Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Vanzare mostenire

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Buna ziua!

Am mostenit dupa decesul mamei mele o cota de 1/2 din locuintele lor (doua case) cealalta cota revenind tatalui meu.
Ce trebuie sa fac acum pentru a putea vinde partea mea de casa?

Multumesc!

Am inteles ca , certificatul de mostenitor nu are putere de "lucru judecat", deci , el indicand doar calitatea de a fii mostenitor asupra unui bun, deci asta inseamna ca va mai trebuii un titu sau certificat de proprietate (aceasta este concluzia mea, nu stiu sigur!!)

Edited by sarateanu2004a, 04 March 2019 - 07:15.


#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Pentru cele două case ar trebuii sa existe titlu de proprietate.

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Trebuie sa faci succesiunea la notariat, impreuna cu ceilalti mostenitori (tatal tau, etc).
In primii 1 sau 2 ani de la deces beneficiati de o importanta reducere de taxa pe succesiune.

Daca va intelegeti (mostenitorii) asupra impartirii, poti vinde imediat ce ti-a revenit conform intelegerii/succesiunii.
Daca nu va intelegeti, se poate ajunge la o evaluare si impartirea corespunzatoare (daca e posibila). Daca nu e posibila impartirea fizica, va trebui sa vindeti toata masa succesorala si apoi sa impartiti banii conform procentelor succesorale.

#4
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Sunt mostenite de mama mea de la bunici, deci trebuie sa fie ceva foarte vechi din anii 50. Am vazut cindva un dosar cu desene tehnice ce figurau incaperile si casa in diferite unghiuri

Am facut succesiunea , saptamina trecuta, dar cum pot venii cu un client sa-i zic ca vand 1/2 din mostenire! Nu trebuie iesire din indiviziune? Mai ales ca tata nu va vrea sa vanda

Am ramas unpic surprins cand ma intrebat notarul daca vreau sa vind partea mea. Initial am zis nu, gandindu-ma ca ce treaba are el daca vreau sa vind sau nu!

Poate ca daca ziceam DA se demarau alte proceduri?

Edited by sarateanu2004a, 04 March 2019 - 07:32.


#5
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006
Moștenirea este în devălmășie (la comun). Certificatul de moștenitor vă conferă 1/2 din toată masa succesorală (moștenire) fără să precizeze exact ce bunuri vă revin concret. În consecință trebuie să ieșiți din această indiviziune (moștenire comună). Ieșirea din indiviziune de face prin partaj, care poate fi realizat prin buna-înțelegere între moștenitori sau dacă nu se reușește așa, printr-o acțiune în justiție.

Cred că notarul de referea la a vinde partea dumneavoastră către tatăl dumneavoastră.

#6
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Multumesc Dorumihalache!

Vanzand partea mea lui, scap de iesirea din indiviziune banuiesc , mai ales ca daca nu vrea sa vinda , aceasta problema se va rezolva doar in instanta

Edited by sarateanu2004a, 04 March 2019 - 07:53.


#7
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
In aceias curte sunt 2 case separate, doar nu-l lasam doar cu WC-ul si holul

Eu am dormitor, sufragerie , baie bucatarie hol, el la fel in cealalta casa, dormitor sufragerie baie bucatarie, hol. Nu este din lacomie
Cine ar fi cumparat, altfel, ca sa doarma cu tata-n pat

Edited by sarateanu2004a, 04 March 2019 - 08:06.


#8
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
inițiator - Dacă cele 2 case au fost moștenite de mama ta de la părinții ei, după moartea ei tu trebuia să ai 75% și tatăl 25% ca soț supraviețuitor. Nu prea iese socoteala.

Eu cred că urmează să faci succesiunea și tu crezi că se va împărți jumate jumate moștenirea, vezi că ție trebuie să-ți revină mai mult.

Edited by MARlNMembruAnonim, 04 March 2019 - 08:12.


#9
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004

 MARlN_ION, on 04 martie 2019 - 08:08, said:

inițiator - Dacă cele 2 case au fost moștenite de mama ta de la părinții ei, după moartea ei tu trebuia să ai 75% și tatăl 25% ca soț supraviețuitor. Nu prea iese socoteala.

Eu cred că urmează să faci succesiunea și tu crezi că se va împărți jumate jumate moștenirea, vezi că ție trebuie să-ți revină mai mult.
In certificatul de mostenire scrie 1/2 ......

 sarateanu2004a, on 04 martie 2019 - 08:13, said:

In certificatul de mostenire scrie 1/2 ......
Asta din cauza ca mama a mai avut o sora , ce nu a avut urmasi si nu a fost nici casatorita, iar eu am renuntat de buna voie la partea mamei mele (mostenind doar dupa matusa mea)

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Daca intr-adevar sunt 2 case si cote de 1/2 + 1/2 atunci e relativ simplu: faceti un partaj succesoral prin care tatalui tau ii revine in exclusivitate una din case iar tie cealalta. Diferenta de valoare dintre ele, ca poate una din case e mai mare sau are alte avantaje, se rezolva cu plata unei sume de bani numita sulta; puteti sa va intelegeti si sa nu plateasca nimeni sulta. Apoi tu faci ce vrei cu casa ta, inclusiv sa o vinzi.

LE: In certificatul de mostenitor sunt scrise mai multe fractii deci uita-te bine unde si ce este. Unde scrie 1/2? La masa succesorala? Sau la cota ta ca mostenitor? Trebuie sa fie o fractie la masa succesorala (‘Masa succesorala … bunuri imobile … o cota de X din imobilul compus din …’) si una la fiecare mostenitor (‘Mostenitori … Cutarescu … care mosteneste o cota de Y din masa succesorala’). Cota pe care o ai de fapt este Y din X (sau Y * X daca vrei). Poti avea cote din mai multe mosteniri, si poti avea cote si din alte surse (cumparare, cota de bun comun, etc) - toate aceste cote sa aduna pana la urma cand e vorba de ce anume poti vinde.

Edited by sags, 04 March 2019 - 08:27.


#11
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
inițiator - Este total diferită situația dacă a mai fost și o mătușă decedată. Dacă erai numai tu cu tatăl luai tu 75% și tatăl ca soț supraviețuitor 25%.

Edited by MARlNMembruAnonim, 04 March 2019 - 08:29.


#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 sarateanu2004a, on 04 martie 2019 - 08:15, said:


In certificatul de mostenire scrie 1/2 ......


Asta din cauza ca mama a mai avut o sora , ce nu a avut urmasi si nu a fost nici casatorita, iar eu am renuntat de buna voie la partea mamei mele (mostenind doar dupa matusa mea)
deci tu aveai 1/2 + 3/4*1/2= 1/2 + 3/8 = 7/8 (87,5%) din tot.
in cazul ala chiar aveai putere de negociere cu tatal tau.

Edited by arg, 04 March 2019 - 08:45.


#13
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
In concluzie, urmatorul pas va fi iesirea din indiviziune.
Dupa care cadastru si intabulare?

 sags, on 04 martie 2019 - 08:15, said:

Daca intr-adevar sunt 2 case si cote de 1/2 + 1/2 atunci e relativ simplu: faceti un partaj succesoral prin care tatalui tau ii revine in exclusivitate una din case iar tie cealalta. Diferenta de valoare dintre ele, ca poate una din case e mai mare sau are alte avantaje, se rezolva cu plata unei sume de bani numita sulta; puteti sa va intelegeti si sa nu plateasca nimeni sulta. Apoi tu faci ce vrei cu casa ta, inclusiv sa o vinzi.

LE: In certificatul de mostenitor sunt scrise mai multe fractii deci uita-te bine unde si ce este. Unde scrie 1/2? La masa succesorala? Sau la cota ta ca mostenitor? Trebuie sa fie o fractie la masa succesorala (‘Masa succesorala … bunuri imobile … o cota de X din imobilul compus din …’) si una la fiecare mostenitor (‘Mostenitori … Cutarescu … care mosteneste o cota de Y din masa succesorala’). Cota pe care o ai de fapt este Y din X (sau Y * X daca vrei). Poti avea cote din mai multe mosteniri, si poti avea cote si din alte surse (cumparare, cota de bun comun, etc) - toate aceste cote sa aduna pana la urma cand e vorba de ce anume poti vinde.
Mama si matusa mea au mostenit de la parintii lor cele doua case, situate la aceias adresa, in aceias curte. Mama a murit in anul 2014, prin 2017 am facut succesiunea chiar in aceias zi cand a murit si matusa mea (sora mamei), eu renuntand in favoarea tatalui meu la mostenirea dupa mama. Luna trecuta (sa nu depasesc 2 ani) am facut si succesiunea dupa matusa mea (ea nefiind maritate si neavand copii)

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cel mai simplu ar fi sa mergi la notar si sa explici situatia (in special daca este un notar apropiat voua si aveti incredere in ce va sfatuieste).

In orice caz, trebuie sa faceti succesiunile. Cat dureaza actele, vorbeste cu tatal tau si vezi ce vrea si el sa faca. Poate vindeti casele si terenul si va cumparati ceva pentru fiecare (poate nu vreti suprafata asa mare, poate tu vrei mai mare suprafata si el vrea doar o garsoniera, poate iti cedeaza tie partea si sa-i lasi o camera pana se intampla, etc).

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@sarateanu2004a: OK, din ce descrii intr-adevar aveti 1/2 + 1/2.

In legatura cu ‘urmatorul pas’ nu sunt sigur daca e intabularea sau iesirea din indiviziune. Intreaba notarul. Chestiunea este ca pentru iesirea din indiviziune e necesara cartea funciara, insa anul trecut [inca] exista o exceptie prin care daca intregul bun imobil revenea unei singure persoane atunci se putea face iesirea din indiviziune fara a exista intabularea (ideea fiindca ca se iese din indiviziune pentru a usura cadastrul/ intabularea). In cazul tau fiecare casa in parte ar reveni unei singure persoane, deci probabil puteti face direct iesirea din indiviziune apoi isi face intabularea fiecare in parte, cand are nevoie. Tu vei avea nevoie pentru vanzare deci vei infiinta cartea funciara pentru casa ce iti va reveni.

Edited by sags, 04 March 2019 - 09:53.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 MARlN_ION, on 04 martie 2019 - 08:08, said:

inițiator - Dacă cele 2 case au fost moștenite de mama ta de la părinții ei, după moartea ei tu trebuia să ai 75% și tatăl 25% ca soț supraviețuitor.

Asta conform caror legi?

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 adisz, on 04 martie 2019 - 18:04, said:

Conform codului civil:
Art. 972
Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;

Moștenirile sunt bunuri proprii ale soților. Din ce a moștenit mama lui, tatăl are dreptul doar la 1/4.

#18
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004

 althea, on 04 martie 2019 - 18:30, said:

Conform codului civil:
Art. 972
Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;

Moștenirile sunt bunuri proprii ale soților. Din ce a moștenit mama lui, tatăl are dreptul doar la 1/4.
Eu am renuntat la mostenirea din partea mamei mele si a ramas doar cea a matusii (sora mamei) deci 1/2 tata 1/2 eu

Trebuia ieri sa iau certificatul de succesiune de la notariat (care este in orasul meu natal) noroc ca mi-a dat prin cap sa sun din gara de nord, inca nu era semnat de catre notar, mi se pare cam lunga perioada de o saptamina cat a trecut de la acceptarea mostenirii!!! Le-am zis ca vin saptamina viitoare, pate il semneaza pana atunci

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate