Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Fatada ventilata - panouri HPL

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Salut,

Am studiat ultimele tendinte pentru fatade mai premium sa zicem, si as dori mai multe informatii despre panourile HPL.

As fi bucuros daca ati putea sa veniti cu sfaturi cei care deja aveti asa ceva instalat acasa, de exemplu ce fel de panouri recomandati sau ce ar trebui luat in seama pe partea de arhitectura.

O intrebare mai specifica ar fi in cazul in care se doreste suplimentarea termoizolatiei clasice cu polistiren si vopsea decorativa cu aceste panouri, ce sistem de prindere ar fi mai indicat?

Alte aspecte ar fi costurile; banuiesc ca noi in RO nu avem fabrici pt HPL dar recomandari pentru producatori sau preturi ar fi foarte utile.

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Multi instalatori de fatade placate pun profile de aluminiu si prind placile cu suruburi vizibile. Arata ca dracu.

Exista sisteme de prindere cu niste bracketi de aluminiu prinsi pe spatele placii cu niste suruburi care nu penetreaza toata grosimea placii + benzi adezive. Dupa stiinta mea cele mai bune benzi adezive din piata, insotite de documentatie si rapoarte de test, sunt 3M VHB (Very High Bond). Am folosit asa ceva, sunt absolut incredibile.

Sfatul meu e sa lucrezi cu firma cu portofoliu in asa ceva. Nu vrei sa iti zboare placile de pe casa.

#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Am si eu in plan asa ceva pentru lateralul casei care mi se pare ca arata ca pisatul boului cu o suprafata mare de decorativa chioara fara geamuri. Odata cu asta mai bag si niste vata peste polistirenul existent, dar inca nu e o prioritate. O idee de pret pe metru patrat cu montaj cu tot ?

Edited by filipxxx, 01 March 2019 - 09:11.


#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Vezi cum bagi vata aia sub fatada ventilata sa se umple de apa.

Nu de alta, dar performanta termica a vatei minerale imbibata cu apa tinde spre zero.

#5
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Eu am vazut la Praga ceva minuni din acestea....in sensul ca mai erau un rind de geamuri cam la jumatate de metru de cladiri...

In spatiul creat erau plante, posibil sa fie incalzit...cred ca asigura o izolatie mai mult decit buna, si arata foarte frumos...
Numai firme mari au sediul acolo...

#6
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Din cate am vazut pe la adeplast sar de 100 euro/mp; doar panourile ar fi vreo 75;
Eu momentan am sistem clasic tencuit dar in viitor as suplimenta cu vata si HPL.
Ei recomandau fixare cu ceva cleaner si adeziv pe placa lipit de profile, nu cu vreo banda din cate am inteles; de asemenea panouri de grosime 8mm intrucat cele de 6 necesita prinderi mai dese, la 400 mm intre ele fata de 600.

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 abac, on 01 martie 2019 - 09:22, said:

Vezi cum bagi vata aia sub fatada ventilata sa se umple de apa.

Nu de alta, dar performanta termica a vatei minerale imbibata cu apa tinde spre zero.
Nu as fi singurul care are vata sub panourile alea, am vazut la cladiri de birouri la greu doar ca normal ca nu era vata goala sub fatada. :)

#8
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Doar sa fii pregatit pentru mentenanta periodica, climatul agresiv din Romania (adica diferentele mari de temperatura) nu sunt prea blande cu fatadele ventilate. Tencuiala sau caramida aparenta sunt mai pretabile din acest punct de vedere.

#9
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
la ce fel de mentenanta de referi? sau ce probleme pot aparea

#10
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 a_mada21, on 01 martie 2019 - 01:11, said:

Salut,

Am studiat ultimele tendinte pentru fatade mai premium sa zicem, si as dori mai multe informatii despre panourile HPL.

As fi bucuros daca ati putea sa veniti cu sfaturi cei care deja aveti asa ceva instalat acasa,
Uitati-va si la Ceresit Visage CT 720

#11
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

 Adrianradu, on 01 martie 2019 - 14:12, said:

Uitati-va si la Ceresit Visage CT 720
Nu sunt genul care poarta fake-uri, deci sa revenim la subiect

#12
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 filipxxx, on 01 martie 2019 - 11:22, said:

Nu as fi singurul care are vata sub panourile alea, am vazut la cladiri de birouri la greu doar ca normal ca nu era vata goala sub fatada. Posted Image

Ce este acolo, daca nu vata goala?! Posted Image

 emil_sv, on 01 martie 2019 - 11:25, said:

[...] nu sunt prea blande cu fatadele ventilate. [...]

Nu inteleg. Te referi la fatade ventilate, in general, sau la aceste panouri?

#13
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 DIY, on 01 martie 2019 - 18:49, said:

Ce este acolo, daca nu vata goala?! Posted Image



Nu inteleg. Te referi la fatade ventilate, in general, sau la aceste panouri?
Pe langa scheletul ala de aluminiu se mai foloseste si un fel de mastic la prindere. Masticul ala din cauza climatului agresiv isi pierde proprietatile si cam la 2-3 ani necesita inlocuire. Iti spun asta  pt ca locul unde lucrez este o cladire cu fatada ventilata, ea arata foarte bine dar necesita acest tip de intretinere, destul de intensiv parerea mea, si nici nu cred ca e ieftin, ca e destul de mult de munca. Ar trebui sa te interesezi inainte, eu nu iti pot da prea mult detalii pt ca nu ma pricep, iti spun si eu ce mi-au zis altii cand am intrebat ce e cu lucrarile la exterior.

Edited by emil_sv, 01 March 2019 - 21:08.


#14
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Mai dorele....la SV e climat agresiv?Daca nu te pricepi, vad ca recunosti, nu mai comenta!Fatadele ventilate din HPL se lipesc de profilele de aluminiu cu un adeziv de la Sika...care nu-si pierde  proprietatile...daca e aplicat corespunzator.Daca lucrarea se executa cu dorel....buleala e gata.

#15
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postraducut123, on 01 martie 2019 - 21:28, said:

Mai dorele....la SV e climat agresiv?Daca nu te pricepi, vad ca recunosti, nu mai comenta!Fatadele ventilate din HPL se lipesc de profilele de aluminiu cu un adeziv de la Sika...care nu-si pierde  proprietatile...daca e aplicat corespunzator.Daca lucrarea se executa cu dorel....buleala e gata.
Daca e aplicat corespunzator Dorele... Daca nu... Si nici n-ai nimerit judetul, dorele. Nu mai fii agresiv, ca nu trebuie sa iti cer tie voie sa postez. I-am zis omului sa se intereseze bine inainte cand am vazut ce lucrari de mentenanta sunt necesare,  ca sa nu aiba surprize neplacute. Ce te freaca grija asa pe tine?

Edited by emil_sv, 05 March 2019 - 14:42.


#16
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
in bucuresti e vorba, mai exact la cat timp se verifica lipiciul sika?

#17
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013

 emil_sv, on 05 martie 2019 - 14:40, said:


Daca e aplicat corespunzator Dorele... Daca nu... Si nici n-ai nimerit judetul, dorele. Nu mai fii agresiv, ca nu trebuie sa iti cer tie voie sa postez. I-am zis omului sa se intereseze bine inainte cand am vazut ce lucrari de mentenanta sunt necesare,  ca sa nu aiba surprize neplacute. Ce te freaca grija asa pe tine?
Pai postezi cand te pricepi.Cand esti un dorel ca tine, mai bine taci din gura.
    Daca masticul aplicat e cel recomandat de producatorul de hpl nu trebuie nici o mentenanta.Daca e vreo prostie la tub sau nu stiu ce silicon atunci mai cad pe jos placile alea.In concluzie trebuie sa citesti specificatii sa te documentezi....asta nu e treaba de dorel...

Edited by raducut123, 09 March 2019 - 16:12.


#18
AGS-EU

AGS-EU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2019

 filipxxx, on 01 martie 2019 - 09:11, said:

Am si eu in plan asa ceva pentru lateralul casei care mi se pare ca arata ca pisatul boului cu o suprafata mare de decorativa chioara fara geamuri. Odata cu asta mai bag si niste vata peste polistirenul existent, dar inca nu e o prioritate. O idee de pret pe metru patrat cu montaj cu tot ?

 AGS-EU, on 29 septembrie 2019 - 18:53, said:

Recomandarea mea e sa folosesti fatada din placi ceramice pe structura din aluminiu, prindere ascusa, fotocatalitice ( cu autospalare). Se spala dupa fiecare ploaie si nu necesita intretinere. Cu montaj cu tot costurile se ridica pe la 80-120 Euro/mp

Edited by AGS-EU, 29 September 2019 - 18:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate