Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Polestar - Volvo electric - disponibil din 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Si s-a lansat si Polestar 2 .... uuuu ... viitorul suna bine.

https://www.polestar...-new-polestar-2

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nBRg74d0vL0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jpLUF08ddps?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exterior de Volvo, interior de Tesla cu chestii extra de la Volvo ... imi place.

Attached File  Polestar_2_001.jpg   271.69K   60 downloads

Edited by ro_explorer, 02 March 2019 - 11:44.


#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
si asta e lansat, desi doar in 2020 va fi?

#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
A fost lansat pe 27 Februarie si se pot da precomenzi deja. Are si preturile afisate, modelul de baza 40K euro si cel full 60K ...

O sa vedem review-uri cat de curand banuiesc, de la presa de specialitate.

Edited by ro_explorer, 02 March 2019 - 12:05.


#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Prezentarea full de la lansare (40 min): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kVg5ycWTAhQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se pare ca implementarea bateriilor e cu "pouch cells", asadar sistemul de management termic se face per pachet de baterii si nu individual, ca la Tesla. Asta ma face sa cred ca nu va putea sustine putere ridicata pe termen lung, gen e-tron.

Vom vedea ...

Edited by ro_explorer, 02 March 2019 - 12:24.


#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postro_explorer, on 02 martie 2019 - 12:05, said:

A fost lansat pe 27 Februarie si se pot da precomenzi deja. Are si preturile afisate, modelul de baza 40K euro si cel full 60K ...

O sa vedem review-uri cat de curand banuiesc, de la presa de specialitate.
nu stiu, ca si etron era lansat de vreo 1-2 ani, dar nu era lansat, si a fost amanata lansarea de vreo 2 ori si tot asa
pt mine lansat e cand se poate comanda, si in principiu in Romania, ca daca e lansat dar doar in china sau doar in america, nu prea ma incalzeste

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Pai se poate face precomanda acum, cu livrare in 2020. Daca ai fi urmarit press release-ul ai fi vazut ca se va fabrica in China, fabrica fiind aproape gata si se preconizeaza ca pimele modele de serie se vor fabrica la inceputul lui 2020. Este un time-line foarte agresiv tinand cont ca doar cu 3 ani in urma se incepea lucrul la conceptul asta, trecand deja printr-o versiune hibrida plugin cu 150Km autonomie electrica (Polestar 1).
Tinand cont ca sunt Volvo si ca au deja prototpuri full functionale nu vad de ce nu ar fi reala promisiunea cu livrare in 2020. Dam probabil ca modelul de 40K€ nu va fi disponibil din prima dar nu cred ca asta e problema.
Pe mine ma incanta faptul ca in 2021 cand o sa fie vorba sa plasez o comanda de masina voi avea la modul serios de unde alege o full electrica.

#7
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Volvo made in china. Ce poti sa-ti doresti mai mult de la viata...

#8
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Fi-le-ar tableta...

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdan78rom, on 03 martie 2019 - 14:07, said:

Volvo made in china. Ce poti sa-ti doresti mai mult de la viata...
Volvo este detinut de chinezi de ceva vreme, in cazul in care nu stiai. CUm fabricile de Volvo clasic, ca sa zic asa, sunt deja in Suedia, nu le-au mai stramutat, doar au injectat capital necesar pentru R&D ca sa relanseze brandul ... acum utilizeaza know-how-ul suedez ca sa produca next-gen auto in China, unde forta de munca este ieftina. Cum altfel crtezi ca poti scoate calitate Volvo la 40K€, full electric?
Eu zic ca s-au orientat bine dpdv economic. SI Iphonurile sunt made in china de peste 10 ani si sunt top la calitate.

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cum, n-ai auzit că s-au lansat?
În orbită sau ce căcat?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IZlJ61N3wHI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ps. Stopurile sunt urâte. Am vrut sâ mă mint că-mi amintesc de stopurile lui Dodge Charger 2013, dar mă mințeam degeaba.

Edited by ericmario, 03 March 2019 - 14:50.


#11
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View Postro_explorer, on 02 martie 2019 - 11:43, said:

Si s-a lansat si Polestar 2 .... uuuu ... viitorul suna bine.

https://www.polestar...-new-polestar-2

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nBRg74d0vL0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jpLUF08ddps?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exterior de Volvo, interior de Tesla cu chestii extra de la Volvo ... imi place.

Attachment Polestar_2_001.jpg
Un autoturism dorit de multi insa pe care, datorita pretului de achizitie, putini si-l vor permite.
Concurenta in bransa vehiculelor electrice este benefica atat pe industrie, pentru ca duce la un real progres tehnologic cat si pentru clienti care se bucura de un pret mai mic.

View Postdan78rom, on 03 martie 2019 - 14:07, said:

Volvo made in china. Ce poti sa-ti doresti mai mult de la viata...
Forta de munca mult mai ieftina fata de Suedia.In Suedia doar se asambleaza piesele si accesoriile fabricate in RPC.

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdennis_2005, on 03 martie 2019 - 14:45, said:

Un autoturism dorit de multi insa pe care, datorita pretului de achizitie, putini si-l vor permite.
Pai e la acelasi pret cu Model 3 ... concurenta directa. Foarte multi conduc masini din gama 50K €, nu e problema de clienti si la cum sunt vanzarile la model 3 acum nu cred ca vor avea probleme.
In plus, orice Volvo mai rasarit din ziua de azi sare binisor de 40K€, care e si pretul modelului de baza electric de altfel. Nu o sa le duc grija ca nu o sa vanda.

#13
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View Postro_explorer, on 03 martie 2019 - 14:52, said:

Pai e la acelasi pret cu Model 3 ... concurenta directa. Foarte multi conduc masini din gama 50K €, nu e problema de clienti si la cum sunt vanzarile la model 3 acum nu cred ca vor avea probleme.
In plus, orice Volvo mai rasarit din ziua de azi sare binisor de 40K€, care e si pretul modelului de baza electric de altfel. Nu o sa le duc grija ca nu o sa vanda.
Asa este cum zici insa din pacate, marea majoritate a cumparatorilor nu isi permit, din motive financiare aceste masini.Stiu ca se sta la coada luni de zile sau poate chiar ani pentru a intra in posesia masinii comandate.

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
O sa scada preturile in timp. Deja s-a ajuns de la 100k€ (cat costa un model S la inceput, acum 6 ani) la 40k€ azi - ma refer la masini electrice cu aspect, utilitate si autonomie decente, nu la "chestii" dedicate mersului in oras.
Mai stai 5 ani si o sa fie disponibile asttfel de masini si in gama 20K€ (cred ca si mai devreme de atat).

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postro_explorer, on 03 martie 2019 - 13:48, said:

Daca ai fi urmarit press release-ul ai fi vazut ca se va fabrica in China, fabrica fiind aproape gata
Posted Image Posted Image acum ma certi ca nu am urmarit press releasul si imi spui ca e fabrica "aproape" gata?
lol... viata e scurta, prefer sa citesc press releasul dupa ce e fabrica gata si masina e disponibila in tara care ma intereseaza, dupa cum am scris si mai sus!

sa nu mai zic de intarzierile de lansare de la Tesla, etron si cam toate celelalte, chiar nu are sens sa ma zbat cu toate zvonurile

Si nu aduce anu ce aduce ceasu... a venit ea reducerea de pret la model 3 cand nimeni nu se astepta... pana cand o fi Volvo asta disponibil sa traim noi si sa vedem ce preturi si masini or mai fi atunci.

#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Pai te cert ca nu vorbesti cu date ci su presupuneri. Si presupunerile sunt mama tuturor tampeniilor in general (ca sa parafrazez celebra secventa "Assumption is the mother of all fuckups").

Pentru tine nu exista anticipare, planificare, prognoza. Mereu ai avuit atitudinea asta si mereu viata a batut filmul. Speram ca ai invatat ceva din atatea situatii in care ce s-a spus ca se va intampla, conform unor planuri si prognoze, s-a si intamplat.

Deci, ramane cum am stabilit, poti rezerva ACUM un polestar 2, daca asta vrei, ceea ce e perfect echivalent cu o comanda. Ai si termen de livrare: prima jumatate a lui 2020, adica cca 1 an, ceea ce e la fel cu mai toate marcile auto electrice din ziua de azi.

Cu ce te incalzeste faptul ca e-Niro sau Kona sunt lansate deja ca masini de serie daca tot trebuie sa astepti 1 an ca sa primesti una ? Pana si Model 3 (concurentul direct al lui Polestar 2) daca il comanzi acum, il primesti cel mai devreme in 6 luni. SI asta e o masina care se produce de ceva vreme si se livreaza activ in Europa azi.

Edited by ro_explorer, 03 March 2019 - 16:02.


#17
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Postro_explorer, on 03 martie 2019 - 14:33, said:


Volvo este detinut de chinezi de ceva vreme, in cazul in care nu stiai. CUm fabricile de Volvo clasic, ca sa zic asa, sunt deja in Suedia, nu le-au mai stramutat, doar au injectat capital necesar pentru R&D ca sa relanseze brandul ... acum utilizeaza know-how-ul suedez ca sa produca next-gen auto in China, unde forta de munca este ieftina. Cum altfel crtezi ca poti scoate calitate Volvo la 40K€, full electric?
Eu zic ca s-au orientat bine dpdv economic. SI Iphonurile sunt made in china de peste 10 ani si sunt top la calitate.
Ba stiam. Dar barem erau produse in Suedia, doar capitalul era chinezesc.
Asta va fi o masina chinezeasca 100%, indiferent de know how.
Iar comparatia cu apple nu-si are rostul. iPhone este produs in china, dupa planurile si sub directa observatie a companiei americane. Astia vor produce in china o masina, cu capital chinezesc, sub directa observatie a unei companii chineze (Geely).
Observi vre-o diferenta?

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Va fi produsa sub directa supraveghere a suedezilor, la standarde europene.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate