Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Benzinara sedan sau wagon clasa medie cu vechime de maxim 2-3 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017
Deschid si eu un topic legat de achizitionarea unei masini de clasa medie deoarece din mai multe pareri poate gasesc ceva care sa indeplineasca multitudinea de cerinte pe care le am.
Mai intai sa va zic de unde mi-a venit ideea sa-mi schimb actuala masina veche de numai 2 ani si 2 luni de care personal sunt foarte multumit. Bineinteles daca gasesc vreo alternativa convenabila, altfel n-are rost.
Vorbeam cu sotia de viitorul tur al Italiei  de vreo 24 zile pe care intentionam sa-l facem in vara, ceva in genul cum am facut anul trecut un tur al Frantei cu masina actuala (Ford Focus 1.5 ecoboost sedan). Problema aparea acum ca spre deosebire de anul trecut cand am fost in masina 4 persoane si portbagajul desi mare a fost cam la limita (am mai avut ceva bagaje si pe bancheta din spate), acum s-a mai ivit in ecuatie cumnatul meu care vrea ca de la Roma sa vina cu noi in excursie si sa se intoarca tot odata cu noi in tara.
Initial nu mi s-a parut o problema eu fiind sofer sau stand in fata, iar pentru bagaje propunand sa fixam "balena" pe care o avem de la fosta masina si pe actuala si cumparand doar alti suporti.
Insa cand fiica-mea a luat foc fiindca o sa trebuiasca sa mearga intre 600 si 1100 km in unele zile pe mijlocul banchetei din spate iar nevasta-mea a inceput sa-mi scoata ochii ca n-am luat Megane-ul Estate care-i placuse ei fiindca avea loc mai mult in spate si la bagaje si m-am gandit doar sa-mi iau masina care-mi place mie ca motorizare, mi-am dat seama ca am o mare problema :) !
Pana la urma am linistit pe moment spiritele convenind ca in spate pe mijoc se va sta prin rotatie la fiecare 2-3 ore cand facem cate o mica pauza.
Insa mi-a incoltit ideea ca am acum aprobarea "finantistului" casei de a face buy back la masina actuala si de a lua una din clasa superioara tot sh dar cu o vechime nu mult mai mare decat a mea, pentru o suma nu mai mare de 5000 euro in plus.
Pana trec pe la dealerii din Bacau care fac buyback sau tradein am luat in calcul si varianta achizitionarii unui sh si vinderii masinii actuale, mai ales ca diferentele la buy back par a fi prea mari, sh care sa indeplineasca urmatoarele cerinte :

- Masina sedan sau break de clasa medie, sau compacta mai spatioasa in spate (gen Octavia)
- maxim 3 ani vechime.
- Pret maxim 16-17000 euro
- Combustibil benzina
- Manuala (automata numai daca nu se poate altfel)
- optionale : camera de mers inapoi sau senzori de parcare, AC automat, conectivitate Android Auto sau navigatie proprie. Restul sunt binevenite doar daca nu trag prea mult la pret.

Pana acum am gasit in aceste cerinte un Ford Mondeo 2.0 ecoboost 240 Cp care din pacate pana am sunat se si daduse (la pretul de 15000 Euro pentru o echipare Titanium cred si eu ca s-a dat repede).
Astazi am mai vazut o Toyota Avensis 1.8 echipare executive chiar in Bacau dar care a iesit rapid din calcul dupa ce sotia si fiica-mea s-au urcat in spate. Nici nu am incercat sa vad cum se misca, daca ele mi-au zis ca bancheta din spate e mai tare iar sezutul e mai scurt decat la Focus-ul nostru.
Am mai vazut si un Mondeo cu motorizare de 1.5 ecoboost dar e echipare de baza si nu are conectivitate Android Auto sau navigatie, asa ca o pastrez ca ultima varianta daca nu gasesc altceva.

Daca vedeti ceva care sa corespunda cerintelor pana in luna mai inclusiv sunt deschis la orice sugestie. Nu am luat in considerare autoturismele pe benzina de la VAG deoarece am inteles ca e o loterie la motorizarile lor de 1.4, 1.8 si 2.0 multe avand probleme fie cu distributia fie cu pierderile de ulei. Singura motorizare fara probleme raportate pana acum este cea de 1.4 125 CP dar care mi se pare slaba pentru un Passat si probabil si pentru o Octavia atunci cand este superincarcata. Pana acum nu am auzit de probleme deosebite la motorizarea noua de 1.5 TSI dar este prea noua pentru a ma risca, La o motorizare noua m-as risca doar daca as mai avea macar 3 ani garantie la ea.

PS Ma uit cu jind si la un Hyundai Ioniq in caz de buyback, masina fiind spatioasa in spate (nu stiu totusi cat de confortabila este bancheta) iar portbagajul are peste 500 l dar asta e pe alt tip de buget, care nu cred ca va fi aprobat :) !

#2
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
In primul rand nu stiu de ce vrei benzinara.
In al doilea rand pentru excursii de astea eu folosesc in functie de cati suntem,VW Sharan sau VW Caravelle,le am pe amandoua si jur ca nu le-as da pe nici o benzinara din lume.

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu credeam sa ajung sa citesc ce ai scris . Pai cumnatul tau nu are masina ?
In concediu mergi cu sotia si copilul/copiii nu cu neamurile si a cincea roata la caruta ( parerea mea ) si daca pt asta te-ai decis ca vrei o alta masina mai veche Posted Image  pfff . Succes !
On : o octavia combi 1.0 tsi
P.S. Eu cred ca vrei sa scapi de Ford pt ca nu e o masina prea buna si ai inventat o poveste .

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
deci tu vrei sa pierzi 5000 de euro ca vine cumnatu 3 saptamani cu voi cu masina. si ca nu aveti spatiu de bagaje. de 5000 de euro poti sa-ti iei multe tricouri si le arunci, ca sa nu le mai tii in portbagaj.
desi nici mie nu-mi place vag, fac astia niste scaune super confortabile.
nevasta avea dreptate, Renault Megane chiar e misto.mai ales cu motorul ala 1.3 in colaborare cu Mercedes, si poti sa-l iei nou cu rabla si alte reduceri. plus ca vine o noua versiune in curand.poate si Kia pe locul 2.
iar buyback e o idee foarte proasta unde o sa mai pierzi un 2000-3000 euro.

Edited by bobitad, 04 March 2019 - 00:15.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce mentalitate aveti unii.
Daca prin 2020 se hotaraste sa vina si soarca cu voi sa va frece la icre, iar in 2021 si catelul, in 2022 si porcul... tot schimbati masina in fiecare an ca sa multumiti pe toata lumea, pana te trezesti ca ai nevoie de permis categoria D (autobus) pentru a transporta atatea persoane ? Posted Image
E o risipa de bani. Ramai cu ce ai, pentru tine si familie e suficient, cumnatul sa mearga cu masina lui sau sa isi ia bilet la avion/autocar/microbus ca sunt destule.

Edited by TruculMagic, 04 March 2019 - 00:19.


#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
https://www.autovit....html#6c79aeb13e
E highline si are doar 22000 km. La 13500 eu cred ca merita.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbobitad, on 04 martie 2019 - 00:09, said:

renault Megane chiar e misto.mai ales cu motorul ala 1.3 in colaborare cu mercedes

Daca e in colaborare cu Mercedes are 2 perechi de OO sau ce ? Ti se pare ca pana in prezent Renault nu a facut motoare fiabile ? Cred ca Mercedes ar avea de invatat de la Renault in unele cazuri...
PS: Din cate stiu 1.3-ul e facut strict de Renault si imprumutat la Mercedes Posted Image

Edited by TruculMagic, 04 March 2019 - 00:25.


#8
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017

View PostTruculMagic, on 04 martie 2019 - 00:23, said:


Daca e in colaborare cu Mercedes are 2 perechi de OO sau ce ? Ti se pare ca pana in prezent Renault nu a facut motoare fiabile ? Cred ca Mercedes ar avea de invatat de la Renault in unele cazuri...
de acord cu tine. eu ziceam de mercedes ca sa dea mai bine sau sa inteleaga omu ca ala e un motor bun. si ca meganne e o masina ok.
si da, cred ca renault e pe val. nu neaparat cu meganne dar domina cu clio/capture/qashqai.

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTruculMagic, on 04 martie 2019 - 00:18, said:

Ce mentalitate aveti unii.
Daca prin 2020 se hotaraste sa vina si soarca...

Bărbatul de tip nou :D
O.N. Ia un Iveco, de 12 locuri, sau de 9 locuri, dacă ai doar B-ul.

Edited by crisstonne, 04 March 2019 - 01:03.


#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
Fa-i cadou cumnatului (+ nevasta-sa) o excursie la Roma sau unde vrea, mult mai ieftin si mai elegant.
Desi trebuia sa-i zici ca nu e loc si gata.. cum sa schimbi masina pt asa ceva ?

Edited by sirgoofy, 04 March 2019 - 06:55.


#11
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016
@Ford, cauta sa vezi cât costa închirierea unei mașini din Italia pentru 2 săptămâni și ii închiriezi mașina cumnatului și gata :)

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postdenky, on 04 martie 2019 - 00:20, said:

E highline si are doar 22000 km. La 13500 eu cred ca merita.

Ce tare ești :naughty:
Nu era Volga, era bicicletă, nu a fost...

Oricum, ce mare diferență de spațiu are la asta, față de ce are el ?!

Attached Files



#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Ciudat ca in Avensis nu le-a placut din cauza spatiului desi le place in Megane care e mult mai ingramadit.

#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Fa concediul ala, de la vara cu o masina inchiriata, una mare sa incapeti toti! Vad ca dispui de resurse...!

Lasa Ford-ul acasa! Te vei intoarce la el cu drag!

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017

View Posteireman, on 03 martie 2019 - 23:40, said:

In primul rand nu stiu de ce vrei benzinara.
In al doilea rand pentru excursii de astea eu folosesc in functie de cati suntem,VW Sharan sau VW Caravelle,le am pe amandoua si jur ca nu le-as da pe nici o benzinara din lume.

Nici eu nu stiu de ce tu vrei diesel.

In alta ordine de idei, pentru astfel de situatii se inchiriaza masina in fata locului. E prea costisitoare solutia unei masini doar pentru astfel de situatii. Mai stiam pe cineva care cauta Ford Grand Tourneo din acelasi motiv.

#16
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017
Fac mai intai niste precizari pentru cei care nu au inteles corect motivatiile pentru care as vrea sa fac acest lucru, nu neaparat ca il voi face. Am spus ca asta depinde de ce voi gasi pe piata astfel incat sa merite sa dau in plus 5000 euro peste valoarea unei masini care ma multumeste ca dinamica si consum, dar sufera doar la confortul din spate.
- Nu fac acest gest, care pe buna dreptate este irational privit prin prisma banilor dati in plus, din cauza acestei excursii numai. Mai degraba o fac fiindca sunt intr-o perioada buna cu banii si vreau sa-mi fac o hachita asa cum poate sunt pentru unii excursiile pe care le fac in strainatate (cate 2 pe an din care una de peste 3 saptamani si in care cheltui mai mult decat acea diferenta)
- Nu fac acest gest din cauza lui cumnata-miu care probabil ca o sa mearga cu noi doar acum. El vine din Canada pentru niste probleme personale in Romania si de obicei schimba la Roma, dar acum fiindca venirea lui s-a suprapus cu excursia noastra si a fost incantat de ce i-am povestit despre turul Frantei ar fi dorit sa mearga si el cu noi acea jumatate de tur al Italiei (noi pana la venirea lui vrem sa terminam vizitarea nordului Italiei care pe el nu-l intereseaza deoarece a mai fost pe acolo)
- Cred ca nu fac acest gest nici macar pentru mofturile lui ficamea care e posibil ca peste 1 - 2 ani sa nu mai vrea sa mearga cu noi fiind destul de mare la varsta adolescentei

Declicul s-a produs cred atunci cand am vazut ca as putea sa-mi fac un moft cu acel Mondeo 2.0 ecoboost de 240 CP care din pacate s-a dat. Tot din pacate i-am dat idei si sotiei care a retinut din ceea ce vreau eu doar partea cu o masina mai spatioasa si de aceea m-am bucurat ca nu i-a placut acel Avensis, nu ca ar fi fost rau in sine ci doar ca as vrea sa-mi placa si mie. De fapt e greu sa impaci toate gusturile, acum 2 ani sotia a cedat in favoarea a ce-mi doream eu, ei placandu-i mai mult Megane Estate, numai ca in privinta masinii nu prea imi place sa cedez eu.

In speranta ca am fost explicit, o sa ignor in continuare comentariile legate de chestiuni personale si de ce fac lucruri irationale si o sa incerc sa raspund doar celor care incearca sa-mi propuna niste solutii on topic. O sa ignor si comentariile legate de diesel sau electrice fiindca nu fac subiectul acesteui topic si exista topice dedicate unde mi-am expus de atatea ori parerile. La benzina pot fi prinse si hibridele, unde din pacate nu am vazut o alternativa decat in Hyundai Ioniq daca maresc mult bugetul si reusesc sa fac un DT cu ea. Am mai facut DT cu Auris hybrid si Mondeo hybrid si din anumite motive a trebuit sa le spun pas.

PS. Am uitat sa trec la optiuni obligatorii si ACC (nu stiu cum le zice la alte marci la cruise control cu pastrarea automata a distantei)

View Posteireman, on 03 martie 2019 - 23:40, said:

In primul rand nu stiu de ce vrei benzinara.
In al doilea rand pentru excursii de astea eu folosesc in functie de cati suntem,VW Sharan sau VW Caravelle,le am pe amandoua si jur ca nu le-as da pe nici o benzinara din lume.

Ar fi niste optiuni bune doar strict pentru excursiile de acest tip din anumite privinte. Din punct de vedere personal nu-mi plac insa acest gen de masini de asta am spus ca vreau sedan sau cel mult break. Nici nu m-am uitat daca exista asa ceva cu vechime de 2-3 ani. La cautarile cu filtrul pe benzina nu apareau.

View PostBaxon, on 03 martie 2019 - 23:51, said:

Nu credeam sa ajung sa citesc ce ai scris . Pai cumnatul tau nu are masina ?
In concediu mergi cu sotia si copilul/copiii nu cu neamurile si a cincea roata la caruta ( parerea mea ) si daca pt asta te-ai decis ca vrei o alta masina mai veche Posted Image  pfff . Succes !
On : o octavia combi 1.0 tsi
P.S. Eu cred ca vrei sa scapi de Ford pt ca nu e o masina prea buna si ai inventat o poveste .

Octavia ar fi cea mai buna optiune din multe puncte de vedere dar as lua doar motorul de 1.5 TSI si doar peste cativa ani cand se va sti daca nu va avea problemele benzinarelor precedente de la VAG. Sau daca gasesc una la care sa mai am macar 2 ani garantie la motor.

View Postbobitad, on 04 martie 2019 - 00:09, said:

deci tu vrei sa pierzi 5000 de euro ca vine cumnatu 3 saptamani cu voi cu masina. si ca nu aveti spatiu de bagaje. de 5000 de euro poti sa-ti iei multe tricouri si le arunci, ca sa nu le mai tii in portbagaj.
desi nici mie nu-mi place vag, fac astia niste scaune super confortabile.
nevasta avea dreptate, Renault megane chiar e misto.mai ales cu motorul ala 1.3 in colaborare cu Mercedes, si poti sa-l iei nou cu rabla si alte reduceri. plus ca vine o noua versiune in curand.poate si Kia pe locul 2.
iar buyback e o idee foarte proasta unde o sa mai pierzi un 2000-3000 euro.

Cu motorul de 1.3 as fi incercat din nou un Renault desi nu prea mi-a placut cum era in fata tunelul ala central, dar e abia aparut si la fel ca la VAG astept mai intai sa vad daca nu va avea probleme. Oricum nu gaseam sh cu astfel de motorizare.

View Postdenky, on 04 martie 2019 - 00:20, said:

https://www.autovit....html#6c79aeb13e
E highline si are doar 22000 km. La 13500 eu cred ca merita.

S-ar fi meritat daca nu as fi avut deja ceea ce am acum. Am zis ca asta a fost singura motorizare pe benzina fara probleme de la VAG. Ceea ce mi s-a parut culmea este ca au avut probleme pe 1.4 cu 150 CP. Ori n-a fost aceeasi versiune de motor, ori a fost prea dopat la acea putere.

View Postcrisstonne, on 04 martie 2019 - 00:56, said:

Bărbatul de tip nou Posted Image
O.N. Ia un Iveco, de 12 locuri, sau de 9 locuri, dacă ai doar B-ul.

Vreau ceva care sa-mi placa si sa-l conduc, nu numai pentru spatiu mai mult

View PostMicroEdge, on 04 martie 2019 - 07:07, said:

@Ford, cauta sa vezi cât costa închirierea unei mașini din Italia pentru 2 săptămâni și ii închiriezi mașina cumnatului și gata Posted Image

A fost si asta o propunere dar nu i-a convenit lui, a zis ca el nu vrea sa conduca prin Europa. E plecat din 1998 si de fiecare data se mira cum putem circula prin aglomeratia si strazile astea mici. Nu e singular. El este fratele sotiei. Sora mea a plecat si ea cam in acelasi an in SUA si de fiecare dat cand vine nu vrea sa auda de condus pe aici.

View Postdan1980_25, on 04 martie 2019 - 07:34, said:

Ciudat ca in Avensis nu le-a placut din cauza spatiului desi le place in Megane care e mult mai ingramadit.

Am spus mai sus ca spatiul era Ok, nu le-a placut bancheta fiindca li s-a parut mai dura decat la Ford.

View Postarab, on 04 martie 2019 - 08:33, said:

Fa concediul ala, de la vara cu o masina inchiriata, una mare sa incapeti toti! Vad ca dispui de resurse...!

Lasa Ford-ul acasa! Te vei intoarce la el cu drag!

View Postgeorge_alexandru, on 04 martie 2019 - 08:47, said:


Nici eu nu stiu de ce tu vrei diesel.

In alta ordine de idei, pentru astfel de situatii se inchiriaza masina in fata locului. E prea costisitoare solutia unei masini doar pentru astfel de situatii. Mai stiam pe cineva care cauta Ford Grand Tourneo din acelasi motiv.

Asta ar fi o solutie buna Posted Image !
Acuma insa trebuie sa-mi scot din cap pasarica cu schimbatul masinii cu una mai mare si mai puternica. Dar iese singura daca nu gasesc ceva convenabil pana in mai inclusiv. Chit ca o sa mai plang o perioada dupa cel Moneo de 240 CP la numai 15000 euro ratat :) !

Edited by Ford4, 04 March 2019 - 10:16.


#17
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 05.08.2007
Motorizarile pe benzina de pe Octavia 3 (la care te referi) nu au nici o problema. 1.8 si 2.0 EA888 generatia 3 (care sunt pe Octavia in discutie) nu au nici un fel de probleme cu distributia sau cu pierderi/consum de ulei. Pe langa lipsa de probleme, astea doua mai au si injectie duala (post si directa), neavand nici problemele specifice injectiei directe. Nici 1.4 TSI montat pe Octavia 3 nu are probleme (nici cu distributia si nici cu uleiul). Cred ca le confunzi cu modelele pre 2012, care au avut intr-adevar multe neajunsuri. Eu am un 1.8 TSI (2016, cv manuala) si nu am ce sa ii reprosez (40k km rulati pana acum), din nici un punct de vedere.

L.E. - Masina ta este practic noua si motorizata absolut ok. Orice schimbare ar merita (oarecum) doar daca prinzi o oferta foarte buna (cum ar fi fost Mondeo-ul ratat).

Edited by paultt, 04 March 2019 - 10:25.


#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Parerea mea : daca zici ca ai o perioada in care te scalzi in bani , pastreaza fordu ( mai ales daca l-ai luat de nou ) si ia inca una care crezi ca te satisface , pt concedii .
Sotia nu conduce ? Poate ii ramane ei fordu sau fetei tale ,
Am fost si eu in punctul asta cu schimbatul uneia din masini , vroiam ceva mai spatios pt concedii iar pt asta trebuia sa vand Crossland si sa pastrez Vitara , in final nu am mai facut pasul asta ca nu merita si nu gasesti nimic la un pret decent !
P.S. Daca te lauzi inainte ce o sa faci ( concediu ) asta patesti ( vrea si cumnatu ) , eu nu as accepta sub nici o forma sa-mi dea planurile peste cap  si sa-mi ingradeasca relaxarea dintr-un concediu , la nimeni . Nu stiu ce relatie super apropiata o ai cu cineva de peste mari si tari dar pe mine m-ar lasa rece dorintele lui !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate