Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Sera de la Brazi, de la plantat la recoltat

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
731 replies to this topic

#667
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
Ma numar si eu printre ei, pt rasaduri distanta este prea mare, trag sperante la un coleg binevoitor in a ma ajuta sa am si eu acest soi.

#668
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Salutare!
Mulțumesc pentru semințele dăruite!
La hibrizi - au rasarit toate semintele. Cei mai productivi au fost ardeii iuți. Ardeiul gras, capia și gogoșarul au fost afectati de căldură. Nu am avut structură pentru a pune plasă de umbrire. Abia după ce s-a răcorit   au înflorit abundent și au roduri mici care din păcate nu vor ajunge la maturitate.
Castraveților le-a mers bine până a dat căldură. Am plantat și a 2-a tură, dar în septembrie am fost plecat o săptămână și s-au uscat.
Soiul dvd de roșii - am pus 10 semințe și au rasarit 7. Au pielița subțire și au crăpat multe. Este vina mea că nu am putut să le ud constant și cu suficientă apă. Nu pot să spun dacă sunt productive. Le-am plantat pe 13 mai și a venit prea repede căldura. Au avortat florile, polenizarea a fost afectată. Plasă de umbrire am pus prea târziu, după 15 iulie. Am avut cel mult 3 pe un ciorchine sau deloc. Gustul lor este foarte bun, nu exagerez. Anul viitor voi sădi toate semințele rămase.
CT-ul m-am dezamăgit. Am mai avut câteva soiuri, dar nici acelea nu au excelat in producție. Am avut producție mică dar de calitate. Gustul roșiilor de pe timpul bunicilor...
Răsadurile la roșii au avut internoduri scurte, nu au fost balerine și au fost bine dezvoltate când le-am plantat. Nu îmi explic de ce primul rod a fost la aproximativ 50 cm de sol. Am greșit ceva dar cunoștințele mele nu îmi permit să aflu cauza. Nici cele 10 fire de Rila pe care le-am cumpărat nu au rodit mai jos.
Din greșeli am învățat multe și voi mai învăța. Cineva spunea pe forum să copilim fără milă. Mare dreptate are

O zi bună tuturor!

#669
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Sfarsit de sezon, cel mai bun din evidenta mea.
Zilele urmatoare se anunta  temperaturi negative, asa ca am trecut la defrisarea  culturii din sera.
Din pacate, sotia a furat startul si nu am putut imortaliza recolta in farmecul ei, asa ca ma multumesc cu ce am:

Attached Files



#670
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012
Felicitari pentru sezonul excelent!
Felicitari si pentru ca ai pastrat si perpetuat soiul tau de tomate. Sunt rosii extraordinare atat de mancat proaspete cat si pentru bulion si suc de rosii.
Iti dai seama ca m-ai facut dependent. :)

#671
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 28.12.2010
Ardeiul ala gras tip California e Red Knight?

#672
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Da, Red Knight F1 și celălalt Bibic F1.

#673
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
Eu nu mai zic nimic,inghit in sec acum si astept sezonul urmator.

#674
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 16.10.2019

View PostSineNomine, on 26 noiembrie 2022 - 06:52, said:

Felicitari pentru sezonul excelent!
Felicitari si pentru ca ai pastrat si perpetuat soiul tau de tomate. Sunt rosii extraordinare atat de mancat proaspete cat si pentru bulion si suc de rosii.
Iti dai seama ca m-ai facut dependent. :)
Acel soi de rosii a lui corsica a facut multi "dependenti".
Si eu ma numar printre ei... :)

Edited by magtacpactig, 26 November 2022 - 11:48.


#675
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 22.04.2017
corsica
Am rasfatat papilele gustative ale mele si ale familiei, cu bunavointa ta de daruire a minunatelor legume pe care le cresti. Sunt inegalabile fata de tot ce este acum pe piata. Cu sinceritate recunosc faptul ca sunt mult mai apetisante fata de cele pe care am avut si eu o tentativa de vreo 3 ani sa le cresc in solarelul meu. Am ajuns la concluzia ca una este sa te nasti din parinti legumicultori cu experienta multor generatii si alta este sa incerci sa penetrezi activitatea respectiva ca o persoana plecata de la zero. Reusisem cu ajutorul tau si al vostru sa am rezultate multumitoare. dar timpul activitatii mele nu imi permite implicarea in aceasta nobila activitate. Cine crede ca poti obtine rezultate frumoase fara cunostinte, investitii, cercetare permanenta, multa munca fizica, adaptarea noilor tehnologii...se inseala amarnic. Ramai acelasi om care nu are niciodata odihna cand este vorba despre vegetale comestibile.
P.s.
SineNomine iti multumesc si pe aceasta cale, pentru rolul de curierat pe care l-ai facut de la Brazi pana la domiciliul meu, cu acea lada plina de toate legumele care se aflau in sera lui Corsica!

#676
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016

View Postcorsica, on 28 iunie 2022 - 12:46, said:

E "soiul meu" pe care îl cultiv de 30 de ani, cele mai gustoase roșii din S-E țării.
3 din cele 5 rânduri sunt cu ele.

Se poate sa trimiteti si in Timis acest soi spectaculos? Contra-cost, bineinteles! Poate se adapteaza si la mine.

#677
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Va salut si La multi ani!

Am explicat aici despre seminte, asa ca va rog sa ma intelegeti.
Anul asta am foarte multe comenzi de rasaduri, nici nu stiu daca im ajung semintele recoltate.

Pentru la anul voi opri mai multe seminte si poate onorez cererile.

#678
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Buna seara,

Am demarat si eu programul rasaduri, mai tarziu fata de alti ani, deoarece nu mai plantez timpuriu, ci dupa ce golesc sera de rasaduri, in jur de 1 Mai.
Noutatea e ca am inaugurat noua rasadnita, cu panouri LED, de care sunt foarte multumit. Soiurile si hibrizii semanati sunt la fel ca in anii trecuti, singura modificare fiind la numarul de rasaduri si tipul de alveole pentru repicat, 45 in locul celor de 32, pentru a fructifica la maxim spatiul din rasadnita de policarbonat si cel din sera. Alta noutate e ca iluminatul si incalzitul in rasadnita (care nu are inca un nume) se face cu ajutorul panourilor fotovoltaice. Substratul pentru repicat nu va mai fi format din pamant de padure si mranita, am trecut la turba TS3, motivele le banuiti.

Spor la treaba tuturor, primavara e aproape.

Cateva poze:

Attached Files



#679
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 28.12.2010
Felicitari!!!! Sa ai un an excelent iti doresc!!

#680
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Foarte frumos! Sa ai spor si rod bogat!

Doua intrebari as avea: ce fel de panouri led folosesti si ce termostat folosesti pentru a cupla/decupla convectorul?
Chiar azi ma gandeam ca ar fi bine sa trec si eu pe panouri led chiar daca si eu "iau lumina" de la panouri fotovoltaice si ma gandeam sa intreb pe topicul despre iluminat care ar fi mai ok si ca temperatura de culoare si ca lumeni....

#681
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Panouri LED  folosesc cate unul pe raft din cele doua linkuri:

https://www.iluminat...0-rama-Alba-40W
https://www.iluminat...light-30x60-28W

Termostat acest model:

https://case-smart.r...k-tds21wifi-ep/

Si mai am cateva prize inteligente cumparate la sfarsitul anului trecut din Dedeman, dar acum lipsesc din stoc (au fost undeva la 59 lei), acest model:

https://www.emag.ro/...yUaAna6EALw_wcB

#682
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Multumesc!

Panoul cu lumina calda cum il montezi? Adica, cum faci ca cele doua lumini calda/rece sa se amestece? Il pui pe cant pe o laterala?

Edited by cotzi, 19 February 2023 - 21:57.


#683
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Cu panourile alea poti sa cresti rasadurile si dupa mutarea in alveole mai mari?

#684
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Nu.
Am 6 Kwp, pentru consumul casei și al rasadnitei de germinare, care produc zilnic în perioada aceasta, într-o zi cu soare, cca. 25 -28 Kwh.
Pentru seră și rasadnita de repicare folosesc cazanul cu gazeificare de 40 kw cu stocare într-un puffer de 2.000 litri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate