Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Protectie/vopsit gard lemn brad - optiuni ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
Salut,

am tot citit si aici pe forum si prin alte surse da nu m-am lamurit exact care e cea mai buna metoda de a proteja un gard de lemn  de brad dpdv raport pret/calitate

Eu initial ma gandisem sa dau cu ulei de transformator  regenerat,  omul a spus ca e galben/transparent  cam la 4ron/L  si apoi un bait/vopsea ceva de lemn.

tot citit pe aici am vazut de tratamente anti ..ciuperci/carii...etc, grund,  vopsele 2 in 1 sau 3 in 1..si tot asa.

Deci - ce recomandare aveti : gardul va avea sipca verticala de brad pusa pe lati de rectangular.

ms !

edit 1 :  tocmai citeam despre Proxilin...peste el trebuie sa mai dau cu ceva ? cica e bun dar e si scump...4L aprox 70 ron. 1L acopera 10m2 eu am cam 140m2...:(

Edited by smoke, 02 March 2019 - 15:38.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,222
  • Înscris: 13.03.2017
Cea mai buna metoda e aia standard - deja probata in timp
Grund si bait Posted Image

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oricare  metoda este buna, dar numai daca se face tratarea inainte de montare.
Zonele cele mai vulnerabile sunt acolo unde se suprapune scandura peste cusac, sau unde sunt prinsi cusacii pe stalp.
O alta problema este ruginirea cuielor, sau a holțșurúburilor (  trebuie multa vaselina ).

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,222
  • Înscris: 13.03.2017
S-au inventat suruburi pentru lemn de exterior - nu oxideaza, nu ruginesc
http://vanzareparche...e-exterior.html

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
S-au inventat multe.
Problema e in ce masura tii cont de "micile" amanunte atunci cand construiesti ceva.

#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
pai grund si bait nu sunt cam acelasi lucru ?  si peste ele vine vopsea sau whatever ?

#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Iti bati capul cam mult pentru un amarat de lemn de brad. Vezi sa nu dai mai mult pe cuie si vopsea decat pe lemn.

Orice vopsea e buna. Tine 10-15 ani gardul. Nu poti cere mai mult de la brad. Sa ajungi sanatos peste 10-15 ani sa-l schimbi.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Important ( asa cum menționa un antevorbitor) este sa ai grija la detalii. Trebuie sa protejezi partea de sus , acolo unde fibra este expusă. Carii nu va face daca nu este infestat în prealabil. Ciuperci iarăși nu va face daca este expus la soare si vânt. Daca vrei o rezistență mare în timp si o imagine frumoasa trebuie să dai pe el initial cu orice soluție lichidă care va scoate capătul fibrei în careva săptămâni. Ori cat de prelucrat sau uscat va fi lemnul , după ce il dai cu ceva lichid capetele fibrei ies si dau un aspect rugos.  Aia este vulnerabilitatea principală. Aia si canturile expuse. Trebuie sa slefuiesti dupa uscare si sa dai a doua mana .

#9
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
gardul de brad care il am acum are 20+ ani. si in ultimii ani nu a mai fost intretinut.

tot nu m-am lamurit care ar fi ordinea si  combinarea solutiilor :

grund + vopsea ?
ulei + vopsea ?
grund + bait ?
solutie 2 in 1 sau 3 in 1 ?
....alta combinatie ?...o,0

ms

#10
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Grundul are rol de a adera la suprafete, face legatura intre vopsea si lemn si unele mai au substante fungicide incorporate, astupa din pori si reduce consumul de vopsea. Vopseaua are rol pur decorativ, lacul e cea mai buna protectie la intemperii. Corect ar fi sa se dea separat, dar la lemn pentru comoditate sunt la moda solutiile X in 1 care promit de toate si sunt de fapt un compromis. Baitul e de obicei un amestec de vopsea si lac, deci daca nu se vrea prea multa bataie de cap se dau 2 maini de grund si doua de bait cu lac de protectie incorporat.  
Eu am tratat un tavan de mansarda descoperita cu ulei de in sicativat pe partea ascunsa spre pod si cu 2 maini de grund si 3 maini de Savana pt lemn pe partea vizibila, arata impecabil dupa 4 ani si cred ca rezista vreo 20 cel putin. Vopseaua nu mai prinde peste uleiul de in, deci atentie !!
Aceeasi vopsea Savana am folosit-o pentru a vopsi diverse chestii de lemn prin curte, foisoare, banci, infundaturi de stresina si rezista bine, cam la 5 ani am dat un strat nou. De departe cel mai bine rezista bancile peste care am aplicat suplimentar si doua straturi de lac auto SHS, mi-a ramas in pistol niste lac de la o lucrare si am zis sa nu-l arunc.

#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
la 150m2 de gard de acoperit nu prea imi permit straturi multiple de chestii scumpe :)

merge sa dau un ulei de transf si apoi un grund pentru culoare ? prinde grund peste ulei ?

#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Scindura curata , netratata , cheala , a tinut 20 de ani de m-am plictisit . Aspectul nu il comentez ....
Alta scindura noua , grund de binale si vopsea . Grunduirea s-a facut " jos " bucata cu bucata , vopsirea dupa montaj .
Nu este scump .

Attached Files



#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Câte garduri de lemn am văzut toate erau putrede în același loc. Locul unde intră cuiul / șurubul. Orice soluție dai va pătrunde în cel mai bun caz câțiva mm în lemn. Va proteja bine cu excepția găurii de la cui.  Acolo apa intra pe lângă cui pana în zona netratată. Mai rău e ca iese destul de greu înapoi, lemnul rămâne aproape permanent umed în acea zona.
Excepție fac cele vechi date cu păcură,  ulei ars etc.  Aceste soluții;  deși inestetice;  se absorb în profunzime. Vopsele și lacurile fac doar pelicula.

Edited by PoeOvidiu, 08 March 2019 - 17:38.


#14
DoruStoica79

DoruStoica79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 20.11.2015
Folositi Aeria Aqua Holz Lazur cu porus X, o gasesti si la emag la pret bun, dar inainte aplicati un strat de grund

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Io am dat cu ulei de motor , cel mai ieftin pe care l-am gasit , dpmdv e cea mai buna solutie !

#16
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
ok - am facut gardu am dat cu ulei de in pe el cateva straturi.
acum ma uit dupa un grund bun si cu protectie la cari/fungi etc - ceva recomandari ? am vazut ca sunt pe baza de apa, pe baza de ulei si pe baza de solvent. presupun ca apa iese din discutie daca deja am dat cu ulei Posted Image

si dupa aia un bait cu lac de protectie incorporat cred ca e cea mai ok varianta.

asa arata dupa 3 straturi de ulei de in.

Attached Files



#17
lucky5strike

lucky5strike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.02.2007

 smoke, on 29 iunie 2019 - 09:10, said:

ok - am facut gardu am dat cu ulei de in pe el cateva straturi.
acum ma uit dupa un grund bun si cu protectie la cari/fungi etc - ceva recomandari ? am vazut ca sunt pe baza de apa, pe baza de ulei si pe baza de solvent. presupun ca apa iese din discutie daca deja am dat cu ulei Posted Image

si dupa aia un bait cu lac de protectie incorporat cred ca e cea mai ok varianta.

asa arata dupa 3 straturi de ulei de in.

Eu zic ca partea de contact lemn-metal va fi afectata puternic in timp.

#18
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Acel ulei de in la exterior va avea eficienta maxim doi ani, dupa care intemperiile vor afecta lemnul si va trebui refacuta protectia. Eu m-am lamurit cu lemnul, am trecut la nivelul urmator sa ma pomeneasca nepotii. Sipca metalica de calitate, leaturi metalice din profil 40*20*2 mm degresate, slefuite, grunduite epoxidic, vopsea si lac auto; platband de prindere + surub si piulita din inox.

Attached File  87974941_190749408690131_4916591888573661184_n.jpg   59.21K   78 downloads Attached File  87983810_185180626236943_304299150181138432_n.jpg   61.46K   72 downloads Attached File  90755995_640548636783059_1330473807651012608_n.jpg   31.67K   64 downloads Attached File  91036641_201731174458336_2665129624958140416_n.jpg   59.69K   66 downloads
Attached File  92226361_210405716931357_5895481941116846080_n.jpg   61.51K   76 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate