Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Impozitul unei masini care urmeaza sa fie inmatriculata

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Sebalaurul

Sebalaurul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.10.2018
Salutare. Am gasit o masina destul de interesanta aici, dar problema este ca nu-i inmatriculata. Am cautat sa ma informez, dar niciunde nu precizeaza daca, dupa ce o cumpar, fac programare la rar, si ce mai trebuie facut, trebuie sa platesc si impozit la ea? Sau incepe de anul viitor. Multumesc!

#2
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
platesti impozitul cand o introduci la financiar , se plateste anticipat acum..

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Legea la noi e acum deosebita, adica actualul proprietar trebuie sa o inmatriculeze, sa plateasca impozitul pe tot anul, chiar daca in secunda 2 o vinde.

Problema este ca probabil o are de ceva vreme si va avea de platit impozit pe mai multi ani + o posibila amenda.

#4
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
revin, are dreptate Adm.. daca masina nu este inmatriculata, cel care ti o vinde  (avand contract de vanzare cumparare pe numele lui) el o introduce la financiar, plateste impozitul pe anul in curs apoi o scoate de la financiar sa o poti baga tu. platesti tu doar daca faci contract de vanzare cumparare cu ''strainul'' de la care este luat masina din afara.

#5
Sebalaurul

Sebalaurul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.10.2018

 Adm, on 27 februarie 2019 - 21:09, said:

Legea la noi e acum deosebita, adica actualul proprietar trebuie sa o inmatriculeze, sa plateasca impozitul pe tot anul, chiar daca in secunda 2 o vinde.

Problema este ca probabil o are de ceva vreme si va avea de platit impozit pe mai multi ani + o posibila amenda.
Nu, este vorba de o firma care se ocupa cu asta, stii tu, samsari. Nu cred eu ca se complica asa
https://www.olx.ro/o...te-IDc5qQw.html
Asta e masinuta, care mie unul, o admir.

 EneStelian, on 27 februarie 2019 - 21:14, said:

revin, are dreptate Adm.. daca masina nu este inmatriculata, cel care ti o vinde  (avand contract de vanzare cumparare pe numele lui) el o introduce la financiar, plateste impozitul pe anul in curs apoi o scoate de la financiar sa o poti baga tu. platesti tu doar daca faci contract de vanzare cumparare cu ''strainul'' de la care este luat masina din afara.
Pe scurt, el plateste, eu o cumpar linistit si platesc de la anul. Va multumesc amandurora

#6
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 Sebalaurul, on 27 februarie 2019 - 21:16, said:

Nu, este vorba de o firma care se ocupa cu asta, stii tu, samsari. Nu cred eu ca se complica asa
https://www.olx.ro/o...te-IDc5qQw.html
Asta e masinuta, care mie unul, o admir.


Pe scurt, el plateste, eu o cumpar linistit si platesc de la anul. Va multumesc amandurora
ieri am luat fiscalul pentru o masina. in cazul asta astia cand iti vor da fiscalul or sa fie obligati sa achite impozitul pentru anul asta.. asa l a obligat pe ala de la care am luat eu masina, altfel nu i elibera fiscalul, teoretic tu platesti impozitul de la anu..

#7
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Te complici, nici nu este cine stie ce masina, si mai ai si de umblat pentru acte,taxe, rar,..ptiu ca multe mai sunt.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Sebalaurul, on 27 februarie 2019 - 21:16, said:

Asta e masinuta, care mie unul, o admir.

Cum adică care ție unul, o admiri?


Da, Phaeton chiar a fost mașină. Din păcate bulangii de la VW au hotărât să nu o mai producă, deși merg în pierdere cu fiecare Bugatti văndut.

Edited by ericmario, 27 February 2019 - 22:25.


#9
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 17.11.2013

 ericmario, on 27 februarie 2019 - 22:21, said:

Cum adică care ție unul, o admiri?

Probabil ca balaurul e ruda cu pavianul. Posted Image

Si eu cand am luat masina nu am platit impozit in anul respectiv deoarece fostul proprietar il platise.

Edited by florin1008, 27 February 2019 - 23:32.


#10
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 Sebalaurul, on 27 februarie 2019 - 21:16, said:

Nu, este vorba de o firma care se ocupa cu asta, stii tu, samsari. Nu cred eu ca se complica asa
https://www.olx.ro/o...te-IDc5qQw.html
Asta e masinuta, care mie unul, o admir.


Pe scurt, el plateste, eu o cumpar linistit si platesc de la anul. Va multumesc amandurora


la motor de 3 litri impozitul e vreo 2000 lei, asa ca asta e motivul principal ptr care n-a inregistrat-o la fisc.

#11
Sebalaurul

Sebalaurul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.10.2018

 ericmario, on 27 februarie 2019 - 22:21, said:


Cum adică care ție unul, o admiri?


Da, Phaeton chiar a fost mașină. Din păcate bulangii de la VW au hotărât să nu o mai producă, deși merg ĂŽn pierdere cu fiecare Bugatti văndut.
Ai prins ideea, a fost doar o greseala de exprimare.
Ori Phaeton, ori A8, ori CLS, pe aici ma invart. Stiu ca Pheton e masina, si un motiv principal pe care l-as alege peste celelalte doua, este ca e mai diferit, imi place, ca si CLS-ul de asemenea. La urma urmei, atat voiam sa stiu, daca platesc eu sau nu impozitul anul asta.

#12
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015
Phaeton? sper ca ai si  bani de piese de schimb cand ceva se va strica la aia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate