Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Profil liceu

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bencxikyoungG

bencxikyoungG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.02.2019
Salut Softpedia.
In primul rand, stiu ca e un topic pe acest subiect, dar acolo nu mi-a raspuns nimeni la intrebare asa ca am facut eu unul nou.
Sunt in clasa a VII-a si vreau sa dau la liceu, dar nu stiu sigur pe ce profil sa merg.
Sunt foarte bun la mate(locul 3 pe judet),engleza(fix acum urmeaza sa dau etapa judeteana la olimpiada),sunt bun la chimie si ma descurc la biologie,nu imi place romana,istoria,geografia si nu prea inteleg la fizica.Am inceput sa invat informatica(html,css,javascript etc) dar sincer mi se pare greu C++, dar imi place informatica mult.
Acum, eu m-am gandit la mate-info intensiv engleza, dar nu stiu daca o sa fie ok.E M1, nu stiu cum o sa imi fie la informatica si sper sa nu devina engleza materie grea.
As dori niste sfaturi daca s-ar putea.
Multumesc anticipat.

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
eu am fost la mate-info intensiv...faci cateva ore in plus de mate/info , fata de profilul normal (fara intensiv)..cu engleza, nu stiu ce vrei sa spui, faci totul in engleza? sau doar ti se preda limba engleza?

in orice caz, sa tii cont de cateva aspecte...meseriile de la uman sunt mai bine platite (medici in general)...la real ai mai multe oportunitati (ingineri). In liceu, matematica se schimba, nu mai faci geometrie :), faci analiza, trigonometrie.

Edited by jimi91, 28 February 2019 - 20:44.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Din descrierea ta, deduc ca ai un creier analitic. In loc sa te lupti impotriva geneticii, mai bine o imbratisezi.

Ce iti place la scoala si ce intelegi mai depinde si de profesor, nu doar de tine.

In orice caz, alege un profil real, si vei descoperi mai bine ce iti va place sa faci in viata. Asta e scopul unei scoli: sa afli cat mai multe lucruri generice din diferite domenii, ca sa poti decide ce iti va place sa faci in viata.

Eu as merge la mate-info intensiv cu engleza, macar ramai cu ceva util (gandirea analitica si engleza e mereu utila in orice domeniu).

Iar programarea nu inseamna doar C++. Scopul scolii cand te invata C++ nu e sa te invete limbajul, ci sa te invete sa gandesti analitic.

Chiar daca nu iti place C++ (care e un limbaj greoi), poate iti plac alte limbaje, gen javascript, python, java, php, ...

C++ nu e o mecca a limbajelor, si pe parcurs iti vei da seama ca limbajul nici nu conteaza in realitate.

Un programator de meserie stie 5+ limbaje, si poate invata orice alt limbaj in 2-4 saptamani.

#4
bencxikyoungG

bencxikyoungG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.02.2019
Fac intensiv engleza, adica mai multe ore de engleza, totul ramane predat in romana.

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 bencxikyoungG, on 28 februarie 2019 - 20:46, said:

Fac intensiv engleza, adica mai multe ore de engleza, totul ramane predat in romana.

si cate ore de engleza/saptamana faci?

#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

Quote

Sunt foarte bun la mate(locul 3 pe judet),engleza(fix acum urmeaza sa dau etapa judeteana la olimpiada),sunt bun la chimie si ma descurc la biologie,nu imi place romana,istoria,geografia si nu prea inteleg la fizica.
Dacă ziceai că nu îți place fizica: treacă-meargă dar să nu prea înțelegi e dubios!

#7
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Invata Engleza Germana
Si dupaia invata IT
Daca o sa ti se para grea programarea o sa gasesti locuri de munca cu Germana si Engleza

#8
bencxikyoungG

bencxikyoungG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.02.2019
Nu o inteleg in sensul ca e predata prost, pot rezolva probleme dar pur si simplu e predata prost si ma face sa nici nu vreau sa ma gandesc la ea, ca daca ma chinui iau si 10 ca anii trecuti.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu conteaza profilul (oricum chestia asta cu profilele la liceu e o cretinatate).
Alege un profil unde nu va omoara cu teme fara numar ca sa ai timp sa te educi pe cont propriu si sa faci ce iti place. In ziua de azi informatia e la botul calului.
Eu am facut liceul la M1 si iti spun ca ce am studiat acolo nu mi-a folosit la absolut nimic. Si lucrez in IT.
Am facut liceul la un colegiu national in vremurile in care existau numai 200 de colegi nationale in toata tara.
Plus ca se fac o gramada de fraude la admitere, apoi dupa admitere se gasesc o gramada care sa se transfere de colo colo cum vor si unde vor.

Si lasa c++ ca nu e pentru incepatori, mai ales liceeni. Continua cu php. Dar ia-o mai usurel ca daca vrei sa te faci programator o sa fii nevoit sa inveti toata viata de o sa iti iasa pe nas.

#10
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
În ultimii câțiva ani m-am uitat și eu pe ofertele școlare, în special cele din București, Dolj și Hunedoara (pe unde s-a întâmplat să am prieteni mai tineri) și am observat că:
- a scăzut numărul de locuri alocate învățământului tehnic, mai ales locurile eligibile, adică în ofertă apar în continuare multe locuri și în dreptul disciplinelor tehnice, dar numărul total de locuri ofertate este sensibil mai mare decât numărul absolvenților de școală generală, prin urmare se știe din start că vor fi clase întregi care nu se vor completa,
- sunt preferate profilele teoretice pentru că este mai ieftin să pregătești niște elevi la un profil teoretic, decât să pregătești niște subingineri (tehnicieni) la un profil tehnic, iar materiile de la cenușereasa tehnicului, Tehnologicul, sunt foarte similare cu cele de la profilul teoretic de Științe ale Naturii, Matematica este de nivel M2 și la acest profil, dar cum tocmai aici ajung și cei cu notele cele mai mici, nu ai ce să le ceri, nu ai cum să îi pregătești.   Iar pe de altă parte, profilul teoretic Științe ale Naturii este destul de general, nu specializează elevul pe o anumită direcție, și tocmai absolvenții de la acest profil ajung mai târziu și în facultățile cu profil tehnic (politehnici), acum 10-15 ani absolvenții unui profil Tehnologic ajungeau în Politehnică.  
- este total aiurea să admiți la liceu persoane cu media sub 5, în condițiile în care oricum media generală a claselor de gimnaziu ridică media de admitere oricum, și, și în acest caz persoane care nu trec examenul de Evaluare Națională ar putea avea totuși peste media 5.  Consecința acestei admiteri defectuoase face ca mulți elevi să vină degeaba la liceu, să nu priceapă prea mult din ceea ce se predă și să nu fie capabili să treacă de examenul de Bacalaureat.

Revenind la întrebarea acestui fir de discuție,
Tu ți-ai răspuns deja la întrebare, având în vedere aptitudinile pe care spui că le ai, este foarte bună alegerea ta.
În principiu ar trebui să alegi profilul Matematică-Informatică (M1), și în particular să aprofundezi și limba engleză, obținând eventual și o certificare suplimentară (Fides, ECL, Cambridge). Clase de bilingv engleză sau clase de intensiv informatică nu există în toate județele și nu-i bai dacă nu ești admis la una din aceste clase speciale.

Și în cazul studierii unei limbi străine și în cazul studierii informaticii (sau al oricărei discipline teoretice), contează foarte mult studiul individual.
Pentru studierea englezei ai nevoie de lecturi particulare, inclusiv beletristică, în limba engleză, cu dicționarul (eventual electronic) lângă carte.
Iar pentru informatică ai nevoie să scrii mici aplicații, mici proiecte, să implementezi algoritmii și tehnicile de programare pe care le vei învăța în materia de liceu. Chiar, nu ți-ar strica să te familiarizezi încă de acum cu chestiunile de bază, Petru Trâmbițaș a făcut o treabă bună cu situl lui Wellcode.ro, dacă vei parcurge cursul lui nu vei mai considera că limbajul C este ceva de speriat, dimpotrivă este un limbaj destul de simplu dacă este predat corect, dacă sunt introduse secvențial capabilitățile sale.

.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Normal ca vezi scadere de studenti si logic ca si de oferte de locuri.
Pentru ca:
- scadere demografica grava
- multi pleaca in strainataturi si isi iau si copiii cu ei
- multi nu iau bacul si nu pot intra la facultate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate