Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Cat castiga un programator .NET (C#) in Bucuresti ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#19
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017

 BraviaAmpero, on 03 martie 2019 - 17:46, said:

Eu la 50% din remuneratia ta, in Romania, ma astept sa fii capabil sa inveti idiomatic orice limbaj de programare
Eu la 100 % din remuneratia ta, in Romania,ma astept sa fii capabil sa proiectezi, implementezi limbaje de programare proprii sau compilere.
nu ma intereseaza, stii de ce... ca acasa si in timpul liber, ba chiar si la munca vreau sa huzuresc. sa ard gazul. munca este pentru dobitoace, nu pentru oameni....

#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 OriginalCopy, on 03 martie 2019 - 17:55, said:

Dacă știi să faci asta, și structuri de date și algoritmi fundamentali pe ele, deja joci în acea ligă.

Joci. Dar joaca si angajatorul in aceeasi liga?

#21
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 PlatonX, on 03 martie 2019 - 14:27, said:

Si atunci de ce nu se fac majoritatea IT-isti ? Prefera sa lucreze ce le place pe bani mai putini ?
Nu-i duce capul

#22
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Sa stii ca daca angajatorul nu joaca in aceaisi liga,atunci ai putea sa-ti creezi tu propria liga si sa fii propriul tau angajat in propria liga.

#23
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 BraviaAmpero, on 03 martie 2019 - 16:59, said:

Am uitat o chestie extrem de importanta: nu exista programator .NET sau de C sau de limbajul X.
Aici nu sunt deacord cu tine.
Nu cred ca un programator PHP este platit cat unul pe C# sau Java.

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 Frankie, on 03 martie 2019 - 20:44, said:

Nu cred ca un programator PHP este platit cat unul pe C# sau Java.
N-are importanta limbajul in ecuatia asta ci produsul final (cu restul de departamente). Daca ala cu C# sau Java lucreaza la un produs ce nu se vinde bine si cel cu PHP vinde excelent, ce proiect are bugetul asigurat? Si chiar cunosc un caz in acest sens.
Limbajul e doar instrument, banul vine in urma unui proces economic mai complex decat faptul ca stii sa manuiesti o scula.

Edited by neagu_laurentiu, 03 March 2019 - 21:16.


#25
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

 PlatonX, on 03 martie 2019 - 14:27, said:

Si atunci de ce nu se fac majoritatea IT-isti ? Prefera sa lucreze ce le place pe bani mai putini ?
Sunt mai multe motive.
Matematica e primul. Ca sa ajungi in industrie, cam ai nevoie de un liceu real + facultate din zona IT (Info, AC, InfoEc, Ciberbetica, etc). Cand matematica din gimnaziu deja ti se pare fizica cuantica, te reorientezi.
Nivelul de cunostinte e altul. Degeaba ai diploma, daca nu ai si cunostintele din spatele ei. Firmele au nevoie de oameni care chiar stiu cite ceva - ca am vazut absolventi de Info care nu stiau sa dea Save la un document Word. Altfel spus, unii ar vrea, dar nu ii ia nimeni, nici ca juniori, nici la internship.
Locatia ar fi al treilea. Firmele de IT importante sunt in orasele mari. Asta inseamna sa iesi de sub fusta mamei, sa cauti o chirie, sa te descurci singur. Nu toti pot face asta.

#26
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009

 neagu_laurentiu, on 03 martie 2019 - 21:15, said:

N-are importanta limbajul in ecuatia asta ci produsul final (cu restul de departamente). Daca ala cu C# sau Java lucreaza la un produs ce nu se vinde bine si cel cu PHP vinde excelent, ce proiect are bugetul asigurat? Si chiar cunosc un caz in acest sens.
Limbajul e doar instrument, banul vine in urma unui proces economic mai complex decat faptul ca stii sa manuiesti o scula.
mda Posted Image .... cate sute de proiecte au intrat in colaps datorita unui technology stack deficitar sau datorita codului prost scris pt ca au fost subcontractate si prost bugetate ... tone de munca aruncate la cosul de gunoi ... ce poti zice :-? ... arfe de manageri habarnagii ...

Edited by adyliviu, 04 March 2019 - 14:46.


#27
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 Frankie, on 03 martie 2019 - 20:44, said:

Aici nu sunt deacord cu tine.
Nu cred ca un programator PHP este platit cat unul pe C# sau Java.
Limbajul nu are nici o importanta.Este doar o unealta. Este ca si cum mi-ai spune ca un bucatar care lucreaza cu satarul este diferit de un bucatar care lucreaza cu cutitul si este diferit de
un bucatar care amesteca in ciorba.
Hello, am nevoie de un bucatar (adica sa le faca pe toate care apartin bucatariei) si nu de oameni obisnuiti.

#28
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009

 BraviaAmpero, on 04 martie 2019 - 17:45, said:

Limbajul nu are nici o importanta.Este doar o unealta. Este ca si cum mi-ai spune ca un bucatar care lucreaza cu satarul este diferit de un bucatar care lucreaza cu cutitul si este diferit de
un bucatar care amesteca in ciorba.
Hello, am nevoie de un bucatar (adica sa le faca pe toate care apartin bucatariei) si nu de oameni obisnuiti.

atunci ia-ti un bucatar sa programeze ...si lasa-ne

Edited by adyliviu, 04 March 2019 - 19:27.


#29
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009
sau pune un pediatru sa opereze in locul unui chirurg (ca doar ambii sunt doctori)... geniule ...

Edited by adyliviu, 04 March 2019 - 19:55.


#30
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007

 adyliviu, on 04 martie 2019 - 14:45, said:

mda  .... cate sute de proiecte au intrat in colaps datorita unui technology stack deficitar sau datorita codului prost scris pt ca au fost subcontractate si prost bugetate ... tone de munca aruncate la cosul de gunoi ... ce poti zice :-? ... arfe de manageri habarnagii ...
N-ai inteles. Limbajele, sau mai general "technology stack"-ul se aleg dupa ce se stabileste arhitectura, pe baza mai multor factori. Ce stiu oamenii e unul dintre ele, dar nu singurul.

Nu am prea vazut proiecte care sa moara din cauza limbajelor. Mai degraba datorita arhitecturii proaste, sau specificatii prost facute, sau inadecvare la piata, sau angajati slabi (indiferent ca sunt manageri sau programatori). Un programator prost e prost in orice limbaj.

Daca o firma are niste oameni foarte buni care au lucrat in limbajul X, si are nevoie de un proiect in limbajul Y va lua in considerare si eventuala lor trecere de la X la Y. Daca ii poate convinge...Pentru un programator bun limbajul nu ar trebui sa fie problema, ar trebui sa se poata adapta. Eu am lucrat intr-un proiect PHP avan doar aproximativ 2-3 saptamani de experienta in PHP inainte; si dupa 3 luni ma descurcam mai bine decat programatori cu experienta de 2-3 ani in PHP (problema la ei era la logica si la cunostintele de TCP, HTTP, SQL sau alte tehnologii). In ultimii 2.5 ani am lucrat in vreo 5-6 limbaje in care nu mai lucrasem inainte.

Oricum limbajele progreseaza si se schimba; chiar daca ramai pe acelasi limbaj trebuie sa inveti si sa asimilezi notiuni noi. Cine poate face asta poate invata si alte limbaje.

Edited by blitz09, 04 March 2019 - 20:07.


#31
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009

 blitz09, on 04 martie 2019 - 20:06, said:

N-ai inteles. Limbajele, sau mai general "technology stack"-ul se aleg dupa ce se stabileste arhitectura, pe baza mai multor factori. Ce stiu oamenii e unul dintre ele, dar nu singurul.

Nu am prea vazut proiecte care sa moara din cauza limbajelor. Mai degraba datorita arhitecturii proaste, sau specificatii prost facute, sau inadecvare la piata, sau angajati slabi (indiferent ca sunt manageri sau programatori). Un programator prost e prost in orice limbaj.

Daca o firma are niste oameni foarte buni care au lucrat in limbajul X, si are nevoie de un proiect in limbajul Y va lua in considerare si eventuala lor trecere de la X la Y. Daca ii poate convinge...Pentru un programator bun limbajul nu ar trebui sa fie problema, ar trebui sa se poata adapta. Eu am lucrat intr-un proiect PHP avan doar aproximativ 2-3 saptamani de experienta in PHP inainte; si dupa 3 luni ma descurcam mai bine decat programatori cu experienta de 2-3 ani in PHP (problema la ei era la logica si la cunostintele de TCP, HTTP, SQL sau alte tehnologii). In ultimii 2.5 ani am lucrat in vreo 5-6 limbaje in care nu mai lucrasem inainte.

Oricum limbajele progreseaza si se schimba; chiar daca ramai pe acelasi limbaj trebuie sa inveti si sa asimilezi notiuni noi. Cine poate face asta poate invata si alte limbaje.

ma scuzati ... dar sunteti departe de a intelege aceasta industrie ... nu conteaza numai limbajul (de ex. pt .NET  C#) ci si framework-urile si tehnologiile conexe de ex (.Net Core, MVC, WebAPI, WPF, WCF, ORM Tools, T-SQL, ninject, unity, nunit etc ...etc ...) asta vb numai de partea de backend ... pe partea de frontend vb de HTML, JS. si CSS, bootstrap peste care avem o diversitate de framework -uri si librarii precum Angular JS, 2, 4 sau react, backbone, knockout, jasmine , etc ... cam asta tre sa stie un programator full stack .net (si nu obligatoriu tot) ... + alte tool-uri de versionare,  automation build, devops etc ... etc...  

Dvs imi ziceti ca pe langa asta trebuie sa mai stie si Java, Pyton,PHP, C/C++, COBOL poate si pascal si fox pro:-J ... cred ca deja va intreceti cu gluma Posted Image))) ...

cum v-am zis nu va luati translator de limba chineza un finlandez sau sa puneti un pediatru sa opereze in locul unui chirurg

Misto combinatie ai facut: logica, TCP, HTTP, SQL ...

PS : apropos tu nu ai nici o logica !  si mai cred ca nu ai lucrat in nici un limbaj

Edited by adyliviu, 04 March 2019 - 20:50.


#32
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Frankie, on 03 martie 2019 - 20:44, said:

Aici nu sunt deacord cu tine.
Nu cred ca un programator PHP este platit cat unul pe C# sau Java.
Nu sunt de acord cu tine.

Si nu pentru ca nu cred, ci pentru ca stiu ca nu ai dreptate.

Am vazut proiecte PHP care rulau milioane, soft distribuit, scalabil, etc.

Si am vazut proiecte Java varza.


Nu limbajul e definitoriu. A, da, ca exista programatori care se lasa trasi pe sfoara de HR cu argumentul "iti dam mai putin la salariu deoarece PHP, nu Java", da, exista programatori novici care se lasa inselati de HR.

Programatorii acestia novici sunt aceia care se identifica cu un limbaj "sunt programator PHP", sau mai rau, cu un produs de rahat dpv tehnic, de exemplu "sunt programator wordpress".

Edited by OriginalCopy, 04 March 2019 - 21:02.


#33
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 adyliviu, on 04 martie 2019 - 20:26, said:

Dvs imi ziceti ca pe langa asta trebuie sa mai stie si Java, Pyton,PHP, C/C++, COBOL poate si pascal si fox pro:-J ... cred ca deja va intreceti cu gluma Posted Image))) ...
Nu sunt eu cu tehnologiile microsoft, dar dani.user de exemplu cred ca stie toate acele tehnologii MS, plus Java, C/C++, chestiile de frontend, si l-am vazut sa inteleaga cel putin Python si sa ajute pe aria PHP.

E prea bine ca sa fie adevarat, stiu, dar e destul de usor, pentru ca nu trebuie sa stii pe de rost totul. Programarea e un domeniu analitic, ceea ce inseamna ca un om care profeseaza nu stie nimic, si de fiecare data cand se confrunta cu o intrebare/problema, isi reconstruieste in mod analitic cunostintele, "de la zero".

Atata timp cat stii conceptele, terminologia, si ai 10+ ani de rutina in acest mod de gandire, e destul de banal.

#34
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009

 OriginalCopy, on 04 martie 2019 - 21:26, said:

Nu sunt eu cu tehnologiile microsoft, dar dani.user de exemplu cred ca stie toate acele tehnologii MS, plus Java, C/C++, chestiile de frontend, si l-am vazut sa inteleaga cel putin Python si sa ajute pe aria PHP.

E prea bine ca sa fie adevarat, stiu, dar e destul de usor, pentru ca nu trebuie sa stii pe de rost totul. Programarea e un domeniu analitic, ceea ce inseamna ca un om care profeseaza nu stie nimic, si de fiecare data cand se confrunta cu o intrebare/problema, isi reconstruieste in mod analitic cunostintele, "de la zero".

Atata timp cat stii conceptele, terminologia, si ai 10+ ani de rutina in acest mod de gandire, e destul de banal.

stii ceva , sunt pe tehnologii microsoft si nu am chef sa reinventez roata in java, php si alte kkt-uri ... mai bine investesc timpul in altceva precum : AI, Cloud, Analitics, IoT ... nu in prostii pe care numai managementul cretin din RO ti le poate impune ... IT-stul din ro poate alege ce sa faca si o poate face world wide ... nimeni nu ii poate impune nimic ...

Edited by adyliviu, 04 March 2019 - 21:42.


#35
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 adyliviu, on 04 martie 2019 - 21:40, said:

stii ceva , sunt pe tehnologii microsoft si nu am chef sa reinventez roata in java, php si alte kkt-uri ... mai bine investesc timpul in altceva precum : AI, Cloud, Analitics, IoT ... nu in prostii pe care numai managementul cretin din RO ti le poate impune ... IT-stul din ro poate alege ce sa faca si o poate face world wide ... nimeni nu ii poate impune nimic ...
E treaba ta ce faci tu cu viata ta.

Doar pentru ca tu alegi o cale, nu inseamna ca nu exista oameni care aleg alte cai si au succes cu ele.

Edited by OriginalCopy, 04 March 2019 - 21:43.


#36
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009

 OriginalCopy, on 04 martie 2019 - 21:43, said:

E treaba ta ce faci tu cu viata ta.

Doar pentru ca tu alegi o cale, nu inseamna ca nu exista oameni care aleg alte cai si au succes cu ele.

ce succes au ? aceeasi Marie cu alta palarie ... cu ce evolueaza in cariera lor :-?.... ca se lasa sclaviti de niste habarnagii care nu stiu cu ce se mananca it-ul

ii incurajez sa nu se lase manipulati ...

PS: Knowledge is POWER !

Edited by adyliviu, 04 March 2019 - 21:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate