Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Prelungire contract vodafone fara semnatura

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012
Buna ziua. In urma cu un an am facut un contract pe 6 luni la vodafone. In urma cu o saptamana am dorit rezilierea contractului dar mi s-a facut o oferta la telefon pe care am acceptato verbal urmand sa primesc prin email oferta si sa o activez. Dupa ce am citit email cu oferta nu am dat clic pe activare pentru ca oferta scrisa era cu totul alta decat cea verbala drept urmare am fost la magazinul vodafone cu cererea de reziliere scrisa si semnata insa mi-au spus ca mai am contract pe un an si pentru rezilierea contractului acum ma costa foarte mult...
Se poate prelungi acest contract automat fara semnatura mea ? Daca doresc sa reziliez trebuie sa platesc ceva in plus ? E normal ? Multumesc.

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Prelungirile facute 'la distanta' (la telefon in cazul tau) se pot anula fara nici o problema in 14 zile.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Trimite (scrisoare cu confirmare de primire) refuzul la vodafone si astepti sa-ti vina confirmarea (ca au receptionat scrisoarea). Dureaza cateva zile (cam o saptamana). Pe urma faci ce vrei (continui abonamentul existent inainte de noua oferta sau inchizi/treci pe Prepaid).

#4
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Da, se poate.
La distanta nu se cere nici o semnatura.
Tot la distanta ai 14 zile sa instiintezi ca doresti sa renunti.

O poti face pe mail, sa nu te complici cu scrisori cum spune cel de mai sus. Au aceeasi valoare din punct de vedere legal.

#5
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012
Este legal sa platesc despagubiri lor daca au trecut 14 zile ?

Prelungirea se poate face automat ? Ca la alt magazin mi-au spus ca mai am contract pe un an desi acel contract pe 6 luni a expirat de mult iar acea prelungire de acum o saptamana era vorba de un contract tot pe 6 luni ... De unde un an nu stiu

#6
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Nu se poate face automat decat prelungire tacita de cate 1 luna dupa ce se termina perioada contractuala.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

verbal urmand sa primesc prin email oferta si sa o activez. Dupa ce am citit email cu oferta nu am dat clic pe activare
Am avut o situatie asemanatoare, nici eu nu am dat click pe activare si... nu s-a activat. Am ramas pe abonamentul vechi expirat pe care pot sa-l reziliez oricand.

In mod normal legea obliga in cazul ofertelor telefonice confirmarea din partea ta.
Nu confirmi - scris sau prin email, nu au voie sa activeze.

Pe de alta parte nu stii ce fac aia de la firma de telemarketing - ca Vodafone sau alta firma nu se ocupa ei personal cu sunatul la clienti.
Iar aia sunt platiti la comision.

#8
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Citeste mai bine ce ai primit pe mail si vezi sa nu fi trecut acolo 12 luni, daca nu, cere lamuriri scrise de la ei ca nu cumva sa fi fost victima unei scheme care se mai practica in domeniu (se prelungesc abonamente si chiar se iau telefoane reduse pe ele fara cunostinta clientului, cat timp clientul nu incearca schimbare sau reziliere scapa neobservati in schema).

#9
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012
Pe email scria si de un router care nu avea ce cauta in oferta de telefonie mobila. Am sa le dau azi email ca refuz oferta lor urmand ca maine sa ma duc cu cererea de reziliere scrisa si orice ar spune am sa le o dau si astept raspunsul.

Multumesc pentru raspunsuri.

#10
DragonSoul

DragonSoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.02.2019

 kyrcea, on 28 februarie 2019 - 11:11, said:

Este legal sa platesc despagubiri lor daca au trecut 14 zile ?

Prelungirea se poate face automat ? Ca la alt magazin mi-au spus ca mai am contract pe un an desi acel contract pe 6 luni a expirat de mult iar acea prelungire de acum o saptamana era vorba de un contract tot pe 6 luni ... De unde un an nu stiu

Daca nu ai beneficiat de vreun device (telefon),te poti adresa ANPC.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate