Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ore de CAD in liceu

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Adevarul este ca desenul tehnic este "limbajul inginerilor". Chiar si pt muncitori este indispensabil in momentul in care ti se da o lucrare si ti se inmaneaza plansa desenata, trebuie sa intelegi ce a vrut proiectantul ala sa spuna astfel ca tu sa stii ce sa faci.

#38
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postarg, on 03 martie 2019 - 18:46, said:

se numeste desen tehnic.

Bine, mi se pare oarecum absurd dacă se face doar desen tehnic manual. Nu știu să mai facă cineva planșe de mână, la nivel profesional, nici arhitecții bătrâni nu mai au chef și timp de așa ceva.

Din motivul ăsta, nu mi se pare deloc deplasată aversiunea colegei pentru acest "desen tehnic". Nu văd utilă această practică, decât pentru dezvoltarea viziunii 3D. Sunt mai ușor de vizualizat anumite chestii pe hârtie decât pe calculator, mai ușor de explicat. În rest, ar trebui să le combine, dar dacă desenează toată ziua planuri 2D, mi se pare o pierdere de timp.

View PostMonster245, on 03 martie 2019 - 15:41, said:

Cu ce mă ajută proiectarea în viață

Te ajută mai mult decât îți imaginezi.

Când îți cumperi o casă sau un apartament, vei putea identifica anumite probleme pe care unul care nu știe proiectare nu le poate identifica. Anmiți pereți de rezistență dărâmați, probleme cu structura. La fel dacă vrei să construiești o casă, vei putea înțelege ceva din planuri și nu vei fi la mâna proeictantului, să te trezești pe urmă că nu-i exact ce vroiai tu. Pe urmă, te hotărăști să mobilezi casa. Îți va fi ușor să faci niște planuri care vor putea oferi suficiente informații celui care-ți fabrică mobila, decât să stai după Gigel, care vine cu ruleta, măsoară ce poate și înțelege ce pricepe, te asiguri că mobila ta va fi exact ce vrei. Pe urmă, când vei dori să pui un tablou în noua ta casă, nu vei încerca să găurești pereții de rezistență.

Spui că ești lăutar. Când te vei urca pe o scenă, vei putea identifica anumite probleme pe care cei care au montat-o nu le-au avut în vedere, faptul că ai înțeles structura de rezistență îți poate salva viața într-o situație de-asta.

#39
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostMonster245, on 03 martie 2019 - 20:33, said:

Eu sunt solista in devenire de muzica ușoară romaneasca.
Deci NU ai meserie acum, abia esti in devenire.
De ce nu te duci la un liceru de profil ?!

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@smurf
schitele tot de mana se fac

#41
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Schițe faci și fără să știi desen tehnic. Schițele de prezentare tot pe calculator se fac. Orice faci la scară, e mult mai ușor de făcut folosind CAD, decât pe hârtie.

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdorin_2k, on 03 martie 2019 - 17:53, said:

Duminica?
Pt mine GD a fost placere si sursa de bani/produse. Posted Image

Chestii simple am facut si eu, e vorba de probleme complexe

View PostMonster245, on 03 martie 2019 - 18:37, said:

Nu lucram pe calculator doar teorie si desenam mult.

:lol:
CAD fara calculator

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

View PostTsunnnami, on 11 martie 2019 - 14:10, said:

Chestii simple am facut si eu, e vorba de probleme complexe
Intersecții de corpuri geometrice. (piramida hexagonala înclinată cu alta prisma). Asta a fost maximul. Acum nu cred ca reușesc din prima.

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdorin_2k, on 11 martie 2019 - 19:17, said:

Intersecții de corpuri geometrice. (piramida hexagonala înclinată cu alta prisma). Asta a fost maximul. Acum nu cred ca reușesc din prima.

Ia sa faci tu asta cu o aripa de avion, 2 trunchiuri de piramida, neregulate si cu 2 cilindrii in unghi
:lol:

Il vedeam pe Aldea, parca-l chema...
Scotea pixul rosu pe plansa mea plina de linute si arce de cerc...
" Ce e Tsunami asta?" SI o lua cu pixul rosu pe firul unei liniute...
"Ce sa fie dom' profesor? Cred ca meridianul asa cum aveam o plansa orientata"
"Meridianul, huh? Ia ca vii si duminica la refacere!"

#45
_carpatos

_carpatos

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 512
  • Înscris: 11.12.2018

View PostTsunnnami, on 11 martie 2019 - 20:36, said:


Ia sa faci tu asta cu o aripa de avion, 2 trunchiuri de piramida, neregulate si cu 2 cilindrii in unghi
Posted Image

Il vedeam pe Aldea, parca-l chema...
Scotea pixul rosu pe plansa mea plina de linute si arce de cerc...
" Ce e Tsunami asta?" SI o lua cu pixul rosu pe firul unei liniute...
"Ce sa fie dom' profesor? Cred ca meridianul asa cum aveam o plansa orientata"
"Meridianul, huh? Ia ca vii si duminica la refacere!"

Eram supertare la descriptiva, una dintre materiile mele preferate. Si io am facut tot cu Aldea.

#46
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Am facut si eu cu Aldea in primul an. Intelegeam vreo 10 min, pana se apuca de desenat cu amandoua mainile pe tabla. Sa ne arate noua fraierilor ce smecher e el. Evident, am picat examenul.

Si apoi s-au intamplat doua chestii tari. M-am enervat, adica nu pot sa pricep ceva relativ simplu, si m-am pus cu burta pe carte.
Si a plecat Aldea si a venit domnul profesor Simion. Care chiar stia sa explice. Si am trecut GD-ul fluierand, cu nota noua in restanta.

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
si aldea si simion imi suna cunoscute numele dar am o banuiala ca e vorba de aeronautica...

la constructii am facut 3 semestre de gd, la primul partial am dat foaia goala...
primul examen l-am luat cu un 5 mult iubit, al doilea m-am balbait de un 7 si ultimul m-a luat valu si am luat nota care nu mi se potriveste (10).

se amuza profu ca le schitam de mana si pe urma le trageam cu echerele. plus ca stergeam des echerele si nu puneam mana pe foaie.

Edited by arg, 14 March 2019 - 00:29.


#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Postkyrre, on 14 martie 2019 - 00:14, said:

Am facut si eu cu Aldea in primul an. Intelegeam vreo 10 min, pana se apuca de desenat cu amandoua mainile pe tabla. Sa ne arate noua fraierilor ce smecher e el. Evident, am picat examenul.

Si apoi s-au intamplat doua chestii tari. M-am enervat, adica nu pot sa pricep ceva relativ simplu, si m-am pus cu burta pe carte.
Si a plecat Aldea si a venit domnul profesor Simion. Care chiar stia sa explice. Si am trecut GD-ul fluierand, cu nota noua in restanta.

N-am avut placerea cu Simion
Aldea
Meghea si
Stanasila

Dintre toti Aldea cel mai "tare" si cel mai bun, Stanasila
Pe vremea mea invatam si sambata

View Postarg, on 14 martie 2019 - 00:23, said:

si aldea si simion imi suna cunoscute numele dar am o banuiala ca e vorba de aeronautica...

Rite

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate