Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Stuttering in jocuri video

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La mine nu apare la CPU load mare. Am tastatura care afiseaza pe ecran CPU load si memory occupancy si stutteringul nu pare sa aiba legatura cu incarcarea procesorului sau a memoriei.

#20
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Poți avea servicii care solicită sistemul periodic pentru perioade scurte și care nu apar a încărca memoria sau procesorul. Vezi mai sus că am scris cum să decuplezi ce e inutil și poate genera probleme.

#21
ciocolici95

ciocolici95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.06.2015
Mulțumesc tuturor ptr răspunsuri. O să încerc tot ce mi-ați sugerat în weekend, că nu am timp în timpul săptămânii, apoi voi scrie update.

#22
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016
ciocolici95, primul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa-ti cauti modelul placii de baza pe net si sa vezi daca printre procesoarele compatibile se numara cele FX 8xxx. Iti spune asta unul care inca are FX 8320 si a avut tot o placa de baza Gigabyte cu chipset 970, pt a afla ca FX 8320 nu era in lista de procesoare compatbile. Asa ca am luat o placa Asus cu chipset 990, cu alimentare CPU de 8 pini. Ai grija sa ai si la sursa cablu de alimentare pt cpu cu 8 pini, altfel nu faci nimic. Eu aveam probleme cu 2 jocuri pe motorul grafic Source, si anume CS:GO si Insurgency. Aveam caderi masive de FPS. Cu alte jocuri nu aveam astfel de probleme. Dupa ce am schimbat totul, in timp, in afara de procesor, problema a ramas. In schimb, un prieten care m-a ajutat cu testele, care are FX 8350, se juca si se joaca in continuare fara probleme aceste 2 jocuri, avand deja placa de baza cu chipset 990. Intre timp, CS:GO nu mai joc iar Insurgency mai joc pe un laptop Asus ROG, cumparat in nov 2018, pe care merge fara probleme. A, si am mai jucat Titanfall 1 si 2, facute tot pe Source, dar producatorii l-au modificat foarte mult si n-am avut probleme deloc.

Ideea e, in concluzie, ca problema ori e de la procesor, ori de la placa de baza (asa cum au sugerat colegii anterior). Ai 2 alternative: ori faci rost de o placa de baza cu chipset 990 macar pt teste (de la vreun prieten sau chiar SH), asigurandu-te ca ai alimentare pt CPU de 8 pini la sursa, ori schimbi direct platforma (CPU, placa de baza si RAM) cu ceva mai nou. Daca ai noroc cu placa de baza cu chipset 990, scapi ieftin, avand in vedere cati bani ai dat de inteles ca ai bagat deja. Daca nu, pregateste-te sa bagi mana mai adanc in buzunar.

LE: Mi-am mai adus aminte de un joc cu care am avut aceeasi problema, si anume BF 4. In DX11 imi mergea prost, dar schimband pe Mantle zbarnaie. Asta pe desktop. Pe laptop merge foarte bine pe DX11, Mantle nefiind disponibil, din cauza ca e al AMD-ului.

Edited by MediumPlayer, 06 March 2019 - 12:46.


#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar eu am schimbat procesorul si tot am probleme. Am un Ryzen 5 1500X. Placa video NVIDIA GeForce GTX 1060.

#24
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016
Tu ai zis ca ai schimbat mai multe. Mai e ceva ce inca n-ai schimbat? Ai o problema generala cu jocurile sau doar cateva?

#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Singurele neschimbate sint cateva HDD-uri. Dar am SSD NVMe pe care instalez jocurile. Evident ca face doar la unele jocuri, ca la initiator. Joc cu setari pe high. Nu very high sau ultra. Am 60 fps constant (limitati de HDMI) apoi pac! cate 1-2 secunde si tot asa. La F1 pe anumite circuite in acelasi loc. Am comandat inca 8 GB de RAM, ma duc poimaine la emag sa ii iau, sa vad daca e de acolo.

Edited by Ion_de_la_Raion, 06 March 2019 - 14:42.


#26
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016
E bine sa pui ceva soft de monitorizare, cum ar fi MSI Afterburner, sa vezi daca se duce vreo componenta in 100%. Daca nu, inseamna ca e vorba de jocuri prost-optimizate. Oricat ai incerca, nu vei reusi sa le faci pe toate sa mearga. Daca producatorii jocurilor nu-si dau interesul sa scoata jocuri functionale sau sa le "repare" pe cele nefunctionale, ramai cu chinul. Eu am renuntat dupa vreo 6 luni de teste si schimbat componente, si nu m-am mai jucat ce nu-mi mergea bine.

#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am mai spus ca stutteringul e greu de despitat si uneori foarte dificil de remediat, dar se poate "astupa" prin componente high-end care, desi nu-l elimina, sint atat de performante incat mascheaza momentele de pauza. Dar nu toata lumea are sau e dispusa sa dea atati bani. Chestia cu optimizarea jocurilor e reala. Battlefield V de ex. nu are nicio problema, dar cei de la DICE mereu au stiut cum sa programeze.

#28
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016
Exemplul opus e Insurgency: Sandstorm, ca sa dau si eu unul recent. Posted Image Pe laptop-ul meu cu i7 8750H si 1060 6GB aveam scaderi de FPS ca in primul Insurgency pe FX. Eh, situatia s-a schimbat complet, in bine, cand l-am retestat acum vreo luna. Cu detaliile pe High am in jur de 90 fps. Asta inseamna ca oamenii chiar au lucrat la Sandstorm.

Sa vedem ce mai zice si ciocolici95, ca ne-am intins cu ale noastre, si e subiectul lui, pana la urma. Posted Image

Edited by MediumPlayer, 06 March 2019 - 16:06.


#29
ciocolici95

ciocolici95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.06.2015
Am încercat tot ce mi-ați sugerat. Tot! Nicio rezolvare.

Există doar 2 posibile cauze: placa de bază și procesorul.

- din punct de vedere software/windows/etc nu are cum deoarece am reinstalat windowsul de o mie de ori și am încercat rularea unui joc în toate modurile posibile după reinstalare (fără să instalez ceva înainte să rulez un joc, fără să instalez driverele, doar instalând driverele ș.a.m.d.)
- placa video nu are cum că am trimis-o la garanție și am primit alta nouă și făcea figuri și înainte și după
- HDD/SSD nu are cum că le-am scos pe toate și în prezent am un SSD care e nou-nouț și tot face figuri și înaintea lui, și acum
- ramii i-am testat cu memtest și sunt ok

Deci o să văd cum fac, nu știu cât o dura, dar voi face rost de un cpu și mobo nouă, și apoi voi testa. Apoi voi posta aici în cazul în care vreun ghinionist ca și mine va avea această problemă.

#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am cumparat inca 8 GB RAM si am dezactivat memoria virtuala. No effect. ciocolici95, trebuie sa faci un upgrade MASIV pentru a scapa de stuttering. Si nici atunci nu scapi, dar il astupa performantele componentelor. E un bottleneck pe undeva, dar nu stiu unde. Eu am schimbat tot. Efectiv tot. Degeaba. Procesor, placa video, RAM, placa de baza, SSD, sistem de operare si sursa.

#31
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016

View Postciocolici95, on 11 martie 2019 - 20:06, said:

Am încercat tot ce mi-ați sugerat. Tot! Nicio rezolvare.

Există doar 2 posibile cauze: placa de bază și procesorul.

- din punct de vedere software/windows/etc nu are cum deoarece am reinstalat windowsul de o mie de ori și am încercat rularea unui joc în toate modurile posibile după reinstalare (fără să instalez ceva înainte să rulez un joc, fără să instalez driverele, doar instalând driverele ș.a.m.d.)
- placa video nu are cum că am trimis-o la garanție și am primit alta nouă și făcea figuri și înainte și după
- HDD/SSD nu are cum că le-am scos pe toate și în prezent am un SSD care e nou-nouț și tot face figuri și înaintea lui, și acum
- ramii i-am testat cu memtest și sunt ok

Deci o să văd cum fac, nu știu cât o dura, dar voi face rost de un cpu și mobo nouă, și apoi voi testa. Apoi voi posta aici în cazul în care vreun ghinionist ca și mine va avea această problemă.
Exact cum ti-am spus in postarea 22, de pe 6 martie (vezi mai sus sau jos).

Quote

ciocolici95, primul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa-ti cauti modelul placii de baza pe net si sa vezi daca printre procesoarele compatibile se numara cele FX 8xxx. Iti spune asta unul care inca are FX 8320 si a avut tot o placa de baza Gigabyte cu chipset 970, pt a afla ca FX 8320 nu era in lista de procesoare compatbile. Asa ca am luat o placa Asus cu chipset 990, cu alimentare CPU de 8 pini. Ai grija sa ai si la sursa cablu de alimentare pt cpu cu 8 pini, altfel nu faci nimic. Eu aveam probleme cu 2 jocuri pe motorul grafic Source, si anume CS:GO si Insurgency. Aveam caderi masive de FPS. Cu alte jocuri nu aveam astfel de probleme. Dupa ce am schimbat totul, in timp, in afara de procesor, problema a ramas. In schimb, un prieten care m-a ajutat cu testele, care are FX 8350, se juca si se joaca in continuare fara probleme aceste 2 jocuri, avand deja placa de baza cu chipset 990. Intre timp, CS:GO nu mai joc iar Insurgency mai joc pe un laptop Asus ROG, cumparat in nov 2018, pe care merge fara probleme. A, si am mai jucat Titanfall 1 si 2, facute tot pe Source, dar producatorii l-au modificat foarte mult si n-am avut probleme deloc.
Ideea e, in concluzie, ca problema ori e de la procesor, ori de la placa de baza (asa cum au sugerat colegii anterior). Ai 2 alternative: ori faci rost de o placa de baza cu chipset 990 macar pt teste (de la vreun prieten sau chiar SH), asigurandu-te ca ai alimentare pt CPU de 8 pini la sursa, ori schimbi direct platforma (CPU, placa de baza si RAM) cu ceva mai nou. Daca ai noroc cu placa de baza cu chipset 990, scapi ieftin, avand in vedere cati bani ai dat de inteles ca ai bagat deja. Daca nu, pregateste-te sa bagi mana mai adanc in buzunar.

Edited by MediumPlayer, 11 March 2019 - 21:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate