Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

L.S.D.

  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
gosspodin

gosspodin

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.04.2019
orice stimulent sub forma de substante ingerate are pt creier un efect dezastruos, in timp

#56
de_niro

de_niro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.10.2004
Ca de obicei, multi care adora sa isi citeasca replicile delicioase, pline de umor ieftin gen "Urzica" si foarte putini care stiu despre ce vorbesc. Sunt misto raspunsurile de genul "Nu lua mama droguri ca e satana+dracul+bafomed in ele si iti fura creerele din cap!". Initiatorul nu e trol, pentru ca e agramat din ce am observat in postari dar a reusit sa instige putin. A scris cineva despre respiratia holotropica, a fost printre putinele raspunsuri pertinente. Cauta despre Stanislav Grof si sotia lui si e de ajuns, ai acolo chestii stiintifice. Restul cu procentul din creier folosit, sunt aberatii. Iei substante si vezi care e treaba pe pielea ta! Daca ai "nevoie" de anumite stari, inseamna ca ceva nu e in regula in viata de zi cu zi. Daca o carte buna, asa cum a zis cineva anterior , nu iti stimuleaza creierul, incearca cu un film, incearca meditatie e.t.c. Lasa substantele pentru momentul cand ai epuizat restul resurselor. Creierul trebuie antrenat in permanenta, invata o limba straina si vei observa imediat niste schimbari, fa un sport nou, fa dansuri, fa lego pentru adulti, scrie ceva, foloseste-ti imaginatia, nu ai nevoie de nicio substanta pentru asta. Daca esti incult, creierul ala e gol, degeaba bagi tu substante in el. Te compari cu actorii, artistii...nu e cazul, aia baga substante si au in spate bagaj de cunostinte care-i ajuta sa sustina ceea ce creeaza. Succes!

Edited by de_niro, 04 June 2019 - 10:44.


#57
I-am-what-I-am

I-am-what-I-am

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.06.2019

View Poststalker2142, on 01 martie 2019 - 08:59, said:

Ultima oara am vazut la Auchan, la raionul de naturiste
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#58
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Dimetiltriptamina si LSD sunt mai degraba droguri recreationale, chiar mistice! Mi se par totusi interesante acele relatari cu tunelul alb... care apar ca un lait motiv comun la toti cei care au trecut prin episoade de near death experience! Ipoteza  mea e ca aceste halucinatii extraordinar de vivide sunt rodul DMT-ului din proprile noastre organisme! Dimetiltriptamina se regaseste in ADN-ul oricarei fiinte vii si cel mai probabil...creierul uman elibereaza in clipa mortii acest drog prin intermediul glandei pineale pentru a favoriza o trecere lina catre starea de disparitie totala a constiintei, este de altfel singura explicatie stintifica coerenta pentru celebrul tunel, adica e doar o iluzie creata de DMT.
Este posibil de asemenea ca acea halucinatie sa fie produsa de seratonina.

Edited by doxan, 28 June 2019 - 17:10.


#59
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Of, of... As usual multa lume abereaza pe subiectul asta imprastiind informatii false pe care le-au auzit de la un prieten care a citit pe "insereaza site prost cu informatii false". First of all, LSD-ul si in general psihedelicele nu trebuie bagate in oala cu x, y, z alte droguri, pentru ca fac parte din cu totul alta categorie si trebuie tratate diferit. Nu sunt party drugs, nu te duci in club, pe strada sau la shopping pe asa ceva. Apoi, efectele vizuale ale LSD-ului sunt doar o parte din efecte si nici macar cea mai importanta din punct de vedere terapeutic. Ce e mai important din punctul meu de vedere este headspace-ul, aka ce se intampla in interior dpdv psihic si ce ramane din trip daca eliminam din stimulii exteriori vizuali/ auditivi. Sigur, este foarte fain sa vezi si sa auzi culori, luminite si pattern-uri inexplicabile, dar magia adevarata se intampla in interior, unde gandurile si creativitatea sunt amplificate pana dincolo de limitele "realitatii" (realitatea fiind oricum doar o perceptie generata in creier pe baza informatiilor receptionate de organele de simt, organe care se pot insela foarte usor). Anyway, n-am timp acum sa scriu un wall of text si sa stau sa explic ceva ce oricum nu poate fi usor explicat (experienta psihedelica este foarte greu de pus in cuvinte, limbajul limiteaza foarte mult modul de exprimare, este ca si cand ai incerca sa ii explici cum "este" o anumita culoare unui orb din nastere), asa ca las un link de pe wiki cu cateva informatii mai generale: https://en.wikipedia...hedelic_therapy

#60
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

View Postgosspodin, on 05 aprilie 2019 - 02:07, said:

orice stimulent sub forma de substante ingerate are pt creier un efect dezastruos, in timp
Depinde ce și cât, eu bag miere cu cătină dimineața, pentru mine este un stimulant mai tare decât cafeaua.
Nu cred că îmi va face creierii praf deși bag de o lună. Mai beau și ceai negru.

#61
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Tu, cu toate problemele alea de sanatate, bei ceai negru? Mierea si catina pot fi iritante pentru stomac.

#62
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Si ca toate lucrurile bune ele sunt folosite de agentii de informatii pe oameni, cat de prostovani pot fi unii.
https://en.wikipedia...ect_MKUltra#LSD

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate