Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Reparatie Motor Aspirator sau Inlocuire?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
adistroe21

adistroe21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.02.2019
Salut! Am o problema cu un aspirator Dyson, mai exact motorul merge dar miroase a ars.
Il schimb sau caut carbuni si ii schmib ca pe vremuri, nu de alta dar este foarte bun merge de vreo 10 ani poate si mai mult!
Acum am inteles pe la depanari ca daca miroase ars se schmiba motorul direct.
Ma intereseaza niste sfaturi de la cei care au trecut prin asta si cum au rezolvat dar si mai tare de la un bobinator ar fi grozav!
Multumesc frumos!

#2
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Am patit cam la fel, recomandarea a fost sa iau alt aspirator si am ascultat sfatul.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Daca miroase a ars nu este de la carbuni , e motorul, una din infasurari in scurt.
De rebobinat nu merita - datorita turatiei mari la care lucreaza , peste 14.000 turatii/minut nu se poate echilibra rotorul cum trebuie dupa rebobinare si apar excentricitati care dupa un timp de ...va duce la arderea motorului inevitabil .
Daca gasesti un atelier care sa si echilibreze dinamic rotorul atunci e ok , va iesi ceva bun.
Vezi cat costa un motor nou, cat costa un aspirator nou , tragi linia si decizi .

Edited by ldpe, 04 March 2019 - 15:02.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Confirm
Inlocuirea motorului sau rebobinarea pur si simplu nu merita
A fost bun 10 ani
Este mai mult decat suficient

#5
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Interesant, e bine de stiut ca sa le dau peste nas alora de ma suna si zic "tine o viata". Ati aspirat cumva praf de la lucrari de construire/renovare sau faina? Echilibrarea si rebobinarea costa mai mult decat un motor nou.

#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Zi-ne si modelul, sa stim ce aspirator a tinut 10 ani.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 adistroe21, on 04 martie 2019 - 14:38, said:

Salut! Am o problema cu un aspirator Dyson, mai exact motorul merge dar miroase a ars.
Il schimb sau caut carbuni si ii schmib ca pe vremuri, nu de alta dar este foarte bun merge de vreo 10 ani poate si mai mult!

Altul, nene... si-a scos banul.  Pastreaza ce poti din el (cablul de alimentare, periile, furtunul, variatorul de tensiune daca are, recipientul de aspirare) tot ce crezi ca iti poate fi de folos, apoi, il diuci la un magazin de bricolaj care preiau electrocasnice (inclusiv Metro preia).

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bine că nu e djl pe aici că ne zicea el ce și cum.

#9
adistroe21

adistroe21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.02.2019
Modelul l-am spus Dyson DC19 mai exact. Ok a tinut 10 ani dar a si costat cat unul de 10 ani Posted Image
I-am gasit motor nou original si cred ca o sa-l iau, ca idee numai motorul costa vreo 400 de lei...sunt aspiratoare cu totul mai ieftine.
Dar de mers merge bomba, nu ma suparat nici macar o secunda cat a fost "viu"
Insa asta eram curios care sunt sansele sa-i schmib doar carbunii daca miroase a ars!
Poate era vreun test ceva sa verifici asta, pentru ca merge motorul chiar la turatie buna dar miroase a ars!

Edited by adistroe21, 04 March 2019 - 15:45.


#10
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

 adistroe21, on 04 martie 2019 - 15:45, said:

Modelul l-am spus Dyson DC19 mai exact. Ok a tinut 10 ani dar a si costat cat unul de 10 ani https://forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/wink.png
I-am gasit motor nou original si cred ca o sa-l iau, ca idee numai motorul costa vreo 400 de lei...sunt aspiratoare cu totul mai ieftine.
Dar de mers merge bomba, nu ma suparat nici macar o secunda cat a fost "viu"
Insa asta eram curios care sunt sansele sa-i schmib doar carbunii daca miroase a ars!
Poate era vreun test ceva sa verifici asta, pentru ca merge motorul chiar la turatie buna dar miroase a ars!

Dupa 10 ani sigur periile din grafit /carbune sau uzat...contactul este imperfect si face arc electric /flame , si se incazeste zona repectiva=miros de ars.....asa ca se poate incerca si schimbare perii grafit...

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cJQjeBWvm-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
adistroe21

adistroe21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.02.2019
Tare filmul, nu am facut de astea cu el!

Si eu cred ca este vorba de carbuni uzati pentru ca in zona lui nu arata ca si cum ar fi ars, insa din pacate in Bucuresti nu mai gasesti oameni sa repare asa ceva!
In fine, am gasit motor nou, original si-l schimb, cel vechi il pastrez poate gaesec un bobinator sau electrician care sa-l faca!
Multumesc pentru ajutor!

#13
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Buna treaba! Tine-ne la curent, te rog.

#14
adistroe21

adistroe21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.02.2019
Am primit ieri motorul original nou, made in Japan! ;)
Montat rapid, pus flitre noi merge ca nou, daca tine inca 10 ani este super!
Filtre 2 buc + motor original gasit la 400 lei totul!
Gasit si electrician sa schimbe carbunii la vreo 70 lei...mai bine mai iau un motor nou :)

Multumesc pentru sfaturi!

#15
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Sa te mai tina 10 ani!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate