Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

''Viața de apoi''

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011
Sper că nu supăr pe nimeni cu acest mini clickbait din titlu, dar a venit momentul în care am nevoie de niște sfaturi solide. Presupun că mulți de pe acest forum au trecut recent prin același stadiu al vieții. Precum e intitulat și titlul, viitorul apropiat este despre alegeri care o să decidă preponderent nivelul traiului pe parcursul întregii vieți. Și ca să nu ajung cu conținutul la mărimea lucrării proprii de licență, întrebarea este: ce fac după susținerea ei? Un scurt istoric profesional: o fluentă medie 8, din generală și până acum(nu-s tocilar), absolvit un liceu tehnologic, profil biologie-chimie(pt m2-ul la matematică), bac-ul luat cu media peste cea a anilor de liceu, admis la o politehnică din nordul țării ce începe să se afirme tot mai solid prin top-urile naționale de brevete, concursuri studențești, etc. Am parcurs materia atribuită specializării sisteme electrice, cumulând cunoștințele printr-o lucrarea amplă (încă sub dezvoltare până în vară) de automatizare printr-un automat siemens cu multe zero-uri la prețul achiziției. Pe perioada studenției nu am avut nici-o atractie fata de grupurile studentesti de dezvoltare personala, ''remarcându-mă'' doar printr-un intership de o vară la o multinationala ( Egger) și o experiență de-o vară prin state cu work and travel. Acum aia crucială este: care este alegerea optimă la contactul imediat cu viața de apoi?
Ca variante personale am: urmarea unui master la altă facultate din țară (diversitatea mereu e benefică) în tandem cu practicarea meseriei, urmarea unui master part time în străinătate (pentru a avea timp să muncesc, să mă întrețin). A doua vine cu un mare impediment, și anume nu prea există așa ceva când vine vorba de domeniul ales. Am luat legătura cu un profesor român de la o universitate din Bruxelles, și m-a descurajat grav, pe motiv că orarul e foarte încărcat, profesorii cer mult, și dacă nu merg la cursuri n-o să înțeleg, deci implicit n-o să pot să mă întrețin. O altă variantă ar fi să emigrez în Uk, lucrez ca necalificat, fac o ''mini școală'' care să-mi ofere posibilitatea să mă afirm în industrie, în ramura studiată. Acestea fiind spuse, voi cum ați pășit peste etapa asta? Ce sfaturi îmi puteți da? Orice e binevenit, și nu doar pentru mine, ci pentru toți care se apropie de acest stadiu și citesc acest forum. Mulțumesc!

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015
Cat costa materatul in alta tara si de ce vrei sa faci master?
Pentru mine nu e important masterul de ex.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incearca sa foloseti tasta Enter, pentru paragrafe.
In rest, ai destul timp ca sa iti gasesti drumul in viata.

#4
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011

View PostTsunnnami, on 28 februarie 2019 - 23:12, said:

Cat costa materatul in alta tara si de ce vrei sa faci master?
Pentru mine nu e important masterul de ex.
Nu este neapărat pentru ceea ce înveți făcându-l, ci de imaginea pe care ți-o conferă în ochii angajatorului străin. Mai ales având în vedere faptul că suntem văzuți ca un popor corupt, cu diplome scoase pe bandă rulantă. Chiar dacă media nivelului de pregătire a studenților noștrii o eclipsează pe a majorității străinilor (lucru constatat analizându-i pe cei care au venit la noi prin Erasmus). Raportat la cost, e 1000 de euro anual, problema fiind mai mult de hrană și adăpost, care ating cote uriașe din bugetul personal.

Edited by p3tqw, 28 February 2019 - 23:24.


#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Du-te tata, si fa bani.
Si dupa ce prinzi un post bun cu salar ca lumea, o sa ai timp si de masterat..., daca te va mai interesa.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

View Postp3tqw, on 28 februarie 2019 - 23:22, said:

Nu este neapărat pentru ceea ce înveți făcându-l, ci de imaginea pe care ți-o conferă în ochii angajatorului străin. Mai ales având în vedere faptul că suntem văzuți ca un popor corupt, cu diplome scoase pe bandă rulantă.

Diploma are importanta ca referinta.
Nu-i poti spune unuia ca ai fost inginer in Romania si tu n-ai bacul.
Dar daca ai terminat colegiul, universitatea, si ai lucrat 4 ani ca inginer, te poate lua la intrebari din EXPERIENTA in munca

Eu nu stiu sa se angajeze doar pe baza de diploma.

De multe ori un master iti limiteaza sansele de a lua o slujba, iar ala de are nevoie de master, acolo ar cam trebuisa zbarnai

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate