Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Dezmembrare teren și drum de acces privat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
Salutare!

Dețin o suprafață de teren de 3383 metri pătrați, într-un sat la 6-7 km de Iași. Terenul are acces la un drum sătesc asfaltat (41 m), pe unde trece rețeaua de gaz metan, apă curentă (fără canalizare) și curent electric.
Este o suprafață cam mare pentru mine, de aceea vreau să o dezmembrez și să vând 1000 mp, bani care m-ar ajuta și la demararea lucrărilor de construcție a viitoarei mele case.

În imaginea atașată acestei postări (sau aici - click), se vede forma terenului, dimensiunile sale, precum și modalitatea în care m-am gândit eu că ar fi mai bine de dezmembrat terenul pentru a obține maximum de profit de pe urma celor 1000 mp vânduți: 2 loturi a câte 500 mp plus un drum de acces privat cu lățimea de 6m. Sus, în capăt, va fi viitoarea mea casă.

Nu știu nimic despre regimul drumurilor private și ce presupune acesta.

Vreau niște sfaturi și păreri ale celor care se pricep despre această împărțire (pot lua în considerare și alte idei).

Precizez că încă nu am fost să discut cu cadastristul; în momentul în care mă voi duce la el vreau să știu sigur ceea ce să-i cer.

Mulțumesc.

Attached File  versiunea-2.png   523.07K   103 downloads

#2
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017
Poti face drum privat, nu-ți face probleme.
Vei trece in acte si cu asta basta.

Eu as schimba insa locul acestui drum.
Tu l-ai pus exact pe mijloc și terenul care-ți rămâne tie este neregulat, lunguiet, împartit. Mie nu mi-ar placea.

Daca as fi in locul tau, si as vrea sa-mi fac in spate casa, as pune drumul in stanga, chiar pe hotar.  Si ar fi doar drumul meu.

Lor le-as da intrare direct din strada. Din cate vad eu tu ai fatada de 40 m.
Drumul meu l-aș face suficent de generos iar ce mai ramane s-ar imparti in doua.
Și o latime de 15 metri la intrare este mai mult decat rezonabila pentru un teren de 500 mp.

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Eu cred ca dezmembrarea popusa, chiar daca ar fi posibila (nu ma pricep), te pune in situatia de a avea de tras toate utilitatile pe o distanta de vreo 90 de metri.
Ceea ce o sa te rupa financiar.

#4
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Sunt de acord cu @Alireza.

Pentru dezlipire vei avea nevoie de certificat de urbanism avand in vedere ca vor rezulta 3 loturi.

De asemenea, pentru constituire drept de servitute va fi necesar iar CU.

Observ ca terenul este compus din 2 parcele: arabil si pasune. Iti recomand sa soliciti un CU sa vezi care sunt conditiile urbanistice inainte sa demarezi orice lucrare cadastrala

#5
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017
Cam asa ceva:

Attached Files



#6
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
În primul rând, mulțumesc pentru răspunsuri. Răspund mai târziu pentru că forumul a binevoit să-mi schimbe opțiunea de la notificare imediată pe email în offline (eu sunt 1000% sigur că n-am făcut nicio schimbare în modul de primire a notificărilor).

@Alireza, varianta propusă de tine, cu drumul la extrema stângă, nu prea e viabilă, căci în locul ăla este un delușor. Eventual, drumul ar putea să meargă doar până la limita celei de-a doua parcele de 500 mp (adică doar de-a lungul celor 1000 mp), de acolo fiind doar terenul meu - se elimină și posibilitatea de a avea terenul de o parte și de alta a drumului.

Iau în considerare și opțiunea cu un drum doar al meu - dacă aș dezmembra doar într-un singur lot de 1000 mp (aș rămâne cu 21 de metri acces la drum și intrare în curte) - vezi figura atașată. În cazul ăsta nu mai are importanță unde îl fac, că doar intru în curte la mine - poate fi și pe mijloc, iar de-o parte și de alta flori, gazon sau câțiva pomi fructiferi.

@greenvision, există un certificat de urbanism (emis în ianuarie 2019), căci lotul provine dintr-o dezmembrare anterioară - acolo se specifică condiții generale pentru construție (limite, înălțime, dimensiune minimă parcelă de 350 m și ieșire la drum de minim 14 metri, etc.).

@crocko.dilul, da, într-adevăr, sunt vreo 90 de metri până unde vreau să-mi fac casa, dar acolo vreau să o construiesc. Posted Image Locul respectiv e un teren în pantă lină și ar ieși numai bine o casă cu demisol + parter. Plus că nu vreau casa aproape de drum. Bine, deasupra și în stânga sunt vecini care au utilitățile trase, așa că, probabil, o opțiune ar fi să mă înțep în rețeaua lor - dar mai este mult până acolo.


Attached File  versiunea-3-fara-drum.png   585.7K   24 downloads

Edited by Bobses, 03 March 2019 - 22:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate