Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Primul DSLR. Intrebari generale

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Cayde-6

Cayde-6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.06.2018
Salut. Am un buget de aproximativ 1200-1400 lei pentru achizitionarea unui DSLR (second-hand bineinteles) iar pana acum mi-au starnit interesul un Canon 600 / 700D sau chiar un Nikon D5200 (daca am noroc si prind un pret acceptabil). Intrebarile mele ar fi:

1. Spre ce ar trebui sa ma orientez, un aparat mai vechi dar cu obiectv mai bun, sau un aparat mai nou dar cu obiectiv mai prost (gen 18-55)?
2. Care e diferenta dintre Image Stabilization (IS) si Vibration Reduction (VR)? Din cate am inteles ambele iti stabilizeaza imaginea.
3. Ce ar trebui sa verific atunci cand ma intalnesc cu vanzatorul?
4. Intrebarea asta e oarecum legata de intrebarea 1: Aparatele imbatranesc mai bine decat telefoanele? Un telefon dupa 2 ani de folosinta o sa se miste mediocru.
5. Cam cate cadre ar trebui sa aiba in momentul in care il cumpar? 20.000 e prea mult?

Il voi folosi in special la portrete iar in viitor vreau sa achizitionez si un obiectiv macro (asta in cazul in care nu gasesc o oferta sa vina direct cu unul). Ar mai fi si varianta de un mirrorless, dar din anumite motive nu-mi surade ideea (obiective scumpe, body usor si mic etc). Nu ma intereseaza prea mult partea de video, un timelapse de doua ori pe luna imi ajunge. Am un tovaras ce detine un Nikon D90 si face niste poze impecabile, chiar daca aparatul e lansat in 2008, dar parca nu m-as intoarce asa de mult in timp.

Multumesc!

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu e mult 20.000 de cadre. Dar nici puțin. Important e să fi fost bine întreținut.
Eu ți-aș recomanda Canon pentru că... Magic Lantern. Senzorii Nikon (de fapt, Sony) sunt mai bunicei.
Personal am un Canon 550D de nou. Nu-l simt bătrân, la ce nevoi am eu. Posted Image Dacă-l folosești în regim de amator, nu-i bai, dar dacă îl vrei ca să produci... se schimbă calimera.
Dacă ai posibilitatea să le ții în mână, să vezi care te coafează mai bine, ar fi OK.

Edited by ursamajor, 03 March 2019 - 15:45.


#3
Cayde-6

Cayde-6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.06.2018

 ursamajor, on 03 martie 2019 - 15:43, said:

Nu e mult 20.000 de cadre. Dar nici puțin. Important e să fi fost bine întreținut.
Eu ți-aș recomanda Canon pentru că... Magic Lantern. Senzorii Nikon (de fapt, Sony) sunt mai bunicei.
Personal am un Canon 550D de nou. Nu-l simt bătrân, la ce nevoi am eu. Posted Image Dacă-l folosești în regim de amator, nu-i bai, dar dacă îl vrei ca să produci... se schimbă calimera.
Dacă ai posibilitatea să le ții în mână, să vezi care te coafează mai bine, ar fi OK.
In regim de amator o sa-l folosesc, deocamdata nu vreau sa ''tintesc'' spre profesionsti.
Am uitat sa mai intreb ceva, o intrebare idioata probabil: Se va observa diferenta dintre camera unui telefon de 16mp si un DSLR de 18 mp de exemplu? La DSLR as avea avantajul ca pot trage RAW ca mai apoi sa fiu liber la editat.

#4
rares197

rares197

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 17.11.2006
Poti incerca si un Pentax, de exemplu k50. La un moment dat am tot comparat cu nikon si canon si, la acelasi pret, e mult mai bun decat oricare din cele doua. E drept ca obiectivele sunt mult mai multe pentru canon sau nikon, nu neaparat mai ieftine.

#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009

 Cayde-6, on 03 martie 2019 - 15:49, said:

Se va observa diferenta dintre camera unui telefon de 16mp si un DSLR de 18 mp de exemplu? La DSLR as avea avantajul ca pot trage RAW ca mai apoi sa fiu liber la editat.
Se va observa diferenta chiar si intre un telefon de 16 Mp si un DSLR de 12. In favoarea DSLR-ului! Posted Image
L.E. Totusi daca pui problema asa ar trebui sa te gandesti daca ai nevoie intr-adevar de un astfel de aparat! DSLR-ul vine pe langa multele calitati si cu dezavantaje: greutate mare, cheltuieli suplimentare cu obiective, trepied, filtre, rucsac/geanta in care sa transporti tot sistemul, softuri de prelucrare s.a.m.d. In prezent cumperi un sistem DSLR/mirrorless doar daca doresti sa abordezi un gen fotografic de "nisa", gen macro, WL, peisagistica sau portetistica la un nivel superior. Pentru fotografie generala orice smartfone ca sa nu mai spun de o compacta moderna se descurca bine sau foarte bine cu mai putina bataie de cap si muuult mai putine dureri de spate!

Edited by DannyMC, 03 March 2019 - 16:29.


#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Daca vorbim de portret, subiect static gen studio, probabil un obiectiv cu focala fixa cum ar fi 50 f1.8 si un senzor oricare din ultimii ani ar fi suficient. In functie de portret poate ar mai fi nevoie si de niste lumini. Ca sa raspund la intrebari:
1. ob. + senzor + AF + restul + lumina fac poza, la care se adauga talentul tau. Cateodata rezultatul depinde de veriga cea mai slaba
2. Sunt similare.
3. Multe, iso mic, mare, timpi lungi scurti, single shot burst, focus, front/back focus, sharp, imagine descentrata, pixeli morti, banding, butoane, baterie, etc
4. Nu neaparat, mai ales in ultimii ani s-a cam domolit evolutia tehnologica.
5. Cat mai putine, acum depinde de context, poate a tras 3000 s-a prins ca e ceva busit si acum il vinde "ca nou", a tras 50.000 merge perfect dar posibil la 52.000 sa pice shutterul, atras 100.000 si poate sa mai duca linistit inca 100.000. Cum e norocul.

Edited by crokodilu, 03 March 2019 - 16:22.


#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Cayde-6, on 03 martie 2019 - 15:49, said:

Se va observa diferenta dintre camera unui telefon de 16mp si un DSLR de 18 mp de exemplu? La DSLR as avea avantajul ca pot trage RAW ca mai apoi sa fiu liber la editat.
Nu există comparație între un senzor APS-C și un lindiq de 1/2.3-2.5.
E adevărat că au evoluat mult senzorii pe telefoane, dar mai e mult până departe.
La Canon 50 f1.8 e f. ieftin și foarte bun pentru portrete.

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Portretele se fac cu un 80, nu cu 50. Posted Image

#9
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Aici deja intram in rafinamente... Poti la fel de bine sa faci un portret cu 50 mm, cu 80 sau cu 200, asa cum poti sa faci un peisaj cu 14 mm, 50 sau cu 300! Totul depinde de abordare si de inspiratie! Posted Image

Edited by DannyMC, 03 March 2019 - 16:28.


#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Am un 50 pe care nu-l folosesc aproape niciodata. Cel mai mult folosesc un fix 21 si un zoom 70-300. Mai am si un 18-70 vechi care face poze destul de frumoase pt cat ma pricep eu, dar pe care il cam evit neavand comoditatile electronicii moderne.

L-as sfatui sa inceapa ori de la zoom, ori de la un 20-30. Sau chiar de la un 18-70 cum am eu. Daca-l ia vechi fara CPU cum il am eu, o sa-l gaseasca aproape gratis.

Edited by Paz, 03 March 2019 - 16:38.


#11
Cayde-6

Cayde-6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.06.2018

 DannyMC, on 03 martie 2019 - 16:09, said:

Se va observa diferenta chiar si intre un telefon de 16 Mp si un DSLR de 12. In favoarea DSLR-ului! Posted Image
L.E. Totusi daca pui problema asa ar trebui sa te gandesti daca ai nevoie intr-adevar de un astfel de aparat! DSLR-ul vine pe langa multele calitati si cu dezavantaje: greutate mare, cheltuieli suplimentare cu obiective, trepied, filtre, rucsac/geanta in care sa transporti tot sistemul, softuri de prelucrare s.a.m.d. In prezent cumperi un sistem DSLR/mirrorless doar daca doresti sa abordezi un gen fotografic de "nisa", gen macro, WL, peisagistica sau portetistica la un nivel superior. Pentru fotografie generala orice smartfone ca sa nu mai spun de o compacta moderna se descurca bine sau foarte bine cu mai putina bataie de cap si muuult mai putine dureri de spate!

Nu e vorba neaparat de nevoie, vreau sa am un motiv sa ies din casa. Pana acum imi consumam toti banii pe jocuri deoarece nu aveam ce altceva sa fac, acum vreau sa-mi gasesc un nou hobby care imi da posibilitatea sa vad lumea din alte unghiuri. De softuri de prelucrare nu e problema, stiu sa lucrez in Photoshop, Lightroom + in cele de video, asta fac si la liceu, asta am facut si acasa in timpul liber cand aveam un canal de YouTube cu 2000 abonati, nu e mult, dar mi-am dedicat timp, timp in care am invatat multe lucruri folositoare.

Si totusi nu mi-a spus nimeni o parere despre camerele enumerate de mine.

 Paz, on 03 martie 2019 - 16:22, said:

Portretele se fac cu un 80, nu cu 50. Posted Image
Cel mai probabil ai dreptate, dar am vazut niste fotografii superbe cu obiectivele de kit. Cred ca mai mult conteaza nivelul tau de prelucrare a imaginii si bineinteles, fotograful, dar eu nu ma pot numi fotograf, cel putin nu inca.

Si daca mi-ar putea spune cineva; in medie, cat de mare e o fotografie RAW? Un card de 16 / 32 GB ajunge?

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 Cayde-6, on 03 martie 2019 - 16:52, said:

Si totusi nu mi-a spus nimeni o parere despre camerele enumerate de mine...
Nu prea ai cum sa gresesti cu niciun aparat din ultimii ani. Cel mai bine le compari functie cu functie si vezi ce difera, ce lipseste, daca ceea ce lipseste te afecteaza, exista pe net siteuri ce iti afiseaza diferentele.
Desigur poze bune se pot face cu orice obiectiv, talent sa fie, ca un (alt) obiectiv se poate cumpara oricand.

Edited by crokodilu, 03 March 2019 - 17:00.


#13
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009

 Cayde-6, on 03 martie 2019 - 16:52, said:

Nu e vorba neaparat de nevoie, vreau sa am un motiv sa ies din casa. Pana acum imi consumam toti banii pe jocuri deoarece nu aveam ce altceva sa fac, acum vreau sa-mi gasesc un nou hobby care imi da posibilitatea sa vad lumea din alte unghiuri. De softuri de prelucrare nu e problema, stiu sa lucrez in Photoshop, Lightroom + in cele de video, asta fac si la liceu, asta am facut si acasa in timpul liber cand aveam un canal de YouTube cu 2000 abonati, nu e mult, dar mi-am dedicat timp, timp in care am invatat multe lucruri folositoare.

Si totusi nu mi-a spus nimeni o parere despre camerele enumerate de mine.


Cel mai probabil ai dreptate, dar am vazut niste fotografii superbe cu obiectivele de kit. Cred ca mai mult conteaza nivelul tau de prelucrare a imaginii si bineinteles, fotograful, dar eu nu ma pot numi fotograf, cel putin nu inca.

Si daca mi-ar putea spune cineva; in medie, cat de mare e o fotografie RAW? Un card de 16 / 32 GB ajunge?

Nevoie poate insemna si dorinta de a-ti gasi un nou hobby! Posted Image Dar ideea este sa intelegi ca simpla achizitie a DSLR-ului nu-ti va aduce de la sine fotografii mai bune! Pe langa asta iti mai trebuie si niste cunostinte despre domeniu si ceva mai multa dedicare.

Edited by DannyMC, 03 March 2019 - 17:10.


#14
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 Cayde-6, on 03 martie 2019 - 15:29, said:

Salut. Am un buget de aproximativ 1200-1400 lei pentru achizitionarea unui DSLR (second-hand bineinteles) iar pana acum mi-au starnit interesul un Canon 600 / 700D sau chiar un Nikon D5200 (daca am noroc si prind un pret acceptabil). Intrebarile mele ar fi:

1. Spre ce ar trebui sa ma orientez, un aparat mai vechi dar cu obiectv mai bun, sau un aparat mai nou dar cu obiectiv mai prost (gen 18-55)?
2. Care e diferenta dintre Image Stabilization (IS) si Vibration Reduction (VR)? Din cate am inteles ambele iti stabilizeaza imaginea.
3. Ce ar trebui sa verific atunci cand ma intalnesc cu vanzatorul?
4. Intrebarea asta e oarecum legata de intrebarea 1: Aparatele imbatranesc mai bine decat telefoanele? Un telefon dupa 2 ani de folosinta o sa se miste mediocru.
5. Cam cate cadre ar trebui sa aiba in momentul in care il cumpar? 20.000 e prea mult?

Il voi folosi in special la portrete iar in viitor vreau sa achizitionez si un obiectiv macro (asta in cazul in care nu gasesc o oferta sa vina direct cu unul). Ar mai fi si varianta de un mirrorless, dar din anumite motive nu-mi surade ideea (obiective scumpe, body usor si mic etc). Nu ma intereseaza prea mult partea de video, un timelapse de doua ori pe luna imi ajunge. Am un tovaras ce detine un Nikon D90 si face niste poze impecabile, chiar daca aparatul e lansat in 2008, dar parca nu m-as intoarce asa de mult in timp.

Multumesc!
1. În ultimii 5 ani avansul a fost extrem de mic. Ia un aparat cu maxim 20.000 de mii de poze. La bugetul tău nu încape nici un obiectiv mai bun aşa că ia-l cu cel de kit (18-55 mm). Ai girjă să fie cu IS/VR.
2. E diferenţă de nume. Ambele sunt eficiente.
3. I aun prieten care are un aparat. Sunt multe de verificat. Focalizarea, uşurinţa cu care se învârte obiewctivul, urme de şocuri, etc.
4. Eu am un aparat din 2008. Merge la fel de bine şi acum. Smartfoanele "îmbătrânesc" din cauza aplicaţiilor instalate, lipsei de spaţiu, update-urilor de sistem (de pildă mi-am luat acum 2 ani un Nokia 5 care a venit cu Android 7,mergea foarte bine până într-o zi când s-a actualizat la Android 8 şi a început să meargă ca o gloabă nu ca un cal de curse de galop, update-ul la Android 8.1 de peste câteva luni l-a adus la nivelul de mârţoagă, la începutul anului ăsta a făcut upgrade la Android 9 şi parcă a mâncat jar că iar merge ca un cal de curse). În afară de uzura fizică şi cea morală (de la senzori mai buni) aparatele foto nu sunt prea îmbătrânesc. Canon 600D şi 700D au senzori care erau extrem de uzaţi moral în 2010. Vezi dacă nu găseşti un Nikon D5300 în bugetul tău. E 2400 lei nou.
5. Aparatele DSLR au un rating de circa 100.000 de cadre. Asta înseamă că maxim 5% vor cădea sub acel număr de cadre. Acum mai contează şi în cât timp s-au făcut 20.000 de cadre. Una este dacă s-au făcut într-o săptămână şi alta dacă sunt făcute în 10 ani.
Nikon D90 face fotografii mai bune decât Canon 600D şi 700D. Dacă nu a fost abuzat este o bună opţiune. O altă opţiune foarte bună ar fi Nikon D5100. Canon şi-a rezolvat problema cu senzorii recent aşa că este cam greu să găseşti ceva decent în bugetul tău. Senzorul ăla slab îl mai au într-un corp nou (4000D). Problem senzorului Canon e ca face extrem de urât la subexpunere 8oriunde în cadru). E cam greu să ai un contrast aşa de mic ca să intre tot fără se subexpună în afară de studio. La Pentax nu mă bag.
Pentru portrete ai varianta ieftină (50 mm f/1,8) sau scumpă (85 mm f/1,8). Depinde şi ce gen de portrete. Oricum să stai pe la 3-4 metri de subiect. Cu obiectivul de kit ajung în domeniul de portret (are 55 mm f/5,6). Vezi că pe unele obiective scrie macro fără să fie macro. Iei după aceea când o să ai mai multe cunoştinţe. Un obiectiv macro este mult mai scump decât bugetul tău de acum.

#15
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
daca bagi doar banii aia uita de dslr
cauta ceva cu obiectiv nedemontabil

Edited by mihnearau1, 04 March 2019 - 17:27.


#16
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
20k cadre înseamnă că vorbim de un aparat practic nou.
Eu am luat și aparate la peste 100k, all good. Super afacere.
Terminați cu paranoia "mhhmhh câte cadre are boss?".  
Dacă răspunsul e 20k și prostul lasă la preț "că e forjat", ia-l, nu mai sta pe gânduri. OLX-ul e plin de idioți care își subevaluează aparatura. Chestie oarecum specifică în România. Rezultatul lipsei de educație, a fricilor patologice, chestii d-astea ușoare.

#17
sioux21

sioux21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.03.2019
Buna seara! Nu vreau sa deranjez prin crearea unui nou tipic, deci o sa imi scriu întrebarea aici.
Imi doresc sa ma apuc de un blog de călătorii si fotografie si as vrea sa achiziționez un aparat foto pentru a fotografia diferite monumente, clădiri parcuri etc. din călătoriile pe care le voi face pentru a le pune pe blog.
Nu am experienta in zona fotografică si va cer ajutorul in alegerea aparatului.
As dori sa fie un DSLR sau un mirrorless de pe care sa ma pefectionez in timp.
Beneficiez de un buget se pana in 4500 de lei.
Sper sa poata si sa vrea cineva sa ma ajute cu problema mea!
Va multumesc anticipat!

#18
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Salutare si bun venit pe forum.

La subiect. Cat la suta calatorie si cat la suta fotografie?

https://www.f64.ro/s...t-16-50mm-oss/p

Edited by Reactor2015, 10 March 2019 - 21:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate