Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Edius 5 - "desenare" peste video

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Edius 5 (da, versiune foarte veche, pare ca merge OK pentru ce are nevoie cineva, nu eu direct).
Importat video, apare ok, tai/lipesc bucatele.
La un moment dat am nevoie sa desenez, de mina, o forma (orice forma, orice linie desenata de mina), direct in fereastra unde se face preview video.
Sau ma rog, intr-o alta fereastra, dara sa pot desena direct peste video.
Forma desenata nu e nevoie sa fie animata, poate sa ramina statica.
Se pare ca merge, prietenul a vazut la altcineva "smecheria".
Am cautat si pe google/youtube: edius draw / skletch / line over video, layouter.... nimic de folos
Cum se face ?! Se poate asa ceva ?
Daca nu se poate, atunci o recomandare de software NLE multi track care sa poata face asta.
Hai sa zicem nu chiar After Effects sau Premiere Pro..... desi Edius e si asta cam din aceeasi gama.

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
nu se poate desena forma respectiva in photoshop, salvata cu transparenta intr-un format acceptat de edius si importata in acesta intr-un layer video?

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Asta se poate face in orice program de editare foto, apoi video.
Dar trebuie facute intr-unul singur, de editare video, pentru rapiditate si usurinta in folosire.

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
nu am folosit edius niciodata.
are cumva, asemanator lui pinnacle studio, un titler? sau se poate adauga, ca la vegas? ma refer la partea de program care te lasa sa adaugi titluri, cel de la pinnacle te lasa sa faci si cercuri, elipse, patrate, linii, etc

uite... newblue titler se pare ca se poate folosi in edius. poate te lasa sa "desenezi" cu ajutorul titlurilor...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZkJZHyJcDcI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Are titler, are si cercuri/patrate/linii.
Nu de asta am nevoie.
Ci sa desenez de mina, orice forma / mizgalitura, peste imaginea video (aia de preview sau alta noua, unde se poate face preview la video).

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
intrucit prietenul tau nu vrea editor grafic + video (desi se folosesc la greu impreuna) ca nu-i comod si nu vrea nici formele oferite de titler, pai sa-si faca curaj si sa-ntrebe pe acel altcineva cum se face "smecheria".

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Asta clar ca o sa faca, dar nu e asa usor (din varii motive), crezi ca mai intrebam si eu aici ?!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate