Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Imi caut rudele

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
gabriel59

gabriel59

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2019
Spuneti-mi daca ma puteti ajuta cu un sfat. Am o verisoara de gradul 2 care locuieste in Canada de vreo 20 de ani si vreau sa dau de ea. EU lucrez la un proiect despre deportarile romanilor in Siberia si bunica ei a fost deportata timp de 15 ani acolo. Cu siguranta are povesti cutremuratoare auzite de la bunica ei si asta m-ar ajuta. Nu stiu in ce oras s-a stabilit, doar numele ei de fata. Costin Livia sau Ligia. Pe ce piste sa merg sa reusesc sa o gasesc? Am vorbit cu cei de la Crucea Rosie si mi-au zis ca ma pot ajuta daca la dau o adresa, sau macar un oras. Ori eu acum nu am nici o alta informatie. Iar pe forumurile romanilor din Canada nu stiu daca am sanse. Asa ca orice sfat mi-ar fi de folos. Multumesc

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Facebook ai incercat?

#3
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Dacă nu, ia legătura cu un consulat al României din Canada, sau chiar cu Ambasada României de acolo.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Ma Gabi ma.
Tu habar n-ai pe ce lume traiesti si te apuci de proiecte care te depasesc?
Adica ai o verisoara careia nici macar numele nu il stii?

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
prin rude.

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

View Postc4n1b4lul, on 03 martie 2019 - 11:09, said:

Dacă nu, ia legătura cu un consulat al României din Canada, sau chiar cu Ambasada României de acolo.

Iar astia ii vor da toate datele de contact ale respectivei...

@gabriel59, cele mai bune sanse sa dai de respectiva este prin familie si prieteni, fie vorbesti direct cu ei sau o cauti printre prietenii acestora de pe Facebook (daca ia noroc si au lasat public).

Edited by LensFlare, 03 March 2019 - 11:16.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postgabriel59, on 03 martie 2019 - 11:03, said:

Spuneti-mi daca ma puteti ajuta cu un sfat. Am o verisoara de gradul 2 care locuieste in Canada de vreo 20 de ani si vreau sa dau de ea. EU lucrez la un proiect despre deportarile romanilor in Siberia si bunica ei a fost deportata timp de 15 ani acolo. Cu siguranta are povesti cutremuratoare auzite de la bunica ei si asta m-ar ajuta. Nu stiu in ce oras s-a stabilit, doar numele ei de fata. Costin Livia sau Ligia. Pe ce piste sa merg sa reusesc sa o gasesc? Am vorbit cu cei de la Crucea Rosie si mi-au zis ca ma pot ajuta daca la dau o adresa, sau macar un oras. Ori eu acum nu am nici o alta informatie. Iar pe forumurile romanilor din Canada nu stiu daca am sanse. Asa ca orice sfat mi-ar fi de folos. Multumesc
mergi acasa la mama ei si inteab-o cum a botezat-o pe fica ei.

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Daca nu o gasesti e pt ca nu vrea sa fie gasita.

#9
gabriel59

gabriel59

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2019
Parintii ei nu mai sunt in viata. Nu mai are alte rude de care eu sa stiu. Ea ar trebui sa aiba in jur de 60 de ani. Singura si ultima oara cand ne-am intalnit a fost acum vreo 40 de ani la o nunta.

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Esti sigur ca mai exista?Posted Image Posted Image

#11
gabriel59

gabriel59

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2019
Intotdeauna exista speranta. Da, cred ca mai exista. Am cautat-o desigur si pe facebook dar pana acum nimic.Iar acest anunt nu l-am postat ca sa facem conversatie inutila. Daca imi puteti sugera o pista utila, va sunt recunoscator. Multumesc

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postgabriel59, on 03 martie 2019 - 11:35, said:

Intotdeauna exista speranta. Da, cred ca mai exista. Am cautat-o desigur si pe facebook dar pana acum nimic.Iar acest anunt nu l-am postat ca sa facem conversatie inutila. Daca imi puteti sugera o pista utila, va sunt recunoscator. Multumesc

Păi belește ochiii la ce ți s-a spus:

View Postc4n1b4lul, on 03 martie 2019 - 11:09, said:

Dacă nu, ia legătura cu un consulat al României din Canada, sau chiar cu Ambasada României de acolo.


#13
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 22.07.2004
Cauta pe facebook grupuri ale romanilor din Canada si posteaza acolo un anunt. Incearca sa contactezi preoti romani din Canada.

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017

View Postc4n1b4lul, on 03 martie 2019 - 11:09, said:

Dacă nu, ia legătura cu un consulat al României din Canada, sau chiar cu Ambasada României de acolo.

Vei da peste cee mai amabile persoane din lume la acele consulate. Cand aud ca esti roman si ca le ceri ceva , se pregatesc sa te scuipe in ochi , Nu e nici o gluma si nici un misto. Evita acele locuri daca vrei sa nu te enervezi, E un sfat prietenesc si total dezinteresat.

#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Cauti toate parohiile romanesti din Canada. Nu ar trebui sa fie mai mult de 20. Suni la toate, vorbesti cu popa de acolo, poate gasesti asa ce te intereseaza.

#16
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Soliciti ajutor la un post de televiziune din Canada. Poate te ajuta gratis. Sau trimiti e-mail la cat mai multe biserici de pe intreg teritoriul. Poate ai noroc.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu cred ca o vei gasi pe forumuri, mai degraba pe retelele de socializare. Eventual.

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postgabriel59, on 03 martie 2019 - 11:28, said:

Parintii ei nu mai sunt in viata. Nu mai are alte rude de care eu sa stiu. Ea ar trebui sa aiba in jur de 60 de ani. Singura si ultima oara cand ne-am intalnit a fost acum vreo 40 de ani la o nunta.
atunci iei legatura cu cei a caror nunta a fost si iti dau detalii fiindca in calitate de invitat esti mai apropiat familiei respective

oicum verisoaei de speta 7-a nu-i pasa de tine de ati intrerupt relatiile

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate