Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Faruri matuite

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Am facut eu, hartie abraziva de 1500, si pasta abraziva Prevent(13-15 lei).Au iesit frumos, dar dupa nici 1 an, au inceput sa se matuiasca. Repetat, incercat folie comandata pe net, n-am reusit sa o pun Posted Image.Aplicat lac, aspect naspa, dispersie ciudata a luminii.In final, schimbat faruri.(acum cu lupa)

#20
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

View PostRealThing, on 28 februarie 2019 - 10:20, said:

Fara folie de protectie se matuies iar in maxim 2 ani, ti-o spun din proprie experienta.

Da, așa e și îi mai tragi o repriză de polishare, ce mare lucru.
Daca pui folia strâmb e mai bine ?

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Important este sa nu puna flexul in functiune ca arde suprafata . Este turatie mult prea mare si afecteaza iremediabil sticla/plasticul/polimerul din care este facut farul . Eu le mai fac vara cu "scratch remover " pe toate din curte . Practic nu astept sa se matuiasca foarte tare , cand vad ca incepe sa nu mai fie lucioaasa suprafata , mai dau 3-4 randuri de pasta si se rezolva. Ma tine cam 1-2 ani o tura ...oricum nu ma ingrop cu masina . Eu mai mult de 2-3 ani nu tin o masina asa ca se transfera problema noului proprietar . Sa se bucure si el ...

#22
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Nu, fără flex. Bormașină cu turație reglabilă.

#23
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006

View PostAmaryl, on 28 februarie 2019 - 10:26, said:

Da, așa e și îi mai tragi o repriză de polishare, ce mare lucru.
Daca pui folia strâmb e mai bine ?

Nu m-am mai obosit a doua oara, am vanat farul matuit pe amazon si l-am prins la 200 lei cu tot cu transport asa ca...nu mai avea rost.

#24
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Eu am facut la un Passat si un matiz, la mana. Adica smingler de la 500 pana la 3.000, apoi pasta abraziva si la urma lac. Lacul in aplic la un interval de 3 luni. La passat am facut acum 1 an si farurile arata si acum ca si noi.

La matiz am facut si eu greseala sa folosesc frexul, ca sa muncesc mai putin. Dar am stricat suprafata la un far si am muncit mult mai mult ca sa repar, si tot nu a iesit 100% perfect.

Edited by Salieri99, 28 February 2019 - 11:03.


#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostAmaryl, on 28 februarie 2019 - 10:18, said:


Daca pui trebuie sa șlefuiești și apoi să polishezi și asta e mai complicat iar în regim de amator afectează mai mult în grosime plasticul farului decât simpla polishare.
Io cred ca nu stii sa te exprimi sau habar nu ai ! Adica pun si apoi slefuiesc ?! Du-te si mai dormi .

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
la golf arata asa:
IMG_20181016_124924.jpg
daca nu-s becurile aprinse se vede clar.

problema nu e la golf ci la ascutitoare

#27
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostAdm, on 28 februarie 2019 - 10:25, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gHN9h3cd0wI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
12 USD kitul, iar manevra o poate face oricine...
Așa mi le-am polișat eu, prima dată cu șmirghel pe șlefuitorul cu vibrații, apoi cu... CIF. Au ieșit ca noi. Dar eu aveam și ceva zgârieturi pe faruri. Dacă nu aveam, ajungea doar cu CIF.
N-am dat cu nimic, lac sau folie, că în jumătate de oră refac polișarea. Oricum, după 1 an sunt ca după operațiune.

#28
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

View PostBaxon, on 28 februarie 2019 - 11:09, said:


Io cred ca nu stii sa te exprimi sau habar nu ai ! Adica pun si apoi slefuiesc ?! Du-te si mai dormi .

Ești cam agitat.
Se subînțelegea daca făceai un efort minim de gândire că atunci când se duce acel lac sau acea folie următoarea polishare trebuie precedată de slefuire. E mai clar acum ?


#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cand schimbi folia nu e nevoie de polishat

Edited by arg, 28 February 2019 - 12:10.


#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
deci trebuie sa iau asa ceva
https://www.olx.ro/o...me-IDc62Ar.html
niste pasta si succes.

View PostAdm, on 28 februarie 2019 - 10:25, said:

12 USD kitul, iar manevra o poate face oricine...

Nici folia nu e rocket science, daca toti sunteti mesteri...

nu am comandat din china pana acum si tare imi este teama ca ma incurc cu posta romana.


#31
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 16.01.2007

View PostRealThing, on 28 februarie 2019 - 10:20, said:

Fara folie de protectie se matuies iar in maxim 2 ani, ti-o spun din proprie experienta.

Confirm și eu. Le-am polișat la o spălătorie și după 1 an s-au mătuit iar. Apoi le-am polișat iar, le-am dat cu lac și încă rezistă după 4 ani.

#32
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

View Postarg, on 28 februarie 2019 - 12:08, said:

cand schimbi folia nu e nevoie de polishat

Da ?
Păi succes atunci și la pusul foliei și la schimbatul ei. Ai incercat sa cureți un geam de folie de aia colorată ? La far e și mai greu pt că suprafața e curbata și baza e plastic, nu sticlă.

#33
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Am polishat farurile de la Matiz mai demult. Pasta polish, slefuitor electric si o pasla, au iesit foarte repede excelent, au tinut vreo doi ani. Inainte de asta incercasem cu pasta de dinti, otet, bicarbonat, pasta de slefuit, insa fara masina de slefuit frecam la ele degeaba, doar imi murdaream hainele, norocul meu cu un amic ce avea slefuitor la serviciu.

Edited by spooky51, 28 February 2019 - 15:51.


#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006
Cumparati-va fratilor faruri din sticla Posted Image si ati terminat-o cu polisharea.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
si aia se matuieste...

#36
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
gasesti service-uri sa-ti faca cu 100-150 lei. Eu zic ca e mai simplu.

Am facut in vara trecuta la Yaris, 100 lei. Nu au mai fost curatate niciodata in cei 10 ani, dar au iesit bine, si pana acum s-au pastrat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate