Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viata e Prea Grea

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Minona10

Minona10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.09.2017
Am acest sentiment ca viata e prea grea, ca o povara.. Pe mine nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa ma nasc si sa trec prin cacatul asta.. O copilarie foarte grea, nu mi-am ales familia si povara unei rude cu handicap de care va trebui sa am grija pentru tot restul vietii, o mama iresponsabila care s-a lasat si ne-a lasat in voia sortii. Daca stiam ce ma asteapta mai bine nu ma mai nasteam. Cateodata chiar ma gandesc: ce-ar fi sa termin cu tot..? Sunt inteligenta si as fi putut ajunge foarte departe in viata daca as fi avut alte sanse..

Stiu ca sunt oameni care muncesc din greu, dar ei o fac pentru viselele si idealurile lor, pentru a-si construi o cariera, o afacere, ei bine - eu nu pot face asta deoarece trebuie sa muncesc pentru nevoile de baza, ratele la apartament si sa-mi intretin familia (sa le platesc chiria si facturile lunar)

Desi intr-un an, doi maxim, imi voi termina de platit apartamentul, ce credetzi ca pot incepe sa-mi fac planuri de viitor in sfarsit? No way! Chiar daca imi voi lasa familia sa stea in apartamentul meu tot mai ramane problema cu ruda cu handicap fatza de care cineva va trebui sa-si asume raspunderea la un moment dat.

Simt ca sunt blocata si impiedicata , si nu pot evalua in viata, chiar daca castig bine mi-ar trebui mult prea multi bani pentru a-mi rezolva toate problemele, de asa natura incat sa pot incepe in sfarsit sa ma bucur de viata si sa imi urmez visele si idealurile. Simt ca nu voi putea face asta niciodata sau poate doar atunci cand va fi prea tarziu ca sa ma mai bucur.

#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Iar incepem povestea?

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMinona10, on 04 martie 2019 - 02:20, said:

Am acest sentiment ca viata e prea grea, ca o povara..

Poate-mi raspunzi si mie la intrebare

CAT lucrezi pe zi? Care iti e programul?
Pe saptamana?

Hai ca nu e greu, da acolo cifrele adevarate sa facem un plan, ce dracu trag atat de tine?
Vrei sau nu? iti place sa te plangi sau sa pleci la lupta
Ca-mi vin draci-acuma

View PostMinona10, on 04 martie 2019 - 02:20, said:

sa imi urmez visele si idealurile.

Care-s alea?

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postdygey, on 04 martie 2019 - 03:10, said:

Iar incepem povestea?

Da :D
Parcă făcea ceat", ieri.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Nu ma intereseaza ce face

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Păi pe cine interesează ?!

Dar deh, memoria de elefant...

#7
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De ce trebuie sa va agatati de niste detalii insignifiante de fiecare data? Voi nu aveti viata sociala?

#8
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
"am acest sentiment" ca esti troll
Puferiu  i al acasa

#9
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Da,asta este viata. Incearca sa te relaxezi mai mult, mergi în aer liber, fa sport reconecteaza-te la natura.

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Hai ca te-ai scos. Te-ai apucat de bocit in public si gataaaa, nu mai ai probleme!

#11
Minona10

Minona10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.09.2017
Lucrez cat de mult pot, minim 10 ore pe zi dar nu vad ce relevanta are asta in legatura cu felul in care ma simt in legatura cu viata. O fiinta umana este adusa intr-o existenta pe care nu el / ea o cere apoi trebuie sa munceasca mare parte din timp pentru a-si castiga aceasta existenta..

#12
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
poți renunța când vrei tu. soluții există.

#13
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Ce sã zică ruda aia cu handicap dacă tu te plângi?

Edited by sandel1, 04 March 2019 - 08:50.


#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@Minona10 - in locul tau eu as fugi in lume, la munca, sa ma pierd

de muncit poti munci oriunde in lume, de trimis bani acasa poti trimite oricum, dar sistemul nervos nu ti-l mai refaci

eu cred ca esti prea prinsa in toate dramele care nu sunt neaparat ale tale, daca tot muncesti si dai banii macar sa ai parte de liniste in restul timpului

#15
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostMinona10, on 04 martie 2019 - 08:32, said:

Lucrez cat de mult pot, minim 10 ore pe zi dar nu vad ce relevanta are asta in legatura cu felul in care ma simt in legatura cu viata. O fiinta umana este adusa intr-o existenta pe care nu el / ea o cere apoi trebuie sa munceasca mare parte din timp pentru a-si castiga aceasta existenta..

Muncesti mult prea mult, ia o pauza, relaxeaza-te, plimba-te.
Ai tras tare sa achiti acel apartament si acum te simti epuizata. Nu s-a intamplat la multi.

#16
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostMinona10, on 04 martie 2019 - 08:32, said:

Lucrez cat de mult pot, minim 10 ore pe zi dar nu vad ce relevanta are asta in legatura cu felul in care ma simt in legatura cu viata. O fiinta umana este adusa intr-o existenta pe care nu el / ea o cere apoi trebuie sa munceasca mare parte din timp pentru a-si castiga aceasta existenta..

Consulta un psiholog / psihiatru.

Forumul nu te poate ajuta...

#17
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostOxigen1234, on 04 martie 2019 - 08:51, said:

@Minona10 - in locul tau eu as fugi in lume, la munca, sa ma pierd

de muncit poti munci oriunde in lume, de trimis bani acasa poti trimite oricum, dar sistemul nervos nu ti-l mai refaci

eu cred ca esti prea prinsa in toate dramele care nu sunt neaparat ale tale, daca tot muncesti si dai banii macar sa ai parte de liniste in restul timpului

Daca pleaca nu.rezolva mare lucru, problemele ei se vor agrava mai tare, fiind singura printre straini.
Trebuie doar sa munceasca mai putin si sa se bucure de micile placeri ale vietii.

#18
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Viata nu-ti datoreaza nimic, nu te mai smiorcai pe aici. Daca cosideri ca meriti ceva mai bun du-te si ia-l singur nu vine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate