Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

excel-referirea la o celulă printr-un calcul matematic

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
Vreau să folosesc adresa unei celule într-o formulă, dar celula vizată să nu fie una fixă ci funcție de un calcul. Adică de exemplu să nu folosesc ”B3” ci ”B(1+2)”. Una din valorile din paranteză este fixă una rezultatul unui calcul. Astfel dintr-o coloană de 100 de celule ce conțin diverse date, să-mi fie selectată una funcție de un calcul. Ca să fac de exemplu un chart cu tote cele 100 de valori de pe coloană, un chart cu fiecare a 10-a valoare, sărind din 10 în 10 rînduri, sau ficare a n-a valoare, mă rog. Sper că m-am făcut înțeles. Referirea cu B(1+2) dă eroare.

#2
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
incearca funcția indirect():
https://www.ablebits...irect-function/

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,946
  • Înscris: 24.04.2013
Foloseste =OFFSET(celuladebaza,deltalinii,deltacoloane,inaltime,latime). In cazul tau particular deltalinii si deltacoloane vor fi expresii numerice. Ultimele 2 argumente se folosesc daca vrei o matrice de celule, nu o celula singura.

#4
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
Vă mulțumesc. Cu offset reușesc ce vreau, cu indirect nu prea văd cum, dar e interesantă funcția.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,946
  • Înscris: 24.04.2013
Merge si cu =INDIRECT(), dar e mai complicat in cazul tau ca ai o celula de baza si trebuie sa ii obtii linia/coloana, apoi sa faci calculele necesare, apoi sa convertesti la loc intr-un text care reprezinta referinat si acest text il dai ca argument: =INDIRECT(ADDRESS(ROW(celuladebaza)+deltalinii;COLUMN(celuladebaza)+deltacoloane)). Adica faci explicit ceea ce =OFFSET() face singur. =INDIRECT() e bun cand ai oricum referinta exprimata sub forma de text, obtinuta pe alte cai cum ar fi citita dintr-un fisier, ca ti-o converteste in referinta propriu-zisa (direct utilizabila pentru a obtine valoarea din celula tinta).

#6
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
da, INDIRECT se folosește dacă lucrezi cu stringuri, ca să zic așa. Oricum cu offset este simplu, deja am testat și merge ușor ceea ce vreau eu. La mine coloana este fixă, doar rîndul din coloană vroiam să-l selectez în urma unor calcule. Mulțumesc încă o dată pentru ajutor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate