Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

posta romana nu se dezminte, tot prost lucreaza

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Povestea mea:
Ca tot romanul, strangator si fricos, am pus deoparte niste bani albi pentru zile negre. Am tot strans pana lopata cu care ii intorceam din cand in cand, s-a rupt. M-am gandit sa-mi iau o lopata noua, sa-i pun in banca, sa-i ...etc, etc. Pana la urma tot cei care ma iubesc, cei din fruntea tarii mi-au dat rezolvarea, sa cumpar titluri de stat. Impuscam cativa iepuri dintr-un foc: scapam de grija banilor, nu mai imi cumparam lopata, faceam o fapta buna, ajutam ministerul finantelor sa aiba bani de alocatii, pensii, ciubucuri. Am tot auzit la radio, m-am documentat pe internet, am aflat ca de azi (luni 4 martie 2019)pot cumpara de la orice oficiu postal cate titluri de stat doresc. Am luat in spate sacul cu bani, la ora 9.00 eram la posta (se deschide la 8.00). Mi s-a spus sa revin la ora 12.00, nu au primit inca formularele. M-am intors cu banii acasa. Fiind sub presiune (a se citi gura tovarasei de viata si de lupta), pe la ora 13.30 eram iar la posta. Acelasi refuz de a-mi lua banii, inca nu au formularele dar maine precis le vor avea.
Maine sa ma duc? Sau sa acept sa-mi ia banca comision? Cred ca ma duc iar la posta, a inceput sa-mi placa......
Acum vorbind serios, nu vi se pare bataie de joc? Macar cand e vorba sa ne ia banii, nu sa ne dea, nu pot sa fie mai bine organizati?
Vorbind de organizare la posta romana, aveam o comanda pe aliexpress din 26.12.2018, nu a venit nici pana acum, am deschis disputa, chinezul mi-a spus sa verific la oficiul postal. Am fost sa intreb la posta, d-na de acolo mi0a raspuns ca sunt probleme destule cu trimiterile din afara tarii, saptamana trecuta fusese pe la primiri externe (nu stiu denumirea exacta, a zis "externe"), erau primiri nelivrate din iunie 2018; Fiind putini angajati, se iau mereu trimiterile recomandate, cele simple nu au nici o sansa.

Edited by altuser09, 04 March 2019 - 17:07.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca e vina Postei, mai curand a MF.
Esti sigur ca vrei sa iesi in pierdere ?

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cumpără aur. Lasă titlurile că miros a țeapă.

#4
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Daca tot ai saci de bani, fugi cu ei direct la trezorerie, nu pe la posta unde colcaie de infractori si rude de infractori si fara paza. Vorbesc serios, multe din tranzactiile efectuate la posta sunt tranzactii de trimis bani celor din puscarii in contul de puscarias.

#5
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Investeste in aur.. nu investi in titluri de stat fara valoare.. vine maine-poimaine dictatura in Romania si folosesti titlurile respective pe post de hartie igienica.. la toaleta lu' Dracnea..

Edited by -koss-, 04 March 2019 - 17:18.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pana maine poate citesti asta.

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Daca vrei titluri de stat Tezaur si suma e mai mare si eu te sfatuiesc sa renunti la Posta si sa mergi la Trezorerie.
  • Vei putea tranfera si/sau cere rascumpararea titlurilor daca te vei trezi in sitiuatia da a avea nevoie imperativa de acei bani.
  • Cand ai de primit bani (dobanda si la sfarsit valoarea nominala) prin Posta sau ii ridici in numerar cu limita de suma pe zi sau platesti (la sume mari) costul mandatului postal 1% din suma + 15LEI. Prin Trezorerie virarea banilor intr-un cont bancar costa 0,51LEI sau 6LEI (sume de minim 50.000LEI sau peste), avand si posibilitatile de a ridica in numerar (cu limita de suma pe zi) sau de a subscrie alte titluri.


#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Sacul de bani a fost o figura de stil Posted Image
pasilla, nu inteleg. Daca imi aratati o metoda mai avantajoasa si mai sigura de a economisi niste bani, astept. Din informatiile mele, pare cea mai buna, procedura simpla.
Haur nu ma intereseaza, unde-l tin?Tot la ciorap, sub saltea, in vasul cu apa de la wc, in cusca cainelui? Dolarei sau euroi? Tot in banca, comisioane si impozit de platit, practic anuleaza dobanda. Nu-s fan veorica sau al mustaciosului, nu o fac pentru ei, ma gandesc la mine si la familia mea.
L.E.
sags, multumesc pentru sfat, posibil sa-l urmez desi nu e vorba de o suma mare. Posta e varianta mai usoara, e mai aproape de mine decat trezoreria. Pana maine ma mai gandesc, credeam ca nu sunt diferente daca cumpar de la posta sau de la trezorerie.

Edited by altuser09, 04 March 2019 - 17:42.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsags, on 04 martie 2019 - 17:33, said:

Vei putea tranfera si/sau cere rascumpararea titlurilor daca te vei trezi in sitiuatia da a avea nevoie imperativa de acei bani.
Nu iexista !

#10
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Post-koss-, on 04 martie 2019 - 17:18, said:

Investeste in aur.. nu investi in titluri de stat fara valoare.. vine maine-poimaine dictatura in Romania si folosesti titlurile respective pe post de hartie igienica.. la toaleta lu' Dracnea..
Daca ai sti tu ce averi s-au facut exact cu titluri de stat de pe vremea comunistilor (si inaintea lor) si cu contracte de recuperare datorii de pe vremea comunsitilor (si inaintea lor)...
Era unul de prin Iasi care a obtinut in instanta executarea primariei pentru niste zeci de milioane de euro ca despagubire pentru un titlu nedepus la maturitate acum 100 de ani.
Si declara ca titlul ala l-a luat de la anticariat pe 10 lei sau ceva asemanator, apoi l-au invatat avocatii cum sa fenteze legea sa obtina despagubiri de zeci de milioane de euro pe baza acelei hartii igienice. Oricum foarte posibil sa fi fost acolo si niste acte de coruptie cu judecatorii... ca cine imparte zeci de milioane bazat pe o hartie igienica, parte isi face cu siguranta.
Spun asta deoarece am vazut pe viu asta cu cazurile de retrocedari... cand era la cineva neafiliat vreunul clan infractional politic nu obtinea nimic in instanta, dupa ce l-a cedat unui baiat afiliat unui clan infractional politic, pana la sfarsitul anului nu numai ca era in posesie, dar deja demolase si incepuse constructiiile pe teren.

Edited by projectfp, 04 March 2019 - 17:48.


#11
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

View Postprojectfp, on 04 martie 2019 - 17:43, said:

Era unul de prin Iasi care a obtinut in instanta executarea primariei pentru niste zeci de milioane de euro ca despagubire pentru un titlu nedepus la maturitate acum 100 de ani.
Si declara ca titlul ala l-a luat de la anticariat pe 10 lei sau ceva asemanator, apoi l-au invatat avocatii cum sa fenteze legea sa obtina despagubiri de zeci de milioane de euro pe baza acelei hartii igienice.
A obtinut fix pix. Si-au batut joc avocatii de el.

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postaltuser09, on 04 martie 2019 - 17:38, said:

Sacul de bani a fost o figura de stil Posted Image
pasilla, nu inteleg. Daca imi aratati o metoda mai avantajoasa si mai sigura de a economisi niste bani, astept. Din informatiile mele, pare cea mai buna, procedura simpla.
Haur nu ma intereseaza, unde-l tin?Tot la ciorap, sub saltea, in vasul cu apa de la wc, in cusca cainelui? Dolarei sau euroi? Tot in banca, comisioane si impozit de platit, practic anuleaza dobanda. Nu-s fan veorica sau al mustaciosului, nu o fac pentru ei, ma gandesc la mine si la familia mea.
L.E.
sags, multumesc pentru sfat, posibil sa-l urmez desi nu e vorba de o suma mare. Posta e varianta mai usoara, e mai aproape de mine decat trezoreria. Pana maine ma mai gandesc, credeam ca nu sunt diferente daca cumpar de la posta sau de la trezorerie.
As recomanda Banca Transilvania fondul de investitii BT Maxim, urmeaza sa modifice si OUG 114 ==> profit garantat.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgumball3000, on 04 martie 2019 - 18:49, said:

As recomanda Banca Transilvania fondul de investitii BT Maxim, urmeaza sa modifice si OUG 114 ==> profit garantat.
Nici asta nu arata prea bine:

Attached File  BT.png   464.8K   25 downloads

#14
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Chiar așa ai saci de bani

Boierule

Mie aproape toate comenzile de pe alixpress mi-au ajuns.

Până acum s-au pierdut pe drum cred 2 chestii dar foarte ieftine.

Probabil fiind plicuri foarte mici au căzut pe undeva

#15
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
La ce manipulari sunt pe piata de capital e bine sa stai departe de ea daca nu esti in gasca politia potrivita care sa iti ofere ponturi exacte cand o sa o prabuseasca si cand o sa o urce.

View Postpasilla, on 04 martie 2019 - 18:56, said:

Nici asta nu arata prea bine:

Attachment BT.png

View Postgumball3000, on 04 martie 2019 - 18:49, said:

As recomanda Banca Transilvania fondul de investitii BT Maxim, urmeaza sa modifice si OUG 114 ==> profit garantat.


#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013

View Postpasilla, on 04 martie 2019 - 17:39, said:

Nu iexista [rascumparare/transfer] !
Ba iexista Posted Image! Vezi OMFP 1687/19.II.2019 publicat in MOf 133/19.II.2018. Merita citit cu atentie de cine vrea sa investeasca sume care conteaza. O sa vada de exemplu ca e bine sa faca doua sau mai multe subscrieri mai mici in locul uneia singure mari.

LE: Comentariile mele pe marginea acelui OMFP se gasesc pe topicul dedicat.

Edited by sags, 04 March 2019 - 19:40.


#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
sags, sigur esti mai bine informat decat mine, imi poti raspunde la niste intrebari?
Titlurile sunt nominale? Daca sunt, pot depune si in numele altei persoane? (persoana respectiva e soacra-mea). E nevoie de procura?

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Da, sunt nominale. In numele altuia subscrii (sau mai bine zis altcineva subscrie prin intermediul tau) doar cu imputernicire expresa. Vezi aceasta pagina <http://www.datoriepu...ezaur&locale=ro>, cele 2 ordine de jos lamuresc conditiile si procedura subscrierii prin Trezorerie respectiv Posta. Singura problema cu ceea ce e publicat acolo e ca sunt in forma initiala si lipsesc modificarile facute intre timp. LE: Scuze, acum constat ca ordinul referitor la Trezorerie e in forma actualizata valabila de la 15.II.2019; de celalalt nu stiu acum sa zic scriu cat/cand/daca a suferit modificari LLE: Scuze la scuze, data actualizarii e acu’ un an… Dar despre acest subiect mai bine discutam pe topicul dedicat Titlurilor de stat (Romania).

Edited by sags, 04 March 2019 - 22:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate