Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Înființare firmă (SRL) pe numele mamei

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AlinDumitrache

AlinDumitrache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2019
Salutare tuturor.

As dori să vă întreb dacă este legal să înființezi o firmă (SRL) în care administratorul și unicul asociat este mama sau o altă rudă.

Motivul pt care pun această întrebare este faptul că doresc înființarea unei firme (SRL) cu domeniul de activitate e-commerce, iar înființarea acestei firme pe numele meu ar avea efecte negative asupra job-ului actual (menționez că nu îmi este interzis acest lucru însă nu doresc să amestec cele 2 activități).

Menționez că mama nu are cunostinte despre acest domeniu de activitate, iar eu îmi doresc să implementez ideea(ex. creare site, marketing, social media, etc.)
fără a avea vreo legătură în acte cu viitoare firmă.

Există vreo prevedere legală care interzice acest demers?
Care sunt eventualele riscuri la care mă expun atât eu cât și mama mea?

Vă mulțumesc în avans pentru răspunsuri.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Iti faci prea multe probleme, ai vazut prea multe filme cu FBI.

#3
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Normal ca nu ...
Mai mult, daca iti face procura notariala vei avea drepturi depline pt. 99% din operatiuni, fara sa figurezi "in acte" ca administrator!
Bafta!

#4
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Nu am cunostinte juridice, dar un lucru vreau sa iti spun: Daca ai macar un coi sanatos in pantaloni, fa firma pe numele tau si pune-te fata-n fata cu riscurile. Niciodata nu poti sti ce intorsatura iau lucrurile si daca iese urat. Nu-ti nenorocii parintii la batranete.
Mai cunosc eu un dobitoc care a facut lucruri de genul si ma-sa azi sta intr-o bucatarie de vara, incalzeste apa adusa de la fantana si se spala in lighean. (si asta e un caz destul de fericit, sunt altii care ajung pe strazi sau "sunt bagati in pamant" din cauza stresului)

Edited by albnegru55, 27 February 2019 - 02:09.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da´ vreo matusa Tamara ai? Asa, pentru orice eventualitate.
Si zici ca nu toti romanii s-au nascut "oti"?

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
SRL poate sa infiinteze oricine, cu orice domeniu de activitate.
Nu asta e problema.
Problema e cum lucrezi tu pentru acest SRL: cu acte sau fara acte ?
Daca lucrezi cu acte, iti da voie actualul job ?!

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008

 albnegru55, on 27 februarie 2019 - 02:06, said:

Nu am cunostinte juridice, dar un lucru vreau sa iti spun: Daca ai macar un coi sanatos in pantaloni, fa firma pe numele tau si pune-te fata-n fata cu riscurile. Niciodata nu poti sti ce intorsatura iau lucrurile si daca iese urat. Nu-ti nenorocii parintii la batranete.
Mai cunosc eu un dobitoc care a facut lucruri de genul si ma-sa azi sta intr-o bucatarie de vara, incalzeste apa adusa de la fantana si se spala in lighean. (si asta e un caz destul de fericit, sunt altii care ajung pe strazi sau "sunt bagati in pamant" din cauza stresului)
de parca iti trebe musai firma pt a face o astfel de escrocherie
fa-ti firma linistit,doar ca vor aparea unele momente cand doar administratorul firmei va putea face acel lucru

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 buyonevideo, on 27 februarie 2019 - 10:06, said:

SRL poate sa infiinteze oricine, cu orice domeniu de activitate.
Nu asta e problema.
Problema e cum lucrezi tu pentru acest SRL: cu acte sau fara acte ?
Daca lucrezi cu acte, iti da voie actualul job ?!


Va "lucra" mama lui .. asta e motivul pentru care vrea sa faca firma pe numele ei.

@OP
Esti inspector ANAF ? nu de alta, dar stiu pe cineva care e inspector ANAF si a facut o firma pe tat'su Posted Image . Ma rog, nu se poate dovedi ca e firma lui. Din cate stiu , inspectorii anaf nu au voie sa detina srl-uri

Edited by Andreysc7, 27 February 2019 - 10:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate