Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Chackrele indiene - cele sapte ”peceti” din Apocalipsa

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
167 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Apocalipsa 5:1 Apoi am văzut în mâna dreaptă a Celui ce şedea pe scaunul de domnie o carte, scrisă pe dinăuntru şi pe dinafară, pecetluită cu şapte peceţi.

Apocalipsa 5:5 Şi unul din bătrâni mi-a zis: „Nu plânge: Iată că Leul din seminţia lui Iuda, Rădăcina lui David, a biruit ca să deschidă cartea şi cele şapte peceţi ale ei.

Toti stim ca Cel ce sta pe scaunul de domnie din Cer este Dumnezeu. Si, in versetele de mai sus, vedem cum Dumnezeu tine in mana o carte ”pecetluita cu sapte peceti”. Si, in timp ce sta pe scaunul de domnie si tine in mana aceasta carte, arunca o provocare catre toate cele trei lumi (cerul, pamantul si lumea de sub pamant) sa o deschida si sa-i rupa pecetile. Ceea ce inseamna ca, aceasta provocare, este aruncata oricarei fiinte, indiferent de lumea in care locuieste, adica inclusiv mie si voua!
Dar, va intreb eu, cum poti incerca sa deschizi o carte pe care nu o vezi si nu stii unde este?! Sa fie, oare, Dumnezeu, un mincinos si un ispititor? Negresit ca nu! Deci, daca ne-a aruncat aceasta provocare, inseamna ca aceasta carte este la indemana noastra si putem oricand sa incercam sa-i desfacem filele si sa vedem ce se ascunde sub ele.
Iar, acum, ca am stabilit ca este vorba de o carte ce este la indemna oricui, care sa fie aceasta Carte? Biblia sau Coranul sau o alta carte religioasa? Ar putea, dar Apocalipsa a fost scrisa cu aproape doua mii de ani in urma, pe cand Biblia si Coranul inca nu fusesera scrise, cel putin nu in formele pe care le stim noi. Asa ca trebuie sa fie vorba de o alta carte. Una care chiar este la indemana oricui, batran sau copil, rob sau slobod, o carte pe care o are oricine, mereu, asupra sa si de care nimeni nu se desparte niciodata...
Si aceasta ”carte” este una singura: CORPUL OMENESC. Este o carte, pentru ca are scrise in el o multime de informatii si creierul nostru, la fel ca un creier de calculator, nu vine complet gol, ci are scrise cel putin informatiile de baza ale softului. Interesant, deasemenea, la aceasta ”carte” ca chiar are sapte ”peceti” care asteapta sa fie deschise si pe care asiaticii, in speta yoghinii, chiar incearca de mii de ani sa le deschida, promitandu-se puteri dumnezeiesti celui care reuseste sa faca aceasta. Da, intr-adevar, cel care reuseste sa-si deschida toate cele sapte chackre, chiar devine asemenea lui Dumnezeu!
In concluzie, din punctul meu de vedere, ”cartea cu sapte peceti” este chiar corpul omenesc, iar pecetile sunt chackrele!

Ca o paranteza, Scriptura spune ca ”Leul din semintia lui Iuda” este prima si, probabil, singura persoana care va reusi, vreodata, sa deschida toate aceste chackre, iar reusita lui va propulsa, natiunea din care face parte, la conducerea intregii lumi. Pentru ca este scris:

Isaia 11:1 Apoi, o Odraslă va ieşi din tulpina lui Isai şi un Vlăstar va da din rădăcinile lui.
Isaia 11:10 În ziua aceea, Vlăstarul lui Isai va fi ca un steag pentru popoare; neamurile se vor întoarce la El şi slava va fi locuinţa Lui.

Si tineti cont ca ”Vlastarul” nu-i noul stat Israel, pentru simplu motiv ca Israelul actual, crescut fiind pe amplasamentul vechiului regat Israel, nu poate fi decat ”Odrasla” care ”iese din tulpina lui Isai”. Numai ca nu ”Odrasla”, ci ”Vlastarul”, iesit ”din radacinile lui Isai”, va fi ”steag pentru neamuri”, ”neamurile se vor intoarce la El” si ”slava va fi locuinta Lui”. Amin

Deci, daca chackrele sunt ”pecetile” si Dumnezeu ne-a provocat si ne provoaca sa le deschidem, poate ca ar trebui sa cunoastem mai multe despre ele...

Edited by Dorel666, 02 March 2019 - 20:36.


#2
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
''Ciacrele'' sunt pomenite in filosofia-religia indiana sau tibetana, parca ! Daca o dai de la islamism (ca erai confuz daca sa te intorci la crestinism sau sa ramai la religia pedofilica), la ''ciacre'' si ce insemna ele, sunt depasit si nu te mai inteleg. Te luam peste picior de cate ori bagi petarde religioase, pentru ca nu poti mai mult ! Fie femeia este o curva, chackrele nu se aliniaze cu planetele, nu poti mai mult ! Ai nevoie de o regresie hipnotica ca sa te intelegi sau sa depasesti problemele astea banale.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Dorele , mai scurt , fratele meu , ca ma pierzi in detalii .

#4
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 Fjell, on 02 martie 2019 - 21:51, said:

''Ciacrele'' sunt pomenite in filosofia-religia indiana sau tibetana, parca ! Daca o dai de la islamism (ca erai confuz daca sa te intorci la crestinism sau sa ramai la religia pedofilica), la ''ciacre'' si ce insemna ele, sunt depasit si nu te mai inteleg. Te luam peste picior de cate ori bagi petarde religioase, pentru ca nu poti mai mult ! Fie femeia este o curva, chackrele nu se aliniaze cu planetele, nu poti mai mult ! Ai nevoie de o regresie hipnotica ca sa te intelegi sau sa depasesti problemele astea banale.
De fapt exista in traditia ezoterica o asociere intre chakrele din spiritualitatea Asiei si cele 7 pecete din apocalipsa.
Din perspectiva scolii misterelor, noi traim acum marile evenimente din epoca precrestina
Avraam printre zgarie norii din Ur, noi printre zgarie norii actuali
Zgarie norii sunt un simbol al fundamentalismului, unde prin fundamentalisti ezotericii inteleg pe oricine incearca sa suprime cunoasterea.Orice reprimare a cunoasterii conduce omul catre era luciferiana.
Le brodeste Dorel dar le brodeste frumos.
Una din chakre este a lui Isus, din ce citisem, chakra inimii.

Edited by Signed_on_ice, 02 March 2019 - 22:08.


#5
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Signed_on_ice, on 02 martie 2019 - 22:07, said:

De fapt exista in traditia ezoterica o asociere intre chakrele din spiritualitatea Asiei si cele 7 pecete din apocalipsa.
Din perspectiva scolii misterelor, noi traim acum marile evenimente din epoca precrestina
Avraam printre zgarie norii din Ur, noi printre zgarie norii actuali
Zgarie norii sunt un simbol al fundamentalismului, unde prin fundamentalisti ezotericii inteleg pe oricine incearca sa suprime cunoasterea.Orice reprimare a cunoasterii conduce omul catre era luciferiana.
Le brodeste Dorel dar le brodeste frumos.
Una din chakre este a lui Isus, din ce citisem, chakra inimii.

De fapt, chakra plexului solar este cea a lui Iisus. Daca doresti, iti fac si demonstratia, cu Scriptura. Chakra inimii este a lui Dumnezeu Tatal sau, poate a Fecioarei Maria. Inca nu sunt sigur. Dar sunt sigur ca plexul solar inseamna Hristos.


Nu stiam de ce spune traditia ezoterica si as fi foarte curios sa-mi arati unde anume scrie aceasta. Adevarul este ca m-ai surprins cu aceasta informatie, ma asteptam doar ca toti sa ma priveasca precum pe un nebun si doar atat.

Edited by Dorel666, 02 March 2019 - 22:58.


#6
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Incepe si tu cu a,b,c-ul daca te preocupa similaritatile dintre diversele religii
Istoria secreta a lumii este buna ca si inceput de studiu in materie de evolutie a filosofiei ezoterice
https://kupdf.net/do...5af5ca61e82_pdf

La chakre nu ma pricep drept sa-ti spun, am o prietena care-i fascinata de chestiunea cu chakrele si sa poate sa nu fi fost eu atenta pe unde a localizat chakra lui Isus, m-am mirat totusi ca Isus are o chakra, intrucat abordarea traditionala este ca, in sens religios crestinismul nu are legatura cu religiile din Asia de Est

Dupa ce faci download la carte, du-te la ultimul capitol, acolo face referire la cele 7 peceti.
Ma rog despre chakre se vorbeste mai peste tot in carte, ideea cartii fiind ca arealul religios este mult mai vast decat locul unde au luat nastere cele 3 religii avraamice si ca in fapt, toate religiile prezentate in carte, contin acelasi mesaj

Edited by Signed_on_ice, 02 March 2019 - 23:31.


#7
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
nu au nici o legatura Chackrele indiene cu cele sapte ”peceti” din Apocalipsa, esti in inselare

#8
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Daca ai impresia ca oriunde gasesti cifra 7 poti face legaturi de acest fel, uite: Roma e orasul celor sapte coline...
Baga la greu acum cu Vaticanul...

#9
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Ba baieti, nu-i vorba de cifra 7.
A scris Dorel despre ce-i vorba si am vazut ca exista o serie de filosofi care au ajuns la aceasi concluzie ca si Dorel.
Altfel ramane cum a spus Niels Bohr, "opusul unei afirmatii corecte este o afirmatie gresita, dar opusul unui adevar profund poate fi la fel de bine alt adevar profund"
Si ala stia ce spune, fiind unul din parintii mecanicii cuantice.

#10
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Signed_on_ice, on 02 martie 2019 - 23:27, said:

Incepe si tu cu a,b,c-ul daca te preocupa similaritatile dintre diversele religii
Istoria secreta a lumii este buna ca si inceput de studiu in materie de evolutie a filosofiei ezoterice
https://kupdf.net/do...5af5ca61e82_pdf

La chakre nu ma pricep drept sa-ti spun, am o prietena care-i fascinata de chestiunea cu chakrele si sa poate sa nu fi fost eu atenta pe unde a localizat chakra lui Isus, m-am mirat totusi ca Isus are o chakra, intrucat abordarea traditionala este ca, in sens religios crestinismul nu are legatura cu religiile din Asia de Est

Dupa ce faci download la carte, du-te la ultimul capitol, acolo face referire la cele 7 peceti.
Ma rog despre chakre se vorbeste mai peste tot in carte, ideea cartii fiind ca arealul religios este mult mai vast decat locul unde au luat nastere cele 3 religii avraamice si ca in fapt, toate religiile prezentate in carte, contin acelasi mesaj

Ca sa-ti explic de ce Hristos este chakra plexului solar...
Pentru ca aceasta chakra se afla in pantece. Si ce legatura are Hristos cu pantecele? Pentru ca este scris ”Domnul va distruge si pantecele si mancarea”.

1 Corinteni 6:13 Mâncărurile sunt pentru pântece şi pântecele este pentru mâncăruri. Şi Dumnezeu va nimici şi pe unul, şi pe celelalte. Dar trupul nu este pentru curvie: el este pentru Domnul şi Domnul este pentru trup.

Dupa cum vezi, pantecele este pentru mancare si mancarea este pentru pantece. Ceea ce inseamna ca nimeni nu poate posti, cata vreme exista pantece, pentru ca pantecele pentru aceasta este facut, pentru mancare. Deci, ai pantece, acesta va cere si mancare si nimeni nu poate posti, cata vreme pantecele este cu el. Adica taman ce spune si versetul urmator:

Marcu 2:19 Isus le-a răspuns: „Oare pot posti nuntaşii câtă vreme este mirele cu ei? Câtă vreme au pe mire cu ei, nu pot posti.

Deci, va veni o vreme cand Hristos va fi luat de la ”nuntasi” si atunci ”nuntasii vor posti”. Dar am stabilit deja ca nimeni nu poate posti, decat daca pantecele este distrus, luat. Prin concluzie logica, rezulta indubitabil ca Hristos este ”pantecele”. Dar Hristos este ”cap”, iar ”capul” pantecelui este plexul solar.

QED

Dar m-ar interesa foarte tare ce zice prietena ta, daca  nu cumva apuc sa citesc mai intai cartea si sa vad acolo, exact, cine afirma autorul ca ar fi Hristos, care dintre chakre.

#11
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

 Dorel666, on 02 martie 2019 - 20:27, said:

Apocalipsa 5:1 Apoi am văzut în mâna dreaptă a Celui ce şedea pe scaunul de domnie o carte, scrisă pe dinăuntru şi pe dinafară, pecetluită cu şapte peceţi.
...
Servus Dorel666,

În cazul în care vorbim despre așa zisa Apocalipsă sau "Revelație" a lui Ioan, dacă cercetăm cu atenție această carte,
dincolo de ce ne învață propaganda creștină, vom găsi mari asemănări cu alte cărți anterioare, în care însă nu este vorba
despre Isus, pe care se pare că de fapt creștinii l-au introdus în acele povești,
iar această lucrare, Apocalipsa sau "Revelația" lui Ioan,nu este nici o revelație, și nici o creație a lui "Ioan" cel ce
este cunoscut în creștinism ca fiind un "apostol".

Cele bune
madhukar

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
bun  , ce sa zic, mare descoperire,  faptul ca toate religiile se trag practic din  vremuri de demult , din aceleasi povesti spuse si raspuse la foc de noapte , cu fantezii diferite adaugite aprox, la fiecare povestire .......pai normal ca daca toti oamenii au venit din africa si povestile/legendele spuse de ei seamana...numai departarea intre oameni facand sa apara diferite variatiuni......

#13
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 madhukar, on 03 martie 2019 - 07:23, said:

Servus Dorel666,

În cazul în care vorbim despre așa zisa Apocalipsă sau "Revelație" a lui Ioan, dacă cercetăm cu atenție această carte,
dincolo de ce ne învață propaganda creștină, vom găsi mari asemănări cu alte cărți anterioare, în care însă nu este vorba
despre Isus, pe care se pare că de fapt creștinii l-au introdus în acele povești,
iar această lucrare, Apocalipsa sau "Revelația" lui Ioan,nu este nici o revelație, și nici o creație a lui "Ioan" cel ce
este cunoscut în creștinism ca fiind un "apostol".

Cele bune
madhukar
Tu esti un fel de cristrig, dar pe partea cealalta.
:D

 Dorel666, on 03 martie 2019 - 00:41, said:

Dar am stabilit deja ca nimeni nu poate posti, decat daca pantecele este distrus, luat. Prin concluzie logica, rezulta indubitabil ca Hristos este ”pantecele”. Dar Hristos este ”cap”, iar ”capul” pantecelui este plexul solar.
Tot ce se poate Dorele, eu sunt pe dinafata la mitologiile Asiei de Est.
Pantecele l-as fi asociat cu Buddha, poate pentru ca in toate reprezentarile te uiti la Buddha si vezi un pantec.

 Dorel666, on 03 martie 2019 - 00:41, said:


Dar m-ar interesa foarte tare ce zice prietena ta, daca  nu cumva apuc sa citesc mai intai cartea si sa vad acolo, exact, cine afirma autorul ca ar fi Hristos, care dintre chakre.
Cand ma intalnesc cu ea o pun sa-mi repovesteasca, ca nu prea am percutat la ce mi-a insirat ea.
Dar asa in mare mi-a povestit de o maestra spirituala care s-a nascut cu toate chakrele deschise si a ajuns la nu stiu ce fel de "iluminare"

#14
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

 Signed_on_ice, on 03 martie 2019 - 08:43, said:

Tu esti un fel de cristrig, dar pe partea cealalta.
Posted Image
Servus Signed_on_ice

Conform informațiilor cu care ai fost hrănit probabil că nu ești de acord cu ceea ce scriu.
Dar dincolo de aceasta,
Înncearcă să vezi
dacă ceea ce scriu este fals, și prezintă dovezile tale în acest sens,
sau dacă ceea ce ai învățat de la creștini nu este un fals,
conform dovezilor pe care le prezint.

Una dintre sursele care arată că o mare parte a așa zisei Apocalipse a lui Ioan
a fost copiată din cartea Cartea Egipteană a Morților este
Gerald Massey care în cartea sa
Ancient Egypt - The Light of the World: A Work of Reclamation and Restitution in Twelve Books
prezintă evidențe în acest sens:
Scenele și caracterele descrise în Cartea Egipteană a Morților scrisă de Taht-Aan,
un scriitor al Egiptului Antic se regăsesc în "Apocalipsă";
chiar și Aan însemnînd în egipteană Ioan.

Cele bune
madhukar

Edited by madhukar, 03 March 2019 - 09:27.


#15
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

 Dorel666, on 02 martie 2019 - 20:27, said:


Si aceasta ”carte” este una singura: CORPUL OMENESC. Este o carte, pentru ca are scrise in el o multime de informatii si creierul nostru, la fel ca un creier de calculator, nu vine complet gol, ci are scrise cel putin informatiile de baza ale softului. Interesant, deasemenea, la aceasta ”carte” ca chiar are sapte ”peceti” care asteapta sa fie deschise si pe care asiaticii, in speta yoghinii, chiar incearca de mii de ani sa le deschida, promitandu-se puteri dumnezeiesti celui care reuseste sa faca aceasta. Da, intr-adevar, cel care reuseste sa-si deschida toate cele sapte chackre, chiar devine asemenea lui Dumnezeu!
In concluzie, din punctul meu de vedere, ”cartea cu sapte peceti” este chiar corpul omenesc, iar pecetile sunt chackrele!

Mai Dorele, dar asta chiar este o postare geniala care in comparatie cu celelalte postari ale tale parca n-ar fi a ta. Da, asa stau lucrurile, corpul omenesc este cartea aceea despre care vorbeste Dumnezeu, cartea chiar are 7 peceti, adicatelea cele 7 chakre, problema care mai ramne este cum le deschidem. Intrebarea cheie este tu ai reusit sa le deschizi?

 Dorel666, on 02 martie 2019 - 22:56, said:

De fapt, chakra plexului solar este cea a lui Iisus. Daca doresti, iti fac si demonstratia, cu Scriptura. Chakra inimii este a lui Dumnezeu Tatal sau, poate a Fecioarei Maria. Inca nu sunt sigur. Dar sunt sigur ca plexul solar inseamna Hristos.
Pai daca chakra plexului solar il reprezinta pe Hristos atunci se explica toate tampeniile spuse de El cat a trait pe pamant pt ca chakra plexului solar este o chakra mizerabila, cea mai mizerabila chakra. Altfel se punea problema daca ar fi fost reprezentat de Sahasrara chakra conexiunii cu Dumnezeu care-i situata in crestetul capului, dar realitatea e ca si aici ai avut dreptate, Hristos n-a avut niciodata deschisa Sahasrara, deci niciodata n-a avut vreo conexiune cu Dumnezeu, doar pretindea ca are, asa cum poate pretinde oricine.  Dar vorbele si faptele Lui au demonstrat fara tagada ca n-are si ca, asa cum spui, era centrat pe Manipura, adica pe chakra plexului solar.

#16
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 madhukar, on 03 martie 2019 - 07:23, said:

...iar această lucrare, Apocalipsa sau "Revelația" lui Ioan,nu este nici o revelație, și nici o creație a lui "Ioan" cel ce
este cunoscut în creștinism ca fiind un "apostol".
Se vede faptul că dumneata habar nu ai că au existat doi Ioan: unul evanghelistul și celălalt, Ioan de la Patmos, care a scris Apocalipsa. Din confuzie în confuzie, spre confuzia finală, respectiv faptul că habar nu ai despre creștinism.

Edited by mario_bril, 03 March 2019 - 11:27.


#17
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 madhukar, on 03 martie 2019 - 09:23, said:

Servus Signed_on_ice
Una dintre sursele care arată că o mare parte a așa zisei Apocalipse a lui Ioan
a fost copiată din cartea Cartea Egipteană a Morților este
Gerald Massey care în cartea sa
Ancient Egypt - The Light of the World: A Work of Reclamation and Restitution in Twelve Books
prezintă evidențe în acest sens:
Scenele și caracterele descrise în Cartea Egipteană a Morților scrisă de Taht-Aan,
un scriitor al Egiptului Antic se regăsesc în "Apocalipsă";
chiar și Aan însemnînd în egipteană Ioan.
Nu am citit cartea scrisa de Gerlad Massey, insa din ceea ce stiu una din variantele de carte egipteana a mortilor (exista mai multe variante) pe langa incantatii, rugi si indrumar de trecere, este prezentata povestea de dragoste dintre Osiris si Isis.

Nu prea are legatura cartea aia cu Apocalipsa.

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 madhukar, on 03 martie 2019 - 07:23, said:

Servus Dorel666,

În cazul în care vorbim despre așa zisa Apocalipsă sau "Revelație" a lui Ioan, dacă cercetăm cu atenție această carte,
dincolo de ce ne învață propaganda creștină, vom găsi mari asemănări cu alte cărți anterioare, în care însă nu este vorba
despre Isus, pe care se pare că de fapt creștinii l-au introdus în acele povești,
iar această lucrare, Apocalipsa sau "Revelația" lui Ioan,nu este nici o revelație, și nici o creație a lui "Ioan" cel ce
este cunoscut în creștinism ca fiind un "apostol".

Cele bune
madhukar

Nu faci decat sa confirmi Scriptura. Pentru ca Hristos este Cuvantul, iar despre acest Cuvant se spune ca ”era mai inainte de toti vecii”. Adica mai inainte sa fie scrisa Biblia, cu tot cu Apocalipsa din ea, cuvintele din Apocalipsa existau deja. Ioan doar ni l-a revelat si noua, generatiei de oameni de dupa Hristos. Dar nu a revelat ceva ce nu mai fusese propovaduit mai inainte! Altfel, daca nu ar fi asa, cum ar fi putut fi aruncata provocarea deschiderii tuturor celor sapte peceti tuturor fapturilor, din toate timpurile, daca aceasta provocare nu ar fi existat chiar inainte de orice timp, inainte a fi creata orice faptura?!

 karax, on 03 martie 2019 - 07:31, said:

bun  , ce sa zic, mare descoperire,  faptul ca toate religiile se trag practic din  vremuri de demult , din aceleasi povesti spuse si raspuse la foc de noapte , cu fantezii diferite adaugite aprox, la fiecare povestire .......pai normal ca daca toti oamenii au venit din africa si povestile/legendele spuse de ei seamana...numai departarea intre oameni facand sa apara diferite variatiuni......

”Telefonul fara fir” te contrazice...

 Signed_on_ice, on 03 martie 2019 - 08:43, said:


Tot ce se poate Dorele, eu sunt pe dinafata la mitologiile Asiei de Est.
Pantecele l-as fi asociat cu Buddha, poate pentru ca in toate reprezentarile te uiti la Buddha si vezi un pantec.


Buddha are pantec, dar si Hristos are. De ce ar fi unul mai pantec decat celalalt?! Pantecele lui Buddha este un pantece bolnav, care i-a adus si moartea, dealtfel. Pentru ca, la fel ca toti cei de dupa el si care-l urmeaza, Buddha a facut greseala sa forteze intrarea spre in sus dar, de fapt, trebuia sa o ia spre in jos.
Despre pantece (adica despre Sine Insusi), Hristos zice ca trebuie sa fie distrus, impreuna cu mancarurile facute pentru el. Dar cum a distrus Hristos pantecele, daca dupa Inviere El continua sa manance si sa bea?! Dar vezi ca acest pantece trebuia sa moara si sa invieze, ca sa fie sfant si fara pata. Altminteri, orice ai baga in el, duce la  moarte. De aceea Hristos este pantecele care duce la Viata, pe cand Buddha, ajuns in Iad, este pantecele care duce la Moarte. Si, dupa cum vezi, ambii, adica atat Hristos, cat si Buddha, reprezinta aceeasi chakra, dar pe cand activarea chakrei dupa modelul lui Buddha duce la moarte, activarea dupa modelul lui Hristos duce la viata.

Edited by Dorel666, 03 March 2019 - 12:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate