Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema cu Memoria RAM - Nu vede 4GB.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
ViorelV211

ViorelV211

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.11.2018
ok multumesc.dar unde pot vedea daca ram-ul e SS sau DS?dupa ce imi dau seama?

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Daca nu au radiatoare se vede instant ca placuta are chipurile de memorie pe ambele parti sau doar pe o parte.

Daca are radiatoare, fie vezi modelul exact si cauti informatii despre ea la producator si reviewuri facute de steuri dedicate pt asa ceva.
Se pot si declipsa radiatoarele, la unele f usor, la altele mai greu, mai au si paduri termice, nu are rost deranjul daca poti verifica altfel.

Insa primul lucru este varianta de windows, daca e pe 32 bit sau pe 64.

Si XP si win 7, si 8, ba chiar si win 10 au si variante pe 32 bit si variante pe 64 bit.
Win 10 are chiar si inca varianta separata pe ARM64...

Cele pe 32 bit in general nu suporta decat 3 GB RAM.

Exista variante care suporta si 4 GB pe 32 bit - am amintit mai sus in postarea nr. 11, cat si cu 8 cu PAE, pana pe la 256 GB, si de asemenea se pot modifica si variante facute pt 3 GB la care se adauga PAE pana la 64 GB, insa nu sunt tocmai uzuale astfel de OS-uri si astfel de modificari, chiar daca exista si se pot face.

Edited by loock, 02 March 2019 - 13:34.


#21
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Hai fa un experiment initiator - pune un Linux boot_abil pe CD dar vezi sa fie pe 64 bits si vezi cati DDR iti arata.
Poti folosi Xubuntu 64/ Lubuntu 64/ LXLE 64 daca oricare dintre astea merge inseamna ca WIN tau are 32 bits si ca daca vrei sa vezi 4 GB de DDR 2 tre sa pui un WIN pe 64.
Tot cu CD/DVD/Stick-ul butabil poti rula memtest-ul si sa vezi daca nu iti da eraore pe o placuta din cele 4 pe care le ai.
S-ar putea ca BIOS-ul sa nu fie la ultima versiune dar nu ti-as recomanda sa il updatezi eu am avut acum vreo 3 ani o problema cu un PC Legacy si dupa mi-am batut capul cat nu merita sa suprascriu BIOS-ul care s-a busit tocmai fiindca ENEL-ul a avut o pana in timpul update-ului. Ma rog cu multe cautari si ajutor de la forumisti am reusit sa imi repun ultima versiune dar daca nu stii sa pui informatii mai detaliate nu incerca BIOS update.

Edited by marius_fenchea, 06 March 2019 - 23:54.


#22
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Bun acum vad ca ai 64 bits WIN 7 SP1 - da_i click pe RAM si o sa iti arate fiecare memorie in parte, fa-le poze si pune-le sa le putem vedea si noi!

#23
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
AsRock sunt foarte ciudati cand vine vorba de memoria RAM.
Chiar si-n 2018 pe procesorele Coffelake si Ryzen, daca vrei sa beneficiezi si de frecventa si de dual ch, trebuiesa pui modeule intr-o anumita combinatie.

Vad ca pentru placa ta de baza AsRock mentioneaza ca:
» Due to chipset limitation, if you plan to install three or four memory modules on this motherboard, please install only single-sided memory modules.

#24
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008

View Postsuper8, on 01 martie 2019 - 21:05, said:


===============================


Da, am uitat sa iti spun solutia la problema ta:
fa rost de placute RAM cu SS sa fie compatibile toate intre ele si cu placa de baza !

Si daca se poate, cu Frecventa mare (800Mhz) si Latenta (CL) cat mai mica.
Desi sfatul meu e sa schimbi toata platforma ! Intel E5500 e vechi de aproape 10 ani, sa nu mai spun ca ai ddr2  Posted Image

Eu zic ca este foarte buna platforma aia pentru utilizator, daca el e multumit si nu are nevoie decat de ceva RAM de ce sa o schimbe? Totusi de ce vrea initiatorul sa aiba 4 G DDR 2 si nu 6 sau 8 aici este inca un mister, altfel poti supravietui si cu 3 G DDR 2. Nu ne-a spus daca se joaca ceva sau pur si simpluvrea mai multa memorie asa sa fie...

#25
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postmarius_fenchea, on 07 martie 2019 - 00:53, said:

Totusi de ce vrea initiatorul sa aiba 4 G DDR 2 si nu 6 sau 8 aici este inca un mister, altfel poti supravietui si cu 3 G DDR 2.
Doar 4GB RAM suporta placa lui de baza.

#26
ViorelV211

ViorelV211

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.11.2018
Deci pana la urma trebuie sa pun numai placute de SS?Merge si daca am doua de 2 GB DS?Sau una 2GB DS si 2 de 1 GB SS?Azi am mai incercat niste rami,placa mea de baza are 4 sloturi de memorie ram dintre care sunt 2 cate 2 cuplate(galben+rosu,dupa care vine un spatiu,iar dupa inca 2 sloturi galben+rosu).Am pus placuta mea de 2GB pe slotul galben si inca una de 2 GB pe urmatorul sot adica cel rosu(a 2-a placuta era ori de 2GB ori de 1 GB)important e ca in BIOS aveam injumatatia memorie totala,adica placuta mea de 2gb(cea initiala) s-a facut de 1gb,iar cea de-a doua tot de 1gb.Atunci cand am pus placuta mea de 2GB pe prima pereche de sloturi si a 2-a placuta pe al doilea set de sloturi a fost foarte ok.Treaba e ca am o placuta de 2gb de ram de la cineva si cel mai probabil nu merge pt ca am incercat-o singura pe placa de baza si nu se aprindea pc.

#27
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Scrie clar:
» Due to chipset limitation, if you plan to install three or four memory modules on this motherboard, please install only single-sided memory modules.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate