Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Semafoarele din Romania sant puse gresit

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Ca sa schimbi pozitia semafoarelor trebuie schimbata legislatia,restul sunt povesti.

#38
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Bine ca nu trebuie sa conduc in America. Eu as intra cu masina pe rosu fara sa stiu si as opri sub semaforul care indica rosu la mijlocul intersectiei. Pana si la trenuri si Formula 1 si cam peste tot semaforul se pune in dreptul liniei. Numai la americani e anapoda, nu stiu cum se descurca. De ex. daca trebuie sa o iei la stanga, te uiti la semaforul de pe strada pe care vrei sa intri si vezi ca e verde, dar e verde pentru tine, cel care o iei la stanga, sau e verde pentru cel care vine din dreapta ta si merge inainte ? Pentru ca amandoi intra pe aceeasi strada.

Edited by Ion_de_la_Raion, 28 February 2019 - 00:06.


#39
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postarg, on 28 februarie 2019 - 00:02, said:

cauta prin las vegas, pe la intersectiile in x

Unu la mana, ala din dristor nu e x, doi la mana cand o sa gasesti o intersectie de genu ala in US o sa ai surpriza ca si acolo exista semafoare inainte de intersectie cand nu exista vizibilitate Posted Image

https://goo.gl/maps/wkhjGHrK8uq
https://goo.gl/maps/GoB1hemAqYL2
https://goo.gl/maps/wzjYpfdNvaw

#40
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Nu stiu cum e in America dar prin vestul Europei am vazut semafor pus atat inainte de intersectie cat si o dublura a semaforului in fata sa nu te chinui sa te uiti dupa ala care este in dreapta sus si trebuie sa te contorsionezi. Poate asta a vrut sa spuna initiatorul.

Si mai sunt si alte chestii ca semaforizarea inteligenta, daca imediat ce faci dreapta ai statie de bus si a trecut busul automat da rosu ca sa nu blocheze masinile intersectia asteptand sa plece busul din statie si alte chestii de confort la care noi nici nu visam

Edited by atupi, 28 February 2019 - 00:48.


#41
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar nu trebuie sa te contorsionezi. Cand auzi claxoane si injuraturi, inseamna ca ai verde.

#42
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 29.06.2011
Pe mine nenea instructorul m-a invatat ca atunci cand sunt primul la semafor sa-mi las ceva spatiu  in fata(cam de o masina) pentru ca in caz de nevoie sa pot face loc masinilor de interventie(ambulanta,pompieri,politie) fara sa intru in intersectie(risc de accident) si astfel nici nu trebuie sa-mi rup gatul ca sa vad semaforul.

#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar tu conduci masini din astea http://www.imcdb.org/i001833.jpg

#44
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostdreaQ, on 27 februarie 2019 - 23:33, said:

Sa le schimbe URGENT in TOATA EUROPA.
PS. si daca tot facem asta sa fim si ca englejii, sa circulam pe stanga. Posted Image
dar mai întâi, experimental, numerele pare circulă pe stânga, cele impare pe dreapta, ca și până acum.
Posted Image

#45
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Semaforul dupa intersectie nu e bun, e colosal de bun si daca prostia sau traditia face ca sa fie inca inainte de intersectie, nu inseamna decat riscuri si cheltuieli  marite ( datorita accudentelor posibile) precum si stress suplimentar pentru soferi si pietoni.
Ce nu ati observat sau nu ati mentionat ref. la acele semafoare din America este ca aproape intitdeauna- si fara exceptie la intersectiile mai mari- semafoarele sunt dublate de semafor deasupra strazii pe langa cel de pe stalp lateral. Se intampla frecvent sa existe si un singur semafor, deasupra stazii, deasupra sensului de mers.

In ultimii 10-15 ani s-a renuntat in mare masura la semafoarele agatate deasupra pe cabluri, sunt o raritate, uneori, in localitati mai mici si uitate de lume. Sunt stalpi in L intors sau H de o parte si de alta. Nu mai exista galben inainte de verde si intotdeauna exista o pauza de 4-5 secunde pana sa apara verde dupa ce a fost pus rosu pe traseul transversal. Exista semafor cu sageata verde ca sa o iei la stanga in timp ce sensul celalalt are rosu. Sunt si alte diferente si reguli care aduc mai multa siguranta.

De de europenii nu fac la fel: pe de o parte de fraieri si increzuti (astea la trecut, ca nu s-au prins mai devreme) dar realitatea este ca schimbarea este foarte greu de facut acum, sunt prea multe semafoare ca sa se mai poata schimba ceva. Apoi, strazile sunt cam inguste, intersectiile asijderea. Un lucru important, din de in ce mai intalnit in Ro si EU este amplasarea senafoarelor deasupra intersectiilor. Sunt multe asa si cu cat mai multe cu atat mai bine.

Problema este cu respectarea lor...

#46
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
uite un semafor si dupa intersectie, in Bucuresti.  https://www.google.r...!7i13312!8i6656.
Pe de alta parte, daca esti primul la semafor, pe banda 2, iar pe 1 este o duba sau un autobuz si nu mai vezi semaforul si ai un semafor pe mijlocul strazi deasupra ta ( cum sunt in multe locuri in Romania), chiar nu vezi cand se pune verde. Ti se umple imediat frigiderul cu carne. In exemplul de mai sus mi se pare perfecta amplasarea semaforului.

Edited by bobocul, 28 February 2019 - 07:38.


#47
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011

View Postgiovani_x7, on 27 februarie 2019 - 22:27, said:

In state semafoarele sant puse dupa intersectie, deci sant in campul tau vizual direct.
La noi sant puse inainte de intersectie si stau deasupra ta. Ca sa le vezi trebuia sa intorci capul si sa te chiorasti. Trebuiesc mutate toate urgent

Da prietene dar romanii sunt un popor crestin , din dragoste pentru foarte aproapele din fata utilizeaza la semafor si claxonul ceea ce in America nu se intampla. Asta creeaza egalitate de sanse si pentru orbii ,chiorii,daltonistii,redusii mintal sau anlfabetii cu permis care doresc totusi sa conduca si care beneficiaza de sustinerea neconditionata a celor care zaresc semaforul .Lasati-le asa !

#48
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
In UK sunt cate doua semafoare, unul inainte de intersectie si unul dupa intersectie. Sunt utile pentru ca nu mai esti nevoit sa dai cu spatele sa vezi ce culoare ai sau nu iti mai sucesti gatul ca sa vezi semaforul. In cazul din poza esti oprit perfect regulamentar.[ https://i.postimg.cc/GmkjX7cr/Intersectie.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 28 februarie 2019 - 00:05, said:

Bine ca nu trebuie sa conduc in America. Eu as intra cu masina pe rosu fara sa stiu si as opri sub semaforul care indica rosu la mijlocul intersectiei.
Nici vorbă, e foarte simplu și intuitiv. Eu m-am prins instant, n-am avut nicio problema...


#50
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgiovani_x7, on 27 februarie 2019 - 22:27, said:

In state semafoarele sant puse dupa intersectie, deci sant in campul tau vizual direct.
La noi sant puse inainte de intersectie si stau deasupra ta. Ca sa le vezi trebuia sa intorci capul si sa te chiorasti. Trebuiesc mutate toate urgent
La sa dreaq´ filmele cu supermani,  fii atent la boscheti si copaci, ca nu stii de unde apare semaforu´sau tablita care-ti curata buzunaru´!

#51
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
E inca nu am vazut semafor greu de observat in Bucuresti cel putin. A fost o singura data, nu mai stiu zona, dar era o intersectie foarte dubioasa cum de altfel sunf foarte multe.

#52
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vă stresați degeaba.

Când ești primul la semafor e sigur un cocalar în spate care claxonează cu juma de secundă înainte de a se face verde.

#53
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postpasilla, on 27 februarie 2019 - 23:07, said:


ART. 52
(1) Semnalul de culoare roşie interzice trecerea.
(2) La semnalul de culoare roşie vehiculul trebuie oprit înaintea marcajului pentru
oprire
sau, după caz, pentru trecerea pietonilor,

Si daca marcajul ala nu (mai) exista ?

View Postatupi, on 28 februarie 2019 - 00:45, said:

Si mai sunt si alte chestii ca semaforizarea inteligenta, ...
Precum semafoarele la care clipeste verdele de vreo 5-6 ori inainte sa se mute pe galben.

#54
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
As vrea opinia unui meserias

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate