Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

More RAM?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

Poll: Moar RAM? (53 member(s) have cast votes)

Ce ati alege?

  1. Mai mult ram sa tineti tot deschis (34 votes [64.15%])

    Percentage of vote: 64.15%

  2. Mai inchideti din chestii (19 votes [35.85%])

    Percentage of vote: 35.85%

Vote Guests cannot vote

#19
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019

View Postshmu, on 04 martie 2019 - 18:33, said:

pai cam la asta se rezuma intrebarea: iti faci moftul si iei mai mult ram, sau iti pui pofta in cui?
Pentru jocuri, 32GB e moft (includem si cacarezele pe care le ai deschise in background). Daca iti face careva vreo gluma si te lasa doar cu 8 GB, nici nu o sa bagi de seama fara osd.

View Postshmu, on 04 martie 2019 - 18:33, said:

pai cam la asta se rezuma intrebarea: iti faci moftul si iei mai mult ram, sau iti pui pofta in cui?
Sa nu cazi si tu in pacatele alora care visau 1800X cu HandBrake, iutub, muvi si nush ce mai visau ei ca ruleaza in paralel cu jocul. Mai mare rasul sa tintesti căpătâna banditului dar sa spargi veioza vecinului din motive de lag. Posted Image

Edited by xvmhunt, 04 March 2019 - 19:14.


#20
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Programele listate de tine nu ar trebui sa ia nici 2gb... daca numai alea consuma 19gb ai sigur un memory leak serios.
I principiu, intotdeauna mai mult ram e mai bine iar in prezent 16gb e cam minimum pentru un sistem cat de cat serios, 32gb fiind de recomandat. - chiar unele jocuri consuma binisor peste 8gb... dar sunt si alte aspecte de considerat - swap file - ce fel de drive pentru swap - hdd/ssd/nvme.
Pe de alta parte, memoriile foarte rapide, cautate de cei ce vor performanta pot fi extrem de scumpe peste 8gb/stick

#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postshmu, on 04 martie 2019 - 13:55, said:

sunt curios asa in general, ce alegere ati face in situatia de fata.
inchideti chestii sau cumparati moar ram?
Ce intrebare e asta? Pai imi cumpar computer ca sa ma folosesc de el sau imi cumpar computer ca sa ma las folosit de el? Cine are prioritate aici?
Daca vreau sa fac ceva (respectandu-mi rutina) si am nevoie de 60GB RAM, ma duc si iau 60GB RAM si gata, imi fac damblaua. As inchide una - alta dar numai pana se finalizeaza comanda de "moar ram".

#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postzoom0mooz, on 04 martie 2019 - 19:39, said:

Programele listate de tine nu ar trebui sa ia nici 2gb... daca numai alea consuma 19gb ai sigur un memory leak serios.

nu stiu daca e memory leak sau nu, dar cand incarc initial jocu (adica sunt in el si ma joc) incepe de pe la 10 Gb total, apoi ajunge la 13-16-18... depinde cat de mult ma joc samd.

e posibil sa aiba un soi de memory leak, dar pana la urma idea e ca vrei sa-l joci, asa cum e cu memory leaku masii.

uite mai jos ceva din task manager:

Attached File  RAM.jpg   254.74K   16 downloads

idea e ca din ce am observat, din ce in ce mai mult softurie cer mai mult ram.
posibil ca sa aiba nevoie, posibil ca devii sa fie mai lenesi si sa nu-si bata capu prea mult.

cert e ca se intampla...

#23
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postshmu, on 04 martie 2019 - 13:55, said:

sunt curios asa in general, ce alegere ati face in situatia de fata.
inchideti chestii sau cumparati moar ram?
Spoiler
Sincer ? eu as manca ceai cu paine sa cumpar mai mult RAM la computer  Posted Image
Si nu pt. a imi satisface un moft, ci pt. a imi usura mie viata.

Nu vreau sa par nesimtit sau snob, dar daca placa ta de baza este cea din semnatura ta (Asrock Z370 Extreme 4) eu zic sa pui 64GB RAM (4x 16GB) ddr4  Posted Image
Desigur, ar trebui sa aflii ce provoaca acel leak de memorie prima data !

#24
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai si daca aflu, ce pot face? dau mail la ubisoft si le zic sa repare? apoi astept 2 luni pana POATE repara? lol... nu intotdeauna e util sa aflii.

#25
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
In cazul asta mareste memoria Ram de la 32 la 64GB.

#26
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai 32 sunt suficienti. era vorba de 16...  sau in general...

topicu asta e doar de curiozitate... nu e de cerut sfaturi sau mai stiu eu ce...

#27
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019

View Postshmu, on 05 martie 2019 - 00:11, said:

pai 32 sunt suficienti. era vorba de 16...  sau in general...

topicu asta e doar de curiozitate... nu e de cerut sfaturi sau mai stiu eu ce...
https://www.techspot...-ram-pc-gaming/

Compara situatia ta cu Vega 64, caci sunt apropiate in performanta si au aceeasi cantitate de memorie. Diferenta dintre 32GB si 16GB tinde spre un zero absolut in jocuri pe sisteme puternice, echipate cu placi video cu suficient vRAM, iar intre 32GB si 8GB... nu cred ca vei sesiza diferentele cu ochiul liber. Nota discordanta face 1060 3GB, dar doar daca il stresezi cu setari notrust, adica ii mananca toata memoria si chiar da pe langa, caz in care sistemul foloseste buffer in RAM pentru a acoperi cat se poate deficitul de vRAM.
Iar windows are damblaua sa incarce multe in ram cand aceasta este in excedent. Din pacate, e o relatie dintre RAM si HDD si impactul asupra performantei tinde iar spre zero absolut.

Edited by xvmhunt, 05 March 2019 - 02:44.


#28
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postshmu, on 05 martie 2019 - 00:11, said:

pai 32 sunt suficienti. era vorba de 16...  sau in general...
topicu asta e doar de curiozitate... nu e de cerut sfaturi sau mai stiu eu ce...
Atunci ramai cu "4x8 Gb Patriot Viper 2666 RGB"  :)

#29
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postxvmhunt, on 05 martie 2019 - 02:38, said:

si uite asa mi-ai demonstrat inca o data de ce testele alea "de pe net" nu se compara cu realitatea.

am folosit fix aceleasi softuri (ex riva tuner pt display info) si in origins m-am apropiat de 15gb.
in far cry a sarit de 16.

gigeii de fac teste nu se joaca efectiv X ore... atunci vezi clar "problemele" unui joc.

si in far cry 5 care uneori a ajuns la 19 Gb total, daca joc o singura zona si nu ma plimb de colo colo nu cred ca sare de 10-12.

asa ca... mersi inca o data pt link. e clar ca nu poti avea incredere in ce scrie pe acolo.

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am dedicat 8GB RAM pentru ram-cache la HDD-ul mecanic, iar switchul de "fast" de la SSD-ul EVO mai mananca vreo 2-3GB pentru caching la SSD. In mod normal, dupa un boot curat, eu consum 15GB RAM cu sistemul meu. Cand ma joc sare de 24GB RAM ... deci, da.

#31
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019

View Postshmu, on 05 martie 2019 - 11:17, said:

gigeii de fac teste nu se joaca efectiv X ore... atunci vezi clar "problemele" unui joc.
Nu sunt probleme la ei, problema e la tine ca nu ai inteles nici dupa doua decenii de windows ca acesta nu curata total memoria dupa ce parasesti un program, pastreaza un cache (inutil daca nu repeti aceleasi operatii, dar il tine colo, ca poate-poate si tot e RAM din belsug) pe care il elibereaza imediat ce un alt soft lansat are nevoie de RAM.
Stai tu linistit, caci vom trece la DDR5 pana cand 16GB RAM vor crea probleme jocurilor. Deocamdata te descurci chiar foarte bine si cu 8GB. Lasam la o parte ce zice ro_explorer, caci asa nici 64 nu iti sunt suficienti daca iti pui damblaua.

View Postro_explorer, on 05 martie 2019 - 15:40, said:

iar switchul de "fast" de la SSD-ul EVO mai mananca vreo 2-3GB pentru caching la SSD
Ala e marketing pur. Nu stiu cum te poate ajuta cand accesezi zeci si zeci de GB, poate doar daca repeti la infinit aceleasi operatii, dar si atunci, procentual, nu cred ca vezi mai mult de 2% boost.

Edited by xvmhunt, 05 March 2019 - 16:39.


#32
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
8 GB RAM in Windows 10 pentru jocurile noi este putin.
16 GB RAM este de ajuns, daca iti manageriezi sistemul de operare si-l strangi bine din servicii.
Pentru a evita LAGul, in cateva titluri noi e nevoie de 24GB RAM ca jocul sa ruleze OK si dupa ce trec 40 de minute de rulare.

Edited by notrust, 05 March 2019 - 17:02.


#33
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postxvmhunt, on 05 martie 2019 - 16:43, said:

Nu sunt probleme la ei, problema e la tine ca nu ai inteles nici dupa doua decenii de windows ca acesta nu curata total memoria dupa ce parasesti un program, pastreaza un cache (inutil daca nu repeti aceleasi operatii, dar il tine colo, ca poate-poate si tot e RAM din belsug) pe care il elibereaza imediat ce un alt soft lansat are nevoie de RAM.
deci stai sa inteleg...
stau si ma joc 6-7 ore in continu si necesitatea de ram creste, dar tu imi spui sa ies din cand in cand din joc ca sa scada cantitatea de memorie?

ca altfel nu inteleg ce treaba are windows cu cantiatea de memorie pe care o cere jocul cand joci mai multe ore in continuu, nu ca gigeii aia 5 minute...

Edited by shmu, 05 March 2019 - 17:04.


#34
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004
In functie de necesitatile fiecaruia cantitatea de memorie poate fi prea multa sau prea putina.

Poate pentru nostalgicii comunismului toti trebuie sa aven 2/4 core 8/16GB si sa economisim curentu ca se taie daca depasim limita imaginara ;>

Sistemul din semnatura l-am incropit in mai 2017, vechiul sistem din 2010 avand deja 16GB DDR3.

Avand in vedere ca DDR5 apare prin 2020-2021 si necesita si o perioada de maturare plus schimbarea sistemului(MB,CPU,RAM) decizia de a cumpara 32GB DDR4 care pot fi de folos si peste 5 ani de la achizitie era la mintea cocosului.

Cu 32GB pot fi Zen, nestresandu-ma ca cei cu mai putin ca le ajunge e overkill sau nu :>

Edited by Arthos, 05 March 2019 - 17:27.


#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postxvmhunt, on 05 martie 2019 - 16:43, said:

Nu stiu cum te poate ajuta cand accesezi zeci si zeci de GB, poate doar daca repeti la infinit aceleasi operatii, dar si atunci, procentual, nu cred ca vezi mai mult de 2% boost.
Joci un joc .. incarci nivele si iar si iar si iar .. deja dupa ce ai incarcat prima data nivelul, a doua incarcare e mult mai rapida, chiar si pentru un SSD. Datorita ram-cache-ului cand transfer ceva de pe NVME pe EVO-SATA viteza de transfer este cea a NVME-ului ... si imediar ce se umple bufferul vad cum scade la viteza sata-ului ... asadar, despre ce vorbim aici? inutilitatea cache-ului? Sa nu uitam ca Intel Optane exact asta face ca sa "accelereze" HDD-urile mecanice.

Edited by ro_explorer, 05 March 2019 - 18:52.


#36
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019

View Postro_explorer, on 05 martie 2019 - 18:52, said:

Sa nu uitam ca Intel Optane exact asta face ca sa "accelereze" HDD-urile mecanice.
Intel Optane pleaca de la minim 16GB. Si nu face minuni decat cu sistemul de operare. In jocuri, cresterea e zero pentru ca exact acelasi lucru face si windows in RAM.
Nu e mare sfaraiala pentru ca, spre deosebire de Optane, acel cache dispare cand opresti calculatorul.

View Postshmu, on 05 martie 2019 - 17:03, said:

deci stai sa inteleg...
stau si ma joc 6-7 ore in continu si necesitatea de ram creste, dar tu imi spui sa ies din cand in cand din joc ca sa scada cantitatea de memorie?

ca altfel nu inteleg ce treaba are windows cu cantiatea de memorie pe care o cere jocul cand joci mai multe ore in continuu, nu ca gigeii aia 5 minute...
Nu iti creste nicio necesitate, pur si simplu nu intelegi ca o parte din acel RAM devine cache. Care poate fi accesat in parte sau deloc, minuni nu face.

@Marite capitalist de opereta Arthos, cu ce te-a ajutat in jocuri 16 threaduri si 32GB RAM in cei doi ani de folosinta? Lasam la o parte snobismul, ca ala e din belsug la tine.

Edited by xvmhunt, 06 March 2019 - 02:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate