Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Sugestie retapitare pat dormitor

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
Salutare ,
am o problema cu patul de la dormitor si anume a inceput sa se exfolieze musamaua/pielea ecologica in interiorul lateralelor si putin la cap.
Patul il am de cca 5 ani ,  culoarea materialului e "choco".
Merge daca-l imbrac intr-un material textil pe care sa-l prind cu capsatorul sau ar trebui sa mai pun ceva intre musama si textil  ?
Si oare ce fel de material ar fi bun si rezistent in timp , in dormitor am si ceva umiditate , m-am gandit sa nu mai pun musama .
Patul e modelul din poza :

Attached Files



#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Lucaciu, on 28 februarie 2019 - 00:05, said:

Salutare ,
am o problema cu patul de la dormitor si anume a inceput sa se exfolieze musamaua/pielea ecologica in interiorul lateralelor si putin la cap.
Patul il am de cca 5 ani ,  culoarea materialului e "choco".
Merge daca-l imbrac intr-un material textil pe care sa-l prind cu capsatorul sau ar trebui sa mai pun ceva intre musama si textil  ?
Si oare ce fel de material ar fi bun si rezistent in timp , in dormitor am si ceva umiditate , m-am gandit sa nu mai pun musama .
Patul e modelul din poza :
cheamă un tapițer. Într-o singură zi o să facă treabă mult mai bună decât ai putea tu face cu un capsator.

#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ca parca tapiterul nu tot la capse prinde..

#4
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
ceva burete subtire intre noua tapiterie si cea veche, sau ceva material care sa impiedice sa alunece tapiteria noua pe cea veche.In rest poti face tu cu un capsator, nu e mare branza, numai sa incerci sa ascunzi capsele sa nu fie la vedere, nu e estetic.La o canapea mai veche de a mea am facut la fel, am pus un burete cam de 2 cm, nu mai stiu de unde l-am luat la rola, si am capsat pe dedesupt, spate si pe unde au fost cuiele din tapiteria veche si am "renovat-o" la momentul respectiv.Arata chiar ok
Tapiteri nu mai prea afli in ziua de azi, foarte greu afli pe cineva care mai face chestia asta, cel putin aici la mine

#5
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007

 DaculScoril0, on 28 februarie 2019 - 02:27, said:

cheamă un tapițer. Într-o singură zi o să facă treabă mult mai bună decât ai putea tu face cu un capsator.

As fi chemat sincer dar cu toti cu care am vorbit vor sa le duc eu toate partile tapitate si e destul de anevoios , trebuie o dubita , nu incap in C4 -le meu.
In plus manopera e minim 500 , plus material ajung pe la 800. Probabil asta neluand in calcul buretii (zicea unul ca trebuie sa schimbam si buretii)
Patul a fost 1300 cand l-am cumparat sau dau nu dupa mult timp inca 1000 imi apre abusrd. Somiera e metalica , picioarele sunt prinse de somiera , partile tapitate sunt pur estetice.

 aiptek, on 28 februarie 2019 - 09:33, said:

ceva burete subtire intre noua tapiterie si cea veche, sau ceva material care sa impiedice sa alunece tapiteria noua pe cea veche.In rest poti face tu cu un capsator, nu e mare branza, numai sa incerci sa ascunzi capsele sa nu fie la vedere, nu e estetic.La o canapea mai veche de a mea am facut la fel, am pus un burete cam de 2 cm, nu mai stiu de unde l-am luat la rola, si am capsat pe dedesupt, spate si pe unde au fost cuiele din tapiteria veche si am "renovat-o" la momentul respectiv.Arata chiar ok
Tapiteri nu mai prea afli in ziua de azi, foarte greu afli pe cineva care mai face chestia asta, cel putin aici la mine

Buretele l-ai lipt de vechea tapiterie sau doar capsat ?

Edited by Lucaciu, 28 February 2019 - 12:43.


#6
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
l-am cusut cu o sfoara mai subtire de vechea tapiterie ,sa nu se miste , din loc in loc pentru ca noul material trebuie intins bine sa nu faca cute.Mi-a iesit o treaba ok, canapeaua mai rezista si azi .Eu la tapitat am folosit material textil, nu musama sau piele .Idem am facut anul trecut cand am retapitat niste scaune la care s-a scamosat sezutul, am luat niste burete, materialul l-a ales nevasta(deh ,figuri cu culoarea) si eu am facut manopera.Chiar f ok au iesit

Edited by aiptek, 28 February 2019 - 12:59.


#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 silesax, on 28 februarie 2019 - 04:57, said:

ca parca tapiterul nu tot la capse prinde..
O pune el și capse, dar mai are și alte chestii care ajută, cum ar fi pricepere, niște scule specifice de întins pânza, o mașină de cusut, etc.

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si a zburat 1300..

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Lucaciu, on 28 februarie 2019 - 12:40, said:

As fi chemat sincer dar cu toti cu care am vorbit vor sa le duc eu toate partile tapitate si e destul de anevoios , trebuie o dubita , nu incap in C4 -le meu.
In plus manopera e minim 500 , plus material ajung pe la 800. Probabil asta neluand in calcul buretii (zicea unul ca trebuie sa schimbam si buretii)
Patul a fost 1300 cand l-am cumparat sau dau nu dupa mult timp inca 1000 imi apre abusrd. Somiera e metalica , picioarele sunt prinse de somiera , partile tapitate sunt pur estetice.
De un de ești?
Acum vreo patru ani am chemat un tapițer care mi-a făcut un spătar de pat. A venit acasă și mi-a luat vreo două sau trei sute de lei pentru manoperă. În București.

#10
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007

 DaculScoril0, on 28 februarie 2019 - 16:10, said:

De un de ești?
Acum vreo patru ani am chemat un tapițer care mi-a făcut un spătar de pat. A venit acasă și mi-a luat vreo două sau trei sute de lei pentru manoperă. În București.

Baia Mare Maramu'
Aici la noi omu' nu se deplaseaza pentru 2-300 de lei , zice ca nu i merita :).

 silesax, on 28 februarie 2019 - 16:09, said:

si a zburat 1300..

Multumesc ca mi-ai atras atentia.

Edited by Lucaciu, 28 February 2019 - 22:44.


#11
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
Dupa mai bine  de un an m-am apucat de treaba si am terminat retapitarea patului. Am dat-o jos pe cea veche si am venit cu alta.
A iesit foarte bine din punctul meu de vedere. Cost total cu material cu tot , 250 lei.

Atasez niste poze before and after :

Attached Files



#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Bravo. A iesit bine.

#13
andreibp

andreibp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.08.2020

 Lucaciu, on 25 mai 2020 - 23:31, said:

Dupa mai bine  de un an m-am apucat de treaba si am terminat retapitarea patului. Am dat-o jos pe cea veche si am venit cu alta.
A iesit foarte bine din punctul meu de vedere. Cost total cu material cu tot , 250 lei.

Atasez niste poze before and after :

Felicitari! A iesit f bine!

Si pe mine ma bate gandul sa retapisez un pat... ceva recomandari sau alte lucruri la care trebuie avuta atentie mai mare?
material mai bun de unde gasesti?

#14
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007

 andreibp, on 24 august 2020 - 21:29, said:


Felicitari! A iesit f bine!

Si pe mine ma bate gandul sa retapisez un pat... ceva recomandari sau alte lucruri la care trebuie avuta atentie mai mare?
material mai bun de unde gasesti?

Materioal am luat de aici , chiar din acest model culoarea Choco , e gros,  calitate buna si pret mic.

https://www.sofamobs...apiterie?page=4

Eu am avut noroc cu o cunostinta care a venit cu masina de cusut si  mi-a facut cusaturile dupa tapiteria veche. Capsator electric si multe capse.
Daca vroiam sa platesc pe cineva sa-l faca trebuia sa duc eu patul si ieseam minim triplu la pret.
Daca ai masina de cusut sau ai pe cineva care se pricepe cat de cat e perfect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate