Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Am abonament Home Net 1000 si am ramas fara ip real pe router

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Vorbim de net fix, nu mobil. E inacceptabil sa nu poti folosi pe o conexiune fixa tot ceea ce ai nevoie sa faci.

#38
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 14.11.2009

View Postkroko22, on 04 martie 2019 - 15:34, said:

Le-am facut sesizare in scris ca la aia facuta in callcenter nu am primit nici un raspuns.
E o mare mizerie daca nu rezolvă problema repede, e foarte bine că ai făcut din nou sesizare.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postreadonly, on 02 martie 2019 - 04:24, said:

Nu. Cum ziceam, am IPv6, dar nu e folosit. In screenshot se vede ca wireless-ul e dezactivat (oricum nu am net fix de la Orange), dar telefonul are atat IPv4 cat si IPv6. Instaleaza-ti ceva aplicatie care sa-ti arate detaliile despre retea si ar trebui sa-l poti vedea si tu.

Ala e alocat doar pentru VoLTE. La Orange merge VoLTE prin v6, asa a fost mereu, dar in internet iesi tot prin CGN v4 pe date mobile.

Edited by MembruAnonim, 05 March 2019 - 11:24.


#40
kroko22

kroko22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 29.03.2005
M-au sunat in urma sesizarii scrise, si-au cerut scuze si mi-au alocat inapoi un ipv4 si am pastrat si ipv6.

Attached Files


Edited by kroko22, 05 March 2019 - 11:45.


#41
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 14.11.2009
Ok, daca și-au cerut scuze înseamna că s-a produs o eroare independentă de voință lor, eroare care a fost înlăturată. Acum ai atât ipv4 cât și ipv6, ceea ce e super.

Edited by ioanradu, 05 March 2019 - 12:16.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu cred altceva, ca au migrat pe CGN o parte din clienti si vor continua asa. Cine se prinde si e afectat, daca face sesizare, primeste inapoi v4 real. Cine nu (marea majoritate), ramane pe CGN. V6, daca implementeaza, ar trebui sa fie pentru toti.

Edited by MembruAnonim, 05 March 2019 - 13:14.


#43
kroko22

kroko22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 29.03.2005

View PostMembruAnonim, on 05 martie 2019 - 13:14, said:

Eu cred altceva, ca au migrat pe CGN o parte din clienti si vor continua asa. Cine se prinde si e afectat, daca face sesizare, primeste inapoi v4 real. Cine nu (marea majoritate), ramane pe CGN. V6, daca implementeaza, ar trebui sa fie pentru toti.
Asta cred si eu :)

#44
readonly

readonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.11.2006

View PostMembruAnonim, on 05 martie 2019 - 11:23, said:

Ala e alocat doar pentru VoLTE. La Orange merge VoLTE prin v6, asa a fost mereu, dar in internet iesi tot prin CGN v4 pe date mobile.
Makes sense, mersi de lămuriri.

#45
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Eu am fix aceasi problema. Am postat acum ceva timp pe aici pe forum ca s-a bagat IPv6 la Orange dar se pare ca nu s-a uitat toata lumea pe acel topic. Le-am facut si eu sesizare deoarece nu mergea sa fac port forwarding pentru PPTP + netul se misca mizerabil cu lag-uri si timeout cand intru pe site-uri...E absolut mizerabil..

#46
tbogdan23

tbogdan23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.03.2019
Si eu am parit asta de cateva zile. I-am sunat mi-au zis ca nu ofera suport (eu cred ca nici nu au inteles ce problema am...), le-am facut si o sesizare in scris, mentionand ca e ca in pasul urmator ma voi adresa ANPC si ANCOM. E inselaciune, eu nu am semnat pt asta... Pana acum cateva zile eram ff multumit.
In cel mai rau caz sunt sigur ca o sa rezolv cu autoritatiile.

Va recomand sa scrieti si voi aici daca patiti acelasi lucru: https://www.orange.ro/eContact/ sa fie in scris, cu nr de inregistrare, si poate daca sunt suficiente cereri le vine mintea la cap....sau reziliem...

Edited by tbogdan23, 24 March 2019 - 22:30.


#47
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Plajele IPv4 sunt terminate, deci apucați-vă și învățați IPv6!!!

#48
tbogdan23

tbogdan23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.03.2019
M-a sunat azi un tip super de treaba de la ei, mi-a activat ipv4, acum le am pe ambele. Viteza a revenit, DMZ functioneaza din nou, totul este perfect!
Concluzia: Nu rezolvati cu apel la 300, ci cu sesizare scrisa in formularul de pe site.

@KyKyKyKy stiu ca sunt terminate, problema este ca nu toti isp au implementat ipv6, si daca am nevoie sa ma conectez la un device din casa si isp pe care sunt nu suporta ipv6 e cam naspa...

#49
tbogdan23

tbogdan23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.03.2019
Guys, am o veste buna pentru voi, Orange, acum accepta sa puna mizeria aia de Huawey in BRDIDGE MODE, astfel putem sa ne folosim routerele de top la cel mai inalt nivel.
Pe routerul tau de dupa Huawy nu iti trebuie nici o setare speciala (nici vlan, nimic), ci doar auto dhcp pe ipv4. Ipv6 nu este inca disponibil pt bridge inca.
Am ramas surspins ca a scazut timpul de raspuns si a crescut viteza, nu cu mult in teste, dar se simte semnificativ in navigare.

Can m-au sunat sa confirm ca mi-au activat ipv4 si ca merge totul bine, am zis sa mai fac o incercare cu bridge, poate s-a schimbat ceva, si am fost surpins cand au zis ca au decis de de cateva zile sa suporte asta.

Cu chestia asta, pentru mine Orange nu mai are concurenta, nimeni din piata nu bate viteza lor pe extern si peeringurile lor.

#50
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,292
  • Înscris: 03.04.2004
Inseamna ca vor face un upgrade de firmware in masa pe toate ONT-urile instalate.

Edited by emanu900, 27 March 2019 - 20:52.


#51
tbogdan23

tbogdan23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.03.2019

View Postemanu900, on 27 martie 2019 - 20:51, said:

Inseamna ca vor face un upgrade de firmware in masa pe toate ONT-urile instalate.
Nu cred ca e necesar. Daca suni si ceri activarea, da o sa faca issue la noi configuri xml, targetat pentru ont-ul tau.

#52
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,292
  • Înscris: 03.04.2004
Mai fac totusi si ei upgtade-uri din cand in cand, pot include setarile atunci.
Insa si ipoteza ta e la fel de valabila.

#53
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Am trecut si eu in bridge, dupa ce mi-au trecut initial internet box-ul pe ipv6. Am sunat la ei si in 10 minute s-a rezolvat totul frumos si elegant. Merge si Ipv6 pe modul bridge fara probleme.

Edited by radutuby, 28 March 2019 - 19:30.


#54
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Fain, vreau sa trec si eu in bridge. Au stiut/inteles ce le ceri? Pe care port din ont te conectezi pentru bridge? Mai poti accesa ceva din interfata ont-ului?

Edited by wantsome, 28 March 2019 - 21:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate