apa si te vei trezi ca iti picura in casa.

Edited by rosix, 04 March 2019 - 19:04.


#23
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
El se referea ca vrea sa acopere o terasa, nu acoperis tip terasa.

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pai nu se intelege de la sine, ar trebui o poza, ceva, sa vedem cum e stratul suport, din ce e, cat de gros, daca are armatura (e destul de grea sindrila - e facuta pentru acoperit casa.

Edited by rosix, 04 March 2019 - 19:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate