Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Macedonia + Albania cu masina personala

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
madalyn23

madalyn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.05.2011
Buna ziua

Cineva care a fost recent prin Macedonia si / sau Albania si ma poate ajuta cu informatii? in special despre vama, plata autostrazilor dc se poate face in euro, respectiv plata la restaurant, alte probleme cu politia sau in general.

Orice informatie este bine-venita.

Multumesc!

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Macedonia-da,se poate plati in euro,dar recomand sa ai monede la fix,sub 50 de centi nici nu primesc,plata restaurant merge in euro,dar iti fac ei pretul si nu-ti va conveni,cauta de acasa online restaurantele,la benzinarii doar cu cardul,din acelasimotiv,eu alimentez doar de la Lukoil.la restul ,Makpetrol ,Makoil,Okta niciodata "nu le mergea posul".Cu politia n-ai treaba,respecti regulile.

#3
madalyn23

madalyn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.05.2011

View PostdaniMMM, on 28 februarie 2019 - 18:37, said:

Macedonia-da,se poate plati in euro,dar recomand sa ai monede la fix,sub 50 de centi nici nu primesc,plata restaurant merge in euro,dar iti fac ei pretul si nu-ti va conveni,cauta de acasa online restaurantele,la benzinarii doar cu cardul,din acelasimotiv,eu alimentez doar de la Lukoil.la restul ,Makpetrol ,Makoil,Okta niciodata "nu le mergea posul".Cu politia n-ai treaba,respecti regulile.

informatii foarte bune ... multumesc mult!

#4
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
Daca ai fi citit / postat în topicurile dedicate, sunt sigur ca ai fi primit și mai bune informații.

#5
madalyn23

madalyn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.05.2011

View Postagp626, on 28 februarie 2019 - 18:56, said:

Daca ai fi citit / postat în topicurile dedicate, sunt sigur ca ai fi primit și mai bune informații.

am cautat topicuri dedicate doar ca nu am gasit nimic recent, doar de acum 5ani ... timp in care s-au schimbat cate cv

daca ma poti indruma spre ceva mai nou sau spre locul unde ar fi trebuit sa postez, ar fi ok, si voi muta si postarea

multumesc!

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Uită-te bine în asigurare, să fie valabilă și în țările astea.
Nu cred că vrei să ai surprize neplăcute.

View Postmadalyn23, on 28 februarie 2019 - 19:04, said:


... si voi muta si postarea

Nu cred că poți face asta. Posted Image

#7
madalyn23

madalyn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.05.2011

View Postericmario, on 28 februarie 2019 - 19:06, said:

Uită-te bine în asigurare, să fie valabilă și în țările astea.
Nu cred că vrei să ai surprize neplăcute.

Nu cred că poți face asta. Posted Image

stiu cum e treaba cu asigurarea, voi face asfel incat sa trec si tarile respective

iar cand ziceam ca voi muta postarea, ma refeream la faptul ca o voi deschide din nou, acolo unde trebuie, dc am gresti locul

multumesc!

#8
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
@madalin
Daca discutam despre trasee si drumuri, taxe, postam in Turism Auto.
Daca discutam despre Vacanțe in Europa, o facem in aria respectiva, unde si Albania si Macedonia au topiicul lor cu discutii recente.

Pune intrebarile unde trebuie, sigur ți se va raspunde, plus ca informatiile  vor fi de folos si altora, pe viitor.
Daca nu ramane bine structurat, Forumul se transformă intr-o varza.
Si fi cat mai concret.
Ce raspuns sa-ti dau la intrebarea despre vama, daca te cauta in buzunare?

Edited by agp626, 28 February 2019 - 19:51.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Vei gasi multe alte raspunsuri daca stii sa le cauti.
Macedonia-Albania nu este o ruta obisnuita.
Doresti informatii despre Macedonia?Cauti la cu masina spre Grecia prin Serbia si Macedonia.
Doresti informatii despre Albania?Cauti informatii despre Muntenegru-Albania.
Ai grija sa nu confunzi Albania cu Kosovo,asta in fata sarbilor.

In vara,spre si dinspre Grecia,in Macedonia am platit cu euro la portile autostrazii,in granite n-am stat mai mult de o ora,am prins sezonul cocalarilor din pacate,drumul din punct de vedere calitativ l-am estimat la 9,carburantul este cel mai ieftin aici,eu n-am alimentat insa.
De asemenea,tigarile cica-s cel mai ieftin de gasit aici.Nici asta n-o stiu,ca nu-s fumator.Da' nenea vamesu autohton mi-a pus urmatoarea intrebare in vama la Naidas:tigari din Macedonia si bere din  Serbia am?
In Albania am fost in 2013,din Ulcinj(MK) pana la Skoder,un drum pitoresc,balcanic 100%.La intoarcere,m-am oprit pe marginea drumului sa cumpar smochine,sa aduca acasa la frati si la cumnati.In zona sunt unele dintre cele mai bune smochine mancate de mine vreodata.
De la negocieri am ajuns sa fim invitati de vanzatoarea de la poarta la o cafea.O chema Fatima si era bineinteles musulmana.Apoi am petrecut doua dintre cele mai agreabile ore ale vietii mele,doua ore in care am baut o cafea extra,am mancat o dulceata innebunitoare si am baut cateva pahare de apa rece si sanatoasa.Ne-am inteles perfect toti patru,practicand limbajul universal:datul din maini si din gura.
Ba la sfarsit am facut si cateva poze cu ei cu noi si cu masuta aia fabuloasa plina cu cele amintite mai sus,generos umbrite de o bolta de...kiwi.A fost prima data cand am vazut atata puzderie de kiwi,altundeva decat intr-un magazin.
Atat.Restul vei descoperi singur.

ps.
Iar eu parolist fiind de felul meu,le-am trimis pozele dupa ce le-am imprimat,imediat dupa ce am ajuns acasa.

De cate ori imi amintesc de acele doua ore,mi se umezesc ochii,sincer.De neuitat.

#10
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007

View Postadisz, on 28 februarie 2019 - 20:14, said:

Macedonia-Albania nu este o ruta obisnuita.
Aici îmi permit sa te contrazic un pic:
Totdeauna am facaut Albania cu tranzit prin Macedonia.
Prima data in 2016 cu cazare la Skopje, apoi Bitola -Grecia-Albania -Ksamil-Sarande.
In 2017 Struga -Durres apoi Muntenegru.
Anul trecut  Ohrid- Vlore.
Iunie 2019 va fi Skopje-Prizren Kossovo- Shengjin Albania-Uljcin Muntenegru
@madalin
nu te speria daca te-am luat un pic tare
La vama zambesti si saluti, vei fi salutat, dai actele, le primesti si pleci.
Cu politia respecti legea si n-ai treaba cu nimeni. (asta insemna ca daca scrie 30 la ora cu atata mergi)
In Albania nu-s taxe rutiere.
Faci plinu-n buza in Macedonia ca in Albania e scump.
Cam atat deocamdată.
Concediu placut.

#11
madalyn23

madalyn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.05.2011

View Postagp626, on 28 februarie 2019 - 20:57, said:

Aici îmi permit sa te contrazic un pic:
Totdeauna am facaut Albania cu tranzit prin Macedonia.
Prima data in 2016 cu cazare la Skopje, apoi Bitola -Grecia-Albania -Ksamil-Sarande.
In 2017 Struga -Durres apoi Muntenegru.
Anul trecut  Ohrid- Vlore.
Iunie 2019 va fi Skopje-Prizren Kossovo- Shengjin Albania-Uljcin Muntenegru
@madalin
nu te speria daca te-am luat un pic tare
La vama zambesti si saluti, vei fi salutat, dai actele, le primesti si pleci.
Cu politia respecti legea si n-ai treaba cu nimeni. (asta insemna ca daca scrie 30 la ora cu atata mergi)
In Albania nu-s taxe rutiere.
Faci plinu-n buza in Macedonia ca in Albania e scump.
Cam atat deocamdată.
Concediu placut.


nu m-am speriat, stai linistit, orice info este bine-venit, tinand cont ca e prima iesire in tarile ~non ue~

dupa multe cautari pe forum si cu ajutorul tau, am reusit sa gasesc discutiile de care ziceai si cu siguranta ma voi informa si de acolo

multumesc pt ajutor!

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu nu as plati cu cardul in tarile alea unde e foarte mare posibilitatea sa iti fie copiat cardul si clonat.

#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Stie cineva daca in Albania (si in Macedonia la Ohrid) am voie sa pescuiesc si daca exista ceva taxe ?
In Grecia stiu ca se poate pescui fara permis si fara sa platesti taxe suplimentare. Prin statiuni si prin porturile din statiuni, este plin seara de pescari. In Albania vad ca prin reclamele la sejururi, zice ca poti merge la pescuit, dar nu-i clar daca treaba asta o faci daca te duci in mod organizat cu o barca si platesti, sau daca pot sa-mi scot pur si simplu undita din masina si sa ma apuc de pescuit, fara sa platesc nimic.

#14
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
@florin,
Sunt 99,99 % ca nu vei afla un raspuns pe forumul asta, că nu cred ca știu români raspunsul.
îți dau un sfat:
Fă-ți rapid un cont pe tripadvisor unde este un forum cu topic pentru fiecare țara și unde raspund localnicii la intrebari punctuale.
Formulezi o intrebare scurta în engleză si o pui pe fiecare din cele trei topicuri ale tarilor respective, sunt sigur ca ai mari șanse să ți se raspundă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate