Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fumatul in doze mici

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Daca vorbesti despre iarba, da.

#38
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postldpe, on 03 martie 2019 - 21:59, said:

Singura data cand medicul e deacord cu fumatul este in cazul schizofreniei , aici e benefic , in anumite situatii .
In rest nu, de la o tigara ajungi la 3 dupa care incet la 1 pachet , aici e problema, exact ca la alcool .
Nu prea cred, dar poate gresesc eu; chiar si atunci ar fi alte solutii. Exista patchuri (plasturi) cu nicotina, fumul tot daunator ar fi. Nicotina poate fi administrata si pe alte cai. Insa pentru un om sanatos cel putin tot are efecte daunatoare. Nicotina blocheaza transmisia semnalelor intre neuroni, astfel incit comunicarea in creier se face mai greu. Oamenii care fumeaza mult sunt subiectivi si tid sa isi impuna parerea. Nu prea fac diferenta intre subiectivism si obiectivism. Trec usor in extreme, au o gindire fara subtilitati. In plus apare riscul de alte cancere chiar si fara fum.

Edited by Dihorul Razboinic, 03 March 2019 - 23:12.


#39
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View Postargonaut, on 03 martie 2019 - 20:25, said:

Exista/existau tigari antiasmatice, in farmacii.

[ https://comenzi.farmaciatei.ro/images/products/comenzi.farmaciatei.ro/tigari-fara-nicotina-ntb-natural-20-bucati-arkopharma-10017756.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Probabil ca tu voiai sa spui despre fumatul tutunului sau a altor plante daunatoare sanatatii, dar deh ... atata cunosti despre subiect.

Am luat odata o porcaria din asta, nu cred ca e pentru astm...e pentru lasat de fumat, imita tigarile normale dar fara nicotina
Erau groaznice, n-am putut sa fumez decat 1 tigara si am aruncat pachetul...mirosea fumul la fel ca atunci cand dadeau foc la frunze uscate in parc

#40
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017

View Post1000FPS, on 03 martie 2019 - 22:13, said:

Daca vorbesti despre iarba, da.

View PostDihorul Razboinic, on 03 martie 2019 - 23:09, said:

Nu prea cred, dar poate gresesc eu; chiar si atunci ar fi alte solutii. Exista patchuri (plasturi) cu nicotina, fumul tot daunator ar fi. Nicotina poate fi administrata si pe alte cai. Insa pentru un om sanatos cel putin tot are efecte daunatoare. Nicotina blocheaza transmisia semnalelor intre neuroni, astfel incit comunicarea in creier se face mai greu. Oamenii care fumeaza mult sunt subiectivi si tid sa isi impuna parerea. Nu prea fac diferenta intre subiectivism si obiectivism. Trec usor in extreme, au o gindire fara subtilitati. In plus apare riscul de alte cancere chiar si fara fum.

Sunt studii efectuate asupra efectelor nicotinei in anumite boli (destul de grave )
"Pe lângă capacitatea nicotinei de amplificare a cogniției, reducere a grăsimii corporale și întârziere a instalării bolii Alzheimer, s-a dovedit experimental că este un tratament eficient pentru bolile Crohn, Parkinson, Sindromul Tourette, ADHD, schizofrenie, depresie cronică, tensiune sanguină, colită ulcerativă și chiar unele forme de artrită. (https://www.ncbi.nlm...cles/PMC526783/)"
Da, cred ca si plasturii sunt ok, chiar mai buni decat tigara in sine eliminandu-se gudronul care e principalul factor agravant in boli grave ale cailor respiratorii.
Ma refeream mai mult la faptul cand un pacient ce prezinta schiozofrenie este fumator - nu i se interzice fumatul .

#41
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View Postjimi91, on 03 martie 2019 - 19:55, said:

E benefic corpului uman, daca de exemplu, fumam o tigara /zi ? Exista studii care pot confirma acest lucru? Pana la urma orice in exces dauneaza si creaza o anume dependenta.
Nu este benefic, dar, CIUDAT, nici nu-ți va face rău!
Răul apare când ai ajuns la 10/30 cingarillos/zi, și-i prea târziu să-ți dai seama că ai devenit dependent

oricum diferența în speranța de viață se micșorează cu O ZI!!!

#42
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Organizatia Mondiala a Sanatatii are un institut. IARC care se ocupa cu cercetarea cancerului. Astia au niste liste de compusi cancerigeni. Una din liste este Grupa 1, adica cea mai grava existenta de pe planeta.

Ce se afla pe lista aceea intrebati ? Pai vreo 100 de chestii printre care...

HIV, hepatite, virus Epstein-Barr, vreo 3 viermi, acetaldehida (din bauturi alcoolice), arsenic, asbestos, benzen, beriliu, etanol (din bauturi alcoolice), formaledihida, radiatie cu neutroni, plutoniu, izotopi de radiu si radon, radiatie ionizanta, ultravioleta, X si gamma, bauturi alcoolice, terapie sau contraceptive cu estrogen-progestogen, produse de fisiune (incluzand stronțiu-90), consumul de carne procesata (cu mentiunea, orice carne sarata, afumata sau orice fel de modificare oricat de mica, este procesata), peste sarat in stil chinezesc...

... si fumatul de tutun sau fumatul de tutun second-hand sau tutun fara fum (smokeless tobacco).

Booya.

Edited by AdiTwism, 05 March 2019 - 20:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate