Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Excel 2007 Value % Percentage

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Buna dimineata, cine ma ajuta cu un sfat, cum fac in Excel 2007 sa pot sa pun la bar chart sa imi apara si value si percentage? Stiu ca la placinta se poate, am pus din Data Labels dar la bar char nu am acolo decat optiunea pentru Value, Name. Mersi mult

#2
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Adica sa iti apara valorile langa fiecare coloana sau cum?

Attached Files



#3
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
Metoda aceasta va ajuta ? https://excelribbon....aph_Column.html
V-as fi raspuns direct, dar realmente nu mai stiu cum functiona Excel 2007 in situatia descrisa de dvs.
Succes !

#4
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

View Postsergiuop, on 27 februarie 2019 - 09:50, said:

Adica sa iti apara valorile langa fiecare coloana sau cum?
Buna da, dar sa fie calculate procentele, nu puse la intamplare.

View Postsdrc, on 27 februarie 2019 - 10:36, said:

Metoda aceasta va ajuta ? https://excelribbon....aph_Column.html
V-as fi raspuns direct, dar realmente nu mai stiu cum functiona Excel 2007 in situatia descrisa de dvs.
Succes !
Multumesc pentru intentie, insa nu calculeaza si procentul.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Daca e un grafic cu o singura serie incearca (nu pot testa cu Excel, merge cu LibreOffice), pune 2 coloane de date in loc de una dintre care pe prima o folosesti ca etichete ale punctelor. Obtii tot un grafic cu a singura serie, pe bare ai ce este in coloana a doua iar sub bare, ca legenda X, ce ai in prima coloana. Pui valorile in prima coloana (afisate sub bare) si in cea de a doua pui formule care calculeaza procentele (afisate pe bare). Daca sunt mai multe serii nu prea stiu cum ai putea afisa mai multe valori sub bare. Poate daca ai folosi un text multilinie (in LibreOffice nu am gasit cum sa obtin multilinie).
Attached File  bare-cu-valori-sub-si-procente-pe.png   51.26K   6 downloads

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Ai reusit pana la urma?

Uite aici un grafic cu 2 serii facut in Excel (o versiune veche, da’ Excel). Valorile propriu-zise sunt in coloanele E:F si ele NU sunt folosite direct in grafic. In schimb, in coloana A sunt concatenate valori (tratate ca text) si folosite ca etichete de scris sub bare, iar in coloanele B:C sun formule care calculeaza procentele folosite in grafic si afisate pe bare. In imagine se vede o formula care da o eticheta X; trecerea la linie noua se introduce de la tastatura cu Alt+Enter. Formulele pentru procente(*) sunt cele din captura atasata la mesajul meu anterior. Zona folosita pentru grafic este cea marcata (dreptunghiul bleu, inclusiv celula curenta A2).

(*) In acest exemplu, si de aceea formula e asa complicata, eu calulez cat reprezinta valoarea corespunzaoare raportata la totalul valorilor seriei care au acelasi semn cu ea. Bineinteles ca tu vei calcula procentul cum si din ce ai nevoie.

Attached Files


Edited by sags, 09 March 2019 - 14:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate