Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sofer agresiv parcat pe trotuar

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postpasilla, on 03 martie 2019 - 18:59, said:

Cred ca legea, inca, permite parcarea pe trotuar.

(2) Administratorul drumului public poate amenaja pe anumite zone ale trotuarului, cu avizul poliției rutiere, spații destinate opririi sau staționării vehiculelor, marcate și semnalizate corespunzător. Amenajările se pot executa numai dacă:
a) se respectă culoarul destinat circulației pietonilor, stabilit potrivit normativelor Ăźn vigoare, care nu poate fi mai mic de 1 m lățime;
b) accesul vehiculelor Ăźn parcare se realizează din partea carosabilă;
c) poziționarea vehiculelor Ăźn parcare nu stĂąnjenește circulația pe prima bandă sau pe pistele amenajate.

de acord, dar trebuie marcaj si/sau panou pentru parcare.

#20
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Daca lasi un metru spatiu pietonilor ai voie pe trotuar. Aveai.
Pedestrule, invata regulile. De asemenea ai grija ca 80-90% din romani au o arma alba serioasa in masina, ca e cheie de 32, extensie de cheie, etc, toate te trimit in coma daca nimeresti pe cine nu trebuie.
Era smecherie sa fi venit politia, ala sa fi lasat un metru liber si sa iti bage tie 1000 de lei amenda pt alerta aiurea la 112 sau unde ai sunat. Posted Image

Edited by SpeedDemon, 03 March 2019 - 19:25.


#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Cat loc liber a lăsat pt trecere?

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSpeedDemon, on 03 martie 2019 - 19:06, said:

Daca lasi un metru spatiu pietonilor ai voie pe trotuar.
Normal, nu inteleg toti chestiile astea, mai mult de o treime din parcarile rezidentiale sunt astfel facute, nu ai cum altfel.

Edited by andreic, 03 March 2019 - 19:07.


#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostSpeedDemon, on 03 martie 2019 - 19:06, said:


View Posthpavictor, on 03 martie 2019 - 19:02, said:

Nu Ăźncalcă nimic dacă lasă un  spatiu de trecere de minim 1m .
Dacă , total ĂźntĂąmplător , nu poți să treci pe lĂąngă mașină și trebuie să te ferești să Ăźi ștergi praful de pe aripi , uși etc ,  uneori se poate ĂźntĂąmpla că să ți se scurgă tubul de superglue , fix Ăźn locașul pentru gaura cheii .
Nu că ar conta prea mult pentru bizonii posesori de Ăźnchidere centralizată , dar se poate ĂźntĂąmpla :) .
E improbabil , dar posibil .
nu mai e valabila aia cu metrul, nu ai voie pe trotuar si punct.

primaria poate amenaja cu conditia de a lasa 1m pentru pietoni.

View Postdorin_2k, on 03 martie 2019 - 19:07, said:

Cat loc liber a lăsat pt trecere?
daca nu e panou sau marcaj tot ia amenda.

Edited by arg, 03 March 2019 - 19:10.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreic, on 03 martie 2019 - 19:05, said:

E speculatie asta... sunt sigur ca a vrut sa fie justitiar Posted Image


Vine acetona si rezolva Posted Image
Deci, tu esti genul care STATIONEZI, oriunde si te doare in basca de pietonii care nu au loc si trebuie sa iti spele tie gratis autoturismul.

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
Eu nu, de ce ? Am locurile mele. Sunt obisnuit cu civlizatia.
Ziceam ca sunt sigur ca acolo nu era caz de nu pot sa trec...

Edited by andreic, 03 March 2019 - 19:13.


#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postarg, on 03 martie 2019 - 19:05, said:

de acord, dar trebuie marcaj si/sau panou pentru parcare.
Lucram cu "materialul clientului".

#27
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostSpeedDemon, on 03 martie 2019 - 19:06, said:

Daca lasi un metru spatiu pietonilor ai voie pe trotuar.
Pedestrule, invata regulile. De asemenea ai grija ca 80-90% din romani au o arma alba serioasa in masina, ca e cheie de 32, extensie de cheie, etc, toate te trimit in coma daca nimeresti pe cine nu trebuie.
Era smecherie sa fi venit politia, ala sa fi lasat un metru liber si sa iti bage tie 1000 de lei amenda pt alerta aiurea la 112 sau unde ai sunat. Posted Image

View PostSpeedDemon, on 03 martie 2019 - 19:06, said:

Daca lasi un metru spatiu pietonilor ai voie pe trotuar.
Pedestrule, invata regulile. De asemenea ai grija ca 80-90% din romani au o arma alba serioasa in masina, ca e cheie de 32, extensie de cheie, etc, toate te trimit in coma daca nimeresti pe cine nu trebuie.
Era smecherie sa fi venit politia, ala sa fi lasat un metru liber si sa iti bage tie 1000 de lei amenda pt alerta aiurea la 112 sau unde ai sunat.

Mai bine ai primi tu o amenda pentru dezinformare si prostie. Acu pe bune, e un forum public, chiar nu va informati cand postati? Se poate doar daca e locul marcat, daca nu, amenda. Indiferent ca trotuarul are 5 metri, legal se poate da amenda.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreic, on 03 martie 2019 - 19:10, said:

Eu nu, de ce ? Am locurile mele. Sunt obisnuit cu civlizatia.
Ziceam ca sunt sigur ca acolo nu era caz de nu pot sa trec...
Deci, ai asistat la discutie si ai vazut totul.

#29
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
S-a schimbat regula in 2017, din fericire nu mai stau la oras din 2015. E cam stupid tinand cont ca ai orase gen bucuresti cu 1.5 milioane de masini si 300.000 de locuri de parcare.

Quote

Începând din data de 21 ianuarie 2017, parcarea mașinilor pe trotuare este permisă numai acolo unde există spații special semnalizate în acest sens. Măsura este inclusă în Hotărârea Guvernului nr. 965/2016, ce a modificat Regulamentul pentru aplicarea Codului rutier.

Quote

Parcarea mașinilor pe trotuare era permisă, până pe 20 ianuarie 2017, chiar și în lipsa unor marcaje speciale în acest sens, însă numai dacă pietonilor le era lăsat liber un culoar de cel puțin un metru. Informația a fost confirmată pentru redacția noastră atât de Ministerul Afacerilor Interne, cât și de Poliția Română.
Sorry ca n-am luat permisul anul trecut sa fiu la curent cu toate modificarile, Piatra Neamt are locuri de parcare arhisuficiente pt toata lumea sa nu recurgem la marlanisme, dar in locuri gen Bucuresti unde concureaza 1,5 milioane de masini pt 300.000 de locuri de parcare, fiecare se pune unde poate.

Edited by SpeedDemon, 03 March 2019 - 19:17.


#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
amenda.jpg

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSpeedDemon, on 03 martie 2019 - 19:17, said:

Piatra Neamt are locuri de parcare arhisuficiente pt toata lumea sa nu recurgem la marlanisme, dar in locuri gen Bucuresti unde concureaza 1,5 milioane de masini pt 300.000 de locuri de parcare, fiecare se pune unde poate.
Atata timp cat pietonii au loc pe trotuar, da.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim93, on 03 martie 2019 - 19:14, said:

Deci, ai asistat la discutie si ai vazut totul.
Ai fost acolo ?

#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSpeedDemon, on 03 martie 2019 - 19:17, said:

E cam stupid tinand cont ca ai orase gen bucuresti cu 1.5 milioane de masini si 300.000 de locuri de parcare.
Realitatea este ca nici un edil, nu a facut nimic, in sensul asta, in ultimii 30 de ani.
E o jungla, unde toate fiarele trebuie sa traiasca in armonie. Alta solutie nu exista pe termen scurt.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarg, on 03 martie 2019 - 19:18, said:

Nu mai insista cu fituici, sunt zeci de locuri unde abia incap si nimeni se ia de aia... nu pot Posted Image Sa te uiti pe Averescu de ex pe trotuarul nordic, parcaj in stanga si in dreapta pe acelasi trotuar desigur, de regula e ceva loc... cateodata insa e sub 1m si abia am eu loc cu bicicleta, nu mai zic carucior cu copil are loc numai daca e slim Posted Image Si in general peste 1/3 din parcarile pe stradute se fac cel putin pe un sens pe trotuar. Daca nu fac aia asa nu are loc masina de gunoi sau pompieri. Asta e realitatea strazii, nu idealismele in care tu crezi.
Vezi ce se intmapla cu trotuarele in Amzei si toata regiunea de stradute incepand dinspre Romana.

Edited by andreic, 03 March 2019 - 19:25.


#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
andrei, eu iti spun sa insisti la locala... si o sa vezi rezultatele.

nu se ia pentru ca nimeni nu suna...
ghinion eu sunt din gasca alora care suna... te pui aiurea si ma incurci te vor incurca localii la impozit.

Edited by arg, 03 March 2019 - 19:26.


#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
Da, o sa se supere pe mine si alta data cand am ceva serios mi-e asa sa apelez la ei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate