Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Chackrele indiene - cele sapte ”peceti” din Apocalipsa

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
167 replies to this topic

#19
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostDorel666, on 03 martie 2019 - 13:03, said:



Si, dupa cum vezi, ambii, adica atat Hristos, cat si Buddha, reprezinta aceeasi chakra, dar pe cand activarea chakrei dupa modelul lui Buddha duce la moarte, activarea dupa modelul lui Hristos duce la viata.
Activarea chakrei plexului nu duce nicăieri.  Doar activarea chakrei a șaptea,  Sahasrara poate restabili conexiunea omului cu Dumnezeu.

#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSigned_on_ice, on 03 martie 2019 - 08:43, said:

Cand ma intalnesc cu ea o pun sa-mi repovesteasca, ca nu prea am percutat la ce mi-a insirat ea.
Dar asa in mare mi-a povestit de o maestra spirituala care s-a nascut cu toate chakrele deschise si a ajuns la nu stiu ce fel de "iluminare"


De ce ar aprinde cineva o lumina, ca sa o puna sub obroc? Oricine aprinde o lumina, o aprinde ca sa lumineze tuturor. Deci, daca chiar ar exista o mare maestra spirituala, ar trebui sa stim si noi, am vedea-o si noi, am cunoaste-o si noi.
Totusi, semne sunt (pentru cei care stiu sa vada!) despre o astfel de ”maestra”. Insa nu are deschise toate chakrele, iar pe cele pe care le are deschise, nu le are deschise cum trebuie. Este doar un biet suflet inselat de Diavol.

View PostTestosteron, on 03 martie 2019 - 11:11, said:

Pai daca chakra plexului solar il reprezinta pe Hristos atunci se explica toate tampeniile spuse de El cat a trait pe pamant pt ca chakra plexului solar este o chakra mizerabila, cea mai mizerabila chakra. Altfel se punea problema daca ar fi fost reprezentat de Sahasrara chakra conexiunii cu Dumnezeu care-i situata in crestetul capului, dar realitatea e ca si aici ai avut dreptate, Hristos n-a avut niciodata deschisa Sahasrara, deci niciodata n-a avut vreo conexiune cu Dumnezeu, doar pretindea ca are, asa cum poate pretinde oricine.  Dar vorbele si faptele Lui au demonstrat fara tagada ca n-are si ca, asa cum spui, era centrat pe Manipura, adica pe chakra plexului solar.

Ar trebui sa stii ca fiecare chakra are doua porti, ambele putand fi folosite atat pentru intrare, cat si pentru iesire. Asa sunt ele facute de catre Cel care le-a proiectat si le-a dat si in executie! Tot la fel cum si stomacul (”pantecele” adica) are si el doua porti, pe care se poate atat intra, cat si iesi. Doar ca exista si un sens! Astfel, sensul normal este ca mancarea sa intre din gura in stomac si din stomac in intestine. Acest sens de mers al mancarii inseamna viata si sanatate. Mersul in sens invers, adica din intestine in stomac si din stomac in gura, duce la suferinta, boala si moarte.
Ori, greseala tuturor yoghinilor, cu Buddha in frunte, este ca ei o iau in sens invers. De aceea ”nirvana” lor nu este decat Iadul.

View PostTestosteron, on 03 martie 2019 - 13:10, said:

Activarea chakrei plexului nu duce nicăieri.  Doar activarea chakrei a șaptea,  Sahasrara poate restabili conexiunea omului cu Dumnezeu.

Activarea chakrelor se face de sus in jos, nu de jos in sus! De aceea, ca sa activezi chakra plexului solar nu trebuie sa o iei spre chakra inimii, ci spre chakra SACRUM-ului.

Edited by Dorel666, 03 March 2019 - 13:29.


#21
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostDorel666, on 03 martie 2019 - 13:25, said:






Ar trebui sa stii ca fiecare chakra are doua porti, ambele putand fi folosite atat pentru intrare, cat si pentru iesire. Asa sunt ele facute de catre Cel care le-a proiectat si le-a dat si in executie! Tot la fel cum si stomacul (”pantecele” adica) are si el doua porti, pe care se poate atat intra, cat si iesi. Doar ca exista si un sens! Astfel, sensul normal este ca mancarea sa intre din gura in stomac si din stomac in intestine. Acest sens de mers al mancarii inseamna viata si sanatate. Mersul in sens invers, adica din intestine in stomac si din stomac in gura, duce la suferinta, boala si moarte.
Ori, greseala tuturor yoghinilor, cu Buddha in frunte, este ca ei o iau in sens invers. De aceea ”nirvana” lor nu este decat Iadul.
Posibil, eu doar iti spun ca cheia legăturii cu Dumnezeu este chakra a șaptea Sahasrara și nicidecum chakra plexului. Deci Sahasrara trebuie deschisa și nicidecum chakra plexului.

View PostDorel666, on 03 martie 2019 - 13:29, said:



Activarea chakrelor se face de sus in jos, nu de jos in sus! De aceea, ca sa activezi chakra plexului solar nu trebuie sa o iei spre chakra inimii, ci spre chakra SACRUM-ului.
Trebuie activată chakra a șaptea,  ea le va deschide pe urma pe celelalte. Activarea celorlalte chakre în absența chakrei a șaptea nu va aduce decât probleme și suferință.

#22
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTestosteron, on 03 martie 2019 - 13:35, said:

Posibil, eu doar iti spun ca cheia legăturii cu Dumnezeu este chakra a șaptea Sahasrara și nicidecum chakra plexului. Deci Sahasrara trebuie deschisa și nicidecum chakra plexului.


Trebuie activată chakra a șaptea,  ea le va deschide pe urma pe celelalte. Activarea celorlalte chakre în absența chakrei a șaptea nu va aduce decât probleme și suferință.

Imi pare rau ca nu ai citit cu atentie ceea ce am citit! Pentru ca acelasi lucru l-am spus si eu, cand am zis ca activarea chakrelor se face de sus in jos: ca chakra ce le deschide pe toate este cea de sus! Doar ca, pentru a ajunge la cea de sus, nu trebuie sa o iei spre inima, ci spre sacrum.

#23
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostDorel666, on 03 martie 2019 - 13:41, said:



Imi pare rau ca nu ai citit cu atentie ceea ce am citit! Pentru ca acelasi lucru l-am spus si eu, cand am zis ca activarea chakrelor se face de sus in jos: ca chakra ce le deschide pe toate este cea de sus! Doar ca, pentru a ajunge la cea de sus, nu trebuie sa o iei spre inima, ci spre sacrum.
Nu neapărat. Chakra a șaptea se deschide atunci când nu mai există energie blocată în celelalte șase chakre care sunt chakre lumești și nicidecum Dumnezeiești.

#24
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTestosteron, on 03 martie 2019 - 13:53, said:

Nu neapărat. Chakra a șaptea se deschide atunci când nu mai există energie blocată în celelalte șase chakre care sunt chakre lumești și nicidecum Dumnezeiești.

Vezi chakrele ca o linie, dar ele sunt un cerc!

#25
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostDorel666, on 03 martie 2019 - 13:56, said:



Vezi chakrele ca o linie, dar ele sunt un cerc!
Cerc sau nu există șase chakre lumești și doar una Dumnezeiască.  Deschide-O pe aceea dacă vrei sa faci ceva cu viața  ta.

#26
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTestosteron, on 03 martie 2019 - 14:07, said:

Cerc sau nu există șase chakre lumești și doar una Dumnezeiască.  Deschide-O pe aceea dacă vrei sa faci ceva cu viața  ta.

Vezi, aceasta-i diferenta dintre un crestin si un yoghin: pentru mine toate chakrele sunt Dumnezeiesti, de vreme ce toate fac parte din aceasi carte din mana dreapta a lui Dumnezeu.

#27
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostDorel666, on 03 martie 2019 - 14:17, said:



Vezi, aceasta-i diferenta dintre un crestin si un yoghin: pentru mine toate chakrele sunt Dumnezeiesti, de vreme ce toate fac parte din aceasi carte din mana dreapta a lui Dumnezeu.
Păi toate sunt create de Dumnezeu dar nu toate  duc la El. Doar una singură.

#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTestosteron, on 03 martie 2019 - 14:36, said:

Păi toate sunt create de Dumnezeu dar nu toate  duc la El. Doar una singură.

Ba toate duc la El, cu conditia sa respecti directia de mers.

#29
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostDorel666, on 03 martie 2019 - 14:41, said:


Ba toate duc la El, cu conditia sa respecti directia de mers.
Bine, incearca asa sa vezi cat de departe ajungi. Uite activeaza-ti spre exemplu chakra sexuala, Svadistana, si vei vedea ca vei ajunge un fel de Bivolaru doi. Pai intereseaza-te putin sa vezi cu ce se ocupa fiecare chakra si vei vedea ca nu sunt decat activitati lumesti care n-au nici o treaba cu Dumnezeu. Doar pe chakra a saptea totul se clarifica si desi tu ramai in lume tu nu mai esti din ea.

#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTestosteron, on 03 martie 2019 - 14:49, said:

Bine, incearca asa sa vezi cat de departe ajungi. Uite activeaza-ti spre exemplu chakra sexuala, Svadistana, si vei vedea ca vei ajunge un fel de Bivolaru doi. Pai intereseaza-te putin sa vezi cu ce se ocupa fiecare chakra si vei vedea ca nu sunt decat activitati lumesti care n-au nici o treaba cu Dumnezeu. Doar pe chakra a saptea totul se clarifica si desi tu ramai in lume tu nu mai esti din ea.

Nu stiu daca trebuie ”activata”, stiu doar ca trebuie intrat in ea. Ca atunci cand inveti sa calaresti cai salbatici si incepi cu cei mai putin periculosi.

#31
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostDorel666, on 03 martie 2019 - 14:53, said:



Nu stiu daca trebuie ”activata”, stiu doar ca trebuie intrat in ea. Ca atunci cand inveti sa calaresti cai salbatici si incepi cu cei mai putin periculosi.
Da, corect. Trebuie citita cartea, cartea fiind chiar corpul omenesc. Dar citirea acestei cărți trebuie făcută cu mintea deschisa. Vezi dacă sunt chestii care te împiedică să citești  cartea.

#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTestosteron, on 03 martie 2019 - 15:58, said:

Da, corect. Trebuie citita cartea, cartea fiind chiar corpul omenesc. Dar citirea acestei cărți trebuie făcută cu mintea deschisa. Vezi dacă sunt chestii care te împiedică să citești  cartea.

Da, sunt: pecetile!

Dar, vezi tu, cartile Vechiului Testament sunt carti tip pergament, care se fac sul, pe masura ce le scrii. Asa ca textul de la urma este primul pe care il vezi. Ar putea fi si altfel, daca rasucesti inca o data cartea, dupa ce o scrii, dar atunci cartea ar putea incepe sa fie citita inca de la ruperea unei singure peceti. Ori, cartea aceasta, nu poate fi citita decat daca le rupi pe toate. Ceea ce inseamna ca pecetile sunt puse pe masura ce este ”scrisa” cartea. Ceea ce inseamna ca ultima pecete pusa va fi prima pe care trebuie sa o rupi...
   Ceea ce inseamna ca, intr-adevar, trebuie inceput cu ultima chakra, apoi trebuiesc ”rupte” si celelalte, pe rand, mergand, iata, spre ”in sus” si nu ciclic, cum mi-am inchipuit initial, crezand ca trebuie sa trec de la a saptea direct la prima. Dar ceva ciclic tot trebuie sa fie, pentru ca aceasta Carte nu poate fi deschisa decat de o singura persoana, anume una care deja a fost in prima chakra si cunoaste comenzile si are cheile deschiderii ”usilor”.

Edited by Dorel666, 03 March 2019 - 16:50.


#33
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
Da, corect pecețile sunt puse pe măsură ce scrii cartea. Cine scrie cartea? Chiar tu însuți. Ceea ce înseamnă ca fiecare acțiune pe care o faci mai adaugă o pecete.
Dar când acțiunea este observată atunci pecetea este înlăturată.  Cu alte cuvinte când observi și înțelegi tot ceea ce faci încetezi sa mai adaugi peceți ba chiar le deschizi și pe cele pe care le-ai pus anterior.

#34
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTestosteron, on 03 martie 2019 - 16:59, said:

Da, corect pecețile sunt puse pe măsură ce scrii cartea. Cine scrie cartea? Chiar tu însuți. Ceea ce înseamnă ca fiecare acțiune pe care o faci mai adaugă o pecete.
Dar când acțiunea este observată atunci pecetea este înlăturată.  Cu alte cuvinte când observi și înțelegi tot ceea ce faci încetezi sa mai adaugi peceți ba chiar le deschizi și pe cele pe care le-ai pus anterior.

Cartea aceasta era scrisa inainte sa ma nasc eu, altminteri nu m-as fi putut naste. Stii prea bine ca nici un om nu se poate naste fara aceste chakre si fara aceasta carte. Tu poti doar sa recunosti pecetile si sa-ti aduci aminte cum le-ai pus tu insuti, pe vremea cand inca erai doar un duh, locuind in ceruri, cu Dumnezeu.

#35
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
Da corect, cartea a fost scrisa înainte sa mă nasc eu, eu sunt doar o copie din această  carte. Și da, în momentul în care ai recunoscut o pecete, modul în care a fost pusă și de ce a fost pusă, ai și scăpat de ea.

#36
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDorel666, on 03 martie 2019 - 13:03, said:


Buddha are pantec, dar si Hristos are. De ce ar fi unul mai pantec decat celalalt?! Pantecele lui Buddha este un pantece bolnav, care i-a adus si moartea, dealtfel. Pentru ca, la fel ca toti cei de dupa el si care-l urmeaza, Buddha a facut greseala sa forteze intrarea spre in sus dar, de fapt, trebuia sa o ia spre in jos.
Despre pantece (adica despre Sine Insusi), Hristos zice ca trebuie sa fie distrus, impreuna cu mancarurile facute pentru el. Dar cum a distrus Hristos pantecele, daca dupa Inviere El continua sa manance si sa bea?! Dar vezi ca acest pantece trebuia sa moara si sa invieze, ca sa fie sfant si fara pata. Altminteri, orice ai baga in el, duce la  moarte. De aceea Hristos este pantecele care duce la Viata, pe cand Buddha, ajuns in Iad, este pantecele care duce la Moarte. Si, dupa cum vezi, ambii, adica atat Hristos, cat si Buddha, reprezinta aceeasi chakra, dar pe cand activarea chakrei dupa modelul lui Buddha duce la moarte, activarea dupa modelul lui Hristos duce la viata.
Dorele, nu ma pricep la buddhism, chakre etc :D
Eu doar ti-am spus ca atunci cand vad o statuie a lui Buddha, vad o burta mare si pe cale de asociere, am crezut ca chakra pantecului este a lui Budhha
La fel, pe Isus l-am asociat cu Iubirea si empatia si am crezut ca chakra lui este chakra inimii.
Nu stiam ca si Tatal are o chakra, credeam ca este oarecum exterior corpului omenesc, intrucat la Tatal ajungi doar prin Fiul :)

View PostDorel666, on 03 martie 2019 - 13:29, said:

De ce ar aprinde cineva o lumina, ca sa o puna sub obroc? Oricine aprinde o lumina, o aprinde ca sa lumineze tuturor. Deci, daca chiar ar exista o mare maestra spirituala, ar trebui sa stim si noi, am vedea-o si noi, am cunoaste-o si noi.
Totusi, semne sunt (pentru cei care stiu sa vada!) despre o astfel de ”maestra”. Insa nu are deschise toate chakrele, iar pe cele pe care le are deschise, nu le are deschise cum trebuie. Este doar un biet suflet inselat de Diavol.
Nu stiu Dorele ca nu ma invart prin cercul lor filosofic cu chakrele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate