Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Suspendare permis 90 de zile.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
xWillzer_

xWillzer_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.07.2018
Salut, am fost prins ieri in localitate cu 152 Km/h , intrasem in localitate de vreo 200-300m iar politia a apucat sa ma ia si am ramas fara permis 90 de zile.Am citit ca poti da un test pentru a recupera permisul in 30 de zile.Eu am permisul de 10 ani, in trecut(acum 7 ani) am luat amenda pentru nepurtarea centurii de siguranta, intrebarea este: pot da acest test ?Sau nu ma incadrez din cauza amenzii de acum 7 ani?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Art. 221
(1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:

a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.

#3
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 08.11.2016
N-are nicio treaba amenda aia.

#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Da, poti scurta intervalul, dar cel putin o perioada folsoeste parasuta cand intri in localitate (pt franare).

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 xWillzer_, on 02 martie 2019 - 19:07, said:

Salut, am fost prins ieri in localitate cu 152 Km/h , intrasem in localitate de vreo 200-300m iar politia a apucat sa ma ia si am ramas fara permis 90 de zile.Am citit ca poti da un test pentru a recupera permisul in 30 de zile.Eu am permisul de 10 ani, in trecut(acum 7 ani) am luat amenda pentru nepurtarea centurii de siguranta, intrebarea este: pot da acest test ?Sau nu ma incadrez din cauza amenzii de acum 7 ani?

Uite-te pe procesul verbal
Daca e NUMAI depasire, viteza, poti, daca mai ai si altceva, nu poti

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Se face un curs, se scurtează perioada de pauză.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001

 crisstonne, on 02 martie 2019 - 19:42, said:

Se face un curs, se scurtează perioada de pauză.
Niciun curs. Doar 13/15
Si cerere aprobata.

 MembruAnonim93, on 02 martie 2019 - 19:57, said:

Nu se mai anuleaza permisul la mai mult de 100 km/h peste limita legala ?
La viteza asta vrei sa iei permisul mai repede, sa intrii cu 202 in localitate ?
Nu exista asa ceva.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 feribalint, on 02 martie 2019 - 20:12, said:

Stiam de 100 km/h pe DN si drum european....
Cel putin asa arata pe indicatoarele de informare cand intri in tara......
Nu chiar. Drumurile expres, unde ai voie cu 100 Km/h, nu trec prin localitati.

Articolul 49
(1) Limita maxima de viteza in localitati este de 50 km/h.
(2) Pe anumite sectoare de drum din interiorul localitatilor, administratorul drumului poate stabili, pentru autovehiculele din categoriile A si B, si limite de viteza superioare, dar nu mai mult de 80 km/h. Limitele de viteza mai mari de 50 km/h se stabilesc numai cu avizul politiei rutiere.
(3) Pe anumite sectoare de drum, tinand seama de imprejurari si de intensitatea circulatiei, administratorul drumului, cu avizul politiei rutiere, poate stabili si limite de viteza inferioare, dar nu mai putin de 10 km/h pentru tramvaie si de 30 km/h pentru toate autovehiculele.
(4) Limitele maxime de viteza in afara localitatilor sunt:
a) pe autostrazi - 130 km/h;
b) pe drumurile expres sau pe cele nationale europene (E) - 100 km/h;
c) pe celelalte categorii de drumuri - 90 km/h.

Edited by pasilla, 02 March 2019 - 20:32.


#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Poti, dar trebuie sa promovezi testul 13/15.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
DOAR DACA ARE PE PROCESUL VERBAL NUMAI O INCALCARE DE REGULAMENT

#11
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
In primul rand, nu e cazul sa zbieri.
In al doilea, ce te face sa crezi ca a comis suplimentar una dintre contraventiile pentru care perioada nu se reduce (cale ferata, alcool cu accident)?

#12
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu as propune 1 an pauza.Daca in afara,mai inteleg sa apesi acceleratia,in localitate,categoric nu,mai ales cu 3x viteza legala...
Sau poate face parte din...elita...

ps. cer scuze moderatorilor pt off...

Edited by gcom61, 03 March 2019 - 09:23.


#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
corect, e criminal sa intri în localitate cu 152 km /h. nu ține nici o scuză, punct.

#14
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
D-aia sunt bune demarcatiile la intrare in localitati (cum e si la unguri) nici sa vrei nu poti intra mai tare de 70-80.
Sigurat nu l-a luat in primii 5 metri la intrare in localitate.



#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 Octavian___, on 03 martie 2019 - 09:49, said:

D-aia sunt bune demarcatiile la intrare in localitati (cum e si la unguri)
Sau "cartofii" amplasati in judetul Satu Mare la intrarea si iesirea din anumite localitati. Cine merge aproape de viteza legala si reduce viteza cand se apropie de localitate e ok, iar cine se crede zmeu si vrea sa intre cu 150-160 km/h in localitate risca sa isi ia literalmente zborul.
Astia ar merita sa aiba permisul suspendat macar 12 luni, si sa-l poata recupera cel mai devreme in 6 luni daca promoveaza testul.

Edited by Hider141, 03 March 2019 - 11:09.


#16
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Pai da, e foarte ok treaba asta.
La Arad (drumu catre Oradea) la inceput au facut demarcatiile prost, literalmente iti rupeai rotile daca nu stiai drumu, demarcatiile facute agresiv/cu borduri colturoase de 10-12 cm.
Dupa ce multe masini si-au lasat suspensia p-acolo, au refacut totul doar cu ridicari mai line de nivel (si drum curbat) clar mai ok, oricum nu se poate intra tare in localitate.

#17
xWillzer_

xWillzer_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.07.2018
Va multumesc, aveam 152 Km/h pt. ca la intrarea in localitatea respectiva (Orsova, Mehedinti) e o linie dreapta de vreo 2 km.Pe procesul verbal scrie doar de depasirea limitei de viteza.Ce trebuie sa fac pentru acel test?Sa ma duc la politia rutiera sau unde?

Edited by xWillzer_, 03 March 2019 - 11:22.


#18
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Cunosc traseul. Cu 110-120 in franare ( ! ) am intrat si eu acolo, e tardiv dar e super naspa, nu cu ce viteza ai mers, dar pt zona unde ai mers, daca erai pe austostrada nu-ti mai sarea nimeni in cap. Pt asemenea valori de depasire limita legala, eu as propune (cel putin ) sa nu mai fie dreptul de examinare pt reducerea pedepsei (doar pt alcool se aplica in prezent )

Intereseaza-te acolo unde locuiesti unde se tin examenele auto, pt suspendari se dau de doua ori/sapt.
Daca pici prima data, mai poti da inca o data.
15 intrebari din care 13 trebuie sa fie bune. In sala se intampla ca politaii sa mai ajute (nu dau raspunsul, dar ajuta ) nu mi se pare ok, de apreciat din partea unora, dar uite io pe unu ca tine nu l-as ajuta ca ai sarit tare peste limita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate