Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cat mai costa renovatul unui apartament in 2019 ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#19
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Preturile se invart, la finisajele clasice (dat jos vopsea + substrat vechi, 2*glet, 2*lavabila normala, parchet startificat fara tunat sapa noua) la 3000 lei pe camera - atat m-a costat pe mine in Craiova, practic am platit 15000 lei lucrarile astea pentru 3 camere, hol, bucatarie si 2 bai. Schimbare gresie (9mp) si faianta (12mp), scoatere cada veche inca 1500 lei. Montaj cabina de dus cu tevi trase prin perete, cu montaj consola, schimbare wc, chiuveta si baterie, inca 700 lei. Montajul unei centrale cu 5 calorifere m-a mai costat 1000 lei. Bucatarie - nu am schimbat gresia si faianta, doar am montat mobila noua + blat + chiuveta aferenta, la o lungime a mobilei de ~ 3 m, pe colt, a costat mobila (modulara, din Leroy Merlin) + chiuveta si baterie fragranite Franke + diferse repere + montaj 4500 lei.
Parchet ~ 2500 lei, gresie ~ 700 lei, faianta ~ 1300 lei, adeziv ~ 50 lei,  vopsea si amorsa ~ 1000 lei, cabina dus ~ 2500 lei, baterii ~ 1300 lei, diverse tevi, garnituri, materiale ~ 200 lei. Centrala termica ~ 3000 lei, calorifere + teava tpr + diverse mufe ~ 1500 lei. Au mai fost niste chestii gen glet, smirghel, ghips, plinte, polistiren extrudat sub parchet, lustre, becuri, am schimbat panoul de sigurante plus prize si intrerupatoare (instalatia era pe cupru, asa ca a ramas) care nu au fost cine stie cat. Una peste alta, cam 40000 lei.
Asta inseamna sub 9000 euro materiale + manopera, finisaje Leroy/Dedeman, deci pretul de Galati mi se pare enorm. Cu finisaje de lux, stiu eu, exista tot felul de pictori de pereti, tot felul de pietre aplicate, combinatii destepte de culori.texturi, cu bucatarii de la Rovere, calorifere de aluminiu si centrala cu boiler, probabil te duci si la 20k.

Edited by mannick, 02 March 2019 - 12:29.


#20
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Pe mine m a costat in jur de 10.000 euro in bucuresti, manopera plus materiale si gresie, faianta, parchet, inchis balcon cu termopan. Adica la cheie sa zic fara mobila.
Apartament 3 camere 74mp, curatat la placa, refacuta instalatia electrica, schimbat instalatie sanitara (cada inlocuita tot de fonta, obiecte sanitare), glet, pus parchet, gresie, faianta, lavabila, usi interior.
Gresia, parchetul de nivel bun, 73/90 lei mp, adica nici lux dar nici cele mai de jos, usi de la porta.

Am un coleg care a refacut un apartament cam ca al meu tot de la 0 si tot cam 10.000 euro l a dus fara mobila.

Edited by alin62, 02 March 2019 - 12:42.


#21
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostNaijax, on 02 martie 2019 - 10:26, said:

Cuvantul - RENOVARE - poate avea vreo 250 de Ăźnțelesuri
Poti renova cu 500 lei (niste lavabil si gata) dar poti renova si cu 5000EUR sau 25000EUR
Cu alte cuvinte, depinde de ... renovare

Schimbat tot, inclusiv instalatie termica, centrala, instalatie electrica

View Postalin62, on 02 martie 2019 - 12:37, said:

Pe mine m a costat in jur de 10.000 euro in bucuresti, manopera plus materiale si gresie, faianta, parchet, inchis balcon cu termopan. Adica la cheie sa zic fara mobila.
Apartament 3 camere 74mp, curatat la placa, refacuta instalatia electrica, schimbat instalatie sanitara (cada inlocuita tot de fonta, obiecte sanitare), glet, pus parchet, gresie, faianta, lavabila, usi interior.
Gresia, parchetul de nivel bun, 73/90 lei mp, adica nici lux dar nici cele mai de jos, usi de la porta.

Am un coleg care a refacut un apartament cam ca al meu tot de la 0 si tot cam 10.000 euro l a dus fara mobila.

In 2019 ?
Ca poate preturile au mai crescut

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu se mai construieste si intram in recesiune imobiliara cu scaderi de preturi, inclusiv pe servicii...

#23
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postgeostorm, on 02 martie 2019 - 12:44, said:

In 2019 ?
Ca poate preturile au mai crescut
Instalatia electrica si sanitara anul trecut, si curatat pereti.
Din ianuarie 2019 glet, gresie, faianta, parchet...
Preturile la materiale nu au variat prea mult in ultimii 2 3 ani pentru ca le am urmarit in mare.

#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Avem de dat niste lavabila, iar mesterii astia cer SF-uri, asa ca mi-am zis... cat de greu poate fi?
Youtube, forum, 3 zile si gata...

E grea munca, dar nu faci zgarie-nori....

#25
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostMembruAnonim, on 02 martie 2019 - 12:47, said:

Nu se mai construieste si intram in recesiune imobiliara cu scaderi de preturi, inclusiv pe servicii...
Ciudat, pentru ca in Bucuresti apar blocuri in continuare ca ciupercile...iar preturile nu sunt deloc in scadere.

#26
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postpoadol, on 02 martie 2019 - 11:26, said:


Trebuie reconstruit de la zero sau au prins "fazani" habarnisti ori  este un apartament de 500 mp?

De la 0, insa cu finisaje medii, var alb pe pereti si faianta , gredie, parchet medii din Dedeman

#27
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostAdm, on 02 martie 2019 - 12:49, said:

Avem de dat niste lavabila, iar mesterii astia cer SF-uri, asa ca mi-am zis... cat de greu poate fi?
Youtube, forum, 3 zile si gata...

E grea munca, dar nu faci zgarie-nori....
E o diferenta f mare in a da niste lavabila si a reface un apartament de la placa.

View Postgeostorm, on 02 martie 2019 - 12:51, said:

De la 0, insa cu finisaje medii, var alb pe pereti si faianta , gredie, parchet medii din Dedeman
Si totusi cati mp are apartamentul?
Si depinde ce inseamna la tine finisaje medii, cam ce pret de mp pentru gresie, parchet....plus usi interior.

Edited by alin62, 02 March 2019 - 12:57.


#28
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postalin62, on 02 martie 2019 - 12:57, said:


E o diferenta f mare in a da niste lavabila si a reface un apartament de la placa.


Si totusi cati mp are apartamentul?
Si depinde ce inseamna la tine finisaje medii, cam ce pret de mp pentru gresie, parchet....plus usi interior.

Uite acum am vb cu un baiat, ii ia 600 milioane apartament 3 camere 70mp, facut tot in afara de centrala, pe care o are deja.
Aata doar renovat, fara mobila sau altceva.
Cica a,crescut mult pretul la manopera si materiale.
Manopera e undeva la jumatate din suma, deci 300 milioane.
300 milioane pentru 4 oameni castigati intr-o luna mi se pare mult. Bat castigurile de afara deja probabil.
Si cica se castiga putin in Ro.

A adus mai multe echipe, si cam pe aici se invart preturile, cel putin pentru Galati.

Edited by geostorm, 02 March 2019 - 13:04.


#29
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postgeostorm, on 02 martie 2019 - 13:00, said:


Manopera e undeva la jumatate din suma, deci 300 milioane.
300 milioane pentru 4 oameni castigati intr-o luna mi se pare mult. Bat castigurile de afara deja probabil.
Si cica se castiga putin in Ro.

Cam 1500 euro de persoana. Nu e deloc mult daca vrei ca muncitorii sa stea in tara si sa nu plece. Plus ca vrei mesteri, nu bugetari.
Daca ai acceptat oferta lor inseamna ca tu castigi mai mult decat ei doar postand topice favorabile PSD.

#30
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
in Resita , 5000E manopera pentru un apartament de 85mp (excluzand baia, ca ea e facuta) 3 camere. Renovarea cuprinde tot ce tine de la parchet pana la tavan + izolatie pe interior + instalaii si calorifere schimbate.

Edited by Andreysc7, 02 March 2019 - 13:31.


#31
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postgeostorm, on 02 martie 2019 - 13:00, said:

Manopera e undeva la jumatate din suma, deci 300 milioane.
300 milioane pentru 4 oameni castigati intr-o luna mi se pare mult.
Mi se pare putin cam mult manopera, la mine s a adunat in jur de 17.000 lei manopera la tot, instalatie electrica, sanitara, pereti (glet, indreptat, lavabila...), gresie, faianta, parchet. Bine poate imi lua mai mult daca ma apucam de glet, gresie, fainata la vara, asa poate in ianuarie nu au mult de lucru si iau mai putin. Plus ca nu i am grabit, daca au mai prins cate o lucrare mica de cateva zile nu le am zis nimic pentru ca oricum nu ma grabeam.
Oricum sa nu cauti "mesteri" care se pricep la toate, adica daca gasesti pe unu care zice ca face el de toate da l imediat afara din casa. Si nici din aia care iti iau nici jumate din pretul pietei.

View PostAndreysc7, on 02 martie 2019 - 13:30, said:

in Resita , 5000E manopera pentru un apartament de 85mp (excluzand baia, ca ea e facuta) 3 camere. Renovarea cuprinde tot ce tine de la parchet pana la tavan + izolatie pe interior + instalaii si calorifere schimbate.
Cu firma? Mi se pare cam mult, acum depinde si ce au facut in casa...

Edited by alin62, 02 March 2019 - 13:40.


#32
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Renovare totala de apartament 3 camere, , hol si bucatarie: schimbat usi interior, raschetat si gletuit, raschetat parchetul masiv si lacuit, gresie pe hol si in bucatarie, ceva prize suplimentare pentru bucatarie (hota, aragaz, microunde), montat tablou electric, fix 15 mii de euro. La asta este inclus : usile (5000 de lei), mobila bucatarie (9000 lei), materiale renovare, meseriasi, nervi, buleli, nepasare, schimbat trei echipe, imbatranit cu 5 ani mai mult.

#33
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Se calculeaza toti metri patrati (de gresie, de faianta, de curatat gresie/faianta, glet, parchet)
Se face lista cu toate operatiunile ce se doresc a fi executate (de exp: schimbare usa, geam, tevi, instalatii electrice, doze, interrupatoare, corpuri iluminat..etc etc)

Se cere pret pe fiecare operatiune/mp in parte.

Daca lasati meseriasii sa cumpere materialele, veti plati mult mai mult. (Nu ii intereseaza/ nu sunt capabili sa faca calcule corecte de necesar materiale; acelasi material poate fi mult mai ieftin la diferiti vanzatori)


Daca nu aveti timp/dorinta de a face aceste calcule si sa a interesati de preturi, sa alergati dupa oferte  atunci este normal sa platiti.

#34
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

View Postpacopaco1967, on 02 martie 2019 - 13:20, said:

Cam 1500 euro de persoana. Nu e deloc mult daca vrei ca muncitorii sa stea in tara si sa nu plece. Plus ca vrei mesteri, nu bugetari.
Daca ai acceptat oferta lor inseamna ca tu castigi mai mult decat ei doar postand topice favorabile PSD.
Culmea este ca nu se gasesc nici oameni pt munci necalificate pe santier,vad ca unii dezvoltatori aduc echipe de chinezi,unde i-o fi gasit?

#35
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
O caruta de bani. Mai ales daca ai accent din insula, te frig aia la preturi pe rupte. Chiar daca ai aflat preturile reale pe forum, aia tin cont de accent cand stabilesc suma.

#36
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postpacopaco1967, on 02 martie 2019 - 13:20, said:


Cam 1500 euro de persoana. Nu e deloc mult daca vrei ca muncitorii sa stea in tara si sa nu plece. Plus ca vrei mesteri, nu bugetari.
Daca ai acceptat oferta lor inseamna ca tu castigi mai mult decat ei doar postand topice favorabile PSD.

1500 euro e mult pentru un Gigel cu 8 clase.
Inseamna ca aia cu studii superioare ar trebui sa aiba salarii de la 3000 euro in sus

View PostAndreysc7, on 02 martie 2019 - 13:30, said:

in Resita , 5000E manopera pentru un apartament de 85mp (excluzand baia, ca ea e facuta) 3 camere. Renovarea cuprinde tot ce tine de la parchet pana la tavan + izolatie pe interior + instalaii si calorifere schimbate.

Deci cam astea sunt preturile , asta e...
Eu ma asteptam ca, cu 10.000 euro maxim renovezi un apartament si cumperi si mobila. Dar se pare ca m-am inselat, e mai scump.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate